BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 187 von 231 ErsteErste ... 87137177183184185186187188189190191197 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.861 bis 1.870 von 2301

Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

Erstellt von Pejan, 17.08.2010, 21:15 Uhr · 2.300 Antworten · 507.023 Aufrufe

 1. #1861
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von AlbaJews Beitrag anzeigen
  Ich würde schon sagen, das er in ärmlichen Verhältnissen lebt. Thaci der Hurensohn trägt Anzüge die mehrer tausend kosten, und die wahren Helden, haben nichts.

  Klar sind das keine mitteleuropäischen Verhältnisse aber man muss ehrlich sein, es gibt schlimmeres im Kosovo. Er kann seine Familie mit der Schafsherde über Wasser halten. Es gibt Menschen/Familien, die haben absolut nichts.

 2. #1862
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Klar sind das keine mitteleuropäischen Verhältnisse aber man muss ehrlich sein, es gibt schlimmeres im Kosovo. Er kann seine Familie mit der Schafsherde über Wasser halten. Es gibt Menschen/Familien, die haben absolut nichts.
  Ja es stimmt schon, das es schlimmer sein könnte, aber eine Veteranenrente könnte man ihm schon geben, immerhin hat er sein Leben aufs spiel für dieses Land gesetzt.

 3. #1863
  Nonqimi
  ....

  image.jpg

 4. #1864
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744 5. #1865
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167

 6. #1866
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211
  Also im linken Bild mit seinen Brüdern sieht Xhem einfach gangsta aus.

 7. #1867
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  AVNI RUSTEMI

  Më 1908 braktisi bankat e shkollës për t'u bashkuar me çetën e Çerçiz Topullit , më 1910 bëri një përpjekje për të vrarë në Shkodër komandantin e ekspeditës ushtarake osmane gjeneral Shefqet Turgut pashën. Më 1914 u radhit në forcat shqiptare për çlirimin e Shqipërisë së Jugut nga pushtimi i forcave greke. Më 1918, me nismën e tij u formua në Vlorë shoqëria atdhetare e rinisë vlonjate me emrin "Djalëria e Vlorës". Në krye të saj organizoi demonstratën e 28 nëntorit 1918 kundër pushtuesve italianë. Në pranverë të vitit 1919 në Shën Mitër krijoi "Lidhjen e Rinisë Shqiptare" për mbrojtjen e të drejtave kombëtare.Më 13 qershor 1920 vrau me atentat në Paris Esad pashë Toptanin. Ne asamblene kushtetuese u zgjodh deputet nga populli i prefektures se Kosoves. Me 1924 vritet ne atentat nga Isuf Reçi prane pazarit te ri ne Tirane.


  971527_564074866964261_467998374_n.jpg

 8. #1868
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Das Buch "Histoire des Albanais" des französischen Autors Serge Metais entüllt ein ungewöhnliches und wenig bekanntes Detail über das Schulwesen in den albanischen Vilayets im osmanischen Reich. Im Jahr 1887 gab es in den albanischen Vilayets des osmanischen Reiches ingesamt 3000 Schulen. Davon 1200 türkischsprachige Schulen, genauso so viele private griechischsprachige Schulen und 300 bulgarischsprachige Schulen aber nur eine albanischsprachige Schule mit dem Schuldirektor Panedli Sotiri!

  Jede Sprache war in Schulen erlaubt, ausser Albanisch. Doch die Geschichte endet nicht hier. Vier Jahre später wird auch der Schuldirektor Pandeli Sotiri ermordert und die albanischsprachige Schule geschlossen. Das sind Details die in letzter Zeit den Albanern gerne vorenthalten oder realtiviert werden.

  So viel zur Toleranz des Osmanischen Reiches.

  Një statistikë tmerruese nxjerrë nga "Historia e shqiptarëve", e francezit Serge Metais, botuar në vitin 2006, Paris. Tabloja e shkollimit është e pabesueshme.

  Më 1887, në Shqipëri kishte tre mijë shkolla. Prej të cilave një mijë e dyqind shkolla publike turke, po aq shkolla private greke, treqind shkolla bullgare, serbe dhe vllahe, shkollë shqipe vetëm një, me drejtor Pandeli Sotirin!

  Pra, gati çdo gjuhë lejohej të mësohej në "perandorinë tolerante", përveç njërës: gjuhës shqipe! Dhe historia s‘mbaron me kaq. Katër vite më pas, Pandeli Sotiri vritet, shkolla shqipe mbyllet! Kjo është e vërteta, që ende nuk është shpalosur qartë përpara popullit shqiptar
  ###


  1004054_4426741286035_202342334_n.jpg

 9. #1869
  Avatar von Dissention

  Registriert seit
  25.02.2010
  Beiträge
  10.111
  Zitat Zitat von Hrapovic Beitrag anzeigen
  Schade dass die Serben alle Muslime egal ob Türken, Albaner oder Bosniaken aus Nis vertrieben..
  Heute ist auch von den alten Gebäuden fast nichts mehr übrig, nur noch die Festung und eine langweilige Moschee.
  Jo, die Kleine da rechts.

 10. #1870
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  374990_10151620217115255_1806226568_n.jpg

  "E felliqura Turqi shqiptaret i ka rjepur e varferuar keq saqe mund te themi se varferi e vobesi si e shqiptareve nuk gjendet gjekundi. Pa shtepi, pa gje, pa mesim e pa me te voglen shprese kane mbetur, edhe prap pagese te rende i paguajne Turqise e cila i merr ushtare qe te vejne e vdesin nga klima dhe shigjetat e Mahmut Jahjait ne Arabi. As udhe s’kemi, as ura, as mesonjetore as ndonje te mire per vendin tone ka bere gjer me sot Turqia. Te gjitha te hollat qe mbledh i dergon ne Stamboll dhe çdo nepunesi te saj i ka dhene lejen te rjepe gjendjen ne çdo udhe te mundur…"
  (Gazeta "Drita" Nr. 86, dhjetor 1906).

  Dhe po në këtë artikull duke u bërë thirje bashkëkombasve të vet që t’i lanë menjanë përçarjet dhe dasitë fetare, Cercizi shkruan tekstualisht; "Duhet të bëjmë kurban, sakrifice e gjdo gjë që kemi, që të shpetojmë nga Turqia. Dua prap të them, se vdes per nji shqiptar të krishterë, se ay është gjak prej gjakut tonë dhe se ka eshtra prej eshtravet tona, ndersa me turqit ndryshojmë si dita nga errësira, si jeta nga vdekja!”.

  Cerciz Topulli “Leter e nje memedhetari “ (botuar ne Gazeta “Drita”, Sofje 1906)

Ähnliche Themen

 1. Albanische feldherren/krieger!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 297
  Letzter Beitrag: 14.02.2017, 10:55
 2. Verzweiflung der Italo-Albaner über die Albaner aus Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 14.11.2016, 18:10
 3. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 4. Albanische Lieder über Montenegro
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 30.05.2010, 22:26
 5. DW über die kriminelle Albanische Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.06.2005, 20:11