Fjalėt e Gjergj Kastriotit-Skendėrbeut

-Vėllezėr! Ushtar trima! Ashtu si ju kujtoja,
ashtu ju gjeta, trima e besnik tė vendit tuaj.
Lirinė nuk ua solla unė, por e gjeta kėtu nė
mes tuaj.Armėt nuk jua ngjesha unė, por ju
gjeta tė armatosur. Lirinė e kishit kudo,nė
kraharor, nė ballė, nė shpata e nė ushta!
Pėrpara tani, tė ēlirojmė Arbėrinė! ...
Ngrijeni pra flamurin dhe rrėfehuni burra si
ngaharė! Brohorima e popullit vėrshoi si
dallgė deti. Ja, kėshtu u ngrit pėrsėri nė
kėshtjellėn e Krujės, flamuri i kuq, me
shqipen dykrenare nė mes.
[/size]


Ishte 28 nėntor i vitit 1443
[video width=400 height=350:114f0d1d15]http://www.korcaonline.com/Filma/Skenderbeuram.ram[/video:114f0d1d15]
Wer Lust hat kann dazu auch den Film sehen:
Ist aber albanisch (Sprache/Language)

Mehr Infos unter: www.korcaonline.com