BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 49 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 485

Alexander konnte erst mit 13 Jahren Griechisch

Erstellt von AlbaJews, 26.07.2011, 19:18 Uhr · 484 Antworten · 21.343 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744

  Alexander konnte erst mit 13 Jahren Griechisch

  Djali I Ilirisė qė solli ndryshime epokale
  Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht

  Ėshtė e tepėrt ta themi,qė Leka-Aleksandri i madh i Maqedonisė,ėshtė njė nga figurat mė tė shquara tė lashtėsisė, i cili me bėmat dhe veprimtarinė e tij gjeniale, solli ndryshime epokale. Lavdinė dhe bėmat e tij i lakmonin Jul Ēezari, Pirrua i Epirit, Hanibali i Kartagjenės dhe mė Pas Napoleon Bonaparti .Njė figurė e tė tilla pėrmasave, ėshtė e pėrligjur qė tė jetė pjesė e krenarisė kombėtare e vendit dhe popullit tė cilit i pėrket. Nė ditėt tona, Nė Shkup tė Maqedonisė, po ngrihet njė shtatore madhėshtore e Aleksandėrit me vlerė disa milion euro. Si tė mos mjaftonte sherrnaja e pazgjidhur greko-maqedonase pėr emrin e Maqedonisė, ky veprim nga Greqia konsiderohet si sfidė e hapur dhe nuk vonuan tė bėhen protesta zyrtare.Njė grindje pėr njė problem qė nė aspektin kohor u takon njėzet e tre shekujve tė shkuar! Me kėtė rast, ėshtė me interes, qė lexuesi tė njihet mė mirė me disa tė dhėna pėr atė se ēfarė ishin Maqedonia ,maqedonasit dhe vetė Aleksandri i madh : grekė, maqedonas apo ilirė? Tė dhėna tė shumta e tė hollėsishme, pėr pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje, lexuesi mund tė gjejė nė esenė historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisė”,me nėntitullin “Miti dhe njeriu”.Nė kėtė ese, duke u mbėshtetur nė dokumentacionin dhe tė dhėnat e shumta historike, me njė kėndvėshtrim tė ri, bėhen pėrpjekje pėr njė analizė karakteriale tė personalitetit, psikologjisė dhe botės shpirtėrore, natyrės sė tij heroike, trimėrisė, diturisė, dashurisė, bujarisė, por edhe egėrsisė dhe mizorisė. Paraqitet gjenialiteti i tij si gjeneral, strateg dhe takticien nga mė tė mėdhenjtė qė njeh historia, qė doli gjithmonė fitimtar nė fushbetejė. Libri ėshtė botuar nga “Luma Grafik” nė Tetovė, nė vitin 2010. Midis tė tjerash, pėr pyetjen qė bėhet nė titullin e kėtij shkrimi, nė libėr vihet nė dukje se: Nė shekullin IV-III-tė p.e.r.,Maqedonia ishte njė shtet i vogėl, qė niste nė veri aty ku mbaronin tokat greke, nė tre anė kufizohej me Ilirėt, Epirotėt,Lynkestėt dhe Peonet dhe vetėm nė lindje me tesalėt grekė. E ndodhur nėn trysninė e fqinjėve tė vet, ajo luftonte pėr ekzistencėn e saj. Pėr grekėt, Maqedonia dhe populli i saj ishin njė vend dhe popull barbar, pra jo grek. Maqedonasit ishin mė tė afėrt me Ilirėt. Historiani grek i lashtėsisė Straboni, dėshmon se: ”Maqedonasit dhe Ilirėt, flisnin gjuhė tė ngjashme, kuptoheshin me njeri-tjetrin, kishin sjellje dhe zakone tė pėrbashkėta”. Kur mbreti maqedonas Aleksandri i I, (485-440 e.v.),kėrkoi tė merrte pjesė nė Lojėrat Olimpike, kėrkesa ju refuzua, pasi maqedonasit ishin njė popull barbar e jo grek. Mendohet se maqedonasit, ishin filiza tė dalė nga trungu me rrėnjė Iliro-Dorike. Mbretėrit maqedonas, pėr nevoja tė administratės dhe kancelarive, futėn nė oborrin mbretėror greqishten dhe stimuluan kulturėn greke, kurse populli fliste gjuhėn e vet e cila i pėrkiste njė tė folme ilire me disa elemente tė greqishtes dhe trakishtes. Mbreti Filip i II, ati i Aleksandėrit tė Madh, ishte bir i njė nėne ilire, nga Lynkestėt. Edhe vetė ai u martua me disa gra ilire, ndėr to Olimpia, nėna e Aleksandėrit tė Madh, princeshė epirote, bijė e mbretit Neoptolem. Mbreti Filipi i II-tė, nuk e ndjente veten grek. Ai bėri luftėra tė pandėrprera kundėr grekėve, deri sa arriti tė pushtonte thuajse tėrė Greqinė dhe i detyroi, qė ata ta pranonin si hegjemon. Por si e quanin vetė grekėt Filipin dhe maqedonasit? Sipas Plutarkut, Demosteni, orator dhe burrėshtetas grek, u drejtohet kėshtu athinjotėve:” Filipi, jo vetėm qė nuk ėshtė grek, dhe kurrfarė lidhje farefisnore nuk ka me grekėt, por ėshtė njė murtajė e ndyrė e Maqedonisė!”I tillė ishte Filipi pėr grekėt , deri aty nga viti 1840, sa u promovua”Megali Idea”, pas kėsaj, qėndrimi pėr tė ndryshoi , ai u vlerėsua dhe u quajt nismėtari i bashkimit tė qytet-shteteve greke nė njė shtet tė vetėm! Le tė vijmė te Aleksandri. Mbretėresha Olimpia,u kujdes qė i biri,tė ndjehej shpirtėrisht ilir. Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht, por maqedonisht. Greqishten ia mėsoi mė pas, mėsuesi i tij filozofi Aristotel. Ilirishten, e pėrvetėsoi mė mirė kur pas zėnkave me tė atin, bashkė me Olimpian shkuan nė Epir dhe Iliri ku qėndroi afro njė vit. Plutarku, shkruan se nė ēaste zemėrimi apo nervozizmi, ai u fliste shokėve tė afėrt maqedonisht. Edhe komandat ushtarake, kalorėsisė qė komandonte, ia jepte nė gjuhėn amtare, pra maqedonisht. Nė njė gjyq ushtarak, Aleksandri i kėrkoi gjeneralit Flota qė trupit gjykues ti fliste maqedonisht, pasi anėtarėt maqedonas nuk e kuptonin greqishten. Pa pėrmendur faktet e shumta, maqedonasit e lashtė nuk ishin popullsi greke. Tė qe ndryshe, Aleksandri nuk do tė quhej i “Maqedonisė”, por i “Greqisė”. Ndėrsa admironte kulturėn, filozofinė dhe artin grek, Aleksandri nuk u besonte grekėve. Nė fushatėn e tij pėr pushtimin e lindjes, nė ushtri nuk kishte mė shumė se tremijė trupa greke, ndėrsa nga ilirėt arrinin nė shtatė mijė. Kėto trupa komandoheshin nga gjeneralė ilirė. Ai pati rast tė zhgėnjehej nga grekėt. Ruajtėsi i thesarit Arpali nga Athina, u arratis nga Babilonia duke marrė me vete thesarin dhe qindra ushtarė grekė. Pėr grekėt, Aleksandri ishte njė armik, pushtues i vendit tė tyre dhe shtypi pa mėshirė me zjarr e hekur kryengritjet e tyre.

  In dem Text geht es darum das Alexander der Grosse erst mit 13 Jahren Griechisch lernte durch seinen Lehrer Aristoteles und das Der Vater von Alexander dem Grossen kein Grieche sondern ein Barabar war und bei den Griechen als bestie bekannt, ausserdem steht in dem Text das Makedonier kein Griechisch sprachiges Volk waren.

 2. #2
  Bendzavid
  Ok ne Zusammenfassung und ne Übersetzung für die die kein albanisch können.

 3. #3
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  25.128
  natürlich kannte er davor nur albanisch

  edit: gibt dazu auch eine ausländische quelle???im internet steht dazu nix

  auserdem wieso zum henker soll er albanisch können als vollblutgrieche ergibt kein sinn der text

 4. #4
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.545
  Zitat Zitat von De_La_GreCo Beitrag anzeigen
  natürlich kannte er davor nur albanisch

  rofl shipqtaria!!!!

 5. #5
  AyYıldız
  werde diesen thread auf jedenfall verfolgen


  was für ne sprache soll er davor gesprochen haben ?

 6. #6
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  25.128
  Zitat Zitat von AyYıldız Beitrag anzeigen
  werde diesen thread auf jedenfall verfolgen


  was für ne sprache soll er gesprochen haben ?
  bambuluisch mit illyrischen flair wasn sonst

 7. #7
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.545
  Zitat Zitat von AyYıldız Beitrag anzeigen
  werde diesen thread auf jedenfall verfolgen


  was für ne sprache soll er davor gesprochen haben ?


  Unis wie Oxford,Cambridge, usw lehren das er Griechisch Sprach.Im Louvre und in Oxford gibs ausstellungen die ihn ale Griechen bezeichen.

  Aber hey was wissen schon diese möchtegern Top-Unis und die Franzosen im Louvre.
  Wenn ein Albanischer Artikel das behauptet dan muss es stimmen!!!!!!!

 8. #8
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  25.128
  lasst ma eure märchenbücher beiseite diese bücher sind nur in albanien ein kassenschlager  die welt weiß was alexander war und zwar 100 % grieche

 9. #9
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.545
  Ich glaub er Sprach Slawo-Illyrisch!!!!!

 10. #10
  AyYıldız
  ihr habt alle keine ahnung...nur die türken wissen die wahrheit...er war türke.

Seite 1 von 49 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Wie konnte der Islam so entarten?
  Von Ibrišimović im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 120
  Letzter Beitrag: 25.08.2012, 01:05
 2. Wie Mladic sich 15 Jahre lang verstecken konnte
  Von Cobra im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 11.12.2011, 23:35
 3. Breivik hat sie gejagt – sie konnte nicht schwimmen
  Von Barney Ross im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 28.07.2011, 18:27
 4. Jugoslawien konnte man retten ... sag doch mal wie!
  Von Born_in_Yugoslavia im Forum Politik
  Antworten: 119
  Letzter Beitrag: 05.04.2011, 21:07
 5. Dank des dummen CIA, konnte Pakistan die A-Bombe bauen
  Von lupo-de-mare im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 11.08.2005, 14:17