BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 58 von 89 ErsteErste ... 84854555657585960616268 ... LetzteLetzte
Ergebnis 571 bis 580 von 883

Alte Bilder aus Makedonien - Die Perle der Makedonier

Erstellt von LouWeed, 23.08.2009, 01:43 Uhr · 882 Antworten · 93.767 Aufrufe

 1. #571
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 2. #572
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Passend zum heutigem Feiertag

  Бер, Егејска Македонија 1908
  736829_460291047362862_282486528_o.jpg

  Охрид 1941

 3. #573
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Todor Aleksandrov. (Aus dem VMRO Museum in Skopje)


 4. #574
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kicevo 1936


  ФОТО: Како некогаш се скокало по Светиот крст во старо Кичево

  јануари 19, 2013 Категории: Кичево, Слајдер

  Некогаш во бистрите води на реката Темница (Зајашка река), кичевчани скокале по светиот крст. Тоа бил настан на годината. На температури далеку под нулата, само најсилните момчиња можеле да влезат во ладната вода. Традиција откако постои и Кичево. Да се негува аманетот на предците кои и во најтешките времиња не отстапиле од прадедовото.
  Еве ги тие моменти, на денешен ден во 1936 година. Се надевам дека еден ден, повторно ќе ја обновиме оваа традиција Светиот крст да се фрла повторно во водите на Зајашка река.
  Водици во Кичево, 1936 година, населба Подварош, фрлање на Светиот Крст во Зајашка река која тогаш била чиста и полна со риби. Ако смогнеме сили за некоја година да го рехабилитираме нејзиното корито, оваа вековна традиција на нашите предци повторно ќе ја обновиме. А во врели лета како ова да се разладуваме и кампуваме на нејзините брегови

  Фрлање на Светиот Крст за Богојавление – Водици во Зајашка река во 1936 година. Населба Подварош

 5. #575
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Празнување на Водици во Скопје, во времето на кралска Југославија.
  Hätte ich gestern posten sollen :/


 6. #576
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 7. #577
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  alte Postkarte von Skopje


 8. #578
  Avatar von Godzilla

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.053

 9. #579
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Winter in Kostur/Kastoria ,1951


 10. #580
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

Ähnliche Themen

 1. Makedonien, die Perle des Balkans!
  Von Mac3don im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 253
  Letzter Beitrag: 27.02.2017, 12:45
 2. Makedonien, die Perle des Balkans!
  Von Mac3don im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 195
  Letzter Beitrag: 26.04.2012, 09:23
 3. Alte Bilder aus Bitola/Monastir (Makedonien)
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.12.2005, 22:31
 4. Alte Bilder aus Makedonien
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 15.07.2005, 21:57