BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 12 ErsteErste 123456789 ... LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 115

Albanisch-Osmanische Schlachten

Erstellt von Pjetėr Balsha, 08.05.2010, 19:35 Uhr · 114 Antworten · 12.463 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von iloveyouvirus Beitrag anzeigen
  hehe
  Skenderbeg ist ein Scherz  Auch der großte albanische "Witz" wäre bei euch immernoch der King.
  Such dir jetzt ne Ecke aus

 2. #42
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Albulenaaaa o mor tprita tprita, del Sulltan o o se terdhi dita

 3. #43
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744

 4. #44
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von xxxSPARTACUSxxx Beitrag anzeigen
  Genau gesagt Skender Beg war 202 cm.

  Gut er war deswegen so groß und gut aussehend weil er ein Serbe war.

  Albaner zur damalige Zeit waren kaum grösser als 3 Englische Fuß.Habe so in Istanbulische Stadtbibliothek gelesen.Ich weiß es nicht genau ob das stimmt aber die Türkische Historiker haben es so geschrieben.

  Dann maßen die Albaner des Mittelalters also kaum einen Meter ?

 5. #45
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  und das musst du auch genau den Türken Glauben ?

 6. #46
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863

  Scheisse, was für ein Fail für die Osmanli

 7. #47
  Kejo
  Jaja.

 8. #48
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610

 9. #49
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Auszug osmansicher Chroniker über die Schlachten gegen Albaner/deren Abschlachten.

  Kshtu n' “Fetih-name i Akēe Hisar” (Proklamata oficiale osmane per okupimin e Krujes n' 1478), thuhet:
  ...
  ...Thirrjet qė nga krahėrorėt e tyre tė dėrmuar arritėn gjer te tavani i Saturnit. Gjithsejt rreth pesėmijė tė pafe qė ishin secili njė djall naftėhedhės dhe vetėtimėlėshues, u bėnė kėshtu pre i shpatės sė mprehtė dhe qokė e shigjetės goditėse... Turma e luftėtarėve u kėnaq dhe u gėzua me plaēkė tė shumėllojshme dhe tė panumėrt. Ata qė mbetėn nga armiku, gratė dhe fėmijėt, i vunė nė prangat poshtėruese tė robėrimit dhe i lidhėn me zinxhirėt e mjerimit. Paskėtaj do tė fillojė shkatėrrimi i kishave, ndėrtimi i medreseve, ndalimi i kėmbanave dhe prishja e ligjevet. Brenda nė zemrat e tė pafeve ku kishte bėrė vend pafesia dhe mėkati, paskėtaj do tė ēelė burbuqja e besimit nė njė zot tė vetėm. (“Lufta shqiptaro-turke nė shekullin XV”, burime osmane, Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, Tiranė 1968, f. 380- 381-382.)


  - Ndersa n’ letren qi Sulltan Mehmedi II i qon djalit t’vet Bajazitit (trashgimtari i fronit) gjate fushates osmane n’ Shqipni, n’ 1466, thuhet:

  Kur t’u mbėrrijė kjo letėr, le t’u bėhet e ditur: disa kohė mė parė tė pafetė shqiptarė- zoti i shfarostė! - kishin shpėrthyer nė kryengritje dhe nė rebelizėm. Ndėrkaq shumicėn e atyre tė pabindurve i bėmė pre tė shpatave tė mprehta dhe zharritėse. Pjesėn tjetėr e lidhėm me zinxhirėt e robėrimit dhe me vargonjtė e poshtėrimit .(ibid. f. 324.)


  Nji tjeter chronican turk, Hoxha Sadeddin, shkrun kshtu per okupation-in e Durresit prej turkve:

  Brendia e kėshtjellės u mbush plot me luftėtarė dhe flamuri ngadhnjyes u valavit mbi kullat e saj. Ata filluan tė shfarosin tė pafetė qė ndodheshin brenda e jashtė kėshtjellės. Luftėtarėt qė ndodheshin jashtė kėshtjellės hynė nė tė me ndihmėn e atyre qė kishin hyrė brenda saj...Ushtarėt islamė u kėnaqėn nga trofea e pasur qė zunė, ndėrsa ēelėsat e kėshtjellės sė bashku me dhurata tė panumėrta i dėrguan nė selinė e padishahut tė lumtur. (ibid. f. 272-273.)

  Ndersa chronicani turk Tursuni, kshtu e pershkrun fushaten e Sulltan Mehmetit II, n’ Luginen e Shkumbinit, n’ vitin 1466:

  .... Aq shumė plaēkė qė flet dhe plaēkė qė nuk flet grabitėn, sa qė pėr djemtė me pamje engjėlli dhe pėr vajzat si hyni qė vlenin 3-4 mijė akēe, mund tė thuhej kjo vjershė:

  Ata qė do tė shihnin kėto hyni
  nė shtatore,
  Patjetėr do tė thoshin se kėto janė
  prej parajsės.

  Tė tillė bukuroshe qė po tė tė shihnin nė fytyrė ta prishnin mendjen, u dhanė pėr treqint ose katėrqint akēe.

  Koment: Ne pjesen e pare, ne proklamaten e pushtimit te Krujes, vertetohet se turqit kishin qellim nderrimin e besimit, dhe shqiptaret i quanin te pafe qe duheshin shfarosur.Ne proklamate nenvizohet se grate dhe femijet shqiptare u kthyen ne rober, dhe kjo nuk duket si perpjekje per ti shpetuar nga asimilimi.
  Ne letren qe sulltani i con te birit i mallkon shqiptaret si te pafe dhe thote "Zoti i shfaroste", ndoshta keshtu e tregonte dashamiresine Padishahu famelarte. Me pas nga Hoxha Seladin thuhet se ushtaret islame u kenaqen nga trofea qe zune.
  Ndersa kronikani Turson na verteton se turqit kane marre dhe i kane shitur vajzat e bukura shqiptare.

 10. #50

  Registriert seit
  27.10.2011
  Beiträge
  2.572
  @Anfangsbeitrag
  Was für ein schlecht strukturierter Beitrag. Ich sehe nicht, wo die eine Schlacht endet und die andere anfängt. Stümperhafter Diletant.

Seite 5 von 12 ErsteErste 123456789 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Schlachten & Kriege
  Von Wetli im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 121
  Letzter Beitrag: 18.01.2016, 05:20
 2. Albanisch - Italienische Schlachten.
  Von AlbaJews im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 22.02.2012, 19:09
 3. Ungarn schlachten Trabis aus!
  Von ökörtilos im Forum Rakija
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 06.09.2009, 01:54
 4. Kopf ab, schlachten
  Von Stevan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 17.08.2007, 17:20