BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 19 von 29 ErsteErste ... 9151617181920212223 ... LetzteLetzte
Ergebnis 181 bis 190 von 290

Archäologie / Ausgrabungen Albanien / Kosova / Mazedonien

Erstellt von Jean Gardi, 09.06.2012, 17:33 Uhr · 289 Antworten · 39.137 Aufrufe

 1. #181
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  "ADAM OF GOVRLEVO" TO BE DISPLAYED IN SKOPJE'S CITY MUSEUM
  12/11/2012 10:15:28 AM  Skopje, 11 December 2012 (MIA) - "Adam of Govrlevo" - a Neolithic figurine, consisting of a male ceramic torso and a monograph "Cerje - Govrlevo and Milos Bilbija" by Ljubo Fidanoski will be promoted Tuesday in the Museum of the City of Skopje.
  "Adam of Govrlevo" will be displayed in a special glass showcase and catalogued as significant Neolithic discovery from authentic cultural heritage of Macedonia.
  A monograph consist of two parts which separately describe Cerje - Govrlevo locality and the life of Milos Bilbija, the archaeologist who discovered the locality and his thoughts about inseparable bond between Bilbija and Govrlevo, sources of the Museum of the City of Skopje said.  Mehr über Adam: Mein Makedonien: ADAM VON MAKEDONIEN

 2. #182
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.740
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  Wie alt ist eig diese Statue von Prishtina
  dy_hyjnesha_dhe_kentauri_loboj.jpg

  4572262673_81fed65b6d.jpg

  Pristina.jpg  Die "Göttin auf dem Thron" ist 4000 Jahre v.Chr., sie ist gerade mal so groß wie die Handfläche, habe sie mal im Museum von Prishtina besichtigt. Allerdings ist das nicht die einzige "Königin auf dem Thron", es gibt noch andere davon, die an verschiedenen Orten, hauptsächlich im Kosovo und teilweise in Süd-Serbien gefunden wurden. Das war jedoch die erste, die im Dorf Bardhosh in Prishtina ausgegraben wurde. Die Statue befand sich lange im Museum von Prishtina, bis sie dann von Serben nach dem Abzug 1999 mitgenommen wurde und im Museum von Belgrad ausgestellt wurde. Der ehemalige UNMIK-Scheff Michael Steiner holte sie 2002 aus Belgrad und brachte sie wieder an ihrem ursprünglichen Fund- und Ausstellungsort Prishtina.

 3. #183
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Prilep-Topolchani: Marmor Skulptur aus dem 2 Jhdt entdeckt. Man wollte auf einem Gelände nach den Grundmauern einer Kirche suchen und stieß dabei auf die Skulptur.

  Во прилепско пронајдена мермерна скулптура од 2 век

  Во обид да се откријат темелите и да се возобнови стара црква напуштена пред повеќе од 200 години мештани од прилепското село Тополчани пронајдоа мермерна скулптура, која потекнува од вториот век и преставува препознатлив белег на античкиот град Стибера близу Чепигово, оддалечен само неколку километри од ова село.

  Скулптурата била во темелите од овој православен храм, и според црковните книги станува збор за некогашната црква вознесение Хрстово Свети Спас.

  Пронајденото национално богатство, веднаш е пријавено кај надлежните институции.

  При денешниот обид скулптурата да биде згрижена од страна на надлежните, жителите се спротивставија.

  Знаат дека и припаѓа на државата, и е од исклучително значење за македонската историја ама не ја даваат и деноноќно ќе ја чуваат да не биде украдена од други.
  И тоа, се додека државата не им вети парична или материјална помош за возобновување на црквата.


  Мештаните ,се убедени дека од утре институциите,месната заедница,црковниот одбор и прилепските локални власти, преку преговори и договор за помош при возобновувањето на старата црква ќе најдат заеднички јазик и мермерната скулптура на прилепскиот завод и музеј ќе му биде предадена.

 4. #184
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.934
  das ist bei meinem dorf ums eck praktisch, 4 km. dass in topolcani was gefunden wird, net schlecht..

 5. #185
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  13.421
  Zitat Zitat von jopδαn Beitrag anzeigen
  das ist bei meinem dorf ums eck praktisch, 4 km. dass in topolcani was gefunden wird, net schlecht..
  Ich denke mal das meiste was Ihr dort findet, wenn es nicht aus Styropor ist, ist es Griechisch........und das ist doch toll für uns alle

 6. #186
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.934
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Ich denke mal das meiste was Ihr dort findet, wenn es nicht aus Styropor ist, ist es Griechisch........und das ist doch toll für uns alle

 7. #187
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Veles, Bylazora: In der Festung wurden Gegenstände der Spätantike entdeckt!


  На Велешкото Кале пронајдени предмети од доцниот антички период

  Керамички и метални предмети од средниот век, орудија за работа, оружје и слоеви од доцниот антички период, ги пронајдоа археолозите од народниот музеј на ископувањата кои во 2012 –та ги извршија на локалитетот „Велешко кале“.
  Се истражуваше на две локации на акрополата, која е највисокиот дел на локалитетот. Археолозите биле поттикнати од идејата да стигнат до хелинистичките слоеви на градот.
  -Успеавме да стигнеме до слоевите од доцниот антички период, а извадивме и доста предмети од керамика и метал кои се од средниот век, што покажуваат дека овој град имал големо значење во тој период, вели Анита Василкова – Модоска, археолог во велешкиот музеј.
  Дали е можно овде да се наоѓал античкиот град “Вила Зора” ,најзанчајниот центар во античко време на овие простори? На ова прашање сеуште нема точен одговор. Сепак велешките археолози се сигурни дека на калето во минатото имало бурeн живот.
  -Самите ѕидини кои се одлично направени и големото подградие кое се наоѓа под нив е доказ дека калето своевремено користело за прибежиште на велешани, вели Василкова – Мидоска.
  Од Народниот музеј велат дека истраживањата на Келето ќе продолжат и годинава. Тие аплицирале, а Министерството за култура одобрило средства за нови ископувања.
  Археолозите не ја исклучуваат можнота еден ден локалитетот да стане достапно и атрактивно место за посети од пошироката јавност.
  -Ископувањата се значајни од два аспекти. Првиот е што ќе се пронајдат многу предмети кои ќе бидат значајни за научната јавност, а вториот аспект секако е интересот кој може да го прикажат граѓаните да го посетат местот каде живееле и доаѓале нивните предци, вели Василковска – Мидоска.
  Археолозите на ја исклучуваат можноста од калето да се однесени значајни предмети, затоа што секаде, па и овде има проблеми со дивите копачи.
 8. #188
  Avatar von Stresi

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  7.210
  Fastzinierend

 9. #189
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Interview mit Pasko Kuzman, leider nur in makedonisch und ohne UT


 10. #190
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Nur mal so am Rande gesagt :

  Mazedonien und das antike Makedonien haben nichts miteinander zu tun, ethnisch gesehen.
  Außerdem hat Macedonian recht,da er vom Kernland ausgeht.

  Gruß

Ähnliche Themen

 1. Albanien-Mazedonien 1:0
  Von Alketa im Forum Sport
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 14.06.2011, 12:05
 2. Mazedonien und Albanien
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 97
  Letzter Beitrag: 04.08.2010, 16:36
 3. Archäologie in Kosova
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 13.04.2009, 21:44
 4. Mazedonien hat Kosova auch anerkannt
  Von mrreli im Forum Kosovo
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 03.12.2008, 22:15