BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 18

Fatmir Limaj besucht Geburtsort von Ismet Jashari - Kumanova

Erstellt von Gentos, 20.03.2006, 19:15 Uhr · 17 Antworten · 8.771 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  Fatmir Limaj besucht Geburtsort von Ismet Jashari - Kumanova

  Fatmir Limaj dhe Haxhi Shala gjenden ne nje vizite jozyrtare ne Kumanove. Ata vizituan familjen dhe permendoren e shokut te tyre te luftes Ismet Jashari-Kumanova ne fshatin Orizare.

  Fatmir Limajn dhe Haxhi Shalen e priten familja e Ismet Jasharit dhe vellau i tij Xhemal Jashari. Miqte nga Kosova ishin te shoqeruar edhe nga kryetari i Partise Forcat e Reja Demokratike, Z. Hysni Shaqiri.

  Fatmir Limaj dhe Haxhi Shala pas vendosjes se buketit me lule prane permendores se Ismet Jasharit, kaluan ne varrezat e deshmoreve ne fshatrat Vaksince, Sllupcan dhe Hotel, fshatra keto te regjionit te Likoves se Kumanoves, ku u zhvillua lufta e 2001-shit.

  Ismet Jashari ishte shoku i ngushte i Fatmir Limajt - Komandant Celiku dhe komananti i Brigades 121-Kumanova qe vepronte ne regjionin e Malesheves. Ai ra deshmore me 28 Gusht 1998.
  / 18 03 2006/V.H.


  Lavdi

 2. #2

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Limaj nuk i ka harruar shokėt e idealit. Kthimin me Ismetin nė Orizare e kemi menduar ndryshe ka thėnė Limaj nė Orizare duke shtuar se “jeta dhe vepra e njerėzve tė mėdhenj nuk harrohen kurrė”. Shokėt e heroit tė kombit nga lufta e Kosovės Fatmir Limaj, tani nėnkryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK-sė), si dhe Haxhi Shala kanė qėndruar pėr vizitė nė Kumanovė e Likovė. Ata nė fillim kanė vizituar familjen e dėshmorit tė kombit dhe ish bashkėluftėtarit tė tyre -Ismet Jashari nga fshati Orizare.

  Ismet Jashari ka qenė shoku dhe miku mė i afėrt i Fatmir Limaj e Haxhi Shalės nė luftėn e Kosovės, i cili ka rėnė dėshmor nė gusht tė vitit 1998. Tė shoqėruar nga Xhemail Jashari, vėllai Ismet Jasharit dhe Hisni Shaqiri, deputet I kėsaj ane, mysafirėt nga Kosova kanė vizituar tė gjitha varrezat e dėshmorėve qė nga pėrmendorja e Ismet Jsahrit nė Orizare, si dhe nė Sllupēan, Vaksincė, Hotėl e Mateē. Gjatė vizitės, Limaj ka deklaruar pėr mjetet e informimit se nė mėnyrė tė veēantė “vizita qendrore e imja ėshtė vizita familjes sė Ismet Jasharit, bashkėluftėtarit tim, heroit tė kombit”. Ai mė tej ka theksuar vizita e tij nė Maqedoni ishte e orientuar pėr tė vizituar tė gjitha forcat politike dhe njėkohėsisht pėr tė takuar shokė e miq tė tij. “Njė kohė e kemi menduar krejt ndryshe kthimin tonė me Ismetin nė Orizare. Vlerėsojmė dhe ruajmė atė qė kemi arritur jo lehtė. Ēdo herė kur vij nė kėtė familje ndjenjat janė tė pėrziera sepse me Ismetin e kemi menduar kthimin tonė nė Orizare. Ismeti nuk ėshtė kėtu e unė jam por ai ėshtė me veprėn e tij luftėn e tij, respektin qe kanė shqiptarėt dhe krenohemi se e kemi pas njė bashkėluftėtar tė tillė”, ka thėnė Limaj. Pas njė kohe tė gjatė ai pėr herė tė parė ka qėndruar nė kėtė anė dhe ka shprehur njė respekt tė veēantė pėr familjen Jashari nė Orizare tė Kumanovės. “Pėr herė tė parė gjendem para pėrmendores sė tij, ndjehem mirė dhe kjo tregon njė ndjenjė se jeta dhe vepra e njerėzve tė mėdhenj nuk harrohen. Mbi tė gjitha ndjehem krenar kur e shoh njė familje dhe nuk do tė ishte Ismeti i tillė ēfarė e ka familjen”, ka thėnė mė tej Limaj. “Njė komb njė ka heronj ėshtė komb i nderuar sepse ka pasur bij dhe bija tė cilėt kanė qenė tė gatshėm tė sakrifikojnė jetėn e tyre pėr njė jetė mė tė mirė pėr popullin e tyre dhe ky ėshtė mesazhi qė i bėhet nderimi, atyre tė cilėve u pėrkulemi pėrjetėsisht ngase e kemi obligim ndaj amanetit tė tyre”, ka shtuar mė tej Limaj Duke folur pėr statusin e Kosovės, Limaj ka thėnė se “viti 2006 do tė rrumbullakojė statusin e Kosovės, definitivisht do ta pėrmbyllim procesin. Pavarėsia e Kosovės do tė reflektojė stabilitet nė rajon, gjegjėsisht ėshtė pėrmbyllje e plagės shekullore pėr tė gjithė shqiptarėt, ka deklaruar Limaj. Gjatė vizitės nė Kumanovė, ai ka vizituar edhe klubin futbollistik Bashkimi, dhe ka shprehur njė interesim pėr sukseset e klubit.


 3. #3
  Avatar von Kosova_Kid

  Registriert seit
  03.01.2006
  Beiträge
  2.072
  Ismet Jashari aka Kommadant Kumanova

 4. #4
  Avatar von Denny

  Registriert seit
  20.03.2006
  Beiträge
  1.558

  Re: Fatmir Limaj besucht Geburtsort von Ismet Jashari - Kuma

  Das heist Kumanovo und nicht Kumanova es ist noch nicht Albanisches gebit, sonder wird von Albaner und Macedonier geteilt.
  Mein Schwager ist aus Kumanovo und lebt jetzt in Serbien wahr schon 2 mal dort.

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  Re: Fatmir Limaj besucht Geburtsort von Ismet Jashari - Kuma

  Zitat Zitat von Denny
  Mein Schwager ist aus Kumanovo und lebt jetzt in Serbien
  Das bedeutet sehr viel

 6. #6
  Feuerengel
  Unė shumė jam krenar pėr heroin tonė, Fatmir Limajn.


  Rroft!


  Dhe lavdi tė deshmorve.

 7. #7

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Gjergj
  Unė shumė jam krenar pėr heroin tonė, Fatmir Limajn.


  Rroft!


  Dhe lavdi tė deshmorve.
  Rrnoft Amanti i Ismet Jasharit

 8. #8

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  2.438
  Ich find es wirklick gut das er nach Kumanova gegangen ist

 9. #9

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Ex-Slawe aus der Region über die UCKombetare

  "Unknown persons, usually wearing a mask, force us to bow before memorials and Albanians flags. To go into the villages of Matejche we must pass through Opae, Orizare, Lipkovo and Otlja, which are inhabited only by Albanians, because there's no other way. In Orizare, there is a memorial for Ismet Jashari, a member of UCK who was killed in Kosovo. In Otlja, a museum has been made for dead members of UCK. Only with the accompaniment of the OSCE can I see my own home. If going alone, a person stops us on the road to 'check our papers.'"

  [hr:1a71cbb678]
  Nicht zu vergessen, die Statue für Ismet Jashari in Prizren.

 10. #10

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Reportazh: Si e priti familja e Ismet Jasharit - Komandant Kumanovės lirimin e ēlirimtarėve nga Gjykata e Hagės

  Dashtė Zoti qė ky gėzim qė erdhi me lirimin e vėllait tonė Fatmirit, tė na sjellė edhe gėzimin e shumėpritur, idealin e dėshmorėve tė kombit, tė gjithė luftėtarėve tė lirisė dhe gjithė shqiptarėve, pavarėsinė e plotė tė Kosovės. Mendoj se Fatmir Limaj ia ēeli rrugėn Kosovės drejt krijimit tė shtetit. Do tė mbahet mend nė histori emri i Ēelikut, sepse ai ėshtė definitivisht lajmėtari i lirisė sė Kosovės”, ka thėnė pėr “Epokėn e re”, Xhemajl Jashari, vėllai i Ismet Jasharit - Komandant Kumanovės

  Kumanovė, dhjetor - Lirimi i Komandant Ēelikut ėshtė pritur me gėzim tė madh nė tė gjitha trojet shqiptare. Njė nga familjet emblematike e cila ka dhėnė shumė pėr ēlirimin e Kosovės, ėshtė edhe familja e Ismet Jasharit - Komandant Kumanovės, heroit tonė kombėtar tė cilin me Fatmirin e bashkoi ideali dhe lufta e shenjtė pėr liri. Burgosja e padrejtė e Fatmirit e ka brengosur kėtė familje njėlloj si shumė familje tjera shqiptare qė dinė tė respektojnė vlerat e luftės. Madje, Jasharajt e Orizares janė ndjerė edhe mė tė prekur, sepse Komandant Ēelikun e donin dhe respektonin si tė ishte i biri i tyre. Dhe ata qė janė ndjerė mė tė prekur, sigurisht qė do tė ndiheshin edhe mė tė gėzuar kur mė nė fund ngadhėnjen e drejta dhe Fatmiri lirohet si i pafajshėm. Duke qenė tė vetėdijshėm se familja e Komandant Kumanovės e priti me ngazėllim tė veēantė lirimin e Fatmirit, menjėherė pas lirimit tė tij, “Epoka e re” vizitoi familjen e Ismet Jasharit, nė fshatin Orizare tė Kumanovės. Shkuam te Jasharajt e Kumanovės qė t’i pėrgėzojmė pėr lirimin e Fatmirit, sepse e dinim se e prisnin ardhjen tonė. Familja Jashari na priti me gėzim tė madh dhe na uroi mirėseardhje nė kullėn e tyre nė fshatin e lindjes tė Ismet Jasharit, nė Orizare. Nė hyrje tė fshatit qėndronte krenar busti i Ismet Jasharit dhe valėviteshin flamujt kombėtarė shqiptarė. Ismeti i derdhur nė bronz dukej mė krenar se kurrė mė parė. Nė dyer tė shtėpisė na uron mirėseardhje baci Xhemajl dhe motrat e Ismetit. I pėrgėzojmė pėr lirimin e bashkėluftėtarit tė vėllait tė tyre, Fatmirit. Te Jasharajt shihen lotėt e gėzimit nė sytė e motrave tė Ismetit, tė cilat nuk dinin se si ta shprehin gėzimin e madh tė tyre. Mėsojmė se Xhemajli (vėllai i Ismet Jasharit) kur u lirua Fatmiri, mezi ka pritur tė zbardhė dita e nesėrme qė tė shkojė ta vizitojė atė nė Banjė tė Malishevės.

  Barije Jashari Zymberi: Kam dashur tė nisem nė kėmbė pėr nė Kosovė

  Gėzimin pėr lirimin e Fatmir Limajt, nuk mund ta fshihte as motra mė e madhe e Komandant Kumanovės, Barija. Ajo disa herė pėrsėriti se Fatmir Limajn e Haxhi Shalėn-Topin i kemi vėllezėr. Dhe jo vetėm kėta por tė gjithė bashkėluftėtarėt e Ismetit. Vėllai im Ismeti, vazhdon rrėfimin motra e tij, prej Zvicrės bashkė me Fatmirin janė nisur pėr nė front, kanė ardhur bashkė prej Zvicre krah pėr krahu tė dy kanė luftuar andaj nuk mund ta dalloj Fatmirin nga vėllezėrit e mi. Ai ėshtė vėllai jonė!
  “Gjatė tėrė kohės e kemi pėrcjellė nė Hagė gjykimin, dhe kur mė nė fund u shpall pafajėsia dhe morėm vesh se po lirohet Fatmiri... u ndiem njerėzit mė tė lumtur nė botė. Kjo ishte pėr ne e papritura mė e kėndshme, sepse nuk kemi besuar se do ta lirojnė Fatmirin, por kur u lirua, besomėni se desha tė nisem nė kėmbė pėr nė Kosovė qė ta pres vėllain tim Fatmirin”, thotė Barija.
  Ndėrkaq, se si e ka pėrjetuar familja e Jasharajve nė Orizare, lirimin e bashkėluftėtarit tė Komandant Kumanovės, Fatmir Limajt, Xhemajl Jashari thotė se “30 nėntori i kėtij viti ishte njė ditė shumė emocionale pėr mua personalisht, dhe pėr tėrė familjen Jashari. Siē e dini atė ditė pritej edhe shpallja e aktgjykimit nė Tribunalin e Hagės. Natyrisht se ne familja e Komandantit Ismet Jasharit-Kumanova e kemi pėrcjellė me shumė kujdes dhe emocione seancėn nėpėrmjet RTK-sė dhe nė momentin kur ėshtė shpallur pafajėsia e vėllait tonė Fatmir Limajt, nė familjen tonė ka shpėrthyer njė gėzim i veēantė qė nuk e besoj se mund tė pėrsėritet. Me shumė emocione e kemi pritur vendimin e Tribunalit. Ndėrkaq, kur e kam takuar Fatmirin mė ėshtė dukur si ta kisha takuar vėllain tim, Ismetin”, shprehet Xhemajli.
  Ai mė tej vazhdon tė tregojė se nuk e ka besuar se do tė vijė deri te lirimi i Fatmirit. “Shumė jam frikėsuar se do tė marrin dėnime drakonike vėllezėrit tanė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kam pasur shumė skepticizėm se prokuroria do tė mundohet tė balancojė duke i dėnuar. Por t’u them edhe diēka tjetėr, shumė sinqerisht nė vetvete duke e njohur pastėrtinė dhe luftėn qė e ka bė Fatmir Limaj me shokė, e kam pasur njė parandjenjė se do tė shpallet i pafajshėm. Dhe faleminderit prej Zotit qė Fatmir Limaj u kthye nė Kosovė ashtu si deshėm ne. Mė vjen mirė qė drejtėsia e vlerėsoi luftėn e drejtė tė UĒK-sė sepse lufta jonė ka qenė e shenjtė, e drejtė, me shumė sakrifica”, thotė ai.
  Xhemajl Jashari tregon se i kanė pėrcjellė tė gjitha seancat e Tribunalit tė Hagės, duke iu falėnderuar RTK-sė dhe televizioneve lokale shqiptare nė Kumanovė. “Nė seancat gjyqėsore, Fatmiri sė pari mbrojti Fatmir Limajn nė mėnyrė tė denjė, po nė veēanti ai e mbrojti nė mėnyrė tė shkėlqyeshme dhe dinjitoze tė mirėnjohurin Komandant Ēelikun, me kėtė dua tė them se e mbrojti luftėn pėr liri tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, politikėn e saj shumė dinjitoze dhe parimore. Mė duhet ta them nga thellėsia e zemrės sime se Fatmir Limaj e mbrojti nė mėnyrė tė denjė gjithė popullin shqiptar nė Hagė”, shprehet ai.
  Kurse, pėr dėnimin e Haradin Balajt, Xhemajli thotė se shqiptimi i dėnimit, ndaj Haradinit gjithsesi se ėshtė i padrejtė, por se familja Jashari dhe ai personalisht besojnė dhe shpresojnė se nė shkallėn e dytė edhe Haradin Balės do t’i jepet pafajėsia, sepse janė arrestuar pa tė drejtė dhe janė mbajtur 33 muaj nė paraburgim nė Tribunalin e Hagės.
  Xhemajl Jashari shton se lirimi i Fatmir Limajt erdhi nė kohėn mė tė duhur pėr popullin e Kosovės, kur Kosova e pret ēastin mė tė rėndėsishėm dhe vendimtar tė saj. “Dashtė Zoti qė ky gėzim qė erdhi me lirimin e vėllait tonė Fatmirit, tė na sjellė edhe gėzimin e shumėpritur, idealin e dėshmorėve tė kombit, tė gjithė luftėtarėve tė lirisė dhe gjithė shqiptarėve, pavarėsinė e plotė tė Kosovės. Mendoj se Fatmir Limaj ia ēeli rrugėn Kosovės drejt krijimit tė shtetit. Do tė mbahet mend nė histori emri i Ēelikut, sepse ai ėshtė definitivisht lajmėtari i lirisė sė Kosovės”, thotė pėr “Epokėn e re”, Xhemajl Jashari, vėllai i Ismet Jasharit - Komandant Kumanovės.


  Shkėlzen Aqifi
  Arsim Sinani

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Fatmir Limaj kommt frei
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 68
  Letzter Beitrag: 08.05.2012, 22:30
 2. Zeuge im Fatmir-Limaj-Prozess in D-Land tot aufgefunden
  Von Schiptar im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 01.10.2011, 19:38
 3. Ismet Jashari - Hero des Kosovo
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 26.01.2011, 22:31
 4. Drei US-Amerikanische Anqälte helfen Fatmir Limaj
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Kosovo
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 31.05.2010, 01:21