BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 188 von 231 ErsteErste ... 88138178184185186187188189190191192198 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.871 bis 1.880 von 2301

Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

Erstellt von Pejan, 17.08.2010, 21:15 Uhr · 2.300 Antworten · 506.369 Aufrufe

 1. #1871
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  315727_10151320433800255_1006464530_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  "..Me ra ne qafe.." ky eshte justifikimi i shqiptarit kur kryen nje akt te dhunshem ndaj dikujt tjeter. Filozofia e kesaj thenje qendron tek pabesia. "Me ra ne qafe" do thote: me preu ne bese. Qafa nuk eshte fyti, pjesa e perparme, por pjesa e prapme. Keshtuqe pabesija konsiderohet si nje goditje nga pas pa pritur e menduar, dhe pabesia tek shqiptaret paguhet me jete. Ndryshe nga Plumbi ne gjoks apo ne balle qe shqiptaret e kane per krenari, sa qe ekziston edhe shprehja: ku e mori plumbin?
  Per keto zakone te vjetra qe trashigohen brez pa brezi tek ne, ngjyroset figura shqiptare si mos njohes te ligjeve dhe zbatues te zakonave te ashpra mesjetare.

  Bajroni per kete shkruan: “...shumė tė ashpėr po kurrė tė pabesė, kanė shumė huqe po asnjė poshtėrsi”.

  386479_10151314390335255_976606188_n.jpg

 2. #1872
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Das Buch "Histoire des Albanais" des französischen Autors Serge Metais entüllt ein ungewöhnliches und wenig bekanntes Detail über das Schulwesen in den albanischen Vilayets im osmanischen Reich. Im Jahr 1887 gab es in den albanischen Vilayets des osmanischen Reiches ingesamt 3000 Schulen. Davon 1200 türkischsprachige Schulen, genauso so viele private griechischsprachige Schulen und 300 bulgarischsprachige Schulen aber nur eine albanischsprachige Schule mit dem Schuldirektor Panedli Sotiri!

  Jede Sprache war in Schulen erlaubt, ausser Albanisch. Doch die Geschichte endet nicht hier. Vier Jahre später wird auch der Schuldirektor Pandeli Sotiri ermordert und die albanischsprachige Schule geschlossen. Das sind Details die in letzter Zeit den Albanern gerne vorenthalten oder realtiviert werden.

  So viel zur Toleranz des Osmanischen Reiches.

  ###


  Anhang 43040

  toleranz gegenüber der albanischen nationalen identität und dem katholizismus gab es seites der osmanen nicht
  albanische schulen gab es so gut wie nie und wenn dann auch nur für eine kurze zeit als es zu aufständen unter den
  balkanvölkern kam und osmanen versucht hatten die albaner auf ihrer seite zu gewinnen.

  - - - Aktualisiert - - -

  Plisi-qeleshja pellazgo-illire-shqiptare dhe simbolika hyjnore e saj!  Plisi-qeleshja pellazgo-illire-shqiptare dhe simbolika hyjnore e saj!
  Nga Gjergji Anastasi

  Kėrkimet ikonografike dhe studimet rreth PLISIT tonė Shqiptar, vazhdojnė. Nė qoftė se ju kujtohet, nė publikimin qė para pak javėsh bėra mbi PLISIN, pėrveē origjinės dhe traditave mijė vjeēare qė populli ynė kultivonte ne simbolin e PLISIT, nginja dhe njė argument tjetėr, atė tė mundėsisė jo tė vogėl qė ekzistonte, qė romakėt dhe Vatikani, tė kenė kopjuar nga PLISI ynė. Kėtė dėshmi po e paraqes me kėtė foto e cila ėshtė mjaft bindėse, pasi PLISI ėshtė identik.
  Po shkėpus njė pjesė nga publikimi im i kėtij artikulli.


  Sa mė tepėr tė studiohet dhe tė analizohet ēėshtja e plisit-qeleshes, aq mė shumė fillon tė marrė dimensione historike dhe gjeografike, gjithmonė e me tė mėdha. Kėsaj radhe do flasim pėr njė fenomen qė pėrfshin aspektin Kristjan, mė konkretisht atė katolik. Po bėj njė parashtesė duke shtuar se, nuk jemi nė gjendje qe tė konfirmojmė me egzaktesinė mė tė madhe, se a ka dhe ne ē’baza mbėshteten legjendat popullore mbi kapelėn e klerikėve katolikė, pavarėsisht nga rangu i hierarkisė qė ata kanė. Gjatė meshės nė kishė mbajnė kėsula tė bardha nė formė plisi-qelesheje tė tipit shqiptar. Madje tė tillė i mban edhe vetė pontifiku katolik nė Romė, Papa.
  Ndoshta kjo traditė popullore mbėshtetet nė kėto fakte historike.
  Dihet mirė se pas pushtimit tė tokave ilire nė Ballkan, romakėt morėn prej nesh shumė gjėra nga kultura materiale, duke pėrfshirė edhe pjesė tė ndryshme tė veshjeve popullore.
  Le tė vazhdojmė tė qėndrojmė akoma nė periudhėn dhe tokėn romake, duket se njė lloj kėmishe ose pelerine, qė romakėt e quanin tunika (tunica) e morėn nga fisi dalmat i ilirėve, sepse atė e quanin dalmatika (dalmatica).

  A ėshtė e mundur tė kenė pėrvetėsuar edhe kėsulėn e bardhe ilire?

  Mė vonė kjo veshje, duke pėsuar ndryshime, dalė e ngadalė doli nga pėrdorimi i pėrditshėm. Ajo u ruajt dhe qėndroi duke u pėrdorur vetėm nė kishėn katolike (e cila pėr vetė rolin qė kishte, atė konservator, nė krahasim me jetėn publike romake) dhe ruhet akoma sot e kėsaj dite dhe quhet dalmatika. Kėsula jonė, hyn nė pėrdorim ose vishet nga priftėrinjtė, vetėm gjatė meshės.
  Papė Klementi XI (papa me prejardhje shqiptare), shekulli XVIII
  Nė krijimin e gojėdhėnės pėr kėsulėn e bardhė tė papės qė i pėrngjet plisit-qeleshes tonė tė rrumbullakėt (jo e atij me maje tė theksuar), mund tė ketė ndihmuar edhe njė fakt tjetėr i njohur historik. Ky fakt ėshtė se nė fillim tė shekullit XVIII u zgjodh papė Klementi XI, qė kishte prejardhje shqiptare, i fisit Kelmend. Me iniciativėn e tij, mė 1703 u mbajt njė konsilium i peshkopėve tė Shqipėrisė, ku u morė vendimi qė literatura kishtare tė pėrhapej nė gjuhėn shqipe.
  Po tė analizojmė dhe ti thellojmė tė gjitha ato qė thamė mė sipėr, se papėt me tė vėrtetė mbajnė kėsulė tė bardhė tė rrumbullakėt, shumė tė ngjashme me plisin shqiptar, atėherė mund te dalė njė tezė plotėsisht mė e qartė, se nga rrjedhin kėto gojėdhėna popullore. Duhet investuar me tepėr nė kėrkimet e studimet e kulturės tonė tė lashtė, nė mėnyrė tė tillė e bėjmė atė me tė njohur nė nivelet internacionale dhe e ruajmė nga vjedhjet dhe imitimet e falsifikatorėve tanė fqinjė.

  Ndėrgjegjėsimi i kulturės shqiptare ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ruajtur traditat tona e tė stėrgjyshėrve tė lashtėve Pellazgo-Ilire. Shqiptarėt e Kosovės dhe tė Maqedonisė sė lashtė (qė nuk ka tė bėjė me atė vend sllav), kanė bėrė hapat e para pėr tė ruajtur simbolet tona qė paraardhėsit tanė kanė lėnė nė histori. Pėr kėtė arsye duhet qė plisi-qeleshja Shqiptare, tė pėrkujtohet nė tė gjitha rajonet e Shqipėrisė, dhe jo vetėm nė Kosovė dhe Maqedoni. Ka ardhur koha, qė tė veprojmė dhe tė mendojmė si njė komb i vetėm, pasi kemi njė kulturė, tė njėjtat zakone dhe tradita. Qėllimi ynė ėshtė qė siē ėshtė dita e pavarėsisė sė Shqipėrisė, qė njihet si Dita e Flamurit, le tė njihet edhe Dita e Pavarėsisė sė Kosovės si DITA E PLISIT. DITA E PLISIT, do nderoje simbolin dhe kulturėn e tė lashtėve Ilirė. Kur njė popull, nuk njeh tė kaluarėn e tij, nuk mund tė pėrfytyrojė dhe tė ndėrtojė tė ardhmen e tij. Kur tė ngremė flamurin Shqiptar pėr ditėn e pavarėsisė, le tė fiksojmė nė memorien tonė, se pėr ne shqiptarėt ka lindur njė ditė e re, ajo e ditės sė plisit-qeleshes, e cila do jetė e lidhur ngushtė me ditėn e pavarėsisė tė Kosovės.Populli i zgjedh vetė ditėt qė do festojė dhe as njė nuk ka tė drejtėn qė ti shtojė apo ti heqė ditėt simbolike qė ai do tė pėrkujtojė. Ky simbol, midis shumė simbolesh tė tjera, i ka shoqėruar stėrgjyshėrit tanė nė tė gjithė historinė e lavdishme tė tyre, e cila ka ardhur deri nė ditėt tona. Nuk me ngelet gjė tjetėr, veē t’ju uroj tė gjithė shqiptarėve dhe ti uroj vetes time GĖZUAR DITĖN E PLISIT.  http://www.alb-observer.com/kulture/6412/plisi-qeleshja-pellazgo-illire-shqiptare-dhe.html

 3. #1873
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Kryengritja e shqiptarve te Maqedonise se sotme kunder Turqise 1903
  Kur Ausro-Hungarezet Ēlirojne Shkodren nga Serb-Malazezet.


 4. #1874

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  albaner aus oher, FYROM

  13163_562448543779986_1744451210_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  Shkupi ne 1912-ten, i banuar nga 85% shqiptare!

  542982_512426438782197_1172092079_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  albaner aus gostivar

  535576_562041837153990_69648327_n.jpg

 5. #1875
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438

  Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

  Zitat Zitat von Gjin Vinēesteri Beitrag anzeigen


  Kur Ausro-Hungarezet Ēlirojne Shkodren nga Serb-Malazezet.

  Selbst schuld wenn man mit den Serben kooperiert

 6. #1876
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von El Malesor Beitrag anzeigen
  Selbst schuld wenn man mit den Serben kooperiert
  Kush na Shqiptart a?

  - - - Aktualisiert - - -


 7. #1877
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287  Dite Pazari-Shkoder-30prill 1903  Shqiptaret e Greqise 1909


  RIJEKA, MONTENEGRO.1888


  Souvenir de Prizren 1910

 8. #1878
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438

  Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

  Zitat Zitat von AlbaJews Beitrag anzeigen
  Kush na Shqiptart a?

  - - - Aktualisiert - - -

  Kta te mbishkodres kan luftua bashk me krajl nikollen me fitua shkodren kunder turqit dhe ne fund jau kan rras shqiptarve.

 9. #1879
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046

 10. #1880
  Avatar von Bloody_Alboz

  Registriert seit
  12.02.2012
  Beiträge
  1.681
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  der größte shit überhaupt !

Ähnliche Themen

 1. Albanische feldherren/krieger!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 297
  Letzter Beitrag: 14.02.2017, 10:55
 2. Verzweiflung der Italo-Albaner über die Albaner aus Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 14.11.2016, 18:10
 3. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 4. Albanische Lieder über Montenegro
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 30.05.2010, 22:26
 5. DW über die kriminelle Albanische Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.06.2005, 20:11