BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 95 von 231 ErsteErste ... 4585919293949596979899105145195 ... LetzteLetzte
Ergebnis 941 bis 950 von 2301

Bilderthread über albanische Krieger und sonstige Albaner (traditionell)

Erstellt von Pejan, 17.08.2010, 21:15 Uhr · 2.300 Antworten · 507.282 Aufrufe

 1. #941
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211

 2. #942
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211

  Griechisches Parlament.
  Mit Fustanella sehen wir Xhelil Bega oder wie er genannt wurde,Ēelo Picari.

 3. #943
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211
  Zitat Zitat von Taudan Beitrag anzeigen

  Griechisches Parlament.
  Mit Fustanella sehen wir Xhelil Bega oder wie er genannt wurde,Ēelo Picari.


  Ēelo Picari (1802–1880) was an Albanian revolutionary leader of the Albanian Revolt of 1847....
  Ēelo Picari - Wikipedia, the free encyclopedia


 4. #944
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von Taudan Beitrag anzeigen

  Griechisches Parlament.
  Mit Fustanella sehen wir Xhelil Bega oder wie er genannt wurde,Ēelo Picari.

  Ēelo Picari
  Ich hab den im I-net gar nicht gefunden

 5. #945
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Taudan ,ich verehre diesen Mann!!!

 6. #946

 7. #947
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Kapedan Ēelua i Picarit

  Ēelo Picari ka lindur 208 e vjet mė parė nė Picarin e vjetėr, i cili tashmė ėshtė njė grumbull rrėnojash hijerėnda, e megjithatė kujtimi i tij ėshtė i gjallė, jo vetėm se kėtu takon disa Ēelo njėherėsh, por tė gjithė qė takuam thuajse e kishin bindje: Ah po, keni ardhur pėr Ēelo Picarin!

  Emri i vėrtetė i Ēelos sė vjetėr ishte Xhelil Bega. Ishte djali i Mehmetit dhe Xhikos, tė dy fshatarė tė varfėr tė kėtyre anėve. I vogėl ishte bari me dhentė. Shkathtėsia dhe zgjuarsia e tij duket se i ka bėrė pėrshtypje ndonjė kapedani qė kalonte kėtyre anėve, kėshtu qė Xhelili, tani Ēelo pėr tė gjithė, pėrfundoi shumė shpejt nė oborrin e Ali Pashė Tepelenės nė Janinė. Kėtu u rrit, u formua si luftėtar dhe i shėrbeu Aliut deri sa ky u vra nė 1822. Picariotėve ua ka ėnda tė thonė se Ēelua i tyre ishte mė i hedhuri nga tė gjithė ata qė stėrviteshin nė oborrin e Aliut, madje mė i fortė se edhe vetė Marko Boēari i famshėm. "Marko Boēari suliot/ Qan e tė kėput me lot/ Se me Ēelon se del dot/ Ėshtė djalė picariotā€¦", kėndojnė ata ende kur nisin e marrin njė kėngė tė qėmotshme. Qė nė Kurvelesh e kanė zakon t‘u kėndojnė me lavde trimave tė tyre kjo nuk ėshtė njė gjė e re, por me sa duket, ky Ēelua duhet tė ketė qenė njė individ fort i zgjuar. Peripecitė qė ka kaluar nė jetėn e tij tė gjatė e provojnė kėtė mė sė miri.

  Nė nėntorin e 1828, gjashtė vjet pas vrasjes sė Ali Pashė Tepelenės, Ēelo Picari ishte nė krah tė Zylyftar Podės, Tafil Buzit dhe tė tjerėve qė vendosėn tė ngrenė Jugun e Shqipėrisė nė kryengritje kundėr reformave qė njihen si tė "Tanzimatit". Kryengritja mori pėrhapje tė madhe, ajo ishte e lidhur edhe me kryengritėsit e Revolucionit Grek. Porta e Lartė e pa punėn pisk. Kishte rrezik qė Jugu shqiptar tė shkėputej pėrfundimisht nga zotėrimet perandorake. Sadrazemi Mehmet Reshit Pasha njihej pėr dinakėrinė e tij. Ai u ofroi krerėve tė pabindur shqiptarė njė amnisti tė pėrgjithshme, e cila do tė shoqėrohej edhe me shumė favore. Njė festė e madhe do tė organizohej nė Manastir nė prani tė vetė sulltanit. Ēelo Picari ishte ndėr ata qė e kuptuan se pas gjithė kėsaj vinte era gjak. Tre vjet mė parė, nė 1827, ai i ishte lutur, madje e kishte shoqėruar gjatė njė mikun e tij Ismail Bej Vlorėn, qė tė mos i pėrgjigjej ftesės sė valiut tė Janinės. Miku nuk e dėgjoi dhe u vra pas festės. Qė nė atė kohė aftėsia e mosbesimit ndaj kėtyre ftesave duket se ka qenė ngulitur fort te Ēelo Picari.

  Mė 26 gusht 1830, krerėt e mashtruar shqiptarė, tė veshur me teshat e tyre plot ngjyra e gajtanė hynė nė kazermėn madhėshtore tė Manastirit. Duhet t‘i ketė marrė sytė luksi i paparė qė u ka dalė para syve. Me njė shenjė tė kryeministrit (sadrazemit) 500 burra, krerė nga mė tė njohurit e Shqipėrisė sė Jugut, u shkuan nė shpatė. Mes tė masakruarve ishin edhe Asllan Kuca dhe Veliko Jaēe. I pari kurveleshas dhe mik i Ēelos, i dyti djali i xhaxhait, gati vėllam i Ēelos.

  Ēelo bashkė me tė vėllanė e Asllan Kucos i vunė zjarrin njė //////////agjejej tė //////aninės dhe rrėmben kokat e prera tė dy njerėzve tė tyre, tė cilat u varrosėn nė Picar. Osmanėt u tėrbuan dhe nisėn reprezaljet. Premtimet e grekėve pėr ndihmėn/////// u mbėrritėn kurrė. Ēelo Picari u bė sėrish i "urtė": i ofron paqe sulltanit, nė kėmbim tė njė vendi pune tė sigurt. Jetoi ca kohė si mbikėqyrės i kufirit greko-turk nė Thesali, por duke pasur gjithnjė mosbesimin e osmanėve, tė cilėt e dinin fort mirė se kishte plane tė tjera dhe se bashkėpunonte me revolucionarėt grekė. Njė ftesė-kurth iu pėrsėrit sėrish. Kėsaj here duhej tė shkonte nė Stamboll "pėr tė folur pėr atė punėn e nizamėve". Ēelo, si gjithnjė mosbesues, nė fillim nuk pranon, por bindet pasi del "shahit" (garant) vetė kreu i fesė myslimane Sheh-Ul Islami. Kėtė herė ishte mashtruar vėrtet. Nė fillim e burgosin, pastaj e internojnė nė Anadoll, nė Konja.

  Pas gjashtė vjetėsh internimi, nė 1844, kthehet nė Picar. Lidhet me Zenel Gjolekėn, njė nga trimat e rinj tė Kurveleshit dhe me tė vjetrit Tafil Buzi e Rrapo Hekali. Sėrish hidhen nė kryengritje. Sėrish marrin njė ftesė-kurth. Kėsaj here Ēelo pranon tė shkojė. Instinkti i mosbesimit, me sa duket, kishte nisur t‘i dobėsohej. Pėrfundon sėrish nė Konja, nė internim dhe pas do kohėsh lirohet me kusht, qė tė mos kthehej mė as nė Picarin e tij dhe asgjėkundi tjetėr nė Kurvelesh. Jetoi nė Janinė disa kohė dhe mori pjesė nė luftėn greko-turke tė 1854. Vdiq nė Athinė nė 1880. Kishte kaluar 79 vite, mė shumė se gjysmėn e tė cilave me shpatė nė dorė duke u ruajtur nga pusitė. Dy djemtė e tij mė tė mėdhenj, Ibrahimi dhe Iliazi, vazhduan tė jetojnė nė Picar.

  Nė korrikun e 1924, kur Eqrem bej Vlorėn dhe kushėririn e tij Avni bej Delvina, tė arrestuar nga forcat e revolucionit fanolist, i nisėn nė kėmbė nga Vlora nė Tiranė, ata takuan nė Fier Xhevdet Ēelon, stėrnipin e Ēelo Picarit. Tė dyja palėt janė kujtuar pėr miqėsinė qė kishte lidhur stėrgjyshėrit Ēelo Picari dhe Ismail bej Vlorėn. Ishte pikėrisht ky i fundit qė nuk ia kishte dėgjuar fjalėn Ēelos dhe qė u vra me tė pabesė nė Janinė nė 1827. "Xhevdet Ēeo pra, ishte mik i vjetėr i shtėpisė tonė - shkruan Eqrem beu nė kujtimet e tij - ne u pritėm dhe u sajdisėm mė sė miri nė komandėn e xhandarmėrisė dhe tė nesėrmen vazhduam rrugėn me makinė, a thua se ishim tė ftuar nderi". Miqėsia mes familjeve tė vjetra do tė vazhdonte edhe pėr pak kohė.

  Celo Picari me fustanelle ne parlamentin grek duke kerkuar terheqjen e trupave greke nga teritoret shqiptare.  Kein Arvanite,nur so zur Info

 8. #948
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050


  Hier was zu den Fustanellas^^

  Ich glaub das ist von Byron

 9. #949
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Das hier hab ich aus einem anderen Forum ,ein Grieche hat es gepostet^^  Er behauptet das sei von Gentile Bellini ,1480
  Scheint aber nicht in dem gleichen Stil wie die anderen Werke Bellinis zu sein....

  Aufstieg und Niedergang der römischen Welt: Geschichte und Kultur Roms im ... - Hildegard Temporini, Wolfgang Haase - Google Bücher

  So beschrieben uns ein paar Osmanen...

  Die nächsten Bilder sind auch von ihm
 10. #950
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Es interessiert mich wirklich sehr ,wie sie sich damals kleideten... Vll waren das ja ein paar westlich geprägte Uniformen/Kleidung...So wie heute die Uniformen der FSK

Ähnliche Themen

 1. Albanische feldherren/krieger!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 297
  Letzter Beitrag: 14.02.2017, 10:55
 2. Verzweiflung der Italo-Albaner über die Albaner aus Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 14.11.2016, 18:10
 3. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 4. Albanische Lieder über Montenegro
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 30.05.2010, 22:26
 5. DW über die kriminelle Albanische Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.06.2005, 20:11