BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 22 von 26 ErsteErste ... 12181920212223242526 LetzteLetzte
Ergebnis 211 bis 220 von 256

Dersim Massaker

Erstellt von Dr. Gonzo, 28.11.2013, 18:06 Uhr · 255 Antworten · 15.344 Aufrufe

 1. #211
  GLOBAL-NETWORK
  Zitat Zitat von Barbaros Beitrag anzeigen
  Keske bütün komünistler toplansada kobaniye gitseler,Türkiyede bir halta yaramadilar bari orada bir baltaya sap olsunlar.
  Gitsinler ve geri gelmesinler.Böyle haber duydugumda seviniyorum.Sende sevin.
  Keşke bunu yapabilseler ama nerde onlarda o yürek.Bunlardan çıksa çıksa Götveren çıkar.Yatsınlar Kalksınlar Amerikaya Dua etsinler,yoksa çoktan boku yemişlerdi.Bunlar ancak arkadan iş Çevirmesini bilir,adı üstünde boşuna "Hain" dememişler,amk zerdüstleri.Allah hepsini bildiği gibi yapsın.

  Bunlarla uzlaşmak gerçekten çok zor.

  Zihniyete bak,nerde Sapık ve Katil var onları övüyor.Bunun neresi Sosyalizim?
  Onu bırak bunun Humanizimle ne alakası var? Bildiğin Ruh Hastası.
  Ben "Barış Sevgi ve Hoşgörü" diyorum çocuk "Apo,Pkk,Ermenistan" diyor.

  Herkes Zalim Herkes Faşist herkes Düşman bir kendileri var Dünyayı kurtaracak,bugüne kadar bir tane dahi Insanlık adına Icraatı olmayan aksine sürekli şiddeti savunan bir Toplumdan bahsediyoruz.
  Bir bebek katiline "Önder" diyen bir Toplumdan başka ne beklenilir ki?

  Her koyun kendi bacağından asilirmiş.Biz görevimizi yaptik,yapma dedik uyardik.Anlamak yada Anlamamak onlara kalmış,Kafa çalışmiyorsa biz ne yapalim?okul yaptik okulları ateşe verdiler,ögretmen ve doktor gönderdik,onlarıda kaçırdılar.Biz inisiyatifimizde olanı yaptık.
  Artık ne halleri varsa görsünler.

 2. #212
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.897
  Dersim Katliamı'nda 78 Yıl Sonra İlk Kazma

  Türkiye > Gündem-14 Nisan, 09:20'de eklendi
  Dersim katliamında, iddiaya göre yakılarak öldürülen 10'u çocuk 21 köylünün gömüldüğü toplu mezar bugün açılıyor. Bu katliama ilişkin atılacak ilk adım...

  İsmail Saymaz’ın Radikal’deki haberine göre, Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Saka Sure köyü, 1938 yılında 10’u çocuk, 21 kurban vermişti. İddiaya göre Baran ailesinden dokuz, Canan ailesinden de 11 kişi bir samanlıkta diri diri yakılarak öldürüldü.
  Her iki ailenin evlatları bu yıl katliamın meydana geldiği noktada anıt yapmaya çalışırken, topraktan kimi kemiklerin çıktığı fark edildi. Hüseyin Baran, kemiklerin fotoğraflarını çekerek, toplu mezarın açılması için Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılık, zamanaşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.
  Baran ailesinin avukatı Cihan Söylemez’in itirazı üzerine kararı değerlendiren Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi, “kemiklerin insan kemiği olup olmadığı, insan kemiği olması halinde ölüm tarihi ve sebeplerine ilişkin araştırma yapılmaksızın karar verildiğini” belirterek, kararı kaldırdı ve soruşturmaya devam edilmesini istedi.
  Mahkeme, “cenazelerin bulunması amacına yönelik kapsamlı bir kazı ve araştırmanın yapılmasını, bulunması muhtemel kemikler üzerinde laboratuvar analizi yapılarak, insan kemiği olup olmadığının tespitini, insan kemiği olması halinde muhtemel ölüm yılı ve nedenlerinin ve akraba DNA eşleştirmelerinin yapılarak yakınlarına teslimini” istedi.
  Maktul yakınları Hüseyin ve Suat Baran'ın avukatı Cihan Söylemez "Dersim katliamı ile ilgili ilk kez pratiğe geçiliyor. Çıkan kemiklerin, öldürülmüş insanlara ait olduğu anlaşılırsa burada bir katliam olduğu belli olacak" dedi.
  Dersim Katliam?'nda 78 Y?l Sonra ?lk Kazma - onedio.com

  - - - Aktualisiert - - -

  Dersim Katliamı ile ilgili kazıda kemikler bulundu

  Dersim Katliamı'nda Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin kurşuna dizilerek öldürüldüğü iddialarına ilişkin ilk kez kazı yapıldı.
  Hozat Cumhuriyet Savcısı Hasan Toy başkanlığında başlatılan kazı çalışmasına Hozat 51'inci Motorlu Tugay Komutanlığı olay yeri inceleme ekibi ile birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan bir adli antropolog ve bir Adli Tıp uzmanından oluşan 2 kişilik bilirkişinin yanı sıra, gözlemci olarak da Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer ile Adli Tıp uzmanı doktor Semih Yıldırım katıldı.
  TOPRAĞIN 20 SANTİM ALTINDA KEMİKLER BULUNDU
  Hozat'ın Karapınar Köyü Seke Sure Mezrası'nda yapılan kazı çalışmalarında toprağın 20 santim altında kemiklere ulaşıldı. Kazı bölgesine ölenlerin yakınlarının dışında hiç kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi. Bulunan kemiklerin DNA testi yapılarak akrabalarıyla karşılaştırılacağı ve daha sonra tespit edilmesi halinde kemiklerin ailelere teslim edileceği kaydedildi.
  Olayların olduğu 1938 yılında 7 yaşında olan 84 yaşındaki Sevim Baran, çalışmalar sırasında gözyaşlarına tutamadı. Baran, o tarihte 2 aileye mensup 24 kişinin askerler tarafından nüfus sayımı yapılacağı gerekçesiyle toplanıp öldürüldüğünü belirterek, kendilerinin ise son anda gelen emirle harekatın bitmesi nedeniyle kurtulduklarını söyledi.
  HEPSİ BU MEZRADA YAŞIYORDU
  Sevim Baran, olayın yaşandığı günü çok iyi hatırladığını yaşananları şu an her saniyesini kafasında canlandırdığını belirterek, "Hepsi bu mezrada yaşıyordu, toplam 24 kişiydiler. Aralarında küçük çocuklar bebekler ve yaşlılar da vardı. Buraya getirdiklerinde küçük çocuğu olan Fatma aralarından kaçıyor. Bu sırada Fatma'nın küçük çocuğunu bırakmışlardı. Fatma gelip çocuğu alırken, askerler yakalayıp tekrara buraya getirerek kurşuna dizdi" dedi.
  Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, kazı çalışması ve olay yerinde delil çıkarma faaliyetinin uluslararası antlaşmalara göre yapıldığını belirterek şunları söyledi:
  "Kazı çalışması Uluslararası Minnesota Protokolü'ne uygun şekilde başladı. O şekilde devam ediyor. Peş peşe insan kemikleri çıktı, ufak olduğu için elekten geçiriliyor. Her bir kemik parçası numaralandırılıyor. Bu çalışma bir iki günü bulabilir. Çünkü ayrıntı teferruat gerektiren bir çalışma. Hozat belediyesi işçileri destek oluyor. Çıkarılacak insan kemikleri Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek ne şekilde öldürüldükleri tespit edilecek. Yaşları, cinsiyetleri ve hangi tarihte öldürüldükleri tespit edilecek. Çalışma bittikten sonra müvekkillerden DNA örnekleri alınacak savcılık kanalı ile DNA örneği eşleşenler ailelere defin için geri iade edilecek. Bunun sonucu ne olacak, burada katledilen insanların çocuk yaşlı kadın olduğu ortaya çıkacak. Dolayısı ile bir isyan durumunun olmadığı bir katliamın söz konusu olduğu bilimsel raporlarla kanıtlanmış olacak diye düşünüyoruz."
  Avukat Söylemez, kazı alanında çok miktarda kemik çıktığını, ancak kemiklerin çok fazla kırıldığını belirterek, "Kemikler peş peşe çıkmaya devam ediyor. Epey bir kemik var. Aradan 77 yıl geçmiş çoğu bayağı ufalmış" dedi.


  DEVLET BUNUNLA YÜZLEŞMELİ
  Kazı çalışmasının yapıldığı bölgeye gelen Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, "Acılı olan Ermeni katliamının 100'üncü yılında Ermeni soykırımı ile yüzleşmeyen ülke ile görüldüğü gibi Dersim katliamı ile yüz yüze kaldığımız bir noktadayız. Kazılan her yerden kemikler fışkırıyor. Bu devlet bununla yüzleşmelidir" dedi.

  Dersim olaylarının Türkiye Cumhuriyeti devletinin 'karanlık tarihi' olduğunu söyleyen Mehmet Ali Bul, bu yüzleşme olmadan toplumsal barışın sağlanmasının mümkün olmadığını iddia etti. Bul, "İlk olması resmiyet açısından diğer katliam yapılan bölgeler için kazı çalışmasını kolaylaştırma emsal teşkil etmesi noktasında önemlidir" dedi.
  http://haber.sol.org.tr/turkiye/dersim-katliami-ile-ilgili-kazida-kemikler-bulundu-113443

 3. #213
  GLOBAL-NETWORK
  Welch eine Tragödie,mögen alle Zivilen Opfer dieses Terrors in Frieden ruhen.
  Du entstammst doch aus dieser Region oder Gonzo? Gibt es evt Verwandte oder Bekannte welche davon betroffen waren?

 4. #214
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.897
  Zitat Zitat von GLOBAL-NETWORK Beitrag anzeigen
  Welch eine Tragödie,mögen alle Zivilen Opfer dieses Terrors in Frieden ruhen.
  Du entstammst doch aus dieser Region oder Gonzo? Gibt es evt Verwandte oder Bekannte welche davon betroffen waren?
  Sehr viele, wenn man die Menschen von meinem Stamm dazurechnet.

 5. #215
  GLOBAL-NETWORK

  Beitrag

  Zitat Zitat von Dr. Gonzo Beitrag anzeigen
  Sehr viele, wenn man die Menschen von meinem Stamm dazurechnet.
  Erzähl doch bitte mal? Ich pflege ein ernstes Interesse daran.Vieleicht kann ich mich dann besser in deine lage versetzen und verstehen was dich zu dem gemacht hat,was du heute zu sein scheinst.Braucht dir nicht peinlich zu sein.

 6. #216
  Avatar von Tatar

  Registriert seit
  04.04.2013
  Beiträge
  1.568
  Zitat Zitat von Dr. Gonzo Beitrag anzeigen
  Sehr viele, wenn man die Menschen von meinem Stamm dazurechnet.
  Welchen Stamm gehörst Du an?

 7. #217
  GLOBAL-NETWORK
  Kızılbaş/Zaza

 8. #218
  Avatar von lotus

  Registriert seit
  01.01.2015
  Beiträge
  8.988
  Das war eine blöde Zeit..... der Mensch ist unglaublich wie er an Vielzahl von Leben beenden kann.  Massaker in Bagdad

 9. #219
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.897 10. #220
  Avatar von Tatar

  Registriert seit
  04.04.2013
  Beiträge
  1.568
  Zitat Zitat von GLOBAL-NETWORK Beitrag anzeigen
  Kızılbaş/Zaza
  Zaza ist keine Stammeszugehörigkeit.

  Die 7 türkmenischen Gründerstämme der Kizilbas sind folgende:Ähnliche Themen

 1. Das Massaker von Borova
  Von Karim-Benzema im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 08.07.2013, 08:26
 2. Das Massaker von Balvanyos
  Von ökörtilos im Forum Rakija
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 27.08.2010, 20:53
 3. Višegrad Massaker
  Von John Wayne im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 19.08.2010, 23:40
 4. Massaker von My Lai
  Von Wetli im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 12.08.2010, 18:01
 5. Massaker von Qyshku
  Von Feuerengel im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 29.10.2005, 12:48