BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 30

Albanisch - Italienische Schlachten.

Erstellt von AlbaJews, 18.02.2012, 14:41 Uhr · 29 Antworten · 2.645 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744

  Albanisch - Italienische Schlachten.

  Da es noch keinen Thread gibt's dachte ich mir ich mach mal einen auf.
  Wer andere Kennt bitte Posten.

  Vlora War - Wikipedia, the free encyclopedia

  Eine Herausragende Rolle bei der Schlacht von Vlora hat Selam Labi gespielt.

  Nė vitin nėntqindnjėzetė,
  Selami ē’i mblodhi djemtė,
  djemtė ēi mblodhi Selami,
  o djem se iku vatani.


  Kongresi i Lushnjes i zhvilloi punimet nga data 28-31 janar 1920. Nė kėtė kongres morėn pjesė mbi 50 delegatė nga e gjithė Shqipėria. Ndėr vendimet e tij ishte dhe ai pėr mbrojtjen e tėrėsisė tokėsore, sovranitetin dhe pavarėsinė e Shqipėrisė.


  Disa pjesė tė Shqipėrisė ishin nėn sundimin e huaj, Vlora qe pushtuar nga italianėt, ndėrsa dibra e Malėsia e madhe ishin nėn sundimin e serbisė, pėrveē atyre qė u ishin dhuruar nė prag tė luftės sė parė botėrore.
  Nė Vlorė do tė shkruhej njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė shqiptare. Nė Baēardha u mblodhėn prijėsat e Labėrisė, mė 23/05/1920, dhe u vendos t’i dėrgohej ultimatum italianėve, pėr dorėzimin e Vlorės, gjithashtu u krijua Komiteti i mbrojtjes Kombėtare me kryetar Osman Haxhiun.

  Osmėni ē’i hipi kalit
  ē’e mori buzėn e malit,
  seē i foli gjeneralit,
  “Dil sterresė jo limanit,
  tė shoē tė zot e vatanit
  Bijtė e Smail Qemalit.”

  Iu bė thirrje gjithė Laberisė tė ngrihej nė luftė. Peshėn mė tė madhe e mbajtėn fshatrat e Vlorės. Gjithashtu mbėrritėn nė Vlorė luftėtarė nga vise tė tjera tė Labėrisė, Berati, Tirana, etj.si dhe nga jashtė Shqipėrisė. Nė mes tė kėtyre trimave ishte dhe Selam Musai me ēetėn e tij.
  Siē thotė dhe kėnga:

  Nė Beun seē u mbėlodhė
  dymbėdhjetė komisjonė,
  Selam Labin e kėrkojnė
  -Ti Selam do shkosh nė Vlorė,
  Komandant mbi tre taborrė.
  -Do vete do ja bėj forrė.


  Pasi kaluan 48 orė nga ultimatumi italianėt nuk iu pėrgjigjėn, atėherė u shpall fillimi i luftės nė 5 qershor. Kur italianėt kishin zbritur nė Vlorė populli kish kėnduar:

  Ē’ėshtė kėshtu qė dėgjojmė,
  vaj me det o Vlora jonė,
  italianėt po zbarkojnė,
  me pampor e me ballonė,
  jo mor jo nuk e durojmė.
  Ngrihi shokė tė sulmojmė,
  Vlorėn tonė ta ēlirojmė.


  Nė fillim italianėt i kishin nėnvlerėsuar kėta fshatarė tė keqarmatosur, por arma mė e fuqishme e tyre ishte dėshira pėr liri, ajo dėshirė qė i ndez zemrat e i shkrumbon, luftonin pėr veten, pėr familjet, pėr Vlorėn.

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  bjeri mė tė lumtė dora.

  Goditjet e shqiptarėve detyruan trupat italiane tė tėrhiqeshin nė drejtim tė Vlorės. Luftime tė ashpra u zhvilluan nė Kotė. Komandantėt italianė u shqetėsuan sė tepėrmi.

  Telat po venė e vinė,
  punon Kota me Kaninė.


  Me telat nėnkuptohej telegrafi, venė e vinė do tė thotė qė bisedonin pa ndėrprerė nga njėra anė nė tjetrėn:

  Gjenerali me zabinė,
  si do bėjmė un’e tinė.


  Gjenerali ėshtė gjeneral Piacentini qė po bisedon me zėvendėsin e tij. Si do bėjmė se gjendja ėshtė e rrezikshme.

  Se shqipėtarėt errinė,
  Gjorm janė e poshtė po vinė,
  Osmėni me dyzet mijė.
  Osmėni po bje fuqinė,
  Vlora do fitojė lirinė.


  Shqiptarėt ishin tė vendosur tė ēlironin atdheun. Shumė u vranė pėr ēlirimin e Kotės.

  Obobo ē’qėnkej kjo Kota,
  mbushur mitraloz e topa.


  Luftime tė pabarabarta, italianėt ishin tė armatosur qė nė fill e nė gjėlpėrė, siē thotė Ali Asllani. Po kėtej ishin luftėtarėt e lirisė si Kanan Maze.

  Vjen Kanan Mazja nga Shkoza,
  me njė nofull copa-copa.


  Ishte plagosur nė fytyrė por nuk e ndėrpriste sulmin, e kur i thanė:

  -Kanan t’u prish bukuria.
  -Le tė rrojė Shqipėria.


  Kėshtu pėrgjigjet shqiptari i vėrtetė.
  Rrethimi po ngushtohej pak nga pak, ra Gjormi, ra Kota, ra Drashovica, mbetej Vlora. Lufta ishte e tmerrshme.

  Qaf’ e Vlorės maja-maja,
  ē’i vate tymi dumana,
  dumana ē’i vate tymi,
  doli Selami si ylli.


  Nė Vlorė, Selami me shokė pushtin Kuzbabanė me trimėri tė madhe, saqė mendonin se kishte vdekur.

  Tek Sherishta pėrmbi Vlorė,
  zjarrin ē’e zure me dorė,
  ēika bėre prozhektorė.


  Luftėtarėt po ashpėrsonin ghithnjė e mė shumė goditjet, megjithė tė vdekurit qė linin pas.

  Mblidhi o Dukat mblidhi,
  nga vate Hodo Zeqiri.
  Sonte natėn ėshtė hyxhymi,
  bashkė mbi Vlorėn tė bini,
  tė hidhet nė det katili,
  se Sazani ėshtė i yni.


  Kjo luftė ēudiste Evropėn, njė poull i paarmatosur po luftone me njė nga fuqitė e kohės e po fitonte. Gazeta shkruanin pėr kėto ngjarje tė pabesueshme.

  Evropa shkruajnė e thonė,
  ēėshtė kėshtu qė dėgjojmė,
  bėhet dyfek nė Vlorė,
  shqipėtarėt po luftojnė,
  me njė mbret dyzet miljonė.
  Po me se luftojnė vallė?
  Me sėpatė me hanxharė,
  dyfeqet lidhur me gjalmė,
  fishekėt nė xhep i mbajnė.


  Populli pėrshkruan habinė e Evropės, por qan edhe birin e Salarisė fisnike, ashtu si i ka hije labit, jo me ligje por me kėngė:

  Me katėrqind komita,
  bėre poshtė nga Babica,
  e zure topin nga gryka,
  italianėt nga frika,
  u trembnė sa u ra pika.
  Tepelenė pse vajtoni,
  Selam Musanė kėrkoni,
  trim’n e mirė mos e harroni.


  Shqipėria eshtė vend me fat e do vazhdojė tė jetė me fat tė mbarė derisa bijtė e saj si Selam Musai e Zigur Lelo e tė tjerė do jenė gati tė luftojnė e tė vdesin pėr tė.

  Hier noch ein Film über die Italienische Besatzung 1920
 2. #2

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Albanian

  Aftermath

  With Durazzo, Scutari, and Dagnum on the point of surrender and seeing a victorious Albanian army after the Battle of Oronichea, the Venetians sent Andrea Venier to open peace negotiations with the Albanians.[16] The conference was held in Alessio and peace was signed between the various representatives or princes of both parties on 4 October 1448. The signatories agreed that Venice would keep Dagnum. In return, the Venetians agreed that Skanderbeg would receive an annual pension of 1,400 ducats and an annual tax exemption for 200 horse loads of salt from Durazzo. An agreement was also made to establish trading privileges between George Arianiti, Skanderbeg's ally, and Venice. Furthermore, a refuge in Venice would be offered in case Skanderbeg was driven out of Albania and two scarlet garments would be given to Skanderbeg in exchange for two altered falcons from the Albanian. However, threats were still exchanged between both sides and unofficial skirmishing continued.[16]
  Wary of Skanderbeg, Venice never openly challenged him again. Another treaty was signed in 1463, when Venice went to war with the Turks. However, no peace was made with the Ottomans, who retreated to Macedonia and prepared for another invasion of Albania after their defeat at Oronichea.[26] During the Albanian-Venetian war, they had taken Svetigrad after several months of siege. Thence, they could cross into Albania uninhibited.[27][28]

 3. #3
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Die albanisch-venetischen Schlachten/Kriege könnte man in diesem Thread auch noch posten

 4. #4
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Die albanisch-venetischen Schlachten/Kriege könnte man in diesem Thread auch noch posten
  Nur zu postet alle die ihr kennt.

 5. #5
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050

 6. #6
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050

 7. #7
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Kein wirklicher alb-ital Krieg aber....

  Skanderbeg's Italian expedition - Wikipedia, the free encyclopedia  Wären die Türken nicht ,besäße Albanien vll heute noch Ländereien auf der Appeninischen Halbinsel

 8. #8

  Registriert seit
  23.07.2010
  Beiträge
  2.811
  Ich bewundere euch Albaner. Immer wieder in Unterzahl, gegen stärkere Gegner gewonnen.

 9. #9
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Weltburger Beitrag anzeigen
  Ich bewundere euch Albaner. Immer wieder in Unterzahl, gegen stärkere Gegner gewonnen.
  Es ist nicht wichtig ob mann gewinnt, viel wichtiger ist sich jedem Feind zu stellen obwohl man Unterlegen ist.

 10. #10
  Mal
  Avatar von Mal

  Registriert seit
  28.07.2010
  Beiträge
  4.085
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Es ist nicht wichtig ob mann gewinnt, viel wichtiger ist sich jedem Feind zu stellen obwohl man Unterlegen ist.
  Nicht wie Dänemark oder manch andere Länder im 2. Weltkrieg den Feind sein heiliges Land zuüberlassen, ohne jegliche Gegenwehr.

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Italienische Musik
  Von Cobra im Forum Musik
  Antworten: 97
  Letzter Beitrag: 26.04.2018, 21:53
 2. Albanisch-Osmanische Schlachten
  Von Pjetėr Balsha im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 114
  Letzter Beitrag: 01.04.2015, 21:01
 3. Italienische (folks)Musik
  Von ooops im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 27.07.2011, 18:00
 4. Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 21.02.2007, 21:47
 5. Faschismus , eine italienische Erfindung?
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 22.12.2006, 03:27