BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 35 von 49 ErsteErste ... 2531323334353637383945 ... LetzteLetzte
Ergebnis 341 bis 350 von 485

Alexander konnte erst mit 13 Jahren Griechisch

Erstellt von AlbaJews, 26.07.2011, 19:18 Uhr · 484 Antworten · 18.686 Aufrufe

 1. #341

  Registriert seit
  27.10.2013
  Beiträge
  5.303
  Zitat Zitat von AlbaJews Beitrag anzeigen
  Djali I Ilirisė qė solli ndryshime epokale
  Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht

  Ėshtė e tepėrt ta themi,qė Leka-Aleksandri i madh i Maqedonisė,ėshtė njė nga figurat mė tė shquara tė lashtėsisė, i cili me bėmat dhe veprimtarinė e tij gjeniale, solli ndryshime epokale. Lavdinė dhe bėmat e tij i lakmonin Jul Ēezari, Pirrua i Epirit, Hanibali i Kartagjenės dhe mė Pas Napoleon Bonaparti .Njė figurė e tė tilla pėrmasave, ėshtė e pėrligjur qė tė jetė pjesė e krenarisė kombėtare e vendit dhe popullit tė cilit i pėrket. Nė ditėt tona, Nė Shkup tė Maqedonisė, po ngrihet njė shtatore madhėshtore e Aleksandėrit me vlerė disa milion euro. Si tė mos mjaftonte sherrnaja e pazgjidhur greko-maqedonase pėr emrin e Maqedonisė, ky veprim nga Greqia konsiderohet si sfidė e hapur dhe nuk vonuan tė bėhen protesta zyrtare.Njė grindje pėr njė problem qė nė aspektin kohor u takon njėzet e tre shekujve tė shkuar! Me kėtė rast, ėshtė me interes, qė lexuesi tė njihet mė mirė me disa tė dhėna pėr atė se ēfarė ishin Maqedonia ,maqedonasit dhe vetė Aleksandri i madh : grekė, maqedonas apo ilirė? Tė dhėna tė shumta e tė hollėsishme, pėr pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje, lexuesi mund tė gjejė nė esenė historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisė”,me nėntitullin “Miti dhe njeriu”.Nė kėtė ese, duke u mbėshtetur nė dokumentacionin dhe tė dhėnat e shumta historike, me njė kėndvėshtrim tė ri, bėhen pėrpjekje pėr njė analizė karakteriale tė personalitetit, psikologjisė dhe botės shpirtėrore, natyrės sė tij heroike, trimėrisė, diturisė, dashurisė, bujarisė, por edhe egėrsisė dhe mizorisė. Paraqitet gjenialiteti i tij si gjeneral, strateg dhe takticien nga mė tė mėdhenjtė qė njeh historia, qė doli gjithmonė fitimtar nė fushbetejė. Libri ėshtė botuar nga “Luma Grafik” nė Tetovė, nė vitin 2010. Midis tė tjerash, pėr pyetjen qė bėhet nė titullin e kėtij shkrimi, nė libėr vihet nė dukje se: Nė shekullin IV-III-tė p.e.r.,Maqedonia ishte njė shtet i vogėl, qė niste nė veri aty ku mbaronin tokat greke, nė tre anė kufizohej me Ilirėt, Epirotėt,Lynkestėt dhe Peonet dhe vetėm nė lindje me tesalėt grekė. E ndodhur nėn trysninė e fqinjėve tė vet, ajo luftonte pėr ekzistencėn e saj. Pėr grekėt, Maqedonia dhe populli i saj ishin njė vend dhe popull barbar, pra jo grek. Maqedonasit ishin mė tė afėrt me Ilirėt. Historiani grek i lashtėsisė Straboni, dėshmon se: ”Maqedonasit dhe Ilirėt, flisnin gjuhė tė ngjashme, kuptoheshin me njeri-tjetrin, kishin sjellje dhe zakone tė pėrbashkėta”. Kur mbreti maqedonas Aleksandri i I, (485-440 e.v.),kėrkoi tė merrte pjesė nė Lojėrat Olimpike, kėrkesa ju refuzua, pasi maqedonasit ishin njė popull barbar e jo grek. Mendohet se maqedonasit, ishin filiza tė dalė nga trungu me rrėnjė Iliro-Dorike. Mbretėrit maqedonas, pėr nevoja tė administratės dhe kancelarive, futėn nė oborrin mbretėror greqishten dhe stimuluan kulturėn greke, kurse populli fliste gjuhėn e vet e cila i pėrkiste njė tė folme ilire me disa elemente tė greqishtes dhe trakishtes. Mbreti Filip i II, ati i Aleksandėrit tė Madh, ishte bir i njė nėne ilire, nga Lynkestėt. Edhe vetė ai u martua me disa gra ilire, ndėr to Olimpia, nėna e Aleksandėrit tė Madh, princeshė epirote, bijė e mbretit Neoptolem. Mbreti Filipi i II-tė, nuk e ndjente veten grek. Ai bėri luftėra tė pandėrprera kundėr grekėve, deri sa arriti tė pushtonte thuajse tėrė Greqinė dhe i detyroi, qė ata ta pranonin si hegjemon. Por si e quanin vetė grekėt Filipin dhe maqedonasit? Sipas Plutarkut, Demosteni, orator dhe burrėshtetas grek, u drejtohet kėshtu athinjotėve:” Filipi, jo vetėm qė nuk ėshtė grek, dhe kurrfarė lidhje farefisnore nuk ka me grekėt, por ėshtė njė murtajė e ndyrė e Maqedonisė!”I tillė ishte Filipi pėr grekėt , deri aty nga viti 1840, sa u promovua”Megali Idea”, pas kėsaj, qėndrimi pėr tė ndryshoi , ai u vlerėsua dhe u quajt nismėtari i bashkimit tė qytet-shteteve greke nė njė shtet tė vetėm! Le tė vijmė te Aleksandri. Mbretėresha Olimpia,u kujdes qė i biri,tė ndjehej shpirtėrisht ilir. Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht, por maqedonisht. Greqishten ia mėsoi mė pas, mėsuesi i tij filozofi Aristotel. Ilirishten, e pėrvetėsoi mė mirė kur pas zėnkave me tė atin, bashkė me Olimpian shkuan nė Epir dhe Iliri ku qėndroi afro njė vit. Plutarku, shkruan se nė ēaste zemėrimi apo nervozizmi, ai u fliste shokėve tė afėrt maqedonisht. Edhe komandat ushtarake, kalorėsisė qė komandonte, ia jepte nė gjuhėn amtare, pra maqedonisht. Nė njė gjyq ushtarak, Aleksandri i kėrkoi gjeneralit Flota qė trupit gjykues ti fliste maqedonisht, pasi anėtarėt maqedonas nuk e kuptonin greqishten. Pa pėrmendur faktet e shumta, maqedonasit e lashtė nuk ishin popullsi greke. Tė qe ndryshe, Aleksandri nuk do tė quhej i “Maqedonisė”, por i “Greqisė”. Ndėrsa admironte kulturėn, filozofinė dhe artin grek, Aleksandri nuk u besonte grekėve. Nė fushatėn e tij pėr pushtimin e lindjes, nė ushtri nuk kishte mė shumė se tremijė trupa greke, ndėrsa nga ilirėt arrinin nė shtatė mijė. Kėto trupa komandoheshin nga gjeneralė ilirė. Ai pati rast tė zhgėnjehej nga grekėt. Ruajtėsi i thesarit Arpali nga Athina, u arratis nga Babilonia duke marrė me vete thesarin dhe qindra ushtarė grekė. Pėr grekėt, Aleksandri ishte njė armik, pushtues i vendit tė tyre dhe shtypi pa mėshirė me zjarr e hekur kryengritjet e tyre.

  In dem Text geht es darum das Alexander der Grosse erst mit 13 Jahren Griechisch lernte durch seinen Lehrer Aristoteles und das Der Vater von Alexander dem Grossen kein Grieche sondern ein Barabar war und bei den Griechen als bestie bekannt, ausserdem steht in dem Text das Makedonier kein Griechisch sprachiges Volk waren.

  Ich kann auch kein Griechisch

 2. #342
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  24.719
  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Ich nannte ja nicht alle Wichser, nur den User DeLaGreco
  Pass auf das ich dir nicht auf den Kopf Wichse du Stümper

 3. #343
  Avatar von Pontiac

  Registriert seit
  26.04.2012
  Beiträge
  4.941
  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Ich brauche keine Geschichtshistoriker fragen wer die Makedonen sind, die Frage haben eure Vorfahren vor nicht einmal 100 Jahren beantwortet, sie wussten nämlich wer die eigentlichen Makedonen sind


  Ja, Malaka hin Malaka her, in meinen Augen sind alle rechts gerichteten politisch motivierten Griechen Malakas, kann man halt nichts machen, musst du/ihr damit leben


  Ich könnte aber mach es nicht, damit ich mich so blamiere wie Ätzend? Nein Danke
  Hier Lady Gaywalker, nur für dich! Kannst dir darauf gerne einen fingern.....

  15786d1339514817-stellt-euch-anderen-user-dsc03780.jpg

 4. #344
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Aetents Beitrag anzeigen
  Hier Lady Gaywalker, nur für dich! Kannst dir darauf gerne einen fingern.....

  15786d1339514817-stellt-euch-anderen-user-dsc03780.jpg


  Also doch ne pontische Transe
 5. #345
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.451
  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Also doch ne pontische Transe  Bist du das? Aetens sieht besser aus. :P

 6. #346
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Nikos Beitrag anzeigen
  Bist du das? Aetens sieht besser aus. :P

  Wenn man auf schwul steht? Geschmäcker sind ja verschieden, wenn es dein Typ ist hast du meinen Segen! Ich bin hetero und glücklich verheiratet!

 7. #347

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Also doch ne pontische Transe  jetzt dein Bild Roma

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Wenn man auf schwul steht? Geschmäcker sind ja verschieden, wenn es dein Typ ist hast du meinen Segen! Ich bin hetero und glücklich verheiratet!

  sagst du , hast du deine Frau gefragt und deine Kinder ob die mit dir glücklich sind?? Da wir dich sehr gut kennen eher nicht.

  Ein Tip an dich Roma, bilde dich weiter den Bildung ist Macht.

 8. #348
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  jetzt dein Bild Roma

  - - - Aktualisiert - - -
  sagst du , hast du deine Frau gefragt und deine Kinder ob die mit dir glücklich sind?? Da wir dich sehr gut kennen eher nicht.

  Ein Tip an dich Roma, bilde dich weiter den Bildung ist Macht.


 9. #349

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Macedonian-Pride Beitrag anzeigen
  Wenn man auf schwul steht? Geschmäcker sind ja verschieden, wenn es dein Typ ist hast du meinen Segen! Ich bin hetero und glücklich verheiratet!
  die arme Frau

 10. #350
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  die arme Frau

  Was gibt es zu Lachen GAYLENNIC, erzähl mal?

Ähnliche Themen

 1. Wie konnte der Islam so entarten?
  Von Ibrišimović im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 120
  Letzter Beitrag: 25.08.2012, 01:05
 2. Wie Mladic sich 15 Jahre lang verstecken konnte
  Von Cobra im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 11.12.2011, 23:35
 3. Breivik hat sie gejagt – sie konnte nicht schwimmen
  Von Barney Ross im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 28.07.2011, 18:27
 4. Jugoslawien konnte man retten ... sag doch mal wie!
  Von Born_in_Yugoslavia im Forum Politik
  Antworten: 119
  Letzter Beitrag: 05.04.2011, 21:07
 5. Dank des dummen CIA, konnte Pakistan die A-Bombe bauen
  Von lupo-de-mare im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 11.08.2005, 14:17