BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 8 ErsteErste ... 345678 LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 72

Albanische Sprichwörter.

Erstellt von AlbaJews, 14.01.2012, 11:20 Uhr · 71 Antworten · 122.719 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Besa e burrit, pesha e gurit.

 2. #62

  Registriert seit
  28.12.2011
  Beiträge
  969
  Pushka top tu boftë

  I yti të shtyn, po nuk të le me ra

  Shoqin e mirë ruje për ditë t'kjametit

  Tradhtarin e vret tradhtija e tij

  Mos u livdo se po t'kallxon puna  und mein Lieblingsspruch:

  Gyrbeti osht për burra

 3. #63
  Avatar von Ikxs Maximo

  Registriert seit
  10.12.2011
  Beiträge
  1.800
  degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete!

 4. #64
  Mirditor
  ni gurri sban murri

  ein stein macht keine Mauer, bedeutet soviel wie ein tropfen auf dem heißen stein

 5. #65
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Ma mir ni dreq i joti se ni milaqe e huj.

 6. #66
  GregorSamsa
  Punë, punë natë e ditë, që të shohim pakëz dritë.

  Një mik i mirë duket në kohë të vështirë.

  Punën e sotme, mos e le për nesër.

  Ujku qimen e ndërron, por zakonin s'e harron.

  Qeni që leh shumë nuk të ha.

  Rrushi sheh rrushin, dhe piqet.

  Faji është jetim.

  Burri s'matet me pëllëmbë, por me zemër.

  Çka të bën goja, s'të bën as armiku.

  Gruaja e fut shejtanin në shishe.

 7. #67
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Arberesh,ruhu nga letini,si pelikani nga çekani. Letini= Italiani.

  Arberesh me kater veshe,leti me kater bri.

 8. #68
  Bendzavid
  Shka mell, korr.

 9. #69

  Registriert seit
  28.12.2011
  Beiträge
  969
  Uji gjithqka lan, perveq faqes e zeze.

 10. #70
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.140
  Wer neben Kindern schläft wacht nass auf (Kush flen me femi qohet i lagun)

  dann gibt es noch die über unsere netten Nachbarn:

  Lieber eine Schlange küssen, als einem Serben trauen - und

  Wenn du einem Griechen die Hand schüttelst, zähl deine Finger

Seite 7 von 8 ErsteErste ... 345678 LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Balkan Sprichwörter
  Von Barbaros im Forum Rakija
  Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 12.10.2013, 00:18
 2. Serbische Sprichwörter
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Rakija
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 05.01.2012, 21:22
 3. Sprichwörter
  Von Prizren im Forum Rakija
  Antworten: 88
  Letzter Beitrag: 22.01.2011, 09:19
 4. Albanische Sprichwörter und Weisheiten.
  Von Shpresa im Forum Rakija
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 24.02.2009, 18:16
 5. Albanische Sprichwörter !
  Von Grunkreuz im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 17.02.2005, 00:06