BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 46

18.März 1915

Erstellt von speedy123, 18.03.2013, 17:11 Uhr · 45 Antworten · 3.761 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.395
  Mein Verwandter ist mit zwei Kindern und Hund für fast 3 Jahre in die USA gegangen, sind letztes Jahr zurückgekommen ... da können junge Singels das noch einfacher packen. Wichtig ist das so hinzukriegen, dass man bei Bedarf wieder nach D zurück kann ... schade das TR nicht in der EU ist

 2. #32
  Avatar von Barbaros

  Registriert seit
  29.07.2004
  Beiträge
  12.209
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Nur weil sich arabische Anführer im Hicaz auf die Seite der Engländer gestellt haben darf man das arabische Volk nicht als Verräter ansehen! Wie schon gesagt haben die Araber mit uns gekämpft sowie viele andere Völker auch.

  - - - Aktualisiert - - -
  Araplar bizi arkadan vurdu mu?

  “Araplar bizi arkadan vurmuş mu?”

  * Hayır vurmadı! Buna rağmen Başöğretmenim Hikmet Bey sık sık şunu tekrarlardı: “Araplar ve diğer Müslümanlar, I. Dünya Savaşı’nda bizi sattı...”
  Sözlerini de şöyle bitirdi: “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.”
  Gerçek şu ki, Osmanlı’ya karşı toptan bir Arap ayaklanması yoktur. Sadece Mekke Şerifi Hüseyin’in önderliğinde (İngilizler ona Arap imparatorluğu sözü vermişlerdi), birkaç bedevi kabile ayaklanmış, tanınmış Arap kabilelerinin çoğu Osmanlılık ve Müslümanlık bağıyla Hilâfet’e bağlı kalmıştır.
  I. Dünya Savaşı’nda Mekke Şerifi Hüseyin “Arap imparatorluğu” vaad eden İngilizlerle anlaşmış Osmanlı’ya karşı isyan etmiş, bir bakıma arkadan vurmuştur.
  Ancak Şerif Hüseyin tüm Arapların temsilcisi değildir. O bir istisnadır.
  Mesela Filistin’de tek bir Arap ayaklanmamıştır. Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da Türk kuvvetlerini “arkadan vuran” herhangi bir olay olmamıştır.
  Arapların ezici çoğunluğu, İstanbul’a yani Osmanlı’ya sadık kalmıştır...
  Arabistan Yarımadası’nın Hicaz bölümünden Akabe’ye kadar olan ‘cephe gerisi’ dışında, Arapların Türkleri arkadan vurduğuna dair tarihte herhangi bir kayıt yoktur.
  Araplara söylenenler ise bunun tam tersiydi: “Türkler sizi yüzyıllar boyu sömürdü” diyorlardı.
  Hâlbuki ikisi de doğru değil: Ne Araplar Türkleri arkadan vurdu, ne Türkler Arapları sömürdü. Bu sadece bir İngiliz propagandasıdır.
  İngilizler petrol yataklarına hâkim olmak için hazırladıkları plânın gereği olarak Osmanlı Devleti’ni parçalamak istiyorlardı. Bunun için de Arapları ayaklandırmaları gerekiyordu. Şerif Hüseyin’i plânlarının piyonu olarak kullandılar.
  Sözün burasında bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum: Araplar arasında ayrılıkçı milliyetçiliği Müslüman Araplar değil, Hıristiyan Araplar başlatmıştır.
  Müslüman Arapların çoğu “Osmanlı hükümdarlarını yabancı bir sömürgeci güç olarak değil, sadece Arap kökeninden olmayan, iktidarda bir hanedan olarak görüyorlardı ve Osmanlı Devleti ve hanedanı Müslüman kaldıkça ve Arapların hayat tarzına saygılı oldukça, özlemlerini yerine getirmeye söz verdikçe ve onları Avrupa işgaline karşı korudukça, itaat etmekten geri kalmıyorlardı.” (Prof. Dr. Kemal Karpat).
  Gerçek bu merkezde olmasına rağmen, Avrupa’nın büyük emperyalist ülkeleri, Papalık ve enternasyonal Siyonizm’in çabalarıyla etkili bir karalama kampanyası açıldı ve maalesef başarıya ulaştı.
  Araplar hafızamızda “hain” olarak, biz Arapların hafızasında “emperyalist” olarak damgalandık. Bu kara damga zamanla etkisini artırdı: İngiliz siyasetinin kendilerine “ikram” ettiği bölgelerde, kimi “kral”, kimi “emir”, kimi “sultan”, kimi de “başkan” unvanlarıyla hüküm süren diktatörlerle buna paralel olarak Türkiye’de hüküm süren “Şeflik rejimi”, kendi menfaatleri ekseninde Türk-Arap düşmanlığını körüklediler...
  Sonunda iş Sayın Başbakan’ın yakındığı noktaya geldi: Kimi bilinçli, kimi bilinçsiz, köpeklerine “Arap” ismi veren Türkler türedi...
  “Ne Arab’ın yüzü ne Şam’ın şekeri”, “Arap saçı gibi karışık”, “Yalanım varsa Arap olayım”, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” şeklindeki sözler de aynı düşüncenin mirasıdır.
  Daha da ileri gidilip Türk-Arap düşmanlığı karşılıklı olarak ders kitaplarına işlendi.
  Yavuz Bahadıroğlu - Yeni Akit


  http://tr.wikipedia.org/wiki/Hicaz-Yemen_Cephesi
  ARAPLARIN TÜRK M

  Araplarin (Ingiliz vardimi ile) Osmanli Islam Imparatorluguna ihaneti cezasiz kalmadi,Allah onlarin belasini verdi.
  Israil Devleti.


 3. #33
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.692


  Bu senin düsüncen kardesim fakat bir kac kisinin ihaneti yüzünden ben tüm arap dünyasini niye düsman göreyim.Araplarin cogu hilafete bagli idi ve az cihat etmediler! Sanki bizim aramizda hain yoktu saysan bitmez! Bu yüzden ingilizlerin oyununa gelmeyelim cünkü onlarin niyeti bizi tamamen bölmek.

  Saygilar

 4. #34
  Avatar von Barbaros

  Registriert seit
  29.07.2004
  Beiträge
  12.209
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Bu senin düsüncen kardesim fakat bir kac kisinin ihaneti yüzünden ben tüm arap dünyasini niye düsman göreyim.Araplarin cogu hilafete bagli idi ve az cihat etmediler! Sanki bizim aramizda hain yoktu saysan bitmez! Bu yüzden ingilizlerin oyununa gelmeyelim cünkü onlarin niyeti bizi tamamen bölmek.

  Saygilar

  Hala arap dünyasinda osmanliyi isgalici düsman olarak görüyorlar,arabistanda osmanli eserleri yikiyorlar.
  birde gelmisin kardeslik diyorsun birak Allahini seversen,araplarin ne oldugunu sanki bilmiyoruz.

 5. #35
  Avatar von Timur

  Registriert seit
  24.11.2011
  Beiträge
  2.294
  Araber in Gallipolli...

  Mal wahre Geschichten dazu

  çanakkale’de bizlerle birlikte omuz omuza çarpıştığı iddia edilen, daha doğrusu şirin gösterilmeye çalışılan arapların yaptıklarına bir de şu açıdan bakalım;

  bütün subaylar ve erler, çok kere aç, susuz, uykusuz savaşıyordu. Teğmen Cevat Abbas, bir gün Şamlı Lütfi adındaki kurmay binbaşının, yeni gelen iki teğmenle pek samimi olduklarını gördü. Aralarında Arapça konuşuyorlardı.
  “Herhalde hemşerileridir, onu ziyarete gelmişlerdir” diye düşündü.

  Fakat, Binbaşı Lütfi, az sonra bu iki teğmenin tayin emirlerini vererek görev yerlerinin belirlenmesini Cevat Abbas’tan istedi. Genç teğmenin içine kurt düşmüştü. Tamamen önsezi ile o iki teğmeni muharip kuvvetlere değil, geri hizmete vererek araba kollarına memur etti. Ama bu görev yerini Binbaşı Lütfi’nin onaylaması gerekiyordu.

  Elindeki yazı ile onun yanına giden Cevat Abbas şiddetli ve öfkeli bir itirazla karşılaştı. Şamlı Lütfi, yeni gelen teğmenlerin muharip hatlara gönderilmesini istiyordu. Üstlerini de ikna ederek bu isteğini yerine getirdi. Cevat Abbas, hâlâ bu işte hemşerilik gayretinin rol oynadığını düşünüyordu.

  Fakat öyle olmadığı kısa zamanda anlaşıldı. O iki Arap teğmen, yanlarına birer çavuş da alarak, bir gece, kahramanca dövüşen birliklerimizin siperlerini terk edip düşman tarafına geçme alçaklığını gösterdiler. Bu hainlerin düşmana verdikleri bilgiler yüzünden Anafartalar cephesindeki çarpışmalar şiddetlendi ve binlerce Türk çocuğu şehit oldu.

  Şamlı Lütfi’ye gelince: Harekât şube müdürü iken, ilk nöbetleri sırasında gösterdikleri kayıtsızlık sebebiyle, Tümen Kumandanı Mustafa Kemal, Binbaşı Şamlı Lütfi ve onun gibi Arap asıllı Binbaşı Mustafa’nın ellerine derhal ilmühaberlerini verip ordu emrine gönderdi. Bu ikisinin kayıtsızlığı cehaletlerinden ileri gelmiyordu, soylarının dürtüsüyle hareket ederek Türk’ün başarısına hizmet etmekten kaçınıyorlardı. Mustafa Kemal, bunun hemen farkına varmıştı.

  Aradan zaman geçti. Cevat Abbas, Şamlı Lütfi’nin Suriye’deki 4. Ordu emrine verildiğini duydu. Bu ordunun kumandanı, aynı zamanda geniş yetkilere sahip Suriye valisi olan Cemal Paşa idi.
  Şamli Lütfi, Türk ordusunun gerilerinde Arap isyanı hazırlayan kimselerle birlikte yakalandı ve idam edildi. ihanet cezasını bulmuştu.
  Es gab einen arabischen Leutnant in der türkischen Armee, der zu den Briten übergelaufen ist und viele Insiderinfos weitergegeben hat, zudem auch noch gegen die Türken zur Waffe griff. Wegen diesem Leutnant verloren tausende Soldaten ihr Leben.

  57. Alay 180 yükseltili tepeyi, 27. Alay da Kırmızı Sırtın büyük bölümünü geri aldı.
  Ama sol kanattan haber gelmiyordu. Buraya yollanan 77. Arap Alayının, 27. Alayın soldaki taburuyla birlikte düşmanı denize doğru sıkıştırıyor olması gerekmekteydi. Anzakların denize süpürülmesini bu baskı sağlayacaktı. M. Kemal cepheyi siper siper denetleyip askerinin ateş altındaki durumunu inceleyerek, gün doğarken Kocedere’ye gelecek, çok üzücü, çok şaşırtıcı bir olayla karşılaşacaktı. Çanakkale’de bir daha yaşanmayacak bir olayla… Gün ağarıyordu. Telefon bağlanmadan, 77. Alayın 1. Tabur Komutanı Binbaşı Hacı Mehmet Emin Bey geldi. Gözleri ağlamış gibi kıpkırmızıydı.
  -”Efendim” dedi, “Utanç içindeyim. Ne yazık ki, alayımız çil yavrusu gibi dağılarak savaş alanından kaçmıştır…”
  - “Ne diyorsunuz?”
  -”Alay komutanını bulamadım. Sizin buraya geldiğinizi duyunca bilgi sunmak için koşup geldim.”

  Arap askerlerinin bazı halleri, tavırları, alışkanlıkları, tümende bulunan Türk askerlerini şaşırta gelmişti. Ama en çok da bu adamların çoğunun silah arkadaşlarını ateş altında bırakıp kaçmalarına şaştılar. Bambaşka bir milletin ve çok farklı bir toprağın çocukları olduklarını yaşaya yaşaya her gün biraz daha iyi ve derinden anlamaktaydılar.
  77. Regiment bestand aus Arabern. Sie verließen die Türken mitten in der Schlacht zurück woraufhin die Türken ihre Stellung verloren.

  Das sind nur zwei Beispiele des arabischen Hochverrats. Wenn man alle aufzählen müsste, würde das bis in die Morgengrauen gehen. Nicht zu vergessen das Talkan Massaker, das als eine der grausamsten in die Geschichte einging, wo zehntausende Türken brutal massakriert und an Bäume aufgehängt wurden, Frauen vergewaltigt, gutaussehende als Sklavinnen mitgenommen und noch viel schlimme Sachen passierten, weil sie aufgezwungen wurden den Islam anzunehmen.

  Bu harblerden birinde, et-Taberi''nin bütün tafsilatı ile anlattığına göre, bir defasında Abdurrahman b. Müslim, Kuteybe''ye, 4000 esirle gelmişti. Kuteybe, Abdurrahman''ın böyle kalabalık Türk esirleri ile geldiğini görünce hemen tahtının çıkarılmasını ve bir meydana kurulmasını istedi. Tahtının üzerine mağruru bir eda ile oturan Kuteybe, bu Türk esirlerinden bin tanesini sağına, bin tanesini soluna, bin tanesini arkasına ve bin tanesinide önüne dizilmelerini söylemiş ve sonrada Arap askerlerine dönerek yalın kılıç bu Türklerin kafalarının koparılmasını emretmiştir. Cebbar, zorba, insafsız Arap komutanının etrafının bir anda bu Türklerin kafa kol ve gövdeleri ile bir kan gölü haline geldiğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu harblerde öldürülen Türklerin haddi hesabı yoktu. Nitekim bu vahşetten adeta gururlanan bir Arap şairi Kaah el-Aşkari şöyle haykırmıştır,

  ”Kazah ve Facfac önlerinde korkudan birbirlerine sarılmış zavallı Türkleri öldürdüğünüz geceleri hele bir hatırlayınız.

  Herkesi kılıçtan geçirdiniz. Sadece ata dahi binmeyecek yaşta küçük çocuklar kaldı. Binenlerde o hırçın atların sırtında sanki bir yük gibiydiler.”

  1- 100.000'in üstünde Türk katledilmiştir.
  2- 50.000'in üstünde Türk genci köle ve cariye yapılmıştır.
  3- Şehirler yağmalanmış , ganimet diye halkın herşeyi talan edilmiştir.
  4- Tüm zenginlikler , tarihi eserler yokedilmiş , yakılmış , yıkılmıştır.
  5- Dünyanın en büyük katliamlarından biri olan "Talkan Katliamında" 40.000 Türkün kesilerek
  24 km yol boyunca ağaçlarda sallandırılmıştır.( Tarihte örneği çok azdır.)
  6- Aynı şekilde "Curcan Katliamında da esir alınan 40.000 Türk'ün nehir kenarında kafaları
  kesilmiş , nehrin suyu kıpkızıl olmuş , cesetler yine ağaçlarda sallandırılmıştır.
  7- "Teslim olursanız canınız bağışlanacak" sözü hiç bir zaman yerine getirilmemiş ,
  "Şeriat söz tanımaz" denilerek kadın-erkek kılıçtan geçirilmiştir.
  8- Araplar tarihte yaşadıkları bu en büyük yağma ve talandan çok büyük servet elde etmişlerdir.
  9- Türkler böyle bir vahşet ve mezalimi Çinlilerden dahi görmemişlerdir.
  10-Bu tarihi gerçekler "islam etkilenmesin" düşüncesiyle gizlenmekte , bahsedilmemektedir.
  Türkçü siyasetçiler dahi konuyu geçiştirmektedir. Bundan da Araplar nasiplenmektedir
  Die Türken wurden den Arabern unterworfen, aber das blieb nicht dabei. Dschinghis Khan gründete das mongolische Reich und expandierte bis zum heutigen Irak, sein Enkel Hülagu Han zerstörte Bagdad vollkommen, befreite alle Völker von arabischen Fesseln und tötete den Kalifen.

  ...besetzte Hülegü 1256 endgültig Persien, beendete die Herrschaft der Ismailiten (Assassinen) im Elburs, eroberte Bagdad und übernahm dort die Verwaltung. Hülegü begründete in Iran und Irak das Reich der Ilkhane, das bis 1353 Bestand hatte.
  Die Eroberung Bagdads am 10. Februar 1258 bedeutete das Ende des 750 begründeten und einst so mächtigen sunnitischen Abbasiden-Kalifats. Bei der Plünderung und Zerstörung der Stadt wurden mindestens 250.000 Einwohner erschlagen und die Bibliothek des Hauses der Weisheit in den Tigris geworfen. Auf Fürbitte seiner christlichen Hauptfrau Doquz-Chatun wurden die Christen weitgehend verschont. Bei den Kämpfen in der Umgebung von Bagdad wurden die Bewässerungssysteme zerstört, und durch den Tod so vieler Einwohner fehlten anschließend die Fachleute für den Wiederaufbau.
  Das war die Rache dafür.

 6. #36
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.692
  Zitat Zitat von Barbaros Beitrag anzeigen
  Hala arap dünyasinda osmanliyi isgalici düsman olarak görüyorlar,arabistanda osmanli eserleri yikiyorlar.
  birde gelmisin kardeslik diyorsunbirak Allahini seversen,araplarin ne oldugunu sanki bilmiyoruz.


  Müslümanlar kardestir Barbaros! Peygamber Efendimizde arapdi unutma! Araplar nedir sence? Bu takim sözler dogru degil kardesim. Evet devlet liderleri eserde yikar haklisin ama köy isimlerinide türkcelestirir ve kürtceyi yasaklar! Bi kendi yakamiza bakalim öyle degilmi.Demek istedigim devlet her kötü isi yapar ama benim icin önemli olan halktir yani insandir.

  Saygilar

 7. #37
  Avatar von Timur

  Registriert seit
  24.11.2011
  Beiträge
  2.294
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Müslümanlar kardestir Barbaros! Peygamber Efendimizde arapdi unutma! Araplar nedir sence? Bu takim sözler dogru degil kardesim. Evet devlet liderleri eserde yikar haklisin ama köy isimlerinede türkcelestirir ve kürtceyi yasaklar! Bi kendi yakamiza bakalim öyle degilmi.Demek istedigim devlet her kötü isi yapar ama benim icin önemli olan halktir yani insandir.

  Saygilar
  Peygamber efendimize, sahabelere, tüm müslüman Büyüklerine, Fatihlerine karsi birsey diyen yok. Onlari milletine bakmadan kalbimizle seviyoruz ama bana gelip din kardesi zart zurt kardesi deme.

 8. #38
  Avatar von Katana

  Registriert seit
  04.06.2011
  Beiträge
  3.543
  Araplar Peygamber Efendimizi cagri yaptigi icin linc etmek istemistiler.

 9. #39
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.692
  Zitat Zitat von Altai Beitrag anzeigen
  Peygamber efendimize, sahabelere, tüm müslüman Büyüklerine, Fatihlerine karsi birsey diyen yok. Onlari milletine bakmadan kalbimizle seviyoruz ama bana gelip din kardesi zart zurt kardesi deme.

  Islama göre tüm Müslümanlar kardestir ve onun icin zart veya zurt demen pek akil isi degil kardesim.Biraz saygi diliyorum tesekkürler.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Katana Beitrag anzeigen
  Araplar Peygamber Efendimizi cagri yaptigi icin linc etmek istemistiler.


  Ayni andada Araplar cagri yapmak ve Islami yaymak istedi öyle degilmi? Bu düsüncen kusura bakma ama cok sacma.

  - - - Aktualisiert - - -

  Araplar diyorsunda sevgili kardesim hangi araplar.Mekkedeki araplarin cogu düsman iken Medinedeki araplar Islami kabul etti.Simdi bu tür kiyaslari yaparken biraz mantikli düsünelim yoksa konu uzar ve uzar ama yarin erken kalkmam lazim.Siz siz olun neyi dogru buluyorsaniz ona inanin ama dürüst olun ve kalbiniz temiz olsun.

  Allaha emanet olun.

  Saygilar

 10. #40
  Avatar von Barbaros

  Registriert seit
  29.07.2004
  Beiträge
  12.209
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Demek istedigim devlet her kötü isi yapar ama benim icin önemli olan halktir yani insandir.
  Birkere arap milliyetcileri Osmanlidan nefret eder onlari isgalci ve zulümcü olarak görür.
  Türk Laik Devletini asaglar,Türkleri hazetmezler.
  Birkac iyi arap icin ben bütün arap halkini sevmeye mecbur degilim.

Seite 4 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. VIDEO: Sarajevo im Jahr 1915
  Von Spliff im Forum Bosnien-Forum
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 30.05.2012, 13:08
 2. 8.März FRAUENTAG
  Von Styria im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 12.03.2012, 11:58
 3. 20. März - 18.32 Uhr
  Von Grasdackel im Forum Naturwissenschaft
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 21.03.2010, 18:50
 4. Weltfrauentag-8. März
  Von nex im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 08.03.2009, 14:57
 5. Londoner Vertrag 1915
  Von Ravnokotarski-Vuk im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 24.09.2006, 03:17