BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 6 von 29 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 290

Archäologie / Ausgrabungen Albanien / Kosova / Mazedonien

Erstellt von Jean Gardi, 09.06.2012, 17:33 Uhr · 289 Antworten · 35.100 Aufrufe

 1. #51
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 2. #52
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  .Eshtė viti i dytė qė nė fshatin Kastėrc tė Suharekės po zhvillohen disa gėrmime, ku si rezultat ėshtė ėshtė zbuluar njė kala, njė kishė, disa mbetje mortore dhe shumė monedha, aksesorė e mjete pune tė ndryshme."


  Gėrmimet nė Kastėrc tė Suharkės | Facebook

 3. #53
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 4. #54
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 5. #55

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  arbanasi kann diese videos irgendwie nicht sehen

 6. #56
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534 7. #57
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  ORIKU I LASHTĖSISĖ ILIRE, PENG I BAZĖS USHTARAKE
  2011-10-21 Bajram Peēi (KERKO ...)

  Oriku, i shtrirė nė pllajėn shkėmbore tė njė kodrine qė ngrihet mes detit dhe njė gjiri (apo kėnete), ka qenė kurdoherė, nga aq sa sjellin kronikat historike tė lashtėsisė, njė vend ushtarak. Nė kėta 50 vjetėt e fundit, tėrė kohėn i fshehur nga syri i banorėve vendas dhe shqiptarėve

  Nė njė simbiozė tė pėrhershme, ato vazhdojnė tė jetojnė sė bashku, por edhe mė fatkėqij se vėllezėrit mė tė famshėm, ata siamezė. Njė pjesė tė pushimeve verore tė kėtij viti, me grup shokėsh, e pėrdorėm pėr turizmin kulturor. Ndjesitė ishin mė se tė bukura. Kisha tre vjet pa vajtur nė Bylis dhe kur pėrshkuam njė rrugė tė asfaltuar deri nė kufi tė parkut arkeologjik, gjė qė lehtėsoi sė tepėrmi udhėtimin tonė, mbetėm mjaft tė kėnaqur. Me ritme mbase jo shumė tė shpejta, por ndryshimet janė tė dukshme. Nė Bylis, para tre vjetėsh nuk shkoje dot me automjet tė vogėl, pėr shkak tė rrugės sė keqe.

  Pjesė e programit tonė ishte dhe Oriku. Asnjė prej nesh nuk e kishte vizituar mė parė, pėr rrjedhojė tė tė qenėt tė parkut brenda njė zone ushtarake. Fragmente tė kėsaj qyteze ilire janė shfaqur herė pas here nė shtypin tonė, prej tė cilave ne kishim tė fiksuara ato tė bėra nė vitet ‘90-tė, nga grupi i arkeologėve zviceranė e specialistėve tanė. Mes tė tjerash, nė ato foto vėmendjen posaēėrisht e tėrhiqte pamja e spikatur e teatrit tė lashtė, pėr tė cilin thonė se ka ngjashmėri me atė tė Trojės. Ca na thanė, mos shkoni se nuk hyni dot; ca tė tjerė, shkoni se gjėrat janė thjeshtuar e lehtėsuar.

  Nė njė ditė tė bukur, pėrshkojmė rrugėn tėrheqėse tė gjirit tė Vlorės dhe mbėrrijmė para traut, nė krahun e majtė tė tė cilit bėn hije tabela “Zonė ushtarake”. As qė bėhet fjalė se mund tė kalosh. Nė krye tė saj vigjilojnė jo njė, por dy ushtarakė. Komunikojmė me njė prej tyre, njė oficer i rangut tė ulėt, i sjellshėm dhe i kujdesshėm me ne. Me politesė na shpjegon se hyrja pėr vizitė nė parkun arkeologjik lejohet vetėm me leje dhe i shoqėruar nga punonjėsi i parkut. Tė vendosur pėr tė hyrė nė parkun arkeologjik, fillojmė tė kėrkojmė nė lokalet ngjitur ndokėnd qė ka numrin e telefonit tė punonjėsit tė parkut. Patėm fat se ramė nė gjurmė tė tij, e kėrkuam dhe pas rreth jo mė shumė se njė ore, mbėrriti njė djalosh i ri, i cili pasi na kėrkoi falje pėr vonesėn, na dha argumentin justifikues se ku ndodhej me detyrė, na shpjegoi se ishte thjesht zėvendėsues dhe na udhėhoqi drejt rrėnojave tė Orikut, duke kaluar para pengesave tė zonės ushtarake.

  Pėr tė shkuar me automjet deri nė Orikun e vjetėr, duhet tė bėsh 5-6 kilometra rrugė nga trau “Zonė ushtarake”, ndėrsa baza ushtarake e Pashalimanit ndodhej ende disa kilometra mė tej. Oriku, i shtrirė nė pllajėn shkėmbore tė njė kodrine qė ngrihet mes detit dhe njė gjiri (apo kėnete), ka qenė kurdoherė, nga aq sa sjellin kronikat historike tė lashtėsisė, njė vend ushtarak. Nė kėto 50 vjetėt e fundit, tėrė kohėn i fshehur nga syri i banorėve vendas dhe shqiptarėve. Ndonėse tokė shqiptare, mė shpesh atė, dhe madje edhe gadishullin e Karaburunit, e kanė parė e prekur tė huajt. Sė pari, turqit, sepse e kanė pasur bazėn e tyre, prej tė cilėve mori emrin Pashaliman. Mė pas italianėt nė dy pushtimet e zonės, derisa anėtarėsimi nė Traktatin e Varshavės i dha privilegjin, si e vetmja dalje e kėsaj strukture ushtarake nė Mesdhe, tė ngrihej baza detare, ku spikatnin mes tė tjerash 12 nėndetėse. Aty sovjetikėt (kupto: rusėt), qėndruan deri mė 1962. Mbase ėshtė kjo koha, viti 1956 ose 1957, kur u ngrit trau ”Zonė ushtarake”, rreth 12 kilometra larg bazės. Mė pas, kinezėt dhe diku nga vitet ‘90-tė, aty u rikthyen si nė tapitė e arave tė tyre, pėrsėri turqit. Vetėm shqiptarėt nuk mund tė shkonin, pėrjashto ata ushtarakė qė kryenin shėrbimin. Tani s’bėhet mė fjalė pėr bazė, as nėndetėse, as uzinė ushtarake. Herė-herė, afrohet dhe ankorohet nė mol ndonjė anije ushtarake. S’di qė Shqipėria tė ketė ndonjė flotė detare ushtarake, pos disa anijeve patrulluese. Rėndėsia e saj strategjike ėshtė afėrsisht zero. E megjithatė, kjo zonė, brenda tė cilės ndodhet njė nga vlerat e kulturės tė lashtėsisė ilire, qyteti Orik me amfiteatrin e tij hijerėndė e tėrheqės, trajtohet e ruhet si vend i sigurisė sė lartė. Mė tej, nė krahun tjetėr tė Orikut, nė shpatin lindor tė Karaburunit, ndodhet njė nga perlat mė tė rralla tė pasurisė arkeologjike botėrore, shkėmbi i Gramatės, njė faqe shkėmbore brenda njė gjiri, mbi tė cilėn udhėtarė, detarė e kronistė tė strehuar aty pėrkohėsisht, pėr t’u mbrojtur nga egėrsia e motit detar, nė mbi dy mijė vjet, kanė gdhendur shėnimet e tyre, kanė lėnė shenja dhe autografe. E vetmja rrugė pėr tė shkuar, ėshtė kapėrcimi i atij traut ”Zonė ushtarake”, ēka nuk ka gjasa tė ndodhė.

  Nė kėtė shkrim nuk jam i motivuar tė pėrshkruaj gjendjen e parkut arkeologjik, lėnien e tij jashtė kujdesit dhe faktin qė atje sa ėshtė gėrvishtur paksa, aq sa nuk di tė ketė tė ndėrtuar, qoftė dhe shkarazi, tė njė plani tė shtrirjes qytetėse. Nė njė program tė Ministrisė sė Turizmit e Kulturės, janar 2009, lexoj: ”...synimi kryesor pėr vitin 2009 ėshtė shndėrrimi i Orikut nė njė nga objektet mė tė rėndėsishme nė bregdetin jugor, nė funksion tė turizmit”(!?). E pėrmend kėtė, sepse kur mbėrritėm atje, duke mos parė kėmbė njeriu, pėrpos nesh, kupton se vetė ata nėpunės qė kanė shprehur kėto dėshira nė planet ministrore, nuk ėshtė se i kanė mbėshtetur nė fonde, veprime e argumente, por thjesht i kanė renditur, nisur nga dėshirat, nga oreksi pėr lavdėrime, qė dihet se nuk njohin kufi. Nėse ajo qė programonin nė fillim tė 2009-s do ishte njė qėndrim serioz, atėherė gjėja e parė qė duhej tė bėnin do tė ishte nxjerrja e kėtij parku arkeologjik jashtė administrimit ushtarak, labirinthi burokratik i tė cilės ėshtė proverbial.

  Njė shoqėri e hapur, si kjo qė duam tė ndėrtojmė, kėrkon reforma. Sė pari, reforma mė e rėndėsishme duhet tė kryhet nė mendjet tona orientale. Pse orientale? Sepse ėshtė metoda orientale e qeverisjes qė bazohet nė botėn emocionale tė individėve vendimmarrės nė superstrukturė, ndėrsa nė mendjen e metodėn perėndimore, ku aspirojmė tė gjendemi, zotėrojnė perceptimet praktike. E nė kėtė rast duhej tė mbizotėronte interesi pėr turizmin kulturor e jo ”ruajtja e sekretit”. Ata, Perėndimorėt, do e kishin shndėrruar kėtė zonė ushtarake nė territor turizmi e kulture. Askush nuk e kupton dot se pse baza ushtarake ka rrethuar mė se 150 km2 tokė shqiptare, duke u mohuar kėshtu banorėve tė saj prekjen e kėtij trualli tė tyre? Fryma orientale e sekretit, qė tashmė nuk ekziston, e ruajtjes sė fshehtėsisė nėn frymėn e zakoneve tė shoqėrive komuniste, nė tė cilat lulėzonte arbitrariteti i ushtrisė, tani, kur Google Maps e ka bėrė botėn aq tė vogėl, tė bėn ta vėsh buzėn nė gaz.

  Paradokset nuk kanė fund. Djaloshi tėrheqės e i kėndshėm qė na shoqėron, nė sjelljen qė i dikton detyra, i tėrheq vėmendjen njėrit prej nesh, kur nga kodra e Orikut tė lashtė fotografon nė atė krah ku shtrihet ajo qė ende mban emrin baza ushtarake. ”Nuk lejohet”, thotė shkurt! “Na duhen ca foto qė t’u a shesim amerikanėve”- i pėrgjigjemi me humor. Nė mbrėmjen e asaj nate, gjej nė Google Maps bazėn ushtarake tė Pashalimanit dhe e afroj nė maksimum. Ēdo gjė brenda saj shihet qartė. Ja silueta e vetme e njė nėndetėseje. Ēfarė ka “sekrete” brenda asaj hapėsire ėshtė b...zbuluar nga teknologjitė e reja tė komunikimit. E megjithatė, trau i kalimit “Zonė ushtarake” qėndron pėr mė se 12 km larg Orikut dhe ne “spiunėt” nuk lejohemi tė fotografojmė nė atė krah ku shtrihet baza!?

  Ish-aktori i filmit “Ballė pėr ballė”, nė rolin e tė riut shqiptar qė rekrutohet e qė shėrbimin ushtarak e ēojnė ta kryejė nė bazėn e Pashalimanit, tani nė postin e rolin e ministrit tė Mbrojtjes, duhet t’i lėshojė me dėshirė ca toka qė figurojnė “zona ushtarake”, atavizma tė shtetit komunist, dhe t’i lejojė qytetarėt shqiptarė tė shkojnė lirshėm si nė Orikun e lashtė ashtu dhe nė shkėmbin e Gramatės. Doemos qė pėr kėtė duhet njė vendim i Kėshillit tė Ministrave pėr ndryshim pronėsie e pėr rrjedhojė, nismėn e kėtij projektvendimi, duhet qė ta nxisė e ta nisė drejt Kryeministrisė, Ministria e Kulturės. Bėjeni kėtė zotėrinj ministra, nė tė mirė tė shoqėrisė shqiptare. I gjithė ky ndryshim e lėvizje qė do bėni, ka njė emėr: pėr njė shoqėri tė hapur perėndimore.

  Autori: Kryetar i Shoqatės sė Koleksionistėve tė Shqipėrisė

  http://gazeta-shqip.com/kulture/d3c1...66855ef53.html

 8. #58
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Preke Kuci Beitrag anzeigen
  arbanasi kann diese videos irgendwie nicht sehen

  Ich weiß. die Links sind irgendwie "verdreht"... wird gleichin Ordnung gebracht

 9. #59
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534


 10. #60
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.626
  Danke für die Videos, werd sie mir mal anschauen.

Seite 6 von 29 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Albanien-Mazedonien 1:0
  Von Alketa im Forum Sport
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 14.06.2011, 12:05
 2. Mazedonien und Albanien
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 97
  Letzter Beitrag: 04.08.2010, 16:36
 3. Archäologie in Kosova
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 13.04.2009, 21:44
 4. Mazedonien hat Kosova auch anerkannt
  Von mrreli im Forum Kosovo
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 03.12.2008, 22:15