Xhevat Prekazi lindi mė 1956 dhe i takon elitės sė futbollistėve tė Kosovės. Ka luajtur pėr disa ekipe mė me renome Evropiane si Hajduk (Split), Partizan (Beograd) dhe Galatasaraj (Stamboll).
Xhevat Prekazi ėshtė njė ndėr legjendat e futbollit Kosovar por Evropian. Ai ka luajtur pėr ekipin e Galatasaraj-it edhe nė vitet qė Kosova ishte nė krizėn e madhe. Xhevat Prekazi vjen nga familja Prekazi, ka lindur nė qytetin e Mitrovicės dhe ėshtė rritur nė familje me 5 fėmijė.
Nėna Lejlaja dhe babai Rifati i rritėn fėmijėt me shumė mundim, pa punėsi, me varfėri por plot dashuri. Luani, Fatosi, Xhevati, djemėt u rriten filluan te luajn futboll te tret ishin te sukseshem. Xhevat Prekazi jeton ne beograd the ai ėshtė trener pėr ekipen e Partizanit.

EINFACH NUR LEGENDE DIESER MANN
Was für ein geiler Spieler

Sein bestes Tor (Find ich )