BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 63 von 89 ErsteErste ... 135359606162636465666773 ... LetzteLetzte
Ergebnis 621 bis 630 von 883

Alte Bilder aus Makedonien - Die Perle der Makedonier

Erstellt von LouWeed, 23.08.2009, 01:43 Uhr · 882 Antworten · 93.731 Aufrufe

 1. #621
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonski prostovoljci streljajo na Turke 1912


  Digitalna knji
  150724_361077217336821_457701660_n.jpg

  Makedonski vstaši napadejo turško baterijo 1904


  Digitalna knji

  546068_361075517336991_535977038_n.jpg

  Makedonski četaši izdelujejo bombe 1912


  Digitalna knji

  521931_361074290670447_1891235726_n.jpg
  Angehängte Dateien Angehängte Dateien

 2. #622
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Галички кашкавал се служел на Титаник


  Понеделник, 27 Мај 2013 12:24

  Во Кралската национална библиотека на Велика Британија, која располага со илјадници оргинални ракописи од различни епохи на човештвото, се наоѓаат од записи од трагедијата на Титаник, кој потонал на 15 април 1912 год.


  Меѓу прашливите документи се наоѓа и сеќавањето на извесен Сер Самјуел, роден 1854 година, еден од многуте инвеститори за изградба на Титаник, во кој се опишува неговата средба со Ламбе, трговец со луксузна роба кој допатувал од Русија.
  Записот наведува дека Ламбе бил постар човек со мустаќи и густи веѓи. Во Русија пристигнал од јужниот дел на Балканот, западно од Скопје, близу границата со Албанија. Роден бил во село со развиено сточарство, многу овци и стока која пасела на непрегледни планински ливади.
  Сер Самјуел детално ја опишал средбата со Ламбе, во која му било понудено некое трајно, тврдо жолто сирење (кашкавал), кое би можело да се најде на трпезата на Титаник. Понудата му била привлечна на Сер Самјуел, па нарачал голема количина од прочуениот кашкавал. Ламбе во истиот момент отпатувал во својот роден крај Галичник.
  Ламбе на коњи и магариња ги натоварил вреќите со кашкавал, ја преминал Албанија и стигнал во Драч. Од таму со брод се префрлил во Италија, па преку Франција и Ла Манш стигнал во Англија. Во записите на Британците, стои дека 15 тони кашкавал бил складиран на Титаник и бил во ексклузивното мени на бројните салони и тераси.
  Извор 365.com.mk

 3. #623
  Avatar von Afro

  Registriert seit
  30.03.2013
  Beiträge
  4.871

  2048 x 1309 · 469 kB · jpeg·... Montenegro, Mazedonien, Griechische Kostüme in Mazedonien - Zeno.org

 4. #624
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ФОТО: Како изгледала Македонија во 1926 година?


  Среда, 14 Март 2012 10:05

  Еден од попознатите европски фотографи од минатиот век е Германецот Курт Хилшер (Kurt Hielscher: 1881-1948). Тој е автор на илјадници фотографии направени во дваесетите и триесетите години на минатиот век.


  Скопје

  Хилшер со својот фотоапарат пропатувал низ голем дел од Шпанија (1922), Германија (1924), Италија (1925), Австрија (1928), Скандинавија (1932) и Романија (1933). Неговите фотографии се објавени во своевремено доста популарни книги со архитектонска и пејзажна фотографија како што се „Непознатата Шпанија“, „Германија“, „Данска, Шведска, Норвешка“, „Романија“...
  За нас Македонците овој човек е значаен затоа што во 1926 година, за време на неговиот престој во тогашното Кралство СХС, преку фотографиите кои ги направил, го овековечил изгледот на повеќе краеви од Македонија во тоа време.
  Во оваа статија ви претставуваме дел од неговите фотографии направени токму во Македонија, преку кои како со временска машина може да се види како изгледала нашата татковина во дваесетите години на минатиот век.

  Велес


  Ново Село


  Ново Село


  Ново Село


  Охрид


  Охрид


  Охрид


  Кратово

 5. #625
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 6. #626

 7. #627
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Mazedonier bei der Feier einer mazedonischen Hochzeit in Debar ,1906
  Mazedonische Frauen aus Zhelevo (heutiges Antartiko) ,1917  Fotografie einer mazedonischen Mutter mit ihrer Tochter (während dem 1.Weltkrieg)  Postkarte aus Thessaloniki ,1919


 8. #628
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Makedonier in Dracevo bei der Feier Vidovden


 9. #629
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ca 1950!!!!

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Makedonier in Dracevo bei der Feier Vidovden

  ГЛЕДАЈТЕ ЈА СЛИКАТА МАКЕДОНЦИ!!! пред 60 години немаа чевли!

 10. #630

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.640
  gi sobujaa patikite, ne gleas deka na kameni stojat. nozete ke mu izgorea

Ähnliche Themen

 1. Makedonien, die Perle des Balkans!
  Von Mac3don im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 253
  Letzter Beitrag: 27.02.2017, 12:45
 2. Makedonien, die Perle des Balkans!
  Von Mac3don im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 195
  Letzter Beitrag: 26.04.2012, 09:23
 3. Alte Bilder aus Bitola/Monastir (Makedonien)
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.12.2005, 22:31
 4. Alte Bilder aus Makedonien
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 15.07.2005, 21:57