BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 18

Buch der albanischen Sprache das weltweit größte

Erstellt von Adem, 07.05.2011, 19:13 Uhr · 17 Antworten · 2.284 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

  Daumen hoch Buch der albanischen Sprache das weltweit größte

  Libri i gjuhės shqipe mė i madhi nė botė  Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim dje nė panairin e librit i cili po mbahet nė Pallatin e Rinisė dhe Kulturės nė Prishtinė prezantoi “Librin Gjigant”, tė gjuhės shqipe. Kreatorėt e kėtij libri thanė sot nė njė konferencė pėr medie se ky libėr do tė jetė mė i madhi nė botė pėr nga krijimtaria sepse pėrbėhet nga 800 faqe dhe njė faqe e kėtij libri ėshtė e barabartė me 36 faqe A4.
  Drejtori i Qendrės pėr Edukim dhe Pėrparim Lulėzim Shishani, tha se pėrgatitja e kėsaj krijimtarie ka zgjatur 10 vjet dhe se pėr pėrgatitjen e kėtij libri janė angazhuar shumė ekspertė tė gjuhės shqipe nga Kosova dhe nga Shqipėria.
  “Ky libėr ėshtė njė pėrmendore e gjallė e gjuhės shqipe, nė tė cilin ėshtė shpalosur pasuria mė e madhe leksikore e shqipes e mbledhur sė bashku nė njė libėr – rreth 150 mijė fjalė, si dhe ėshtė pasqyruar me rreptėsinė mė tė madhe shkencore struktura gramatikore e saj, e realizuar nė tėrėsinė e formave tė mundshme paradigmatike tė fjalėve. Lėnda e librit pėrbėn njė krijimtari shkencore gjuhėsore tė mirėfilltė dhe, nėse realizohet botimi nė formė libri, do ta vendoste shkencėn shqiptare nė Librin e Rekordeve Botėrore Guinness”, tha Shishani.
  Ai tha se pėr tė shtuar dashurinė pėr gjuhėn shqipe, libri do tė udhėtojė nėpėr ēdo shkollė shqiptare dhe do tė ngjallė kėrshėrinė te tė gjithė studentėt, nxėnėsit, gjuhėtarėt, letrarėt, shkrimtarėt, shkencėtarėt dhe tė gjithė qytetarėt shqiptarė. Libri do tė udhėtojė edhe nėpėr shtete tė tjera, sidomos nė vendet ku ka shqiptarė, dhe do tė marrė pjesė nėpėr panairet e librit kudo qė organizohen, pėr tė bėrė tė njohur nė mbarė botėn kulturėn shqiptare, elementin mė tė rėndėsishėm tė identitetit kombėtar – gjuhėn shqipe.
  “Libri do tė jetė edhe njė mėnyrė e mirė pėr tė lobuar pėr njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės dhe pėr ta nxjerrė Kosovėn nė mediat botėrore pėr kėtė arritje kulturore-shkencore e teknike tė lakmueshme edhe nė botėn e jashtme (madje ne jemi tė sigurt se do tė jemi tė parėt me njė libėr/krijimtari tė kėtyre pėrmasave). Libri do tė bashkojė tė gjithė shqiptarėt pa dallime rajonale, politike apo fetare rreth pasurisė kombėtare tė pėrbashkėt mė tė ēmuar – gjuhės shqipe”, theksoi Shishani.
  Ai mė tej tha se nė kėtė libėr pėr herė tė parė gjatė tėrė historisė janė pasqyruar thuajse tė gjitha fjalėt e gjuhės shqipe nė tė gjitha format e mundshme tė tyre, duke u zgjedhuar ēdo folje, duke u lakuar ēdo emėr, ēdo mbiemėr, ēdo pėremėr etj.
  “Me njė punė tė palodhshme shkencore mė shumė se dhjetėvjeēare, bazuar nė parimet e gjuhėsisė kompjuterike bashkėkohore, ėshtė krijuar korpusi i plotė i pasurisė mė tė madhe gjuhėsore tė kombit shqiptar. Ky korpus nė formė elektronike ėshtė i veēantė pėr shumėēka: lehtėsisht i pėrdorshėm, lehtėsisht i pėrmirėsueshėm, i mbikėqyrur dhe nė pėrparim e zhvillim tė vazhdueshėm, i lehtė pėr t’u qasur nga ēdo shqiptar dhe nga ēdo cep i botės”, u shpreh ai.
  Ai tha se QEP tashmė ka dorėzuar njė kėrkesė pėr ndihmė rreth botimit tė kėtij Libri Gjigant nė Ministrinė e Kulturės dhe ka marrė premtime nga zyrtarė tė lartė tė Ministrisė pėr pėrkrahje dhe tash pritet njė pėrgjigje mė konkrete.
  “Pėr ne ėshtė shumė mė rėndėsi botimi sa mė i shpejtė dhe pjesėmarrja nė panairin mė tė madh nė botė, nė Panairin e Frankfurtit, gjė tė cilėn nuk mund ta realizojmė pa pėrkrahjen e Qeverisė. Dėshiroj ta shfrytėzoj kėtė rast pėr tė kėrkuar ndihmė nga ēdo institucion, nga ēdo biznesmen dhe nga ēdo dashamirės i kulturės shqiptare qė tė na ndihmojnė nė botimin e njė kopjeje tė kėsaj krijimtarie. Ēfarėdo lloj ndihme, qoftė edhe e pjesshme, ėshtė shumė e mirėseardhur”, pėrfundoi Shishani.

  Das Buch besteht aus 800 Seiten und wurde von Experten von Kosovo und Albanien geschrieben.
  "Dieses Buch ist ein lebendiges Denkmal der albanischen Sprache,es besteht aus etwa 150 tausend Wörtern.
  Er sagte zu Liebe für die albanische Sprache, wird das Buch durch alle albanischen Schule fahren und die Neugier der Studenten, Studenten, Linguisten, Literatur, Schriftsteller, Wissenschaftler und alle Bürger zu erhöhen. Das Buch wird auch auf andere Länder reisen, vor allem in Orten, wo es Albaner gibt,an Buchmesse.Das wichtigste Element der nationalen Identität -ist die albanische Sprache.

  Das Buch wird alle Albaner unabhängig von regionalen, politischen oder religiösen Gruppen vereinen - die albanische Sprache ", sagte Shishani.

  Er sagte weiter, dass in diesem Buch zum ersten Mal in der Geschichte fast alle Wörter der albanischen Sprache in allen möglichen Formen ihres Daseins vorhanden sind,jeden Namen, jedes Adjektiv, jedes Pronomen reflektiert usw..

  Kniet nieder vor der albanischen Sprache8-)

 2. #2
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Baba record nejen e maron kur don e rrotullon kon don e rrzon kur don.
  gero go trupin kur ta prek ndoshta ki me dek ndoshta ma von ki me hek
  rri shlir se e ki trupin e mir,veq nese qishtu e dridh te lutna lidhem me zingjir
  jom i dashtun e di me dasht shum dridhe ne maksimum se je me mu o llokum
  Zemer e kom profesjon e pasjon un ta du bothen ma shum se qe ti mu me don
  hehe e di qe spom mbeson po fakti pot kallzon dora kujt o kat lmon
  rri drejt ktheu mbrapa kapum mo se tkapa se po du me ta pa .... tut rre shuplaka
  tu t'rre e tu ta ngre,un jom pi e ti je deh,mka dal guha jasht si qeni kur don me leh
  T-3nt
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  Chilli.
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh shum botha o ka dridhet e po sillet shum chika
  ey chilli e shum chilli po don mem ra pika
  tash mos um bo stila e mos um bo trika
  e mora vesh ma heret ku osht forja e taktika

 3. #3
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  naja der letzte satz hört sich bisl wahnsinnig an aber coole sache

 4. #4

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  Baba record nejen e maron kur don e rrotullon kon don e rrzon kur don.
  gero go trupin kur ta prek ndoshta ki me dek ndoshta ma von ki me hek
  rri shlir se e ki trupin e mir,veq nese qishtu e dridh te lutna lidhem me zingjir
  jom i dashtun e di me dasht shum dridhe ne maksimum se je me mu o llokum
  Zemer e kom profesjon e pasjon un ta du bothen ma shum se qe ti mu me don
  hehe e di qe spom mbeson po fakti pot kallzon dora kujt o kat lmon
  rri drejt ktheu mbrapa kapum mo se tkapa se po du me ta pa .... tut rre shuplaka
  tu t'rre e tu ta ngre,un jom pi e ti je deh,mka dal guha jasht si qeni kur don me leh
  T-3nt
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  Chilli.
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh shum botha o ka dridhet e po sillet shum chika
  ey chilli e shum chilli po don mem ra pika
  tash mos um bo stila e mos um bo trika
  e mora vesh ma heret ku osht forja e taktika
  Was verschmutz du diesen wunderbaren Thread mit dem Scheiß und das als Mod

  Lass es sein oder ich melde es.

 5. #5
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  Baba record nejen e maron kur don e rrotullon kon don e rrzon kur don.
  gero go trupin kur ta prek ndoshta ki me dek ndoshta ma von ki me hek
  rri shlir se e ki trupin e mir,veq nese qishtu e dridh te lutna lidhem me zingjir
  jom i dashtun e di me dasht shum dridhe ne maksimum se je me mu o llokum
  Zemer e kom profesjon e pasjon un ta du bothen ma shum se qe ti mu me don
  hehe e di qe spom mbeson po fakti pot kallzon dora kujt o kat lmon
  rri drejt ktheu mbrapa kapum mo se tkapa se po du me ta pa .... tut rre shuplaka
  tu t'rre e tu ta ngre,un jom pi e ti je deh,mka dal guha jasht si qeni kur don me leh
  T-3nt
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  ohh! sa bothen e mir shum mir pe dridh zemer shum mir pe dridh
  Chilli.
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh
  ohh! sa kam bothen e mir shum di me dridh zemer shum di me dridh shum botha o ka dridhet e po sillet shum chika
  ey chilli e shum chilli po don mem ra pika
  tash mos um bo stila e mos um bo trika
  e mora vesh ma heret ku osht forja e taktika
  und ich dachte du beherrscht nur bulgarski jezik

 6. #6

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  shum mire

 7. #7
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Ave lingua albanese

 8. #8
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438

 9. #9
  Schmetterling*
  Die sollten lieber mal was für die Lage da unten tun, statt so ein Buch zu basteln...
  Wozu soll das dienen?
  Sättigt so ein Buch Menschenbäuche? Verbessert es die Lage? Gibt es nun anständig Wasser da unten? jajablabla

 10. #10

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Zitat Zitat von Schmetterling* Beitrag anzeigen
  Die sollten lieber mal was für die Lage da unten tun, statt so ein Buch zu basteln...
  Wozu soll das dienen?
  Sättigt so ein Buch Menschenbäuche? Verbessert es die Lage? Gibt es nun anständig Wasser da unten? jajablabla

  Es vermittelt Wissen. Wissen = Macht, Macht = Geld

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 1022
  Letzter Beitrag: 14.12.2017, 22:35
 2. Griechische Kultur und Sprache weltweit
  Von Alexandros im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 622
  Letzter Beitrag: 25.01.2016, 17:20
 3. Suche buch
  Von DejanDelija im Forum Bildung und Karriere
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 06.07.2012, 09:01
 4. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 15.09.2010, 13:20
 5. Buch suche
  Von kapsamun im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 11.01.2008, 16:18