BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 24 von 29 ErsteErste ... 14202122232425262728 ... LetzteLetzte
Ergebnis 231 bis 240 von 290

Archäologie / Ausgrabungen Albanien / Kosova / Mazedonien

Erstellt von Jean Gardi, 09.06.2012, 17:33 Uhr · 289 Antworten · 35.089 Aufrufe

 1. #231
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  7 Gräber in der Prilep Region entdeckt, vermutlich 3 Jhdt v. Chr.

  Die Seite hat leider rechtsklicksperre

  http://republika.mk/?p=78318

 2. #232
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.626
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  7 Gräber in der Prilep Region entdeckt, vermutlich 3 Jhdt v. Chr.

  Die Seite hat leider rechtsklicksperre

  http://republika.mk/?p=78318

  aa.jpg

 3. #233
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen

  Hatt kein Bock zum rumfuchteln oder im Cache zu suchen

 4. #234
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.626
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Hatt kein Bock zum rumfuchteln oder im Cache zu suchen
  Hatte Zeit

 5. #235
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Griechenland/Zakynthos: Unterwasserarchäologen finden Überreste des Hafens
  Griechenland/Zakynthos: Unterwasserarchäologen finden Überreste des Hafens

  Aktuell haben Unterwasser-Archäologen Überreste eines großen Gebäudes vor der Küste von Zakynthos in der Region von Alikanas entdeckt. Die Überreste wurden in einer Tiefe von zwei bis sechs Metern gefunden.


  Die untersuchte Fläche umfasst mehr als 30.000 Quadratmeter. Gefunden wurden verschiedene Kapitelle, gepflasterter Boden und verschiedene Gebäude-Überreste. Die Basen der Säulen verfügen über jeweils ein großes Loch, was auf hölzerne Säulen hinweist.


  Eine genaue Datierung konnte bislang nicht erfolgen, da bisher keine Keramikreste gefunden wurden. Allerdings haben die Forscher bereits weitere Tauchgänge und Untersuchungen angekündigt. Sie vermuten, dass es sich hier um ein großes Gebäude im antiken Hafenkomplex handelt.

 6. #236
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bulgare an der makedonischen Grenze mit Artefakte verhaftet.


  Dnevnik, Macedonia: Bulgarian detained on Bulagrian-Macedonian border for contraband of artifacts
  11 June 2013 | 09:38 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans
  Novo Selo. The Macedonian authorities have detained a Bulgarian at Novo Selo checkpoint on the Bulgarian-Macedonian border for contraband of artifacts, Macedonian Dnevnik daily writes.
  According to the newspaper, the Bulgarian tried to export illegally five coins and a cross from Macedonia. The artifacts were hidden in a bus traveling between the Bulgarian capital Sofia and the Macedonian town of Strumica.
  According to the preliminary analysis, one of the coins is Roman and dates back to the 3 century. Two coins are bronze and date back to the 2 century, one more bronze coin dates back to the 3-2 century BC and one more bronze coin dates back to the 2 century BC. The cross is dated 10 or 11 century and is believed to be very valuable, because belongs reportedly to a collection of crosses found in a church in the town of Strumica. Three crosses of this type have been discovered so far and it is said that this is the fourth one. The artifacts were confiscated and a charge was pressed against the Bulgarian, says the daily.

  - - - Aktualisiert - - -

  БУГАРИН САКАЛ ДА ШВЕРЦУВААТ ИСТОРИСКИ ПРЕДМЕТИ ОД МАКЕДОНИЈА – ФАТЕН НА ДЕЛО

  Царинските службеници од граничниот премин Ново Село спречија обид за нелегално изнесување на предмети од историска и културна важност за државата, притоа запленувајќи пет метални монети и еден метален крст.Утрото на 07.06.2013 година во 03:45 часот за излез во Република Македонија на граничниот премин Ново Село пристигнал минибус со бугарски регистарски ознаки кој сообраќа на редовна линија Струмица – Софија, управуван од бугарски државјанин.При детална контрола на багажот на патниците и возилото, во каналот за вентилација, царинскиот службеник пронашол мала кутија завиткана во бела хартија, на која со пенкало било запшишано: 1000 евра. Во неа, во црвена кутија се пронајдени пет метални монети и еден метален крст.Поради основано сомневање дека се работи за стока од историска и културна вредност, предметите се предадени на експертска анализа од страна на Завод за заштита на спомениците и Музеј – Струмица, додека крстот е од средниот век. Според првичната анализа станува збор за: една римска бронзена монета (од III век од Виминациум), две бронзени монети (I век Севастос Македон), една бронзена монета ( III-II век пред нашата ера Тесалоника), една бронзена монета на Персеј (II век пред нашата ера) и еден бронзен крст приверзок (X – XI век од нашата ера).Крстот е од особена важност бидејќи се смета дека тој е дел од колекција од четири такви исти крстови кои потекнуваат од ископините кај црквата Св. Петнаесет Тиверолски Маченици. На овој локалитет се пронајдени другите три, а овој е четвртиот крст со што се затвара колекција од рано-христијанскиот период.Антиквитетите се одземени, а против прекршителот, Царинската управа поднесе кривична пријава.

 7. #237
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Angeblich soll beim Skopjer Hausberg Vodno eine Pyramide sein.  Откриена е пирамида на Водно


  Владимир Бужаровски | 14 јун. 2013 во 17:00
  Сподели:0000


  Деновиве се појави група на Фејсбук во која се тврди дека е откриена пирамида на Водно.Овој “феномен” во последно време е многу актуелен, поради тоа што секојдневно скоро низ целиот свет се регистрираат многу стари слични градби.

  Покрај тоа што веќе се снимени неколку прилози за пирамидата во Росоман, свингата кај Селце (Прилепско) и ред други, деновиве актуелна е пирамидата на Водно.

  Дека ова тврдење не е засновано само на визуелен доказ, потврдува и пронајдокот на домашните археолози на камената плоча во Жданец. Таму е констатирано погребување на четири воини, придружени со пар коњи, впрегнати во
  кочија. Тогаш е поставена хипотезата дека се работи за жртвување на гарда пред влезот во гробницата на некој локален владетел, која сеуште не е откриена.
  1. локалитетот каде што е откопана камената плоча.
  2.Тумулус-гробница
  3.Претпоставка за влезот на целата комплекс на градби

  За жал но и за среќа, дивите копачи веќе го намирисале овој локалитет, па може да се воочат диви откопувања. Позитивната страна на ова е дека веќе имаме црвсти докази за археолошки локалитет.
  На сликава се претпоставува дека е откопан некој вид на жртвеник, но не се знае од кога датира.

  Во продолжение ќе ви преставиме неколку фотографии на кој може да се приметат различни артефакти и градби.

  Во последниве две декади, одреден број на ентузијасти пласираат многу хипотези и докази кои се косат со досегашните толкувања на модерната историја и археологија, и за жал менталитетот на поголемиот број на “мејнстрим” научниците е многу ригиден и без многу размислување ги отфрлаат овие “аматерски” хипотези. Таков е случајот со Самир Османагич и Босанската пирамида на Сонцето, која како што изминува времето се повеќе добива на научна тежина, или пак доказите на руските научници за египетските пирамиди и нивна демистификација.
  Но едно е сигурно, доколку на Хајнрих Шлиман, човекот кој ја пронајде Троја, научната заедница му се исмеваше со децении за на крај постхумно да го признаат неговиот успех, тој период на исмевање во денешницата е многу пократок.

 8. #238
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Sega Grcite ke kazat da sme Afrikanci, i ne vekje Bugari

 9. #239
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bonche bei Prilep, weitere Grabanlage entdeckt


  КОЈ МОЌЕН МАКЕДОНСКИ КРАЛ Е ПОГРЕБАН КАЈ БОНЧЕ? (ВИДЕО/ФОТО)

  археолозите од Институтот за историја на уметноста и археологија од Скопје и од прилепскиот „Завод и музеј” го истражуваат археолошкиот локалитет „Павла Чука” кај прилепско Старо Бонче.

  Според наодите најдена е кралска гробница уникатна во светски рамки, вели доцент доктор Антонио Јакимовски од Инстутот за историја на уметноста и археологија, пренесува Курир.Гробницата има кружен ѕид и таква нема не само на Балканот туку и во светот. Во неа бил погребан, а потоа и кремиран, со сите почести и материјални добра моќен македонски крал од 3 и 4 век пред нашата ера.Околу гробницата се најдени неколку гробови .Кралската гробница досега е истражувана неколку пати од 1936 година, но и ограбувана исто толку време.Според д-р Виктор Лилчиќ тука бил антички македонски град и според наодите упатува дека е таинствениот главен град на античките македонци-пелагонци.

  Градот бил на нивоа, на преку 1.400 метри е месноста Висока. Тоа било стратегиско место со контрола на Пелагонија, а долниот дел кај гробницата живеалиштата на населението. Сигурно бил со преку 20.000 жители, изјави во ноември професор Лилчиќ за Курир.Археолозите ги презентирале пронајдените предмети – копје – пепознатливоста на македонската фаланга, сребрен и бронзен накит и чинија, ва која се верувало се душите на покојниците. Тука на истиот локалитет беа најдени штитовите и монетите со Александар, Филип, Касандар Деметриј.Видеото е од периодот кога во гробницата се пронајдоа артефактите.


  http://youtu.be/GGaiLmKZFmg

 10. #240

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Das wird genau so ein Reinfall werden wie in Bosnien.
  In Europa gab es während der Antike keine Zivilisation die fähig gewesen wäre riesige Pyramiden zu bauen,
  pyramidenförmige Berge sind nichts außergewöhnliches die gibt es überall auch in Albanien z.B.

  Berati (Albanien)
Ähnliche Themen

 1. Albanien-Mazedonien 1:0
  Von Alketa im Forum Sport
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 14.06.2011, 12:05
 2. Mazedonien und Albanien
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 97
  Letzter Beitrag: 04.08.2010, 16:36
 3. Archäologie in Kosova
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 13.04.2009, 21:44
 4. Mazedonien hat Kosova auch anerkannt
  Von mrreli im Forum Kosovo
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 03.12.2008, 22:15