BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 8 ErsteErste ... 345678 LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 80

Erste Skanderbegstatue außerhalb Europas

Erstellt von Albanesi2, 05.02.2006, 17:02 Uhr · 79 Antworten · 6.387 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Jabulon

  Registriert seit
  15.09.2006
  Beiträge
  241
  Zitat Zitat von Shqiptari-i-Vertet
  Zitat Zitat von abc
  Zitat Zitat von USER01
  Jaja Skanderbeg, Kämpfer gegen die islamische Besetzung Europas......und trotzdem seit ihr heute (noch) Moslems.

  Einfach lächerlich dieses Getue. Wenn euch wirklich was an Skanderbeg liegt solltet ihr wieder den christlichen Glauben annehmen. Denn sonst war sein Kampf sinnlos!
  Es waren doch albanische Christen die die Statue aufgestellt haben. Aber diese albanischen moslems sind wirklich lächerlich die Skender Skender schreien.
  die serben sind eiversüchtig und wissen woll nicht was sie sagen sollen
  eifersüchtig? wegen diesem öffentlichen hundeklo und taubenkotfänger?

 2. #62

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Skanderbeg-Statute wird demnächst in New York errichtet


  Skėnderbeu do kalėrojė dhe nė Nju-Jork

  Formohet komisioni pėr ngritjen e njė monumenti tjetėr tė heroit tonė kombėtar

  Ideja pėr ngritjen e njė monumenti tė Skėnderbeut nė Nju-Jork ėshtė hedhur vite mė parė, por komuniteti i emigrantėve shqiptarė qė jeton dhe punon atje, kėrkojnė qė kjo ide tė sendėrtohet sa mė shpejt. Pėr kėtė, tė shtunėn pasdite nė Bronks, nė tė quajturin Pallat i Vatajve, u realizua njė takim, me qėllim pėrshpejtimin e nismės pėr ngritjen e monumentit tė Gjergj Kastriotit edhe nė Nju-Jork. Prej pjesėmarrėsve u hodhėn variante tė shumta pėr vendvendosjen e monumentit. Disa prej tyre, thanė se Skėnderbeu duhet tė vihej pranė selisė sė OKB-sė.

  Ndėrsa aktori, regjisori dhe dramaturgu i mirėnjohur kosovar, Xhevat Limani, tha se monumenti duhej tė ngrihej nė Manhatan. "Aty Skėnderbeu do kishte mė tepėr tingull dhe kambanė", tha mes tė tjerash artisti Limani. Por, gjithēka u la e hapur, duke i qėndruar tė pėrbashkėtės, se kishte ardhur koha pėr ngritjen e njė monumenti tė heroit tonė kombėtar dhe nė Nju-Jork.

  Pėr kėtė u ngrit njė komision i pėrkohshėm me disa anėtarė, i cili do merret fillimisht me nxjerrjen e lejes nė Bashkinė e Nju-Jorkut, e mė pas me tė gjitha etapat e tjera tė ngritjes sė monumentit.

  -------------------------------------------------------------

  Takim per ngritjen e Monumentit te Skenderbeut ne Nju Jork


  Nga Pierre-Pandeli Simsia
  Nju Jork

  Diten e Shtune, me 30 Shtator 2006 Komuniteti Shqiptar i Nju Jorkut u mblodh ne nje takim ne nje nga sallat ne pallatin e Vatajve, Bronx, NY.
  Qellimi i atij takimi ishte diskutime dhe ngritja e nje komisioni per te shpejtuar nismen e marre para disa viteve per ngritjen e permendores se Gjergj Kastriotit, Skenderbeu ne Nju Jork.
  I ftuar nderi ne ate takim ishte intelektuali i mirenjohur shqiptar, zoteria Astrit Leka, i ardhur posacerisht nga Zvicra e larget, ku edhe eshte qytetar i atij shteti.
  Ne sallen e mjaftueshme per ate takim, si gjithmone ne te tilla ceremonish, mbulesa e tryezes kryesore te ligjeruesit ishte me ngjyrat kuq e zi, shenja te flamurit tone te shenjte, ku binte ne sy shqiponja dykrenore. Ishin vendosur gjithashtu edhe dy flamujt kombetar, Flamuri Shqiptar dhe Flamuri Amerikan.
  Pjesemarresit ne takim, intelektuale te njohur ne komunitetin tone si: Dr. Selahedin Velaj, Kryetari i Akademise se Shkencave Shqiptaro-Amerikane Prof. Dr. Skender Kodra, Dr. Namik Shehu, Prof. Agron Fico, Zoteria i nderuar, i pranishem ne cdo aktivitet Ahmet Zherka, Artisti regjisor Xhevat Limani, Nenkryetari i Shoqates se Shkrimtareve dhe Artisteve Shqiptaro-Amerikane, poeti Mehill Velaj, ish diplomatet shqiptare zoterinjte Pellumb Kulla dhe Skender Shkupi, Zef Bala, Kryetari i Shoqates Cameria per Nju jorkun, zoteria i nderuar Sali Bollati, bashkeshortet Kozeta dhe Qemal Zylo, Merita Bajraktari-McCormack, gazetarja Mimoza Dajci,skenografi Astrit Tota, shkrimtari Klajd Kapinova, Luc Malota, Agron Mirdita, Genc Leka e shume te tjere, ndoqen me interes fjalen e hapjes nga zoti Astrit Leka.
  Zoti Leka me urtesine e tij qe e karakterizon, me kulture qytetare pasi shqiptoi fjalet: "Kam ardhur ketu per Skenderbeun" i beri nje ekspoze te shkurter veprimtarise se tij, takimet me personalitetet e larta te shteteve te ndryshme te botes per vendosjen e monumenteve te Gjergj Kastriot Skenderbeut ne kryeqytetet e atyre shteteve.
  Biseda ishte terheqese dhe interesante. Keshtu zoti Leka, ndermjet takimeve te ndryshme qe ka patur, permendi edhe ato me Zhak Shirak dhe Toni Bler.
  Fjala e zotit Leka disa here u nderpre nga duartrokitjet, e ne mes duartrokitjeve me te drejte ishte edhe nderhyrja e Dr. Namik Shehut, kur e cilesoi zotin Leka Ambasador te Skenderbeut. Perseri te pranishmit duartrokiten pas atyre fjaleve te Dr. Shehut.
  "Per britaniket ishte anonim..." tha zoti Astrit Leka, por kur ndodhi lufta ne Kosove dhe kur kryeministri e perkrahu ate lufte, zoti Leka shfrytezoi edhe rastin per te patur nje takim me kryeministrin britanik dhe fale Zotit, ai takim u be, ku zoti Leka iu paraqit me pseudonimin "Alariku". Disa fjale gjate dialogut me K/ministrin Bler qe zoti Astrit Leka i permendi ne ate takim si: "Mos kujtoni se Kosova eshte Vietnam.... Mos kujtoni se komunizmi eshte ne ngjitje..." ishin shume prekese per te gjithe te pranishmit ne salle.
  Gjithashtu z. Astrit Leka ka zbuluar edhe lidhjen qe kane britaniket me Skenderbeun."Mbreteresha Elisabet kur shkonte ne kishe, falej per Skenderbeun..." Gjate gjithe ligjerates se tij z. Leka na dha sihariqin se brenda nje viti ne Londer do te ngrihet busti i Skenderbeut.
  Intelektuali i nderuar i komunitetit Dr. Selahedin Velaj, pasi i uroi mireseardhjen ne Nju Jork nga Zvicra e larget, shprehu mendimin e tij qe monumenti i Skenderbeut jo vetem duhet te ngrihet ne Nju Jork, por edhe te nderhyhet ne Bashkine e Nju Jorkut per vend.
  I te njejtit mendim ishte edhe Dr. Namik Shehu, kur shprehu mendimin e tij se, duhet krijuar nje komision dhe pa humbur kohe, qe neser duhet te shkojme ne bashki per dhenien e lejes... madje Dr. Shehu, shprehu mendimin e tij qe Monumenti i Skenderbeut duhet te vendoset prane O.K.B-se...
  Aktori, regjisori, dramaturgu i mirenjohur Xhevat Limani ndermjet te tjerash, insistoi qe ai Monument duhet te ngrihet ne Manhatten, duke spjeguar edhe aresyet. Meqenese Manhatteni eshte jo vetem qendra e 5 qyteteve te Nju Jorkut, por edhe e tre shteteve NY, N.J., C.T. "Ne Manhatten, Skenderbeu do te kishte me teper tingull dhe kembane..." tha ndermjet te tjerash artisti Limani.
  Emeruesi i perbashket i atij takimi ishte vendosja e Monumentit te Skenderbeut ne Nju Jork dhe te gjithe folesit folen rreth atij emeruesi, duke dhene sejcili mendimet e veta.
  Keshtu folen zoterinjte Pellumb Kulla, Agron Fico, Mehill Velaj, Zef Bala, Qemal Zylo, Luc Malota, Agron Mirdita, Merita Shkupi etj., madje per thjeshtesi, zoti Pellumb Kulla e perjashtoi veten e tij ne pjesemarrje te nje komisioni, sipas propozimit qe iu be, qe, sic e spjegoi edhe vete ai, nuk do te thote se do te jete i shkeputur rreth kesaj ceshtje. Perkundrazi do jape maksimumin e tij.
  Edhe nje vogelushe Dhimitra Ksenopuli e ardhur enkas per ate takim, recitoi nje vjershe per Skenderbeun, qe u duartrokit nga te pranishmit.
  Ne fund me propozimin e pjesemarresve u ngrit nje komision i perkohshem ku do te punoje me perkushtim ne te ardhmen, me nderhyrjen ne Bashkine e Nju Jorkut, qe endra dhe deshira jone te behet realitet, ngritja e Monumentit te Gjergj kastriot Skenderbeut ne Nju Jork.

 3. #63
  pqrs
  Sehr gut!

 4. #64
  pqrs
  Sehr gut!

 5. #65
  pqrs
  Sehr gut!

 6. #66
  Zitat Zitat von riza
  Sehr gut!
  Genau

 7. #67
  Avatar von Philippos

  Registriert seit
  14.02.2006
  Beiträge
  387
  Wird es auch in anderen Ländern eine Statue des albanischen Helden Skanderberg geben? Es leben viele Albaner auch in anderen Ländern, z. B. in Griechenland, Deutschland usw.

 8. #68
  Zitat Zitat von riza
  Sehr gut!
  Find ich auch

 9. #69
  pqrs
  Zitat Zitat von Philippos
  Wird es auch in anderen Ländern eine Statue des albanischen Helden Skanderberg geben? Es leben viele Albaner auch in anderen Ländern, z. B. in Griechenland, Deutschland usw.
  Also in der Schweiz gibt es auch eine, und zwar in Geneve soweit ich weiss.

 10. #70
  Zitat Zitat von Philippos
  Wird es auch in anderen Ländern eine Statue des albanischen Helden Skanderberg geben? Es leben viele Albaner auch in anderen Ländern, z. B. in Griechenland, Deutschland usw.
  In der Schweiz hat es eine, also keine Statue, sonder eine Boste, in Genf.

Seite 7 von 8 ErsteErste ... 345678 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Erste islamische Bank Europas in Mannheim
  Von BeZZo im Forum Wirtschaft
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 12.02.2012, 21:35
 2. Skanderbegstatue in New York
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 130
  Letzter Beitrag: 06.08.2010, 13:20
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.12.2005, 18:45