BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 44

archäologische funde in albanien

Erstellt von CrazyDardanian, 27.09.2010, 18:37 Uhr · 43 Antworten · 8.451 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612

 2. #32

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
 3. #33

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612

 4. #34

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612

 5. #35
  Luli
  Albanien sollte viel in die Ausgrabungsstätten investieren. Stellt euch vor man legt die 9/10 von Butrint oder Apollonia weiter frei, oder Byllis ect. Viele Schätze, bzw. 95% liegen sicher noch unter der Erde.


 6. #36

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  illyrische funde

 7. #37

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  Hat euch Car Dusan hinterlassen.
  Frag mich echt, wann der erste Serbe kommt und das schreibt.
  Bizarrer Humor

 8. #38

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Zitat Zitat von Crazy_Kosovar Beitrag anzeigen
  illyrische funde
  dies ding ist wahrscheinlich älter als 5000 jahre hab ich grad gelesen

 9. #39
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Vizitė nė shenjat 12 000-vjeēare pranė Tiranės

  Zbulimi i rrallė arkeologjik pranė Tiranės, i disa veprave murale tė vjetra 10-12 mijė vjet, u pasqyrua nė emisionin e pasdites nė Top Channel.

  Fshati i Bovillės, i njohur pėr ujėmbledhėsin qė furnizon ujėsjellėsin e Tiranės, mbart brenda vetes edhe vlera tė tjera tė jashtėzakonshme.

  ”Mbas njė rrugėtimi jo shumė tė gjatė, por as tė shkurtėr, ndodhemi tashmė nė pikturėn shkėmbore tė Bovillės. Jemi atje ku kanioni i Bovillės ngushtohet mė shumė”, thotė Ilir Zaloshnja, specialist i Institutit tė Arkeologjisė.

  Ndonėse se pikturat kanė qenė kėtu prej mijėra vitesh, ato u vunė re nga njė bari qė njoftoi specialistėt vetėm pak kohė mė parė.

  “Informacionet e para i morrėm pėrpara katėr vitesh. Menjėherė ngritėm njė grup pune tė kryesuar nga profesor Myzafer Korkuti. Erdhėm me njė staf prej katėr vetash, pasi morrėm njoftimin dhe punuam nė kushte tė vėshtira. Kushtet atmosferike ishin tė kėqija, por identifikuam rreth 18 shenja”, vazhdon Zaloshnja.

  Pėr dikė qė ėshtė mėsuar tė kalojė jetėn duke gjurmuar qytetėrimet e lashta, “pamja qė tė shfaqet ėshtė mbresėlėnėse. Kemi tė bėjmė me njė momunemt natyror shkėmbor sugjestionues”.

  Ajo qė e bėn veēanėrisht tė rrallė zbulimin ėshtė koha kur datojnė kėto shenja. “Kėtu flitet pėr minumumi 10-12 mijė vjet mė parė”, thotė Zaloshnja.

  ”Kėto janė shifrat qė na kanė dhėnė edhe specialistė tė huaj tė veprave murale nė pellgun e Mesdheut. Kjo i pėrket periudhės sė eneolitit. Zbulimi ka njė vlerė tė madhe, ėshtė njė dėshmi pėr popullimin e zonės dhe riteve pagane. Besojmė se shenja qė duket qartė, ajo e kryqit tė rrethuar nga njė rreth, personofikon diellin”, pėrfundoi eksperti. /top channel


  Zeri: http://www.zeriyt.com/vizite-ne-shen...#ixzz1CFn1sXBQ

 10. #40
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Teatri i Orikut

  Teatri Antik i Orikut ndėrtuar nė shek III - II para Krishtit ėshtė identik me teatrin e Trojės.
  Kapaciteti i Teatrit shkon nga 400-600 spektatorė. Ėshtė pėrdorur pėr mbledhje publike, pėr shfaqje tė ndryshme dhe nė epokėn romake, janė bėrė dhe ndeshje me gladiatorė dhe kafshė tė egra.
  Pusi antik nr. 1 ėshtė i gdhendur nė trupin shkėmbor tė Akropolit. Thellėsia e tij shkon 20-23 metra. Pėrdorej pėr ujė tė pijshėm nė raste kur ujėsjellėsi binte nė dorė te armikut.
  Pusi antik nr. 2 ėshtė mė i ruajtur. Tullat e murit dhe tė dyshemesė ruhen pjesėrisht.
  Shpella e Gramės ndodhet nė bregun perėndimor tė gadishullit tė Karaburunit. Nė tė ruhen rreth 2000 mbishkrime tė cilat datohen nga shek IV para Krishtit deri nė kohėt e reja. Grama ėshtė shfrytėzuar si gurore pėr ndėrtime publike.
  Shpella vetė ka ambiente tė brėndshme qė janė pėrdorur si objekte kulti.AKT

Seite 4 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 11.10.2014, 22:42
 2. Archäologische Funde: Die ersten Amerikaner waren früher da
  Von DZEKO im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.03.2011, 23:45
 3. De. Unidentifizierte archäologische Objekte
  Von Frieden im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 18.02.2011, 20:15
 4. Neue Funde aus der Antike in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 21.06.2005, 21:44
 5. Funde aus Albanien erstmals in Deutschland
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.03.2005, 21:53