BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 202 von 231 ErsteErste ... 102152192198199200201202203204205206212 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.011 bis 2.020 von 2301

Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

Erstellt von Pejan, 17.08.2010, 21:15 Uhr · 2.300 Antworten · 506.633 Aufrufe

 1. #2011

  Registriert seit
  14.02.2014
  Beiträge
  234
  Zitat Zitat von Ciciripi Beitrag anzeigen
  Nein! Das sind Strugan, die Albaner aus Struga sind mehrheitlich Tosken reden einen toskischen Dialekt und deswegen auch die Fustanella . Sind Muslime und keine Orthodoxen

  - - - Aktualisiert - - -

  Anhang 56710

  1912. albanischer Soldat köpft serbischen Popen im Manastir von Decan

  war ironisch gemeint, als ob ich sowas schreiben würde, bin ja kein grieche

 2. #2012
  Nonqimi
  VLORE, 1935: Tramvaji ne Vlorë me një pamje piktoreske, mjet transporti shume efikas qysh ne vitin 1935, kali duke tërhequr tramvajin, i cili lidh qytetin me rrethinat e Vlorës.

  1939410_10152306394157767_139013581_n.jpg

 3. #2013
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  RUGOVA  - - - Aktualisiert - - -  - - - Aktualisiert - - -


 4. #2014
  Avatar von Pjetër Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287

 5. #2015
  Nonqimi
  KOSOVE, 1943: Shqiptarët nga Kosova regjistrohen si vullnetarë në zyrën e rekrutimit Waffen-malor-div të SS SKANDERBEG. Gjatë Luftës së Dytë Botërore.
  10294377_10152389443847767_6116477103827878911_n.jpg

 6. #2016

  Registriert seit
  20.01.2008
  Beiträge
  9.282
  Zitat Zitat von Ciciripi Beitrag anzeigen
  Nein! Das sind Strugan, die Albaner aus Struga sind mehrheitlich Tosken reden einen toskischen Dialekt und deswegen auch die Fustanella . Sind Muslime und keine Orthodoxen

  - - - Aktualisiert - - -

  Anhang 56710

  1912. albanischer Soldat köpft serbischen Popen im Manastir von Decan
  Wusste gar nicht, dass man mir ner Handfeuerwaffe auch köpfe kann.

 7. #2017
  Nonqimi
  PLAVE, GUCI, TUZ, 1910: Shqipetare e Malesis se Malit te Zi.
  1509846_10152387609432767_6076200425180781631_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  SHKUP, 1912: Nje foto e rrale dhe Historike e Çlirimit te Shkupit. Ne foto shihen prijesit e Kryengritjes HASAN PRISHTINA, BAJRAM CURRI dhe ISA BOLETINI.
  "Kush qellon një plumb vetëm për kënaqësi do të varet: ruani ata për TURQIT"- Ky është urdher! - HASAN PRISHTINA
  10151983_10152386937602767_7468601793193589217_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  KOSOVE, 1942: NJë formacion i armatosuru i Brigades se Shaban Polluzhes nga Kosova.
  10313725_10152384407462767_2432402099555455133_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  MALESI, 1912: Pamje e një Kulle të shkatërruar nga turko-serbet gjatë kryengritjës në Shqiperinë e Veriut
  1959517_10152384366262767_1072969249432582160_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  Këto janë disa fotografi të rralla dhe autentike të Avni Rrustemit, në Gjykatën e Parisit të datës 29 nëntor 1920 i akuzuar për vrasjen e Esat Pashë Toptanit më 13 qershor të po atij viti.
  906528_10152382085932767_305007909960205161_o.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  KRYENEGRITJA NE MALESI, 1911: Kuvendi i Malesorve para kryengritjes kunder sundimit turk ne Malesi i mbajtur ne Malesi ne vitin 1911.
  860420_10152381944202767_4467291136122915634_o.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  KOSOVE, 1913: Bijt e Jakup Ferrit nga Plava e Gucia - Komandantit te ushtris Komtare te Lidhjes Prizerenit.
  Hasan , Omer , Emin , Agan dhe Mehdi Ferri
  10296398_10152379645587767_6425300880252338246_o.jpg

 8. #2018
  Nonqimi
  DURRES, 1914: Isa Boletini, Koloneli Thomson, dhe Princ Vid ne Durres.
  10154189_10152393806677767_7970803737565945982_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  Thashethemet e revoltës në Shqipëri kanë rrjedhur në javët e fundit. Thuhet se fise të caktuar kanë ngriti krye kundër mbretit, sepse ai është raportuar se ai ka për qëllim të martohet me një vajzë jo-shqiptare
  971309_10152332626092767_1572863718_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -  Korçë, 1917: Ushtaret nga Indokina ne kuader te ushtrise franceze ne Korçe - Vetem edhe dreqi me t'birin kan mbet pa ardh ne Shqiperi!
  1897826_10152328538637767_312690097_n.jpg

 9. #2019
  Avatar von Pjetër Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  This gentleman in Albanian costume is waving to a bus travelling through the Čakor Pass (Qafa Çakor) which connects Kosova with Montenegro. This picture was taken in 1975. A rubber sticker on the bus window partly covers the man standing by the side of the road.

  Foto: Adam Yamey


 10. #2020
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Pjetër Balsha Beitrag anzeigen
  This gentleman in Albanian costume is waving to a bus travelling through the Čakor Pass (Qafa Çakor) which connects Kosova with Montenegro. This picture was taken in 1975. A rubber sticker on the bus window partly covers the man standing by the side of the road.

  Foto: Adam Yamey

  mein opa sah genau so aus

Ähnliche Themen

 1. Albanische feldherren/krieger!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 297
  Letzter Beitrag: 14.02.2017, 10:55
 2. Verzweiflung der Italo-Albaner über die Albaner aus Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 14.11.2016, 18:10
 3. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 4. Albanische Lieder über Montenegro
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 30.05.2010, 22:26
 5. DW über die kriminelle Albanische Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.06.2005, 20:11