BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 23

Aćif Efendija i Šaban Poluža u odbrani Novog Pazara (1941)

Erstellt von Ciciripi, 24.04.2012, 22:33 Uhr · 22 Antworten · 3.294 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Aćif Efendija i Šaban Poluža u odbrani Novog Pazara (1941)

  Sehr schöne bosnische Doku .


 2. #2

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.777
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Sehr schöne bosnische Doku .

  Hab mir die letztens angeschaut aber leider ist nur ein kleiner Teil auf albanisch

 3. #3
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Haqif Blyta
  Haqif Blyta me babain Emin Blyta

  Haqif Blyta, (Haqif Haxhiahmetoviq 1887- 21.01.1945( i pushkatuar), populli i Sanxhakut tė N. Pazarit e njeh si Haqif-efendia.
  [redakto]Biografia

  Haqif Blyta ėshtė njėri ndėr politikanėt dhe patriotėt shqiptarė tė Sanxhakut tė Pazarit tė Ri ndėrmjet dy luftėrave Botėrore dhe gjat Luftės sė Dytė Botrore.Haqif Blyta ishte veprimtar i shquar i Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit dhe deputet nė Kuvendin Kombėtar nė Tiranė (1943-1944). Haqf-efendia ėshtė mė i merituari nė mbrojtjen e N. Pazarit nga qetnikėt. Haqif efendiu ėshtė lindur nė N. Pazar nė vitin 1887. Nė N. Pazar babi i tij Emin-aga Blyta kishte ardhur nga Gjakova. Haqif Blyta ka kryer akademinė ushtarake nė Manastir, nė tė njėjtėn akademi ku kishte studiuar edhe kryetari turk Mustafa Kemal Atatürk. Me kryrjen e akademisė kishtė arritė gradėn e kapitenit. Nė shtetin e ri tė Mbretėrisė Jugoslave, Haqif Blyta ishte njė ndėr tė parėt pėr formimin e PartisėXhemijeti tė myslimanėve shqiptarė. Xhemijeti bashkonte myslimanėt dhe shqiptarėt. Nė verėn e vitit 1919, nė Shkup, mori pjesė nė Kongresin themelues tė organizatės ”Xhemiet” (Bashkimi). U shqua si aktivist i asaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Mė 1920 u zgjodh kryetar i bashkisė sė Pazarit tė Ri. Pasi qė nuk pranuan tė jenė nėn diktatin e mbretit Aleksandėr dhe tė Nikolla Pashiqit, Xhemijetit nė vitin 1924 i ndalohet veprimtaria. Qė nga ky vit e deri nė vitin 1990 shqiptarėt dhe popujt tjerė joserbe nuk kanė patur partitė e tyre politike.
  Nė zgjedhjet parlamentare tė viteve 1920, 1925, 1927, 1933, 1935 dhe 1938, ndonėse ishte pėrfaqėsues mė nė zė i popullsisė sė trevės sė Sanxhakut , pėr shkak tė manipulimeve dhe grabitjes sė votave nga autoritetet serbe, nuk u zgjodh deputet i parlamentit tė Mbretėrisė Serbo Kroate Sllovene, pėrkatėsisht tė Mbretėrisė sė Jugosllavisė (1929-1941). E arriti atė vetėm nė zgjedhjet e vitit 1923. Nė parlamentin jugosllav u shqua si pėrkrahės e bashkėpunėtor i afėrt i Ferhat Dragės; kundėrshtar i vendosur i politikės sė ndjekur nga qarqet serbe, pėr shpronėsimin dhe shpėrnguljen me dhunė tė popullit shqiptar.
  Populli i Sanxhakut i ėshtė mirėnjohės posaēėrisht pėr shkak tė angazhimit tė tij nė pengimin e shpėrnguljes sė popullsisė nga Sanxhaku pėr Turqi. Haqif Blyta duke qenė personaliteti mė i rėndėsishėm i organizim ushtarak dhe politik ishte nė shėnjestėr tė tri atentateve tė organizuar. Pėr dy atentateve tė parė ishin pėrgjegjės nacionalistėt serbomėdhenj nga Beogradi, ndėrsa pėr atentatin e tretė kanė qenė komunistėt vendas tė Sanxhakut tė cilėt pėr ekzekutues kishin caktuar Hasė Rozhaja tė cilėt mė nė fund ishin tėrheqė nga ky vendim. Kah fundi i vitit 1941 organizon mbrojtjen e N. Pazarit nga ēetnikėt tė cilėt vinin nga Rashka. Qėllimi i ēetnikėve ishte marrja e N. Pazarit dhe mandej e tėrė Sanxhakut me qėllim tė shfarosjes sė popullsisė shqiptare dhe myslimane. Ngjarjet qė u zhvilluan tutje treguan se Haqif Blyta me ushtrinė e tij te formuar dhe me ndihmen e njėsive nga Peshteri dhe me ndihmen qė i arriti nga vėllezėrit kosovar nėn udhėheqjen e Shaban Polluzha arritėn tė mbrojnė kėto territore nga ēetnikėt.
  Pas depėrtimit tė forcave partizane jugosllave nė ato treva, iu dorėzua organeve tė pushtetit partizan nė Gjakovė, tė cilėt e ēuan nė Pazarin e Ri. Mbas torturave mizore, bashkė me bashkėpunėtorin e tij mė tė ngushtė Ahmet Dacėn me tre djemtė e tij u pushkatuan nė Haxhet ( lagje e sotme e Pazarit tė Ri) me 21 janar 1945 nga OZN-a jugosllave.


 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Wo sind die Sanxhaks aus dem Forum ?

 5. #5

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Wo sind die Sanxhaks aus dem Forum ?

 6. #6

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.777

 7. #7

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  76.320
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Wo sind die Sanxhaks aus dem Forum ?
  Sind auf einer Autonomie-Demo

 8. #8

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.777
  Zitat Zitat von WhiteJim Beitrag anzeigen
  Sind auf einer Autonomie-Demo

 9. #9
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Ich würde gerne bosnische Dokumente hier zu sehen .
  Ob man über diesen ehrenhaften Mann in den Kaffees in Saxhak auch redet

 10. #10
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Die Doku ist schon mal sowas von gay und "muslimbrotherhood"-style gemacht, dass es schon fast peinlich ist Das einzig Geile ist die Szene mit den Rugovaalbanern ^^

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Šaban Poluža/Shaban Polluzha - Der Retter von Novi Pazar
  Von Bushido im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 04.07.2010, 17:46
 2. Fudbaleri Novog Pazara u Antaliji
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 11.02.2010, 17:00
 3. Numanovi? predsednik Novog Pazara
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.10.2009, 10:00
 4. Damjanovi? na ?elu UO Novog Pazara
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 19.10.2009, 23:00
 5. PLS:Minimalci Novog Pazara i In?ije
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 19.09.2009, 19:30