BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 12 von 29 ErsteErste ... 2891011121314151622 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 290

Archäologie / Ausgrabungen Albanien / Kosova / Mazedonien

Erstellt von Jean Gardi, 09.06.2012, 17:33 Uhr · 289 Antworten · 35.106 Aufrufe

 1. #111
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Schöner Clip aus der Unterwasserwelt Ohrids


 2. #112

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  In Ulpiana ( bei Lipjan / Kosova) wurde eine 60-70 cm hohe und 20-30 cm breite Statue einer dardanischen Frau gefunden.
  Die Statue soll für 40 Stunden ins Wasser getan werden um danach gereinigt zu werden. Momentan kann man noch nicht soviele
  Details über die Statue preisgeben.

  Statuja e femrės dardane zbulohet nė Ulpianė  Publikuar: 30.08.2012 - 09:31Prishtinė, 30 gusht - Figura e njė femre dardane, nė njė statujė tė mermerit, ėshtė gjetur nė lokalitetin arkeologjik tė Ulpianės, nė gėrmimet qė po kryhen kėto ditė. Grupi i arkeologėve qė e kanė gjetur atė nuk janė ngutur tė japin detaje pėr statujėn, shkruan sot “Koha Ditore”. Atė e kanė futur nė ujė, ku thonė se do tė qėndrojė pėr sė paku 40 orė. Tek atėherė do tė nisė pastrimi i saj. Pak detaje pėr statujėn e zbuluar dha i pari i Institutit Arkeologjik tė Kosovės, Enver Rexhaj. Ai ka treguar se statuja ėshtė gjetur nė pjesėn qė njihet si “Bazilika”. Statuja ėshtė e gjatė 60 deri nė 70 centimetra dhe e gjerė prej 20 deri nė 30 centimetra.

  “Ajo pėrfaqėson artin, kulturėn materiale tė periudhės dardane, pėrmes figurės sė njė femre dardane”, ka thėnė Rexhaj, teksa ka thėnė se nuk mund tė flasė aktualisht pėr kohėn sė cilėn mendohet se i takon. Megjithatė, ka pasur njė supozim nė vija tė trasha.

  “Nuk mund tė identifikoj kohėn sė cilės i takon, sepse ende nuk e kemi pastruar. Me siguri u takon shekujve tė erės sonė”, ka thėnė Rexhaj, teksa ėshtė ndalur nė procesin e pastrimit tė saj (gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).
  Statuja e femrės dardane zbulohet nė Ulpianė - Kultura - Koha Net

 3. #113

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Ich dachte schon eine Alexandar Statue

 4. #114

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Zitat Zitat von Greko Beitrag anzeigen
  Ich dachte schon eine Alexandar Statue
  In Dardanien wird man keine Statue des Feindes Alexander finden

 5. #115
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  In Mariovo wurde eine Grabanlage gefunden, noch keine genauen Angaben


  Во Мариово откриена некропола, досега непозната во археолошката наука


  Сабота, 29 Септември 2012 09:32
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  При истражувањата на локалитетот Старо Бонче и Високо кај селото Бонче во Мариово откриена е раноантичка некропола, досега непозната во археолошката наука, јавува весникот „Нова Македонија“.


  - Рано е да се кажуваат детали за локалитетот. Копаме на уште две точки - на северниот крај на гробницата од македонски тип, единствена на овие простори по архитектонска концепција. Таа е уникатна и еден од најубавите објекти од раната антика. Втората точка е местото каде што беа пронајдени трите штита од гардата на македонскиот крал Деметри. Целта на истражувањата е да го откриеме археолошкиот контекст на овие извонредни наоди пронајдени пред шест години - вели доцент д-р Антонио Јакимовски.
  Како што пишува весникот, на истражувањата кои се предводени од Прф. Д-р. Виктор Лилчиќ работат и студенти по археологија од Филозофскиот факултет. Ископувањата ќе траат до 15 ти октомври, а истражувањето на овие локалитети е финансирано од Министерството за култура.
  Како што рекол Лилчиќ, на овој потег се врши истражување на кралска гробница, а се претпоставува дека се работи за античкиот град Пелагонија.


  Bulgarische Archäologen haben einen Fund gemacht, Münzen aus Zeit von Aleksandar III von Makedonien

  Видео: Пронајдено големо богатство со ликот на Александар Македонски

  пред 2 минути


  Теми: Александар Македонски, богатство,Бугарија, монети, популарно
  Коментари:

  Група бугарски арехолози на еден локалитет во близина на Црното Море пронајдоа керамички сад со сребрени монети со ликот на Александар Македонски, од третиот век пред новата ера.

  Во садот има повеќе од 200 монети и се повеќе од четири килограми тешки. Раководителот на истражувањето Даниела Агре вели дека монетите се во прилично добра состојба и дека потекнуваат од вториот век пред Исус Христос.
  Според Агре, садот бил пронајден во близина на остатоците од тврдината на тракискиот велмож Кортоѕунос, која е откриена во 2006 година.
  Засега е познато само дека на монетите е присутен ликот на Александар Македонски.
  Ова досега е најголемо количество на антички монети пронајдени на територијата на Бугарија. Засега не се знае нивната вредност, но се претпоставува дека се работи за непроценливо богатство.
 6. #116
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Erkenntnisse in Staro Bonche bei Prilep.

  Die "runde" Grabeanlage soll eine einmalige in dieser Art auf der Welt sein, und soll einem bedeutendem makedonischem König aus dem Zeitraum 3-4 v.Chr. gehören, leider sind durch Plünderungen und Grabräuber über die Jahrhunderte viele Artefakte gestohlen. Staro Bonche soll auch die Hauptstadt des makedonischen Pelagoniens gewesen sein.
  Makedonien hat ca. 50.000 Archäologische Stätten von den sind bis jetzt max. 10% Untersucht.
  Britische Wissenschaftler sollen dies bestätigt haben.
  Нови археолошки откритија: Моќен македонски крал погребан во прилепско


  Недела, 07 Октомври 2012 13:18
  Археолозите од Институтот за историја на уметноста и археологија од Скопје и од прилепскиот „Завод и музеј” веќе еден месец истражуваат на археолошкиот локалитет „Павла Чука” кај прилепско Старо Бонче.


  Најновите истражувања носат нови факти, пред се за кралската гробница, досега истражувана неколку пати од 1936 година, но и ограбувана.
  Според доцент доктор Антонио Јакимовски од Инстутот за историја на уметноста и археологија од Скопје, тоа е уникатна гробница во светски рамки.
  - Уникатноста на гробницата е поради кружниот ѕид и таква не се среќава не само на Балканот туку и во светот. Во неа бил погребан, а потоа и кремиран, со сите почести и материјални добра моќен македонски крал од 3 и 4 век пред нашата ера. Околу гробницата се најдени неколку гробови зашто тоа станало свето место. За жал, материјалните добра се однесени во ограбувањата низ вековите, вели Јакимовски.
  Професор д-р Виктор Лилчиќ вели дека тоа е локалитет од врвно значење. Тука бил антички македонски град и според наодите упатува дека е таинствениот главен град на античките македонци-пелагонци.
  - Единственото место каде можел да се наоѓа тој град, според сите сознанија, е најверојатно овде кај Старо Бонче. Бил на нивоа. Горе на преку 1.400 метри е месноста Висока. Тоа било стратегиско место со контрола на Пелагонија, а долниот дел кај гробницата живеалиштата на населението. Сигурно бил со преку 20.000 жители, вели професор Лилчиќ.
  Археолозите прв пат претставуваат наоди: копје – пепознатливоста на македонската фаланга, сребрен и бронзен накит и чинија, ва која се верувало се душите на покојниците. Одавде се трите штитови, најдени пред 6 години, што се конзервираат во Охрид и монетите со Александар, Филип, Касандар Деметриј.
  Според професор доктор Виктор Лилчиќ, Македонија е големо археолошко наоѓалиште со најмалку 50.000 локалитети, но само 10 проценти се истражувани. Тоа го утврдиле и британските археолози.

  - - - Aktualisiert - - -

  Pasko Kuzman sagt er sei dem Grab Alexandars "ziemlich dicht auf den Fersen".  Паско Кузман: Зад петици сум му на Александар Македонски  ШАБЛОНЫ YOOTHEME
  ШАБЛОНЫ НЕДВИЖИМОСТИ JOOMLA


  Детали Објавено на Сабота, 06 Октомври 2012 13:16

  ''Во овој момент сум зад петиците на гробот на Александар Македонски'', изјави директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, при посетата на античкиот локалитет Хераклеја.
  ''Јас сум тргнат по неговиот пат. Одам, и го барам. Секогаш сум зад него, и во моментов сум зад петиците на гробот на Александар Македонски'', изјави Кузман.
  На прашањето кои се неговите претпоставки, дали гробот на Александар е на македонска териотрија или надвор од границите, дали е можеби во Хераклеја, директорот кусо одговори: ''А јас каде сум сега? Не сакам ништо друго да коментирам''.
  Паско Кузман во Хераклеја присуствуваше на презентацијата на римскиот гимназион, пронајден при годинешните археолошки истражувања на античкиот локалитет и најави дека и во иднина ќе продолжи ископувањето на стариот град, и се очекуваат нови значајни откритија.
  Откриениот римски гимназион е долг 48 метри и има седум идентични простори. Археолозите велат дека ова е единствениот целосно истражен гимназион во Македонија.

 7. #117

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Neue Erkenntnisse in Staro Bonche bei Prilep.

  Die "runde" Grabeanlage soll eine einmalige in dieser Art auf der Welt sein, und soll einem bedeutendem makedonischem König aus dem Zeitraum 3-4 v.Chr. gehören, leider sind durch Plünderungen und Grabräuber über die Jahrhunderte viele Artefakte gestohlen. Staro Bonche soll auch die Hauptstadt des makedonischen Pelagoniens gewesen sein.
  Makedonien hat ca. 50.000 Archäologische Stätten von den sind bis jetzt max. 10% Untersucht.
  Britische Wissenschaftler sollen dies bestätigt haben.
  Нови археолошки откритија: Моќен македонски крал погребан во прилепско


  Недела, 07 Октомври 2012 13:18
  Археолозите од Институтот за историја на уметноста и археологија од Скопје и од прилепскиот „Завод и музеј” веќе еден месец истражуваат на археолошкиот локалитет „Павла Чука” кај прилепско Старо Бонче.


  Најновите истражувања носат нови факти, пред се за кралската гробница, досега истражувана неколку пати од 1936 година, но и ограбувана.
  Според доцент доктор Антонио Јакимовски од Инстутот за историја на уметноста и археологија од Скопје, тоа е уникатна гробница во светски рамки.
  - Уникатноста на гробницата е поради кружниот ѕид и таква не се среќава не само на Балканот туку и во светот. Во неа бил погребан, а потоа и кремиран, со сите почести и материјални добра моќен македонски крал од 3 и 4 век пред нашата ера. Околу гробницата се најдени неколку гробови зашто тоа станало свето место. За жал, материјалните добра се однесени во ограбувањата низ вековите, вели Јакимовски.
  Професор д-р Виктор Лилчиќ вели дека тоа е локалитет од врвно значење. Тука бил антички македонски град и според наодите упатува дека е таинствениот главен град на античките македонци-пелагонци.
  - Единственото место каде можел да се наоѓа тој град, според сите сознанија, е најверојатно овде кај Старо Бонче. Бил на нивоа. Горе на преку 1.400 метри е месноста Висока. Тоа било стратегиско место со контрола на Пелагонија, а долниот дел кај гробницата живеалиштата на населението. Сигурно бил со преку 20.000 жители, вели професор Лилчиќ.
  Археолозите прв пат претставуваат наоди: копје – пепознатливоста на македонската фаланга, сребрен и бронзен накит и чинија, ва која се верувало се душите на покојниците. Одавде се трите штитови, најдени пред 6 години, што се конзервираат во Охрид и монетите со Александар, Филип, Касандар Деметриј.
  Според професор доктор Виктор Лилчиќ, Македонија е големо археолошко наоѓалиште со најмалку 50.000 локалитети, но само 10 проценти се истражувани. Тоа го утврдиле и британските археолози.

  - - - Aktualisiert - - -

  Pasko Kuzman sagt er sei dem Grab Alexandars "ziemlich dicht auf den Fersen".  Паско Кузман: Зад петици сум му на Александар Македонски  ШАБЛОНЫ YOOTHEME
  ШАБЛОНЫ НЕДВИЖИМОСТИ JOOMLA  Детали Објавено на Сабота, 06 Октомври 2012 13:16  ''Во овој момент сум зад петиците на гробот на Александар Македонски'', изјави директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, при посетата на античкиот локалитет Хераклеја.
  ''Јас сум тргнат по неговиот пат. Одам, и го барам. Секогаш сум зад него, и во моментов сум зад петиците на гробот на Александар Македонски'', изјави Кузман.
  На прашањето кои се неговите претпоставки, дали гробот на Александар е на македонска териотрија или надвор од границите, дали е можеби во Хераклеја, директорот кусо одговори: ''А јас каде сум сега? Не сакам ништо друго да коментирам''.
  Паско Кузман во Хераклеја присуствуваше на презентацијата на римскиот гимназион, пронајден при годинешните археолошки истражувања на античкиот локалитет и најави дека и во иднина ќе продолжи ископувањето на стариот град, и се очекуваат нови значајни откритија.
  Откриениот римски гимназион е долг 48 метри и има седум идентични простори. Археолозите велат дека ова е единствениот целосно истражен гимназион во Македонија.

  Sehr Interessant!!!

  Alexanders Grab?? Der starb doch in Persien ist er nicht dort irgendwo?

 8. #118
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Sehr Interessant!!!

  Alexanders Grab?? Der starb doch in Persien ist er nicht dort irgendwo?

  Ja richtig er Starb weit weg von zu Hause, wie mein Großvater, doch dessen letzter Wunsch war es "daheim in Makedonien" beigesetzt zu werden.


  Falls du verstehst.

  - - - Aktualisiert - - -

  PS: Niche Dimovski hat erst vor kurzem behauptet schon in der Grabanlage gewesen zu sein

  http://www.plusinfo.mk/vest/46836/Ni...dar-Makedonski

 9. #119

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Hmm ja is was dran ja dann bin ich mal gespannt Aber ich frage mich wo hätte er begraben werden sollen ausser Pella?

 10. #120
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Hmm ja is was dran ja dann bin ich mal gespannt Aber ich frage mich wo hätte er begraben werden sollen ausser Pella?
  Warum denn nur in Pella?

Ähnliche Themen

 1. Albanien-Mazedonien 1:0
  Von Alketa im Forum Sport
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 14.06.2011, 12:05
 2. Mazedonien und Albanien
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 97
  Letzter Beitrag: 04.08.2010, 16:36
 3. Archäologie in Kosova
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 13.04.2009, 21:44
 4. Mazedonien hat Kosova auch anerkannt
  Von mrreli im Forum Kosovo
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 03.12.2008, 22:15