BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 10 von 53 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte
Ergebnis 91 bis 100 von 529

Albanische Kampfsportler

Erstellt von DerPate, 31.03.2009, 17:19 Uhr · 528 Antworten · 79.898 Aufrufe

 1. #91
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326  Salt Lake City, Utah, SHBA - 11 Maj 2009 - Naim Terbunja ėshtė shqiptari i parė nė historinė e boksit qė fiton turneun mė tė madhė kombėtar Amerikanė "National Golden Gloves".
  Mė heret nuk ėshtė lejur tė luftoj ndonjė boksier jo-amerikanė pėr kėtė titull, Terbunja mbanė nėnshtetėsinė kosovare dhe suedeze por mundesia pėr tė luftuar pėr titullin National Golden Gloves ishte ekskluzive pėr talentin Naim Tėrbunja.
  Terbunja pėr shtatė ditė sa u mbajt turneu nė qytetin Salt Lake City tė Utah-sė i fitoi pesė duele me rezultate fenomenale duke u shkruar nė histori tė boksit amierkanė dhe shqiptarė.
  Terbunja arriti t`a mposht nė finale Luis Arias nga Wisconisin me 3:2. Terbunja hyn nė analet e boksit botėrorė duke u konsideruar me legjendat e boksit qė kanė fituar kėtė turne dhe duke u bėrė tė famshėm mė pastaj nė ringjet botėrore si Muhammed Ali, Joe Fraizer, George Forman, Mike Tyson, Evander Holyfield, Oscar De La Hoya, Antonio Tarver, Roy Jones Junior e shumė tjerė.
  Ndryshe, duhet cekur se Naim Terbunja me datė 16 Prill 2009 kishte fituar turneun "New York Golden Gloves" apo i njohur edhe si "Daily News Golden Gloves" ku mernin pjesė edhe shtetas tė huaj qė jetojnė nė amerikė. Suksesi tani i dytė me radhė nė kėtė vitė ėshtė edhe suksesi mė i madhė qė kishte Terbunja deri tani nė karrierėn e tij tė pasur me mė shumė se 200 luftra. Me kėtė rekord tė tanishėm Naim Terbunja ka tejkaluar bindshėm sukseset e ēdo boksieri tjetėr amator shqiptarė.
  E pėrgėzojmė Naim Terbunjėn pėr suksesin e arritur dhe besojmė nė tė ardhmen e tij. Ai disponon njė talent tė jashtzakonshėm.

 2. #92
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326

 3. #93
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326
  Besim Kabashi (GER) vs. Corentin Jallon (FRA)
  Kamil Malysz (POL) fällt wegen einer Verletzung aus.
  DSF überträgt am 19.Mai um 21:00 Uhr.

 4. #94

  Registriert seit
  14.03.2008
  Beiträge
  5.790
  Zitat Zitat von BOSs Beitrag anzeigen  Salt Lake City, Utah, SHBA - 11 Maj 2009 - Naim Terbunja ėshtė shqiptari i parė nė historinė e boksit qė fiton turneun mė tė madhė kombėtar Amerikanė "National Golden Gloves".
  Mė heret nuk ėshtė lejur tė luftoj ndonjė boksier jo-amerikanė pėr kėtė titull, Terbunja mbanė nėnshtetėsinė kosovare dhe suedeze por mundesia pėr tė luftuar pėr titullin National Golden Gloves ishte ekskluzive pėr talentin Naim Tėrbunja.
  Terbunja pėr shtatė ditė sa u mbajt turneu nė qytetin Salt Lake City tė Utah-sė i fitoi pesė duele me rezultate fenomenale duke u shkruar nė histori tė boksit amierkanė dhe shqiptarė.
  Terbunja arriti t`a mposht nė finale Luis Arias nga Wisconisin me 3:2. Terbunja hyn nė analet e boksit botėrorė duke u konsideruar me legjendat e boksit qė kanė fituar kėtė turne dhe duke u bėrė tė famshėm mė pastaj nė ringjet botėrore si Muhammed Ali, Joe Fraizer, George Forman, Mike Tyson, Evander Holyfield, Oscar De La Hoya, Antonio Tarver, Roy Jones Junior e shumė tjerė.
  Ndryshe, duhet cekur se Naim Terbunja me datė 16 Prill 2009 kishte fituar turneun "New York Golden Gloves" apo i njohur edhe si "Daily News Golden Gloves" ku mernin pjesė edhe shtetas tė huaj qė jetojnė nė amerikė. Suksesi tani i dytė me radhė nė kėtė vitė ėshtė edhe suksesi mė i madhė qė kishte Terbunja deri tani nė karrierėn e tij tė pasur me mė shumė se 200 luftra. Me kėtė rekord tė tanishėm Naim Terbunja ka tejkaluar bindshėm sukseset e ēdo boksieri tjetėr amator shqiptarė.
  E pėrgėzojmė Naim Terbunjėn pėr suksesin e arritur dhe besojmė nė tė ardhmen e tij. Ai disponon njė talent tė jashtzakonshėm.

 5. #95
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326


  Mbrėmė nė sallėn "Congresszentrum" tė qytetit gjermanė Pforzheim arriti edhe njė fitore tė rėndėsishme kikboksieri shqiptarė i peshave tė rėnda Besim Kabashi.
  Kabashi e fitoj kėtė duel me anė tė pikėve, 3 gjyqtarėt e luftės i dhanė fitore kosovarit nė njė duel shumė intenzivė kundėr Correntin Jallon nga Franca.
  Besim Kabashi pėr albanianboxing.com deklaroj se kundėrshtari ishte shumė i papėrshtatshėm bile edhe jo-sportiv sepse dyshohet qė nė dorzat e kundėrshtarit kishte njė material apo arterje tė palejushme e cila i shkaktoj dėmė nė sy. "Gjatė gjithė luftės mė kanė djegur sytė dhe pas dueleit e kam vėrejtur se ishte skuqur tej mase brendėsia e syve tė mij, kjo nuk mė ka ndodhė kurrė mė parė andaj besoj se nė dorzat e francezit kishte ndonjė lėnd kimike" vazhdoj Besim Kabashi pėr albanianboxing.com
  Por sido qė tė jetė Kabashi e fitoj duelin bindshėm dhe i argėtoj tė gjithė shikuesit e pranishėm nė sallė me luftėn e tij.
  Kjo luftė do tė transmetohet nga televizioni sportiv gjerman DSF me datė 19 Maj nga ora 21:00.

 6. #96
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326
  Prishtinė, 20 Maj 2009 - Federata e boksit tė Kosovės ka nderuar ish-boksierėt e shtetit tė Kosovės dhe i ka dekoruar me medaljet e trajnerit tonė legjendar Lah Nimani. FBK-ja poashtu nuk i ka harruar edhe njerzit qė kanė qenė afėr boksit tė Kosovės dhe e kanė ndihmuar trajenerin tonė, legjendėn Lah Nimani.
  Ish-boksierėt e K.B."PRISHTINA"


  MEHMET BOGUJEVCI
  NAZIF GASHI
  BAJRAM HASHANI
  XHEVDET PECI
  SHEFKI BOGUJEVCI
  ENVER HAJREDINI
  FARUK GERGJALIU
  HAKI PECI
  AZIS SALIHU
  XHEKO MUHOVIC
  ZORAN DEDIC
  SAMI BUZOLLI
  PREDRAG JOVANOVIC
  NUSRET REXHEPI
  ABEDIN LIKA
  BEQIR BERISHA
  SHERIF ALIU
  AFRIM MAJANCI
  ZAHIR SHABANI
  AGIM LATIFI
  ISMET HAZIRI
  AFRIM HALIMI
  ALI NDRECAJ
  ZIJADIN RAMA
  MUHARREM GJOCAJ
  MERGIM SHALA
  FATMIR MAKOLLI
  BEJTULLA HYSENI
  LATIF DEMOLLI
  SKENDER HAJDINI
  RRAHIM HASANI
  NASER BAJRAMI
  AGIM TAHIRAJ
  DAUT DAUTI
  JONUZ PAJAZITI
  HAKI GASHI
  SAHIT AJDINI
  SELIM BUCOLLI
  QAMIL PAJAZITI
  RIZVAN REXHEPI
  SHEMSI HAZIRI
  IZET IGRISHTA
  NIHAT BISHEVAC
  AFRIM MUSTAFA
  ILIR MUSTAFA  Ish boksieri i K.B.Prishtina
  ESAT KRAJKOVA  Bashkpuntoret e Lah Nimanit
  ELMAZ BAJRAMI
  SEFEDIN BRAHA  Kryetaret e K.B.Prishtina
  AGIM ZATRIQI
  SHKELZEN RIZAJ  Mjeku i K.B.Prishtina
  dr.RIZA BINISHI
  dr.MEHMET MAXHUNI  Ish gazetari i Rilindjes
  Fehmi Sejdiu Ish-kryetari i sporteve tė Kosovės
  Ismajl Bajrami


  Ish-shokė tė ngushtė tė Lah Nimanit:
  Prof. Arsim Fehmiu
  Prof. Bardhyl Nushi
  Prof. Skender Skenderi
  Prof. Shaban Ahmetgjekaj
  Prof. Shefki Lukovic
  Dr. Bajram Rexhepi

 7. #97
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326
  Kikboksieri i ri shqiptarė nga Peja e Kosovės Kreshnik Rrustemi korri fitore me KnockOut nė luftėn e tij tė dytė nė K-1 pikėrisht nė kėshtjellen e kikboksit Holandė.
  Edhe pse iu ndrrua kundėrshtari nė momentet e fundit para ndeshjes Rrustemi nuk u brengos fare, ai hyri nė ring pėr tė fituar dhe kėtė e bėri tė mundshme me pregatitjet e tij qė i kishte zhvilluar nė Holand e Belgjikė.
  Rrustemi u ndesh me Christiano Delgado me 15 Maj nė njė Superfight nė kuadėr tė turneut mė tė madhė Europianė tė kikboksit dhe shenoj fitore me KnockOut nė raundin e tretė, por kundėrshtari kishte mar KnockDown qė nė raundin e parė dhe 2 here nė raundin e dytė qė do tė thotė se Kreshniku e ka dirigjuar luftėn nė ēdo moment dhe ja dedikoj kėtė fitore popullit shqiptarė.
  Nė Amsterdam Arena (njėra prej mė tė mėdhave nė Botė) si asnjėherė mė parė u paraqit nė ring njė kikboksier me falmurin kombtarė kuq e zi, aty ku gjindeshin rreth 30.000 shikues nga e mbarė bota dhe sėpaku 10 stacione televizive internacionale. Kreshnik Rrustemi mbanė nėnshtetėsinė belge por ai nuk i mbron ato ngjyra, ai i mbron ngjyrat kuq e zi nė ring.
  "Kisha emocione tė papėrshkrueshme me paraqitjen time me FLAMURIN KUQ E ZI para 30.000 shikuesve, akoma mė i lumtur jamė sepse arrita tė kthej krejt vėmendjen tė pranishmėve nė duelin timė sepse qė nė raundin e parė me njė kroshe tė majt e godita kundėrshtarin pėr KnockDown dhe kėshtu u rrit tensioni nė Amsterdam Arena" u shpreh Kreshnik Rrustemi pėr AlbanianBoxing.com
  Kjo mbrėmje spektakulare ku ndodhen edhe shumė risi tjera, Badr Hari ka KnockOut-uar kampionin e dyfishtė Semmy Shildt, do tė transmetohet sė shpejti nga televizioni EUROSPORT (Astra Satelit).
  Ndryshe, Kreshnik Rrustemi sė shpejti do tė ngjitėt serish nė ring dhe albanianboxing.com do ju njofton natyrisht me kohė.

 8. #98
  Avatar von BOSs

  Registriert seit
  26.01.2009
  Beiträge
  2.326
  Boksit shqiptarė nga dita nė ditė po i shtohen boksierė profesionist, bėhet fjalė pėr Shqiprim Muriqin i cili debutoj me 15 Maj nė New York tė SHBA-ve.
  Shqiprim Muriqi ka kaluar njė karrierė tė mirė nė amatorizėm ku ka zhvilluar gjithėsej 30 duele, 26 fitore dhe 4 vetėm humbje. Gjatė karrieres amatore ai ka qenė katėr herė pjesmarrės nė turneun e madh Amerikėn "New York Golden Gloves".
  Shqiprim Muriqi pėr kundėrshtar kishte njė boksier me pėrvojė, Charles Wade 4-8-0 (1 KO) dhe e mposhti bindshėm nė njė duel 4 raundėsh.
  Shqiprim Muriqi vjen nga familja e boksierit tė njohur shqiptar nė New York Elvir Muriqi. Krahas Elvir Muriqit dhe Shqiprim Muriqit nė ringun profesionist nė muajin Maj ka debutuar edhe njė ēun i ri i cili quhet Valdrin Muriqi por ky i fundit debutoj jo me sukses, e kishte humbur duelin me poena pėr shkakė se kundėrshtari i tij ishte shumė mė i sprovuar nė ring.

 9. #99

  Registriert seit
  07.12.2008
  Beiträge
  1.510

 10. #100
  Avatar von Peyo

  Registriert seit
  10.03.2008
  Beiträge
  9.537
  Zitat Zitat von BOSs Beitrag anzeigen  Mbrėmė nė sallėn "Congresszentrum" tė qytetit gjermanė Pforzheim arriti edhe njė fitore tė rėndėsishme kikboksieri shqiptarė i peshave tė rėnda Besim Kabashi.
  Kabashi e fitoj kėtė duel me anė tė pikėve, 3 gjyqtarėt e luftės i dhanė fitore kosovarit nė njė duel shumė intenzivė kundėr Correntin Jallon nga Franca.
  Besim Kabashi pėr albanianboxing.com deklaroj se kundėrshtari ishte shumė i papėrshtatshėm bile edhe jo-sportiv sepse dyshohet qė nė dorzat e kundėrshtarit kishte njė material apo arterje tė palejushme e cila i shkaktoj dėmė nė sy. "Gjatė gjithė luftės mė kanė djegur sytė dhe pas dueleit e kam vėrejtur se ishte skuqur tej mase brendėsia e syve tė mij, kjo nuk mė ka ndodhė kurrė mė parė andaj besoj se nė dorzat e francezit kishte ndonjė lėnd kimike" vazhdoj Besim Kabashi pėr albanianboxing.com
  Por sido qė tė jetė Kabashi e fitoj duelin bindshėm dhe i argėtoj tė gjithė shikuesit e pranishėm nė sallė me luftėn e tij.
  Kjo luftė do tė transmetohet nga televizioni sportiv gjerman DSF me datė 19 Maj nga ora 21:00.

  Fuuuuck....der Kampf fand in Pforzheim statt??

  Man häät ich des gewusst wäre ich dahin gegeangen. 10 min von mir entfernt. Fuck. Und den Kampf im DSF hab ich auch verpasst:

Seite 10 von 53 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 17:49

Ähnliche Themen

 1. Albanische Tänze
  Von KS_Drenica im Forum Kosovo
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 03.01.2010, 19:08
 2. Die albanische Riviera
  Von FREEAGLE im Forum Balkan im TV
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 15.06.2008, 13:31
 3. Das Albanische
  Von Syndikata im Forum Rakija
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 14.11.2007, 19:55
 4. Der albanische Samen
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 14.03.2006, 19:58