BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 33 von 44 ErsteErste ... 2329303132333435363743 ... LetzteLetzte
Ergebnis 321 bis 330 von 431

Albanische Sprache/Dialekte

Erstellt von Besnik, 07.12.2010, 18:34 Uhr · 430 Antworten · 44.883 Aufrufe

 1. #321

  Registriert seit
  13.06.2011
  Beiträge
  501
  Zitat Zitat von GOJIM Beitrag anzeigen
  nööö, absolut nicht. die dialekte in den dörfern im sharr bei uns sind sogar noch ein bisschen anders als in tetovo selber. und die aus opoja reden halt so das typisch kosovarische.

  also verständigen würden wir uns schon, aber nur wenn beide improvisieren und nicht voll den slang benutzen.^^

  Aus welchem Dorf kommst du? Ich komm auch ausm Sharr Gebirge.

 2. #322
  Bendzavid
  Zitat Zitat von 45191 Beitrag anzeigen
  @Eli:
  Ansonsten: Ghegen und Tosken

  Ein interessanter Artikel von Halil Matoshi. Solltest mal einen Blick drauf werfen, Eli

  N’ TIRANĖ KOSOVARI BĖHET “MALOK”, “LALUCE”, “JORGO” ...

  Pse dhe si po rritet racizmi i shqiptarėve nė Republikėn e Shqipėrisė ndaj shqiptarėve kosovarė dhe a ka ndokush normal qė i duron termat pėrēmuese dhe pezhorativė si “malok”, “laluce”, “jorgo”, etj.,

  Pse dhe si po rritet racizmi i shqiptarėve nė Republikėn e Shqipėrisė ndaj shqiptarėve kosovarė dhe a ka ndokush normal qė i duron termat pėrēmuese dhe pezhorativė si “malok”, “laluce”, “jorgo”, etj., qė janė tė rezervuara rėndom pėr kosovarėt? Ata, qė nga liderėt politikė tė Kosovės e deri tek autori i kėtij shkrimi janė personazhe qė u vishen etiketat e sipėrme nė “Portokalli”. Ata nuk janė “ne”, janė ndryshe. Ata nuk flasin shqip. Ata nuk kanė tė drejtė tė kenė shtetin e tyre tė fortė, sė kėndejmi ata duhet nėnshtruar...
  01.10.2011

  Halil Matoshi

  Porse duke qenė se shqipe e bukur ėshtė edhe ajo e Atė Gjergj Fishtės dhe e Ndre Mjedės sikur edhe e Anton Pashkut e Esad Mekulit dhe po aq e bukur ėshtė edhe shqipja e Naim Frashėrit e Lasgush Poradecit, ēfarė tė thuhet pėr ata shqiptarė qė shajnė e pėshtyjnė njė prishtinali, njė kamenicali ose njė llapjan (me Ll), vetėm nga shkaku se gjuha e tyre shqipe (varianti gegė) ėshtė sakatuar me njė vendim tė Partisė Komuniste dhe Enver Hoxhės!?

  Sharėsit racistė vafshin nė dreq. Ndėrkaq mė neveritin ata shqiptarė kosovarė qė nė Tiranė luftojnė me veten pėr ta ndėrruar theksin, fillimisht e mundėsisht edhe gjuhėn...

  E ē’faj kanė kosovarėt pėr vendimet e Enverit?

  Duke qenė nėn okupimin gati njėshekullor tė tri Jugosllavive tė dominuara nga Serbia, shqiptarėt kosovarė janė nė hall se si tė jenė mė tė pranueshėm nė Shqipėri (sidomos nė Tiranė e mė poshtė) pra, a duhet qė tė jenė krenarė me prejardhjen dhe mėnyrėn se si flasin dhe tė kėrkojnė nga pjesa tjetėr e atyre njerėzve qė konsiderohen apo perceptohen “krejt si na” apo duhet ta pranojnė dhe tė vuajnė nga kompleksi i vlerės mė tė ulėt dhe tė bien nė inferioritet duke “thyer” gjuhėn keqas, duke rrėshqitur shpesh nė situata qesharake. Kėtė vikend nė Tiranė, disa kolegė tė atjeshėm tregojnė njė barsoletė kur njė kosovar nga Llapi qėllon nė njė ndejė shumė vėllazėrore nė Vlorė dhe kosovari kureshtar po i pyet tė pranishmit se nga cili vend janė. I pari thotė se ishte nga Lezha, nga Libohova i dyti, kurse i treti nga Leskoviku. E tashti njėri nga shqiptarėt anas do ta pyesin siē e do rendi kosovarin se prej nga vjen. Ai, duke dashur qė tė fliste si ata, thotė shkurt: Nga Lapi (me l)!?

  Nga kjo barsoletė mund tė dekonstruktohet miti i njė gjuhe unike sipas standardit tė vitit 1972, ndonėse shumė kosovarė krekosen se e kanė absolvuar standardin e shqipes, por kjo gjė as qė u shkon ndėrmend shkodranėve ta zėmė, apo tropojanėve e hasjanėve, tė cilėt, megjithatė, ndonėse kuptohen mirė me gjirokastritėt, sė paku nuk fyhen sikur shumė kosovarė.

  Gazetarėt janė observatorė tė mirė, atyre shpesh u ndodh tė vėzhgojnė situata tė “mosmarrėveshjeve”, sepse hetimi dhe shkrimi ėshtė vokacioni i tyre ėshtė vėzhgimi.

  Ēka tė thuhet kur nė njė dyqan nė Tiranė, sipas njė rrėfenjėze tė njė kolegu tjetėr, hyjnė njė grup maqedonasish sllavė dhe fillojnė tė flasin gjuhėn e tyre, ndėrsa shitėsja qė s’i kupton ankohet tek shqiptarėt e tjerė, se si nuk flitkan shqip maqedonėt sllavė!?

  Nė vėrejtjen e gazetarit se ata nuk e flasin shqipen, sepse janė sllavė, shitėsja pėrgjigjet: “... edhe kosovarėt nuk e flasin shqipen ama e kuptojnė mirė”!?

  Nuk mė kishte shkuar mendja se vėrtet shumica e shqiptarėve tė rėndomtė nė Republikėn e Shqipėrisė kombin e kuptojnė tė ndarė nė rende qytetare, por do tė kisha menduar nė rastin mė ekstrem se kosovarėt fyhen vetėm nga qarqe nacionaliste shqiptare, mirėpo duke e bėrė njė lexim tė shpejtė nė komentet e shkruara nga kosovarėt e tė botuara nė shtypin e Tiranės (“Tema” dhe “Shqip”) vėrejta se nė kombin shqiptar, sipas “puritanėve” tė Tiranės rendin e qytetarisė e pėrbėjnė ata vetė, tė parėt, pastaj nė rendin e dytė tė qytetarisė shqiptare janė kosovarėt, nė tė tretin shqiptarėt e Maqedonisė dhe nė tė fundit ata nga hapėsira e Malit tė Zi dhe e Luginės sė Preshevės.

  Kjo ndodh beli, pėr shkak tė modelit imperialist mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar kombi serb, dhe ėshtė pėrqafuar nga shqiptarėt, model, i cili, nga Vuk Karadzici ndahej nė rende qytetare, ngase sllavėt qė konsideroheshin serbė flisnin dialekte madje edhe gjuhė tė ndryshme nga serbishtja. Nė rendin e parė natyrisht ishin imperialėt serbė, nė tė dytin serbėt e besimit katolik (qė ishin kroatėt) dhe nė tė tretin serbėt qė flisnin serbisht, por qė ishin tė besimit mysliman e qė nėnkuptoheshin myslimanėt e Bosnjės dhe tė Sanxhakut.

  Dhe pikėrisht ky imperializėm dhe kjo ndarje nė rende qytetare e ēoi Serbinė nė luftėra tė tmerrshme kundėr tė gjithėve, pra edhe kundėr sllovenėve e kroatėve qė ishin katolikė dhe kundėr boshnjakėve qė ishin myslimanė.

  Qasja ksenofobike ndaj kosovarėve mund tė shihet nė komente si kėto, p.sh. shqiptari qė mban njė pseudonim kafshe pėr veten “Ēakalli”, thotė:

  “Mėsoni shqip o bylmezat turq tė Titos, mėsoni shqip ose vėrini njė emėr tjetėr asaj gjuhės tuaj tė “kriposur” me fjalė qė nuk i kupton njeri”!?

  Nė kėso komentesh has opinionisti apo kolumnisti kosovar, por edhe lexuesi kėtej Bjeshkėve tė Nemuna, kur rastis qė gazeta “Shqip” ose “Tema” i huazojnė pėr publikun e gjerė shqiptarė komentet e kolumnistėve qė shkruajnė pėr shtypin e Prishtinės lexuesi tipik kosovar. Ndonėse kėso mendimesh janė individuale dhe si tė tilla duhet gjykuar, njė pjesė e madhe e atdheut tė shqiptarėve e ka kėtė paragjykim pėr kosovarėt qė flasin dhe shkruajnė gjuhėn e tyre tė vetme qė kanė: shqipen!

  Ose edhe mė vrazhdė: “O “Tema”, pse na i nxirrni kėta serbė qė flasin shqip gjysma- gjysma? Hiqu kėtij plehre se s’na nevojiten thėniet e serbėve. Ne ēdo tė dytėn fjali pėrmend thėniet e serbėve...”

  Kjo gjuhė e cila pėrdoret pėr pėrshkrimin e kosovarėve ėshtė aq e neveritshme dhe gėrditėse, sa qė njeriut mesatar i vjen tė pėshtyjė.

  Mirėpo, nė kėso rastesh tė duhet pak racionalitet dhe ftohtėsi nė shkallė gati indiference, sepse nuk mendojnė tėrė shqiptarėt kėshtu, aq mė pak ta ngrehin kėtė nė doktrinė, me gjithė tendencat e hapura, diku mė tė zėshme e nė disa qarqe me mė tepėr fleksibilitet. Ndonėse disa nga kėto qarqe trumbetojnė tė krijojnė edhe polici ndėrgjegjeje pėr ta mbrojtur shqipen nga tė folmet ndryshe, nė Kosovė e gjetkė.

  E disa tė tjerė i mėshojnė fort tezės se nuk bėn tė lejohet forcimi i shtetit kosovar, sepse kjo krijon qasje disparate dhe e dėmtojnė luftėn pėr bashkim kombėtar!?

  Pra kombi unik nė kėso rastesh ėshtė kthyer nė njė mit dhe prononcim politik, sa pėr t’i bindur votuesit e tyre, tė cilėt ende janė nė pakicė.

  Kėtė e dėshmojnė edhe lėvizjet mė tė reja nė Kosovė, si koalicioni qė u thye pėr lekėt, ndonėse angazhohej pėr tė futur nė debatin publik tregime tė mėdha, historike, idealiste.

  Ėshtė fjala pėr lėvizjen “Vetėvendosje” dhe atė pėr Bashkimin, qė i kanė drejtuar shigjetat kundėr njėra-tjetrės, jo mė pėr shkabėn nė flamur, por pėr eurot, qė njėra palė pretendon se i janė vjedhur nga pala tjetėr!?

  E nė anėn tjetėr, nė Shqipėri ka edhe komentues racionalė qė kritikojnė qasjet e tilla pėrjashtuese. Njė lexues shqiptar thotė: “Kjo qė thotė nė fund Ēakalli7 pėrfaqėson qartė mendimin dhe qasjen raciste qė kanė njė pjesė e gjerė e shqiptarėve tė Republikės sė Shqipėrisė me arsim tė mesėm dhe tė ulėt, pėr shqiptarėt e Republikės sė Kosovės. Por asgjė pėr t’u habitur, sepse racizma tė tillė vėrehen edhe nė nivele ende mė lokale nė Shqipėri dhe pėrmblidhen nė terma pėrēmues dhe pezhorativė si “malok”, “laluce”, “jorgo”, etj.

  Kurse nė Kosovė, ka qytetarė shembullorė (patriotė konstitucionalė) qė pėrmbysjen e kamionėve me mallra tė importuara nga Serbia nė akset kombėtare tė Kosovės e konsiderojnė vepėr penale, ndėrlidhur me terrorizmin!?

  Akti i sharėsve tė kosovarėve andej kufirit ėshtė terrorizėm verbal, kurse akti i aktivistėve tė lėvizjes “Vetėvendosje”, kur u rrotullua njė kamion dhe u dėmtua prona private (qė nė demokraci cilėsohet si e shenjtė) ėshtė marrje e ligjit nė dorė, pra terrorizėm klasik!

  Kush ka garanci tutje nė kėtė vend (nėse ky akt kalohet heshtur) se nuk do t’i dalin kėsi aktivistėsh qė prezantohen rrejshėm, me jelekė fluoreshentė si zyrtarė shteti nė rrugėt nacionale, pėr ta gozhduar nė kryq!?

  Jo, zonja e zotėrinj, me kėtė gjuhė fyese dhe me shtyrje kamionėsh nė humnerė nuk bėhet bashkimi kombėtar. Kėta njerėz i bėn bashkė vetėm urrejtja ndaj tjetrit (ksenofobia) dhe asgjė tjetėr...

  N’ TIRANĖ KOSOVARI BĖHET “MALOK”, “LALUCE”, “JORGO” ... ~ Halil Matoshi
  Der Typ hat recht.

 3. #323
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von Corleone Beitrag anzeigen
  Aus welchem Dorf kommst du? Ich komm auch ausm Sharr Gebirge.
  Aus welchem Dorf kommst du?

 4. #324
  Nonqimi
  Ks: Jo ashti
  tetov: nauk ashtauk oder so was ähnliches

 5. #325
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von Ardit1878 Beitrag anzeigen
  Ks: Jo ashti
  tetov: nauk ashtauk oder so was ähnliches
  fast, in tetov ist es nauk ashtau

 6. #326
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Ein interessanter Beitrag zu den albanischen Dialekten vom Albanaologen Robert Elsie:

  Robert Elsie: Albanian Dialects

  Und auch die Karte zu den albanischen Dialektgruppen und den albanischen Subdialekten:

  http://www.albanianlanguage.net/dial...l_dialects.pdf

 7. #327
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Besnik Beitrag anzeigen
  fast, in tetov ist es nauk ashtau
  Hahahahha

  KS: pidh
  Tetov: Pajdh oder?

 8. #328
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von Ardit1878 Beitrag anzeigen
  Hahahahha

  KS: pidh
  Tetov: Pajdh oder?
  hahaha ja genau

 9. #329
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Podujeve: Pö

  Prishtine: Po 10. #330
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Besnik Beitrag anzeigen
  hahaha ja genau
  Hahahaha ein Kumpel von mir aus Tetov sagt eben immer

  "ja qifsha pajdhin e nanes"

Ähnliche Themen

 1. Albanische Sprache
  Von Albion im Forum Kosovo
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 20.05.2011, 08:42
 2. Illyrisch-Albanische Sprache
  Von Besa Besė im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 310
  Letzter Beitrag: 15.07.2010, 15:30
 3. Die albanische sprache und ihre verbreitung..
  Von allesineinem im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 65
  Letzter Beitrag: 20.05.2010, 16:01
 4. albanische sprache
  Von Rane im Forum Naturwissenschaft
  Antworten: 270
  Letzter Beitrag: 24.10.2009, 13:58
 5. Albanische Sprache
  Von Spartaner im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 72
  Letzter Beitrag: 02.06.2009, 18:29