BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 11

Bekim Berisha Held von Kroatien,Bosnien & Kosovo

Erstellt von Turkalvanos, 27.06.2010, 23:12 Uhr · 10 Antworten · 12.808 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703

  Bekim Berisha Held von Kroatien,Bosnien & Kosovo  BEKIM BERISHA - HERO OF KROATIA, HERO OF BOSNIA, HERO OF KOSOVA


  Bekim Berisha was a one man army
  - Franjo Tudman, the President of Croatia

  I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really knows the value that he had to the Independence war against Serbia. Albanians should be proud that he was a member of their nation
  - Janko Bobetko, general in the Croatian army

  !

  Seine Biographie:
  Bekim Berisha lindi mė 15 qershor tė vitit 1966 dhe vdiq mė 10 gusht tė vitit 1998, i njohur me nofkėn e luftės „ABE-ja“ ishte njėri ndėr luftėtarėt mė tė dashur jo vetėm nė Rrafshin e Dukagjinit, por nė mbarė opinionin liridashės tė Kosovės. Legjenda e luftės sė Junikut, pėrkatėsisht e luftimeve nė Kroaci, Bosnjė, Somali e gjetiu, u lind me 15 qershor 1966 nė fshatin Graboc tė Pejės. Rrjedh nga nje familje shumė bujare dhe liridashėse. Gjyshi i dėshmorit, Nexhip Selmani, kishte luftuar kundėr pushtuesve serbė vite me radhė.
  Prindėrit Fazli dhe Fahrije Berisha kishin gjashtė fėmijė: pesė djemė dhe njė vajzė, ndėrsa Bekimi ishte fėmiu i gjashtė me radhė. Bekim Berisha shkollėn fillore e kreu nė Gorazhdevc tė Pejės, ndėrsa shkollėn e mesme tė Artit, nė Pejė.
  I rritur dhe i edukuar me kujdes dhe krenari nga gjyshi dhe babai, tė cilėt me dashuri ia kultivuan ndjenjat kombėtare nė shpirtin e njomė tė luftėtarit tė ardhshėm tė lirisė sė Kosovės, Bekim Berisha, nė pamundėsi qė tė vazhdojė studimet, u detyrua ta braktisė Kosovėn. Stacioni i parė pėr mėrgimtarin e ri nga Graboci i Pejės ishte Kroacia. Nė fillim punoi si punėtor krahu. U mor me punė tė rėnda fizike, nė mėnyrė qė tė sigurojė egzistencėn, vetėm e vetėm qė ta ndihmojė familjen dhe tė regjistrohet nė Fakultetin e Hotelierisė nė Opati dhe atė tė Veterinarisė nė Zagreb. Tė dy kėto Fakultete i pėrfundoi me sukses. Sa qėndroi nė Kroaci, Bekim Berisha mėsoi gjashtė gjuhė tė huaja, kėshtu qė arriti tė lexojė edhe literaturė tė ndryshme, ekonomike, turistike e deri te ajo ushtarake.

  Nė kėtė kohė, nė fillim nė Kroaci e mė vonė edhe nė Bosnjė, shpėrtheu lufta e kroatėve dhe boshnjakėve kundėr regjimit kolonial serb. Edhe pse me profesion nga fusha e turizmit dhe veterinarisė, Bekim Berisha pa hezituar iu pergjigj vullnetarisht ftesės pėr luftė kundėr kėtij regjimi. Nė kėtė kohė Bekim Berisha jetonte nė Holandė, por e la jetėn perėndimore dhe u radhit pėrkrah luftėtarėve kroatė pėrkatėsisht njėsiteve elite kroate. Si luftėtar dhe strateg nė luftėn kundėr serbėve nė Kroaci, Shtabi i Pėrgjithshėm i ushtrisė kroate e dekoroi Bekim Berishėn me gradėn e Gjeneralit! Nga lufta e Kroacisė Bekim Berisha kalon nė luftėn e Bosnjės, pėrsėri kunder forcave serbe, duke marrė pjesė nė shumė beteja tė ashpra. Situata pas luftės nė Slloveni, Kroaci dhe Bosnjė tregonte qartė se nuk ishte e largėt dita kur edhe nė Kosovė do tė fillonte lufta. Andaj Bekim Berisha nė fillim tė marsit tė vitit 1998 me nje grup shokėsh mėrgimtarė hyn nė mėnyre ilegale nė Kosovė, duke u sistemuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Nė fillim u sistemua nė Aēarevė tė Drenicės. Kėtu filloi organizimin dhe pėrgaditjet e para me ushtaret e rinjė pėr mėsimin e artit ushtarak. Mė 22 prill 1998 nė Aēarevė Bekim Berisha me luftėtarė tė tjerė tė UĒK-sė ngriti flamurin shqiptar dhe hapi Akademinė Ushtarake. Mirėpo nė kėtė kohė luftimet nė mes tė forcave serbe dhe atyre tė UĒK-sė u ashpėrsuan shumė nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Bekim Berisha bashkė me dėshmorin Bedri Shala shkuan nė Gllogjan tė Deēanit, duke u bėrė kėshtu krah i fortė i komandantit Ramush Haradinajt dhe luftėtarėve tė Dukagjinit. Ketu Bekim Berisha tregoi shkathtėsi nė pėrgaditjen ushtarake tė ushtarėve tė rinjė, e sidomos edhe nė bartjen, sigurimin dhe grumbullimin e armatimit. Luftėtari i UĒK-sė Bekim Berisha, nė Betejėn e Junikut, mė 29 maj 1998, u angazhua nė mbrojtje tė kėsaj zone, e cila kishte njė rėndėsi tė veēantė strategjike, duke dhėnė kontributin maksimal nė mbrojtjen e kėtij fshati qė tė mos bie nė duar tė forcave serbe tė cilat e kishin rrethuar me nje arsenal tė madh ushtarak e njerėzor. Dhe pikėrisht rėnia e Bekim Berishės ne fushė tė nderit, bashkė me luftėtarėt trima Bedri Shalėn, Elton Zherkėn, Pėrmet Vulen, Bashkim Lekun etj. bėri qė Juniku tė bie nė duar tė forcave serbe. Ishte kjo dita e 10 gushtit 1998 kur nga njė predhė topi bie Bekim Berisha, duke hyrė nė pėrjetėsinė e luftės pėr ēlirim tė Kosovės nga forcat serbe.


  Pėr meritat dhe heroizmin e Bekim Berishės nė luftė kundėr regjimit tė egėr serb qė sundoi gati njė shekull nė Kosovė, Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, pas pėrfundimit tė luftės, e gradoi me gradėn Gjeneralmajor. Bekim Berisha nė fillim u varros nė Junik. Mė vonė u bė rivarrimi nė vendlindje dhe aty iu ngrit lapidari qė shėndrit nure dhe ėshtė udhėrrėfim pėr brezat e ardhshėm.

  Edhe pse historianėt mendojnė se domeni i fushėveprimtarisė sė individit e ngushton fushėn e interesimit tė historianit, figurat markante siē ėshtė figura e Bekim Berishes, ėshtė pėrgjegjėsi e madhe pėr ēdo pendė historike qė do tė merret me kėtė figurė.

  Emri i Bekim Berishės ėshtė brum historik pėr brezat e ardhshėm, ėshtė emėr, veprat e tė cilit do tė jetojnė pergjithmonė.

  Eshte emėr qė pėrbėn figurėn mė te pastėrt dhe mė tė pasur atdhetare, figurė e cila shkėlqen nė lartėsinė dhe madhėshtinė kombėtare, nė vetėqenien dhe ardhmėrinė mbarėkombėtare
  Auf Englisch: "ENGLISH
  Bekim Berisha (born 15 June 1966 in Grabovac, outside of Peć, Yugoslavia - in present day Kosovo) was a general in the Croatian Army during the Yugoslav Wars; he subsequently fought in the Bosnian Army, and later also in the Kosovo Liberation Army (KLA). He was killed in 1999, during the battle of Junik, and was posthumously promoted to Brigadier General.
  Bekim Berisha was the youngest of six children, whereas his grandfather Nexhip Selmani fought against the Serbian regime in Kosovo for decades. Son to Fazli and Fahrije Berisha, Bekim was born and raised in the small town of Grabovac in the western part of Kosovo, then part of Yugoslavia.
  After attending secondary school in Peć, Kosovo. He decided to go to Croatia due to not being able to continue school in Kosovo. During his first period in Croatia, Bekim maintained mostly physical jobs to earn a living and send money back to the family in Kosovo. After a while, he also registered as a student in the Zagreb University studying as a veterinary. He finished his studies with success, also maintaining one of his favourite hobbies, military art and martial art. After a couple of years in Croatia, Bekim traveled abroad to the Netherlands where he got engaged and settled down.
  During this time, the war came to Yugoslavia and when Croatia decided to break loose from the federation, Bekim didn't hesitate to join up with the Croatian army fighting against the Serbian one. He joined up as a voluntary soldier, leaving his life in the West behind him and came back to Croatia once again. Participating in the battles of Vukovar amongst others, he later was moved to the special forces of the Croatian Army fighting in the front-lines against the JNA. During the Croatian War he was also interviewed by BBC where he declared that Croatia within only a couple of months would be free of Serbian soldiers as the war went very well. Only days later, the final Croatian offensive began and Bekim was one of the front-line soldiers.
  He also took part in the Bosnian War, during the battle of Kotorsko he was hit by six dumdum bullets on 15 June 1992. He was taken to a military hospital in Croatia and later returned to the front line once again. After the war he was granted the military rank of general within the Croatian Army.
  Only a couple of years later, Bekim’s long awaited dream finally came through, he would be able to use all his experience to help Kosovo reach what his companions in Croatia had. The ethnic Albanians of Kosovo started organizing themselves in military actions against the Serbian regime in Kosovo. Bekim was one of the main organizers behind the early attacks of the Kosovo Liberation Army. During early 1998 he illegally entered Kosovo from Albania with several other soldiers, settled themselves in Aēarevė, a small town in the Drenica valley and started organizing the defence of the region. He was the main consultant and commander in the area, handling education of the new soldiers and defensive and offensive strategies of the regions troops.
  However, problems were bigger in the western part of Kosovo, his home region – the Metohija valley was in heavy pressure of the Serbian military. Together with his close friend and companion Bedri Shala, they traveled to Glođane, a small town only minutes away from his native town of Grabovac. They joined up with other KLA soldiers, amongst them Ramush Haradinaj and his brothers and defended the village of Glođane against heavy Serbian military attacks. During the Battle of Glođane, Bekim Berisha was seen as one of the most important figures of the KLA, he was responsible for the logistics, the communication and the movement of the soldiers in and out of Glođane.
  The commander in chief of the Metohija Operative Zone, Ramush Haradinaj decided to place Bekim Berisha and Bedri Shala in the town of Junik. This small town had a strategic importance to both the KLA and the Serbian side. It was one of the main KLA strongholds during the war, and largely thanks to Berisha and Shala Junik maintained it’s position as a KLA stronghold, not falling in the hands of the much better equipped Serbian military.
  He demanded and worked for the re-organization of the KLA, he demanded that the KLA should switch strategy and go for the offence instead of locking itself up in Junik. During May 1998, the Serb forces after several attacks maintained it’s grip of Junik, the small town was surrounded from all four sides and shelled constantly by Serb artillery. During the heavy and bloody battle of Junik on 29 May 1998, his partner and closest friend, Bedri Shala was heavily wounded and taken back to the camp from the frontline. When Bekim got the news that Shala was dying, he went with only a couple of soldiers to the frontline on their own. Bekim Berisha and the small group consisting of Elton Zherka, Pėrmet Vula, Bashkim Lekaj and others started counter-attacking the Serbian tanks that had reached the southern part of Junik.
  According to the surviving soldiers, Bekim Berisha was heavily touched by the death of Bedri Shala, unlike other battles, during this one Berisha maintained no radio contact with the central base, instead he settled down in a small house just meters from the Serbian tanks, shooting against them constantly with an RPG and his sniper rifle.
  After hours of fighting, a Serbian tank neared the house and launched a heavy shelling against Berisha, blasting his right arm of his body and wounding him heavily.
  Elton Zherka, Pėrmet Vula and Bashkim Lekaj fell on the same spot, Berisha was taken back to the camp by his soldiers and died the same day as his friend Bedri Shala. Only days after Berishas death, Junik fell into the hands of the Serbian military.
  Berisha was buried in Junik, but later re-buried in his home town of Grabovac, he was granded the military title and rank of Brigadier General by the Kosovo Protection Corps (KPC). According to witnesses, the Croatian President Franjo Tudjman reportedly mourned the loss of Berisha, claiming he was “a one man army, that Croatia and Kosovo would be eternally proud of”.
  His former General in Croatia, Janko Bobetko also cried talking about Berisha during a documentary about Bekims life. Claiming he was “one of the best men and soldiers he has ever gotten in touch with”. “Bekim was really unique, I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really known the value that he had to the Independence war against Serbia. You should be proud that he was a member of your nation”.
  Several streets, schools and other institutions carry his name today in Kosovo."


 2. #2
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759

 3. #3
  All Eyez on Me
  rrahmet i past shpirti ishalla zoti nxhenet

  LAVDI

 4. #4
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really knows the value that he had to the Independence war against Serbia. Albanians should be proud that he was a member of their nation
  Janko Bobetko, general in the Croatian army

 5. #5
  ELME
  LAVDI

 6. #6
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Sot kan me shume drejta shkijet ne Kroaci se sa shqiptaret , sidomos ata pa viza shkojne kurse ne me viza .
  Kshtu ju falemnderohen shqiptareve .

 7. #7
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Bekim Berisha

  Izvor: Wikipedija


  Bekim Berisha (rođ.1966 godine u Grabovcu, Kosovo) bio je Hrvatski branitelj tjekom Domovinskog rata i general Oslobodilačke vojske Kosova. Borio se i u Bosni i Hercegovini, a nakon toga i na Kosovu. Poginuo je 1998. godine u bitci kod Junika.


  Rat u Bosni i Hercegovini [uredi]

  Sudjelovao je i u ratu u Bosni i Hercegovini, a tijekom borbe na Koštorskom 1992. ranjen je sa 6 metaka nakon čega je prebačen na liječenje u Hrvatsku. Dva tjedna poslije se vratio u prve borbene redove. Nakon Domovinskog rata dobio je čin generala Hrvatske vojske.

 8. #8
  Avatar von Opoja_Pz

  Registriert seit
  22.01.2009
  Beiträge
  683
  Zitat Zitat von Ar-Rumi Beitrag anzeigen


  BEKIM BERISHA - HERO OF KROATIA, HERO OF BOSNIA, HERO OF KOSOVA


  - Franjo Tudman, the President of Croatia

  - Janko Bobetko, general in the Croatian army

  !

  Seine Biographie:


  Auf Englisch: "ENGLISH
  Bekim Berisha (born 15 June 1966 in Grabovac, outside of Peć, Yugoslavia - in present day Kosovo) was a general in the Croatian Army during the Yugoslav Wars; he subsequently fought in the Bosnian Army, and later also in the Kosovo Liberation Army (KLA). He was killed in 1999, during the battle of Junik, and was posthumously promoted to Brigadier General.
  Bekim Berisha was the youngest of six children, whereas his grandfather Nexhip Selmani fought against the Serbian regime in Kosovo for decades. Son to Fazli and Fahrije Berisha, Bekim was born and raised in the small town of Grabovac in the western part of Kosovo, then part of Yugoslavia.
  After attending secondary school in Peć, Kosovo. He decided to go to Croatia due to not being able to continue school in Kosovo. During his first period in Croatia, Bekim maintained mostly physical jobs to earn a living and send money back to the family in Kosovo. After a while, he also registered as a student in the Zagreb University studying as a veterinary. He finished his studies with success, also maintaining one of his favourite hobbies, military art and martial art. After a couple of years in Croatia, Bekim traveled abroad to the Netherlands where he got engaged and settled down.
  During this time, the war came to Yugoslavia and when Croatia decided to break loose from the federation, Bekim didn't hesitate to join up with the Croatian army fighting against the Serbian one. He joined up as a voluntary soldier, leaving his life in the West behind him and came back to Croatia once again. Participating in the battles of Vukovar amongst others, he later was moved to the special forces of the Croatian Army fighting in the front-lines against the JNA. During the Croatian War he was also interviewed by BBC where he declared that Croatia within only a couple of months would be free of Serbian soldiers as the war went very well. Only days later, the final Croatian offensive began and Bekim was one of the front-line soldiers.
  He also took part in the Bosnian War, during the battle of Kotorsko he was hit by six dumdum bullets on 15 June 1992. He was taken to a military hospital in Croatia and later returned to the front line once again. After the war he was granted the military rank of general within the Croatian Army.
  Only a couple of years later, Bekim’s long awaited dream finally came through, he would be able to use all his experience to help Kosovo reach what his companions in Croatia had. The ethnic Albanians of Kosovo started organizing themselves in military actions against the Serbian regime in Kosovo. Bekim was one of the main organizers behind the early attacks of the Kosovo Liberation Army. During early 1998 he illegally entered Kosovo from Albania with several other soldiers, settled themselves in Aēarevė, a small town in the Drenica valley and started organizing the defence of the region. He was the main consultant and commander in the area, handling education of the new soldiers and defensive and offensive strategies of the regions troops.
  However, problems were bigger in the western part of Kosovo, his home region – the Metohija valley was in heavy pressure of the Serbian military. Together with his close friend and companion Bedri Shala, they traveled to Glođane, a small town only minutes away from his native town of Grabovac. They joined up with other KLA soldiers, amongst them Ramush Haradinaj and his brothers and defended the village of Glođane against heavy Serbian military attacks. During the Battle of Glođane, Bekim Berisha was seen as one of the most important figures of the KLA, he was responsible for the logistics, the communication and the movement of the soldiers in and out of Glođane.
  The commander in chief of the Metohija Operative Zone, Ramush Haradinaj decided to place Bekim Berisha and Bedri Shala in the town of Junik. This small town had a strategic importance to both the KLA and the Serbian side. It was one of the main KLA strongholds during the war, and largely thanks to Berisha and Shala Junik maintained it’s position as a KLA stronghold, not falling in the hands of the much better equipped Serbian military.
  He demanded and worked for the re-organization of the KLA, he demanded that the KLA should switch strategy and go for the offence instead of locking itself up in Junik. During May 1998, the Serb forces after several attacks maintained it’s grip of Junik, the small town was surrounded from all four sides and shelled constantly by Serb artillery. During the heavy and bloody battle of Junik on 29 May 1998, his partner and closest friend, Bedri Shala was heavily wounded and taken back to the camp from the frontline. When Bekim got the news that Shala was dying, he went with only a couple of soldiers to the frontline on their own. Bekim Berisha and the small group consisting of Elton Zherka, Pėrmet Vula, Bashkim Lekaj and others started counter-attacking the Serbian tanks that had reached the southern part of Junik.
  According to the surviving soldiers, Bekim Berisha was heavily touched by the death of Bedri Shala, unlike other battles, during this one Berisha maintained no radio contact with the central base, instead he settled down in a small house just meters from the Serbian tanks, shooting against them constantly with an RPG and his sniper rifle.
  After hours of fighting, a Serbian tank neared the house and launched a heavy shelling against Berisha, blasting his right arm of his body and wounding him heavily.
  Elton Zherka, Pėrmet Vula and Bashkim Lekaj fell on the same spot, Berisha was taken back to the camp by his soldiers and died the same day as his friend Bedri Shala. Only days after Berishas death, Junik fell into the hands of the Serbian military.
  Berisha was buried in Junik, but later re-buried in his home town of Grabovac, he was granded the military title and rank of Brigadier General by the Kosovo Protection Corps (KPC). According to witnesses, the Croatian President Franjo Tudjman reportedly mourned the loss of Berisha, claiming he was “a one man army, that Croatia and Kosovo would be eternally proud of”.
  His former General in Croatia, Janko Bobetko also cried talking about Berisha during a documentary about Bekims life. Claiming he was “one of the best men and soldiers he has ever gotten in touch with”. “Bekim was really unique, I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really known the value that he had to the Independence war against Serbia. You should be proud that he was a member of your nation”.
  Several streets, schools and other institutions carry his name today in Kosovo."

  Shum Faleminderit qe ma ke tregu emrin e keti luftetarit se moti e kam pa ni film dokumentar ne rtk po ja kam harrue emrin

  Lavdi deshmorve te kombit shqipetar

 9. #9
  Avatar von Krosovar

  Registriert seit
  20.09.2008
  Beiträge
  9.171
  Zitat Zitat von Janko Bobetko
  He was one of the best men and soldiers I ever got in touch with.
  Bekim was really unique, I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really known the value that he had to the Independence war against Serbia. You should be proud that he was a member of your nation.
  -

 10. #10

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Sot kan me shume drejta shkijet ne Kroaci se sa shqiptaret , sidomos ata pa viza shkojne kurse ne me viza .
  Kshtu ju falemnderohen shqiptareve .
  edit

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Dokus über den Krieg in Kroatien, Bosnien und Serbien(Kosovo
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 21.05.2014, 21:36
 2. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 03.10.2012, 19:08
 3. Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 02.02.2011, 11:40
 4. Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 29.11.2010, 17:39
 5. Berisha kommt nach Kosovo
  Von Lucky Luke im Forum Politik
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 19.01.2006, 01:04