BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 209 von 231 ErsteErste ... 109159199205206207208209210211212213219 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.081 bis 2.090 von 2301

Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

Erstellt von Pejan, 17.08.2010, 21:15 Uhr · 2.300 Antworten · 505.905 Aufrufe

 1. #2081
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Arbanas (Arberor/Arberesh) aus Kroatien


 2. #2082

 3. #2083

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Vllachen um 1900
  in Korca.

  - - - Aktualisiert - - -  albanische Partisanen

  ITALY FACES LOSSES IN ALBANIA!
  Tirana, The Kingdom of Albania.

  This year, in an effort to expand Italian control over the countryside of Albania, a contingent of infantry was sent to establish a firmer grip outside of the cities. Planning to set up a base several miles outside of Tirana, the soldiers were attacked by Albanian partisans. Equipped with repeating rifles, the Albanians were able to drive back the Italians who suffered heavy casualties from the Albanians. Though reinforcements were able to help stem the Albanians, the message was clear to Italy that the Albanians will continue to resist their regime. Back home, the Democrat Party was denounced for their defeats by the Liberal Party, and others have said that the Democrats should be removed so that they do not lose their new holdings in Albania.

 4. #2084
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211
  Ein Artikel mit Bildern über albanische Schulen in der Region von Tetova während des 2 WK.

  HISTORIA E ARSIMIT SHQIP 1941-1944 NĖ TETOVĖ - Zgjohu Shqiptar !!!

 5. #2085
  Avatar von Bloody_Alboz

  Registriert seit
  12.02.2012
  Beiträge
  1.681
  postet mal weitere bilder jungs !

 6. #2086

 7. #2087
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287


  Shqiptarė tė kapur robėr nga turqit dhe nė pranga dėrgohen nė burg nėpėr rrugėt e Shkupit nė vitin 1912.

  Kryengritja e shqiptarėve (arnautėve) kundėr sundimit osman. Nė foto shihen shqiptarėt tė lidhur me zingjirė. Kėto arrestime pasuan mbas Kryengritjės sė Shqiptarve pėr shkak tė paknaqėsive tė krijuar nga sundimi Osman.
  Kryengritjėt Shqiptare janė udhėhequr nga Isa Boletini, Bajram Curri, dhe Idriz Seferi, ku kulmuan me ēlirimin e Shkupit nė vitin 1912.

 8. #2088
  Nonqimi
  ULQIN, 1880: Gravure - valle ulqinake, te pranishem perfaqeusesit e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Ali Pashe Gucia, Hodo Sokoli etj.  - - - Aktualisiert - - -

  Lufta pėr Ulqinin, sipas kėndvėshtrimit anglez, 1880  -Pjesa e I-
  Ulqini, njė qytet i vogėl buzė Adriatikut deri nė vitin 1878, ishte i panjohur pėr Evropėn, por pastaj pushtoi gazetat evropiane, duke raportuar pėr rezistencėn shqiptare kundėr tė gjithėve. Me vendim tė Kongresit tė Berlinit, Ulqini, Tivari dhe njė pjesė e Vilajetit tė Shkodrės iu falėn Malit tė Zi.
  Lidhja Shqiptare ishte ajo qė i sfidoi e vetme vendimet e Kongresit tė Berlinit, duke i mbrojtur tokat shqiptare me luftė. Ngjarjet u mbuluan nga korrespodentėt anglezė tė cilėt ishin dėrguar pėr tė raportuar ngjarjet nga Ulqini.
  Demonstrimet e flotės detare tė bėra nga skuadrone tė Fuqive Evropiane tė mbledhura nė Adriatik pėr tė zbatuar vendimin e Traktatit tė Berlinit pėr transferimin e Ulqinit nga Perandoria Osmane nė Principatėn e Malit tė Zi.
  Qyteti port i vogėl i Ulqinit, nė bregdetin e Adriatikut, ku deri mė tani i pėrkiste Shqipėrisė, Ulqini ėshtė njė qytet me 5000 banorė, prej tė cilėve 3500 i takojnė besimit muhamedan.
  Linja me kombėsi shqiptare, sipas Konsullit Sax, si burim kryesor i besueshėm, shkon rreth gjysmė rrugė ndėrmjet Tivarit dhe Ulqinit, dhe me ēdo milje nga kjo pikė nė drejtim tė jugut elementi shqiptar, natyrisht, rritet. Konsulli Sax thotė se statistikat popullsisė sė Ulqinit janė: 8400 muhamedanė shqiptarė dhe 4000 shqiptarė katolikė nė Qarkun e Ulqinit.
  Porti i Ulqinit kufizohet me fqinjin e saj verior, Ragusa si qyteti mė i afėrt, megjithatė, me porte tė vogla dhe tė cekėta, ku nuk mund tė ankorojnė anijet mė tė mėdha se sa 200 tonė. Porti tjetėr i quajtur Val di Noce- ėshtė sikur Gravosa pėr Raguzėn, dhe mund tė ankorojė anije tė mėdha.
  Por hyrja ėshtė e mundimshme pėr shkak tė kanalit tė ngushtė, dhe kėshtu ndonjėherė vapori austriak Lloyd, i cili zakonisht ndalonte nė portin e Shen Gjinit, njė procedurė e zgjedhur dhe dėmshme pėr prosperitetin e Ulqinit, si port i Shkodrės.
  Nė vitin 1860 Ulqini kishte 190 anije lundrimi; aktualisht ajo ka jo mė shumė se 80 deri 90 anije tė angazhuar ekskluzivisht nė njė tregti pėrgjatė bregut. Dikur, para ekzistencės sė njė flote tė veēantė austriake, Ulqini ishte njė baze piratėsh famėkeq, i cili kishte tė ankoruar plotėsisht 400 anije piratėsh.
  Por nga viti 1815, kur Piratėt pritėn anijet austriake, numri i kėtyre anijeve u zvogėlua me shpejtėsi, dhe ato qė mbetėn u shndėrruan nė zeje tregtare. Kėto, pėrsėri, u ndėrtuan, por u zhdukėn prapė gjatė Luftės Greke. Qyteti i vjetėr dhe i ri i Ulqinit janė tė ndarė nga njėri-tjetri nga portet e vogla.
  Pjesa e cila pėrfshin Kalanė, nuk ka tani mė shumė se tetėdhjetė shtėpi, gjysma e tė cilave janė tė pabanuara. Kalaja,ėshtė e rrethuar nga muret e forta dhe tė mėdha, ku tani nuk ka me ndonjė rėndėsi; artileria moderne do tė tė urdhėrojė atė nga lartėsitė mbi Kala.
  Qyteti i ri ka rreth 400 shtėpi. Ka rreth 2800 banorė shqiptarė muhamedanė, dymbėdhjetė familje serbe, me rreth tetėdhjetė persona, qė i pėrkasin Kishės Ortodokse Greke, tetė familje katolike shqiptare, me dyzet persona, dhe rreth njė duzinė tė kasolleve tė banuara nga tetėdhjetė jevgj.
  Vetėm prej vitit 1858 tė krishterėt janė lejuar tė jetojnė nė Ulqin. Qyteti, i cili ėshtė quajtur nga shqiptarėt Ulqin, nga turqit Olgun, nga Serbėt Ulshin, lindi nė kohėt e lashta me emrin e Ulcinium, dhe mė parė Olciniumi.
  Gai Plin Sekundi siē na tregon, Ulqini u themelua nga tė arratisurit nga Colchis, tė cilėt i dhanė asaj emrin e Colchinium. Pas ndarjes sė perandorisė, Ulqini ra nė duart e sundimtarėve tė Lindjes, dhe mbeti deri nė shekullin e XI, nėn sundim tė Kostandinopojės.
  Nė vitin 1180 serbėt pushtojnė Ulqinin, duke e mbajtur atė deri nė vitin 1408; pastaj duke rėnė nėn sundimin venedikas, duke e mbajtur atė deri nė vitin 1571, kur turqit, nėn komandėn e Ahmet Pashės e morėn atė.
  Venedikasit bėnė disa pėrpjekje pėr tė rimarr Ulqinin, veēanėrisht nė vitin 1718, nėn komandėn Schlenburg. Qė nga ajo datė turqit ishin zotėr tė padiskutueshėm tė Ulqinit deri nė vitin 1878, me pas u pushtua nga malazezėt me vendim e Traktatit tė Berlinit.
  Me atė rast 1000 shqiptarė tė cilėt luftuan pėr tė mbrojtur Ulqinin u vranė dhe 500 tė tjerė u kapėn robėr lufte. Kurse te malazezėt 180 burra mbetėn tė vrarė dhe 300 tė plagosur. Gjatė sulmit qytetit iu vu zjarri dhe pjesa mė e madhe ishte djegur deri nė themel.
  Mė pas, malazezėt bėnė pėrpjekje pėr tė bėrė pėr vete banorėt e Ulqinit. Propozimi pėr zėvendėsimin e Ulqinit sepse lugina Lim dhe rrethi Tuzit jep njė kuptim mė nė fund tė kėsaj pike tė Traktatit tė Berlinit i cili lejoi Malit tė Zi lundrimin e lirė nė Lumin Buna. Tregtia nė mes Ulqinit dhe Shkodrės bėhet pėrmes lumit Buna. Lundrimi, megjithatė, nė grykėn e lumit nuk ėshtė shumė i sigurt.

 9. #2089
  Nonqimi
  Wie Griechen 230 Albaner massakriert haben!

  Im Jahr 1914 wurden in einem Dorf in Tepelena (Albanien) 230 Albaner von regulären griechischen Truppen in die orthodoxe Kirche eingeladen, darunter Frauen, Kinder und alte, nachdem die Dorfbewohner vor der Kirche eingetroffen sind, haben die griechischen Soldaten alle erschossen, insgesamt 230 Albaner.

  Der holändische General De Veer ging selbst zu dem Ort, wo er die schreckliche Gräueltaten der griechischen mit eigenen Augen sah und davon ein Foto machte als Beweis.

  Ein Ausschuss der von De Veer geleitet wurde untersuchte den Vorfall für Internationale Kontrollkommissionen und erstellte einen Bericht.  - - - Aktualisiert - - -

  Die Vertreibung der Albaner aus Montenegro!!!

  Vor dem Beginn der Balkankriege wurden die albanischen Städte Podgorica, Tuzi und ein Teil der Malesia e Madhe von Montenegro besetzt. Dabei wurden viele Albaner aus ihren Häusern vertrieben.

  Auf den Bildern sind Albaner zu sehen, welche durch montenegrinische Streitkräfte gewaltsam vertrieben worden sind.

  Auf dem einen Bild sind albanische Flüchtlinge an Bord eines österreichischen Schiffes zu sehen, das in Durres angekommen ist.
  Während auf den anderen Fotos albanische Flüchtlinge und im Flüchtlingslager sind.

  Während der Besatzung durch Montenegro haben die Albaner am schlimmsten gelitten, da die montenegrinischen Streitkräfte am grausamsten waren.

  Die Priester in Montenegro haben die Besatzung beobachtet und die Albaner zur Wahl gestellt, entweder ihr konvertiert zum orthodoxen Glauben oder wir töten euch.
 10. #2090
  Nonqimi
  Albanais-1853-Célestin Nanteuil.  - - - Aktualisiert - - -

  Albanischer Bashi Bozuk

  Nje Mercenar Shqiptar i ushtrise Osmane-An arnaout soldier of the bashi bozuk-1857-Twelve months with the Bashi Bozuks-(Edward Money).  - - - Aktualisiert - - -

  ARVANITEN

  Fshatare te rrethinave te Athines-Paysans de environs d'Athenes-1864-Illustrierte Welt-Elisée Reclus.  Shqiptare, Arvanitas-Arvanites-1856-L'Univers: histoire et description de tous les peuples-(F. Didot Fréres).


Ähnliche Themen

 1. Albanische feldherren/krieger!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 297
  Letzter Beitrag: 14.02.2017, 10:55
 2. Verzweiflung der Italo-Albaner über die Albaner aus Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 14.11.2016, 18:10
 3. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 4. Albanische Lieder über Montenegro
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 30.05.2010, 22:26
 5. DW über die kriminelle Albanische Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.06.2005, 20:11