BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Albanische Universitäten produzieren gefälschte Titel

Erstellt von lupo-de-mare, 29.10.2005, 08:30 Uhr · 2 Antworten · 562 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Albanische Universitäten produzieren gefälschte Titel

  Die anerkannteste Italienische Zeitung "Corriere della Sera", bringt einen auch als Titel Story in der Gazetta Sqiptare gebrachte Story, das die Albanischen Universtiäten (Tirana) Phantasie Universitäten sind und nur gefälschte Titel und Diplome produzieren.

  PS: ist in vielen Ländern identisch, wo sogar Analphabeten, plötzlich Doktoren und Ing. werden.

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Tetor 29, 105


  Alarmi i gazetės, 14 universitete nėn dyshim. 5 tė tjerė janė dėnuar


  Dyndje diplomash falso, mashtrimi vjen nė Tiranė

  Hetim nė Itali pėr “shumėfishim” studentėsh


  Gazeta Shqiptare boton sot njė artikull tė gazetės italiane Corriere Della Serra, e cila duke pėrdorur hetimin e realizuar nga “Autoriteti i Konkurencės”, nė Itali tregon pėr universitetet fantazmė qė japin tituj shkencorė. Njė prej tyre “Universiteti i lirė privat i sė drejtės ndėrkombėtare ISFOA”, sipas kėtij hetimi e ka selinė nė Tiranė me adresė Rruga Tefta Tashko 104/6 me numėr telefoni 341699.

  Gian Antonio Stella

  Bie prodhimi i veshmbathjeve dhe pulovrave? Mos e vrisni mendjen, tani ka mė shumė diploma pėr tė gjithė. Derisa tė ketė njė numėr shumė tė madh tė diplomuarish nė mėnyrė shumė ekonomike nga “Libera Universitą” nė Xining ose “Marco Polo University” nė Guyang, je nė fakt nė fund tė listės me mjekėt e vėrtetė dhe nė krye tė listės sė mjekėve me diploma false. Vetėm kėtė vit, “Antitrust”-i ka nisur hetimet pėr 14 universitete dhe 5 janė dėnuar deri tani. Nė fakt, tė gjithė i tėrheq shumė loja e doktorit. Mbase sepse vitet e fundit ėshtė vėnė re njė shumėfishim i pakontrollueshėm i universiteteve tė reja dhe departamenteve tė ndara nė tė gjithė gadishullin, njėsoj sikur tė na bėnte tė besonim se njė fshat provincial do tė ishte krejt i mjerueshėm pa njė autostradė me tre korsi dhe ca fakultete. Ndoshta sepse privatizimi nuk ėshtė bėrė siē duhet dhe ndoshta sepse kaosi ka inkurajuar njerėzit mė dinakė. Fakti ėshtė se “Antitrust”-i, i drejtuar nga Antonio Catricalą, i ka hetuar tė gjitha kėto. Universiteti i Lirė Privat i tė Drejtės Ndėrkombėtare i ISFOA-s, Instituti i Lartė i Financės dhe Organizimit tė Kompanive, e pėrshkruar me fjalė tė mėdha si tė ishte ndonjė institut qė po plas nga historia, lavdia dhe nderi, shkruan pėr shembull nė faqen e internetit se kėrkon tė mbrojė parimet e Universitetit tė Hapur, program i tipit anglosakson pėr tė tejkaluar teknikat akademike tradicionale falė njė metode qė i ka rrėnjėt e veta nė njė koncept laik, iniciuar nga filozofėt grekė, sipas tė cilėve arsimi i lartė duhet tė jetė nė harmoni me jetėn personale dhe profesionale tė ēdo nxėnėsi. Ai premton regjistrimin nė dhjetėra degė studimi qė nga “teknik burse”, deri te inxhinieri financiare dhe krijim kompanish. Dhe thotė se ka qendra nė Fifth Avenue nė Nju Jork, nė principatėn e Monakos dhe nė Republikėn e Naurut nė Polinezi.
  Por ku e ka qendrėn kryesore ky universitet plot histori? Nė rrugėn „Tefta Tashko”, 104/6 nė Tiranė, ku shoqėria shqiptare ėshtė regjistruar nė gjykatė nė shtator 2005. Ndoshta pėr tė tejkaluar sikletin e njė universiti tė parė si ai me tė njėjtin emėr, qė ėshtė dėnuar mė parė nga ky autoritet. “Universitetit tė Lirė Ndėrkombėtar G. W. Leibniz”, me qendėr nė Milano, Romė, Bergamo dhe Lamezia Terme, i kanė marrė borxh emrin filozofit gjerman dhe kjo s’ka ndodhur rastėsisht. Ai ka hyrė nė Universitetin e Lipsias nė moshėn 15-vjeēare, ėshtė diplomuar nė filozofi nė moshėn 17-vjeēare dhe ka marrė titullin doktor nė fushėn e jurisprudencės nė moshėn 20-vjeēar, ky ishte edhe simboli i duhur pėr tė treguar se gjithēka bėhet shpejt. Si tė mos i besosh njė emri tė tillė? Njė simboli me penė e kompas? Njė universiteti tė themeluar nė fillim tė viteve ’90 tė shekullit tė kaluar nė Santa Fč nė Nju Meksiko, qė thotė se ka njė rektor dhe njė senat akademik dhe njė drejtim akademik?
  „Antitrust” i kishte vėnė sanksione nė vitin 2003, duke specifikuar se ky institucion nuk njihet nga Italia dhe se titujt qė jep ai nuk mund tė kenė vlerė ligjore ndaj publiciteti, ishte krejtėsisht i gabuar. Pas dy vitesh, e njėjta gjė u ripropozua pa asnjė ndryshim. Nga Qendra e Teknologjisė Universitare CETUS mund tė shohėsh nė kėtė faqe fotot e ndėrtesės kryesore, pesė vitrina nė katin e parė tė njė pallati tė shėmtuar nė rrugėn „Aurelio Di Bella” 2200, nė periferi tė Palermos. Se si mund tė jetė ndėrtesa dytėsore nė Caltanissetta, ju mund ta imagjinoni vetė. E megjithatė, duke parė faqen e internetit, nuk mund tė kesh dyshime. Dyshime nuk lė as prezantimi me fjalė tė mėdha qė shpjegon se Cetus ėshtė njė kampus i kulturės universitare pėr Siēilinė, i specializuar nė realizimin e kurseve pėr doktoraturėn e diplomės sė SHBA-sė dhe kėtu mund tė marrėsh edhe gradėn Bachelor, Master, PH Doctor dhe me kėto ēmime ke nė xhep gjithė botėn, pasi titujt akademikė qė jepen nga universitetet amerikane nėpėrmjet departamentit, janė tė njohur ligjėrisht. „Antitrust” deklaron se kjo ėshtė gėnjeshtėr. Nė fakt, edhe pse shprehjet e paraqitura si: Fakulteti i Menaxhimit dhe Ekonomisė, Fakulteti i Inxhinierisė dhe Shkencave Fizike dhe titujt si doktor nė Ekonomi dhe Inxhinieri Mekanike apo Elektronike kontriobuojnė pėr tė tėrhequr publikun, titujt s’kanė vlerė ligjore.
  Aq mė tepėr qė universitetet e supozuara amerikane nuk duhet tė japin kėto diploma (Adam Smith University, Golden State University, Clayton University). Nuk janė universitete tė akredituara sipas rregullit amerikan. Nė faqen e internetit thuhet se “tė diplomuarit” mund tė sigurojnė master nė universitetet mė tė mira evropiane dhe se C.E.S.U.S.lejojė njehsimin e provimeve tė dhėna nė strukturat e tjera universitare nė fushėn e mjekėsisė. Dhe falė kujt bėhet kjo? Falė njė ligji tė 7 gushtit tė vitit 1990, nr 241, qė thotė se provimet e tezės pėrfundimtare tė doktoraturės nė njė departament tė njė universiteti amerikan, kanė tė njėjtėn vlerė me atė tė marrė nė selinė qendrore tė universitetit nė SHBA. Dhe me kė ishin tė lidhur Cetus dhe Cesus? Me Institutin Evropian tė Teknologjisė me qendėr nė San Marino, qė i dha diplomėn nė Ekonomi Stefano Ricucci dhe nė Letėrsi Anna Falchi. Pėrgėzime! Vetėm se pėr fat tė keq, njė artikull i “Arkansas Democrat-Gazette” nė internet, thonė se “La Clayton University” nė Missouri nuk ėshtė i akredituar dhe nuk ka asnjė student amerikan qė prej vitit 1989 dhe sot ėshtė transferuar nė Hong Kong.

  Marrė nga
  “Corriere della Sera”
  e datės 28 Tetor 2005

 2. #2
  Avatar von Alen

  Registriert seit
  11.05.2005
  Beiträge
  2.332
  Du meinst ich könnte mir in Albanien einen international anerkannten Doktor-Titel kaufen!? 8O

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Alen
  Du meinst ich könnte mir in Albanien einen international anerkannten Doktor-Titel kaufen!? 8O
  International anerkannt :?:

  Die Ausbildung hat wenig Wert in der Welt, aber zur Visa Beschaffung für angebliche Stipendien ist die Sache wohl wertvoll. Das wird auch in anderen Staaten und Uni's praktiziert.

Ähnliche Themen

 1. Gefälschte Hadithe!?
  Von -Troy- im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 07.09.2009, 01:29
 2. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 02.06.2009, 20:39
 3. Gefälschte Serbische Pässe
  Von ooops im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 17.04.2009, 20:09
 4. Neonazis produzieren Hinrichtungsvideo
  Von Rocko im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 25.11.2008, 23:59