BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 9 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 86

100 vjetori i Kryengritjes e Malsisė

Erstellt von El Malesor, 06.04.2011, 16:15 Uhr · 85 Antworten · 10.131 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Woher bekam die Malsia ihren Namen


 2. #32
  Avatar von Deqo

  Registriert seit
  22.04.2009
  Beiträge
  667

 3. #33

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Kryengritja e Malėsisė –njė datė qė duhet tė pajtojė shqiptarėt


  Me solemnitetin qendror tė mbajtur nė Tuz, nė praninė e pėrfaqėsuesve tė jetės publike dhe kulturore, nga Mali i Zi, Shqipėria, Kosova dhe diaspora, tė shoqėruar me fishekzjarre, pėrfunduan manifestimet dedikuar 100- vjetorit tė Kryengritjes sė Malėsisė sė Madhe kundėr Perandorisė osmane.
  Kryetari i Komunės Urbane tė Tuzit, Nikollė Gegaj, duke folur mbi kėtė datė tė shėnuar tė malėsorėve, ftoi shqiptarėt e Malėsisė qė tė lėnė anash mospajtimet “e vogla”, por Kryengritja e Malėsisė t'i bėjė ata krenarė edhe tė pajtohen mes veti. Ai tha se vitin tjetėr kėtė datė do ta shėnojnė nė majėn e malit tė Deēiqit, ku mė 6 prill tė vitit 1911, udhėheqėsi i kryengritjes, Dedė Gjo Luli, ngriti flamurin kombėtar shqiptar.
  Nė kuadėr tė shėnimit tė 100-vjetorit tė Kryengritjes sė Malėsisė nė Tuz, u mbajt simpoziumi shkencor me temėn "Kryengritja e Malėsisė sė Madhe 1911-2011" ku morėn pjesė mbi 20 studiues nga Shqipėria, Kosova dhe Mali i Zi, transmeton Kosovalive.
  Nė pėrfundimet dyditore tė simpoziumit, kėshilli organizues propozoi qė 6 prilli, dita e ngritjes sė flamurit kombėtar, tė shėnohet nė kalendarin e festave shtetėrore tė Malit tė Zi.
  Aktivitetet e shėnimit tė 100 vjetorit tė Kryengritjes sė Malėsisė filluan mė 25 mars, tė cilat u pėrmbyllen mė 6 prill nė Bratilė ku 100 vjet mė parė ėshtė ngritur flamuri kombėtar, me ē'rast u zbulua pllaka pėrkujtimore, vepėr e skulptorit shqiptar Pjerin Kolnikaj.
  Njė peshė dhe vlerė tė rėndėsishme e kėtij shėnimi i dhėnė edhe kėngėtarėt e mirėnjohur nga hapėsira mbarėshqiptare.

 4. #34

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Fejesa, martesa dhe dasma sipas zakoneve tė Malėsisė sė Mbishkodrės


  Dasma fillonte atė ditė kur vajza-nusja niset nga shtėpia e prindėrve. Dikur dasma ka zgjatė disa ditė, ndėrsa sot kryhet pėr 1-2 ditė.“Shkuesit” ishin njė ose dy persona tė cilėt i caktonte familja e djalit, ata shkonin nė shtėpinė e vajzės dhe babait i kėrkojnė vajzėn.  Shqiptarėt e Malėsisė kanė ruajtur shumė zakonet nga e kaluara e veēanėrisht ato rreth martesės. Dikur ai fis ose shtėpi qė nė shekuj me radhė nuk ėshtė korit as nė luftė as nė kohė tė paqes i ka martuar mė shpejt bijat e veta. Sot kjo traditė ėshtė duke u zhdukur. Ka qėlluar qė vajzės tė ia caktojnė fatin edhe pa e njohur bashkėshortin, e bile, ka ngja qė fėmijėve t’u caktohet fati pa lind. Martesa dhe zakonet rreth saj fillojnė prej se nisin “shkuesit” pėr tė kėrkuar vajzėn pėr djalė. Dasma fillon atė ditė kur vajza-nusja niset nga shtėpia e prindėrve. Dikur dasma ka zgjatė ca ditė, ndėrsa sot kryhet pėr 1-2 ditė.
  “Shkuesit” janė njė ose dy persona tė cilėt i cakton familja e djalit. Ata shkojnė nė shtėpinė e vajzės dhe babait i kėrkojnė vajzėn. “Shkuesit” duhet tė janė tė menēėm dhe njohės tė mirė tė kuvendit dhe zakonit tė malėsorėve. Ata zakonisht lavdėrojnė djalin dhe shtėpinė e djalit. Babai i vajzės ka pėr detyrė t’ u japė fjalėn pozitive ose negative atė ditė apo njė ditė tjetėr, tė cilėn e cakton ai. Dikur vajza nuk merrte pjesė nė zgjedhjen e fatit tė vetė, por pajtohej me atė burrė tė cilin ia caktonin prindėrit. Sot ky ligj mjaft i ashpėr i mardhėnieve familjare ėshtė liberalizuar mjaftė. Tani vajza tė shumtėn e rasteve vendos vetė pėr fatin e saj tė ardhshėm. Pasi shkuesit marrin pėrgjigje pozitive, atėherė babai i vajzės bashkė mė “shkuesit” dhe miqtė e rijnė caktojnė ditėn e fejesės. Ndėrkaq si shenjė jepet unaza, apo ndonjė stoli tjetėr me vlerė, (gjerdan, arė etj.) Kur merret unaza konsiderohet se vajza ėshtė roguar (e kaparisur pėr djalė tė caktuar). Pasorėt nė ditėn e fejesės japin miqėsinė (tė holla). Pasorėt me kėtė rast u falin grave tė shtėpisė tė holla dhe vajzave qė janė nė atė vėllazėri. Ata sjellin njė ferlik (dash tė prerė pėr mish) dhe tri okė raki. Atė ditė caktohet zakonisht data e martesės. Mqeri ėshtė njė sasi tė hollash qė jepet nė ditėn e fejesės ose mė vonė. Nė qoftes babai i vajzės nuk merr mqerin, do tė thotė se vajzėn nuk do ta martoj gjatė atij vitit. Tė hollat qė i merr babai i vajzės i pėrdorė pėr tė prėgaditur pajėn e nusėrisė. Tė hollat jepen sa pėr t’i siguruar vajzės pesė xhubleta dhe pajėn tjetėr tė nusėrisė. Nėse pajėn e nusėrisė e siguron shtėpia e dhėndrit, atėherė pėsorėt nuk japin kurrfarė tė hollash pėr kėtė qellim. Qėllon qė vajza pas fejesės nuk donė tė marrė pėr burrė tė fejuarin, atėherė kjo punė del nė pleqėri. Pleqet nėse pajtohen se faji ėshtė i shtėpisė sė vajzės sjellin vendimin qė shtėpia e vajzės tė paguaj dyfishė tė gjitha shpenzimet qė janė bėrė rreth fejesės. Nė kėtė rast vajza mbetėt e lirė. Nėse pleqėria mbetet pezull, atėherė shtėpia e vajzės i ka borxh sipas kanus njė mashkull, ose sillet vendimi qė vajza tė ketė 24 dėshmitar. Nėse ngjan e kundėrta, dmth djali nuk e donė vajzėn e fejuar atėherė edhe kjo punė qitet nė pleqėrinė e fiseve tė cilėt sjellin tė njėjtin vendim sikur edhe pėr vajzėn. Edhe nė kėtė drejtim marrėdhėniet tani kanė ndryshuar - vajza mund tė marr edhe burrė tjetėr, por shtėpia e saj duhet tė paguaj dyfishtė shpenzimet qė janė bėrė gjatė fejesės. Dasmorėt-krushqit ditėn e caktuar shkojnė pėr nuse. Ata zakonisht shkojnė tė dielėn nė mbrėmje. Qėndrojnė atje ndėrsa tė hėnėn kthehen me nuse. Krushqit me vete marrin njė dash tė rrjepur me brirė nė maje tė cilėve i vėnė njė ose dy molla. Me vete marrin raki. Dikur pėr nuse shkonte njė dasmoreshė, mirėpo ka qėlluar qė nusen t’ia rrėmbenin, prandaj mė vonė u dėrgua pėr nuse njė dasmor e njė dasmoreshė ose njė dasmoreshė e shumė dasmorė. Krushqit-dasmoret nė shtėpinė e nuses, hane, pinė, luajnė e kėndojnė. Krushqit ēojnė unazėn e kurorės nga shtėpia e dhėndrit.
  Nisja e vajzės-nuses behėt me njė ceremonial karakteristik; ajo kapet pėr vargoj e vatrės pėr derė tė shtėpisė, qanė me mallėngjim pėr shtėpinė, familjen e vėllazėrinė qė po i lėnė. Para se tė dalė nga shtėpia e sjellin tri herė rreth zjarrit dhe pastaj vėllai mė i madh ia mbath opingėn apo kėpucėn e djathtė.
  Kryetari i krushqve nė tė dalunėn e nuses nga dera e shtėpisė ia vėnė unazėn nė gishtin e dorės sė djathtė. Ai atėherė nė shenj gėzimi shtien me pushkė. Nusja posa del nga shtėpia qanė. Nė oborr tė shtėpisė tė gjithė pėrqafohen me tė. Njeri nga mė tė afėrmit e saj e sjell tri herė nė atė krah ka lind dielli e pastaj ia dorėzon dasmorit i cili e kap pėr dore. Nusja duke u larguar u len lamtumirėn mė tė afėrme duke valėvitur shamin e bardhė me tė cilėn ka mbuluar fytyrėn me duvak. Shoqet e saja e pėrcjellin me kėngė tė ndryshme, por nga njė herė edhe qajnė prej mallėngjimit. Krushqit me nuse duhet tė arrijnė nė shtėpinė e dhėndrit para se tė muget nata. Mirėseardhjen e krushqve me nuse e pret e tėrė fshati me kėngė.
 5. #35
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Urime 100 vjetori i ngritjes flamurit ne beqiq

  rrofte malsija e madhe

 6. #36
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Vizite ne shtepine muze te Dede Gjo Lulit
 7. #37
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Urime te gjithevet!

  Paqi lumeturi per jete. Eshte shume nivel i larte per mos te harruar ahnet e juaj, jam krenare per ju!

 8. #38
  El Hefe  Worte können den Stolz nicht ausdrücken...Jam krenar me pas gjak malsor.Urime!

 9. #39
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zbulimi i Pllakės pėrkujtimore nė Bratilė ku 100 vjet mė parė u ngrit flamuri Shqiptarė

  Agim Ēeku (nanen prej Malsie)
 10. #40
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Koncert i madh festiv ne Tuz ne ndere te 100 vjetorit


Seite 4 von 9 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 21:56
 2. Urime 1-vjetori i pavarsisė
  Von Kusho06 im Forum Kosovo
  Antworten: 39
  Letzter Beitrag: 17.02.2009, 21:31