BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 6 von 12 ErsteErste ... 2345678910 ... LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 119

Albanische Stämme

Erstellt von Pjetėr Balsha, 23.09.2010, 03:31 Uhr · 118 Antworten · 14.587 Aufrufe

 1. #51
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Ma3don Beitrag anzeigen
  ich dachte alle wären kurden....
  Macedonie ą jamais

 2. #52
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  Danke, genau diese Karte habe ich gesucht, jedoch nur noch im klein Format gefunden.

  Wenn man Albaner ist und Gehg, dann sollte man seinen Stamm auf dieser Karte finden. Ausgenommen Thaci. Wenn man Thaci ist, sollte man das genaue Dorf der Vorfahren kennen. Thaci alleine reicht nicht.

  Kam in diesem Sommer leider nicht dazu einen alten der Familie zu fragen, wie der Stamm Thaci funktioniert...

  Ich dachte es gibt schon einen solchen Thread...

  Trotzdem zurück zum Thema, ich bin aus dem Stamm Mirdita.
  mein fis kastrati ist auf der karte nicht drauf

  edit--
  naja auf der liste doch bei region nr 30

 3. #53

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069


  Oso KUKA
  Kush ishte Oso Kuka? Familja e Kukajve ishte njė familje e vjetėr, me tradita patriotike. Kėtė mbiemėr e gjejmė - thotė studiuesi dr. Mikel Prenushi - nė literaturėn historike humaniste tė shek. 16 si mbiemėr tė disa luftėtarėve tė Skėnderbeut. Prejardhjen e tyre tė largėt Kukajt e kishin nga rrethet e Pejės.

  Oso Kuka jetoi nė vitet kur lėvizjet kundėr turqve nuk kishin tė sosur, e pushtonin nė forma e madhėsi tė ndryshme. Nė kryengritjen shqiptare tė vitit 1831 u bashkėrenduan veprimet e luftėtarėve tė Zylyftar Podes me tė Mustafa Pashė Bushatliut. U shtyp kjo kryengritje, por shqiptarin nuk e zuri gjumi sė kėrkuari lirinė. Pėrsėri, mė 1831-‘35 plasėn kryengritjet kundėr reformave nė tė gjitha krahinat e Shqipėrisė dhe mė e rėndėsishmja ishte ajo e Shkodrės, mė 1835-ėn. Kryeministri turk, Ali Pasha, emėroi Namik Ali Pashėn nė krye tė sanxhaqeve tė Shkodrės, Ohrit, Elbasanit. Kur ky sundimtar turk kėrkoi pėlqimin e Portės sė Lartė pėr zhdukjen e elementeve opozitare, Sulltani nuk ia aprovoi, madje i shkroi se "shqiptarėt kanė njė karakter tė ēuditshėm. Nė Shkodėr kanė ndodhur kaq shumė turbullira ...ka mundėsi qė tė lindin revolta...."

 4. #54
  Bloody
  Väterlicherseits Krasniqi
  Mütterlicherseits Thac.. 5. #55

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069


  Sali JAHA (L. 1803 Rugovė, Pejė - V.1883 ) ushtarak dhe bajraktar shqiptarė nga Kosova, pjesėmarrės i Lidhjes sė Prizrenit.

  Major Sali Jaha - Bajraktari i Rugovės, lindi nė vitin 1803 nė Koshutan tė Rugovės. Rrjedh nga familja Kurtdedaj, familje qė nxorri mė vonė edhe bajraktarin Sak Faslia.

  Sali Jaha si 14 vjeēar inkuadrohet nė luftė pėr mbrojtjen e atdheut nga sulmet malazeze. Nė Luftėn e Bukovikut (1817) Salihi nxjerr dy krena dhe njė flamur duke ua prer kokėn nė dyluftim dy harambashėve malazez tė njohur pėr vrasje e plaēkitje jo vetėm nė Rugovė, por edhe mė gjerė. Pasi ua pren kokat, ua merr edhe flamurin qė e kishin me vete. Qė nga ajo kohė Sali Jaha ishte emėruar Bajraktar nga vet rugovasit dhe nga pushteti osman. Nė kohėn kur ishte nė shėrbimin ushtarak tė Pėrandorisė Osmane, Salihi radhitet ndėr ushtarėt mė tė dalluar dhe gradohet me graden e majorit (binbashit). Qė nga kjo kohė ai njihet mė emrin Sali Jahė Binbashi (majori). Rugova gjatė kohės sė Sali Jahės u bė vend strehim pėr shumė personalitete tė tjera si: Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Isa Boletini etj. Sali Jaha ishte ishte njėri nga bashkėluftėtarėt dhe bashkėpunėtorėt mė tė afėrt me atdhetarėt Ali Pashė Gucia, Haxhi Zeka, Sylejman Vokshi, Jakup Ferri, Ali Ibra, Ahmet Zeneli etj. Ndėr luftėrat e njohura tė Sali Jahės dhe rugavasve ishte Lufta e Beranės kundė malazezėve tė udhėhequr nga Mark Milani dhe Todor Bajraktari. Nė kėtė luftė Salihut iu vranė edhe dy djemtė e tij. Bashkėluftėtarėt mė tė njohur tė Salihut nga Rugova ishin Zhuj Selmani, Avdi Smajli, Ēelė Shabani (zėvėndėskomandant i Salihut), Demė Isufi, Rexhė Avdia, Kadri Bajri (zėvėndėsbajraktar i Salihut) etj.

  Me 10 qershor 1878 nė Prizren u formua Lidhja Shqiptare e Prizrenit ku u mblodhėn rreth 110 burra tė penės e tė pushkės nga e gjithė Shqipėria. Nė mesin e kėtyre atdhetarėve ishte edhe Sali Jaha sė bashku me Ēelė Shabanin si pėrfaqėsues tė Rugovės. Pas Lidhjes ai u angazhua me tėrė qenien pėr mbrojtjen e trevave shqiptare tė Plavės dhe Gucisė qė Fuqitė e Mėdha ia dhanė Malit tė Zi. Ishte anėtar i shtabit ushtarak tė formuar nga Ali Pashė Gucia nė shtator 1879 pėr tė udhėhequr luftėn kundėr malazezėve. Jeta e tij vazhdoi me luftėra deri sa vdiq nė vitin 1883. Eshtrat e tij pushojnė sot pėrkrahė eshtrave tė Sak Faslisė nėn hijen e molikės, nė Qafė nga ku shpesh u dha kushtrimi pėr luftė kundėr armiqėve shekullor.

 6. #56
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zählt alle 14 auf

 7. #57
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Thaci, Berisha, Miridita, Shala, Kastrati, Hoti, Krasniqi,Kelmendi,Mati,Gashi (danke Dhampir^^),Shosha(klingt japanisch danke Dhampir)

  .....

 8. #58
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Mehr fallen mir nicht ein
  Aber nicht jeder Clan ist gleich ein Stamm

 9. #59
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Arbnor Beitrag anzeigen
  Thaci, Berisha, Miridita, Shala, Kastrati, Hoti, Krasniqi,Kelmendi,Mati

  .....

  Gashi

 10. #60
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Shosha

Seite 6 von 12 ErsteErste ... 2345678910 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Stämme auf dem Balkan?
  Von Tarmi Rićmi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 88
  Letzter Beitrag: 14.10.2011, 10:38
 2. Stämme auf dem Balkan?
  Von Tarmi Rićmi im Forum Rakija
  Antworten: 63
  Letzter Beitrag: 13.10.2011, 19:48
 3. Die Stämme
  Von Ego im Forum PC, Internet, Games
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 01.08.2011, 15:12
 4. Die 14 Albanischen Stämme
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 104
  Letzter Beitrag: 25.02.2011, 22:29
 5. Albanische Nachnamen, Stämme?
  Von Lance Uppercut im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 07.02.2011, 17:11