BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 6 von 6

Geheimdiensttreffen zwischen Arkan und Gazidede 1995 in Tirana

Erstellt von Südslawe, 23.04.2007, 00:32 Uhr · 5 Antworten · 789 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Südslawe

  Registriert seit
  19.02.2007
  Beiträge
  21.089

  Geheimdiensttreffen zwischen Arkan und Gazidede 1995 in Tirana

  Was auch schon der damaliige einflussreiche Politiker und 1. Innenminister von Albanien bestätigte, das es in Albanien ein Treffen zwischen dem Serben Schlächter "Arkan" und dem Geheimdienst Chef Baskim Gazidede in Albanien gegeben hat, wird nun durch den damaligen Vize-Geheimdienst Chef (Vize-Inneminister) Agim Shehu, bestätigt.

  Es ging vor allem damals in den Gespräche u.a. um den Embargo Bruch, wegen Treibstoff Schmuggel und Arkan, kam direkt im Auftrage von Milosovic nach Tirana. Das dies über den Grenz Übergang Hani i Pot bei Podgorica nach Montenegro geschah, war ja damals nicht zu übersehen.

  Diese Verbindung wurde vom 2. Innenminister von Albanien Agron Musaraj geschaffen, wo es damals schon Proteste der Internationalen Staaten Gemeinschaft gab, wegen dem Organisierten Treibstoff Schmugel des Innenministers. Agron Musaraj, lebt heute in den USA, wo angeblich die Amerikaner AGron Musaraj, damals anklagen wollten.

  Und genau diese Dinge, berichtete ich scon 2003 u.a. im PF, das es eine direkte Verbindung, zwischen dem Serbischen Geheimdienst und Albanischen Geheimdienst gab u.a. für den Treibstoff Schmuggel.

  Im Hotel Dajti, dem ehemaligen Staats Empfangs Hotel in Tirans, gab es 1995 ein Treffen zwischen Gazidede und "Arkan"!  Agim Shehu in 2007 im Interview mit der Gazetta Sqiptare

  Agim Shehu: S'me lane te arrestoja boset e fajdeve

  ,,,,,,,,,,,,,,
  Pėr shembull, a i keni marrė leje dhe a i keni raportuar ministrit tė Brendshėm, Agron Musaraj pėr ngjarjet e 28 majit. Kam parasysh qė ju keni qenė nė shesh me shkop nė dorė, ndėrkohė qė Musaraj dhe Kryeministri Aleksandėr Meksi shėtisnin nė bulevardin e Tiranės pėr tė treguar se nuk kishin lidhje mė kėtė ngjarje ?
  .....................
  Z. Shehu, a kishit kontaktuar njė natė mė parė apo atė ditė nė mėngjes me Presidentin Berisha?
  Jo, s'kisha pse tė kontaktoja me tė.
  Dhe cila ishte pėrgjigjja e zotit Agron Musarai?
  Pėrgjigjja, mua nuk mė pyete si ishte pėrgjigjja e ligjit, edhe Musarai dhe tė tjerėt mė kanė dhėnė njė pėrgjigje te bazuar nė ligj, do te respektohej ligji? Tė respektohej ligji!
  Po me Kryeministrin Meksi, a keni pasur kontakte atė ditė?
  Po, po kam pasur. Njė ditė para.
  Dhe?
  Ėshtė shprehur tė ndalohet fortėsisht.
  Pra, edhe Kryeministri Meksi ėshtė shprehur tė ndalohet mitingu?

  .....................
  A keni takuar ju dhe shefi i Shėrbimit Sekret, z. Gazidede nė vitin 1995, kriminelin serb, liderin ose drejtuesin e forcave paramilitare Arkanin, nė Hotel Dajti nė Tiranė? Ka njė akuzė publike tė bėrė nga ministri i Rendit publik pėr kėtė ēėshtje?
  Kėtė pėrgjigje do tua jepja nė njė emision tė mėvonshėm, me njė vendim gjykate e cila do tė shprehet, d.m.th kjo ēėshtje do tė pėrfundoj nė njė gjykatė, ku do tė ēmohen provat dhe faktet qė dėshmojnė qė unė dhe Gazidede e kemi takuar Arkanin, do tė japė prova nėse ka dėshmi qė na implikojė nė kėto ngjarje.
  Pra nuk e keni takuar Arkanin?
  Absolutisht jo!
  A keni pasur kontakte indirekte me tė?
  Absolutisht qė jo!
  Atėherė si e shpjegoni qė nėn hundėn e policisė ėshtė zhvilluar njė trafik i madh nafte drejt Serbisė?
  Do mė lejoni edhe njė minutė kohe ta shtjelloj edhe njė herė ēėshtjen e Arkanit, kur vijnė edhe pėrgjigjet pėr naftėn qė ju interesoheni. Kur e lanēoi njė shpifje tė tillė ministri i Brendshėm, qeveritė e shteteve evropiane nuk e dinė se njė ministėr ėshtė aq i papėrgjegjshėm qė tė akuzoj vendin e vet. Dhe e merr fjalėn e ministrit si tė vėrtetė, nuk ka nevojė ta analizoj atė. Deri sa e thotė ministri, kjo qenka e vėrtet. Me Arkanin ka pasur njė plan shumė interesant, synonte nė armiqėsimin e njė pjesė tė shqiptarėve me shqiptarėt e Kosovės. Armiqėsimin i institucioneve demokratike mė ato tė Kosovės. Kosovarėt njohin policinė e Shqipėrisė, nuk njohin Bashkim Gazideden dhe deri sa shėrbimi sekret i Shqipėrisė, policia, paska lidhje me vrasėsin e kosovareve, kjo do tė thonė se qeveria e PD-sė ka njė lidhje me Millosheviēin, kjo do tė pastrohet me njė vendim gjykate.
  Ju doni tė shkoni nė gjyq pėr kėtė?
  Padyshim qė po!
  Cilin do tė ēoni nė gjyq?
  Tė gjithė ata qė kanė tė bėjnė mė kėtė shpifje.
  Si shpjegohet qė nen kontrollin e policisė tankerat me nafte kalonin kufirin, kur kishte njė Embargo tė organizatės sė kombeve tė bashkuara qė ndalonte furnizimin mė nafte tė makinerisė sė Millosheviēit? Personalisht kam qenė pjesėmarrėsi i tė gjitha operacioneve policore, ose bashkėpunuese pėr ta ndaluar kėtė. Kam arrestuar, ndaluar, sekuestruar, ndaluar njerėz, madje jam ndodhur edhe nė breshėri plumbash trafikantėsh pėr ta ndaluar kėtė. Unė kam parė edhe qytetarė tė thjesht qė kishin ndėrtuar njė shtesė tė serbatorit, kam parė edhe tanker qė e kalonin naftėn me .....
  Ka pasur vendim politik pėr kėtė z. Shehu?
  Absolutisht!
  Absolutisht. Po apo jo?
  Unė kam qenė drejtues i policisė edhe mbaj pėrgjegjėsi pėr kėtė. Qė nuk ka pasur asnjė vendim pėr kėtė, asgjė tė shkruar, asgjė tė nėnkuptuar, asgjė tė thėnė mė goje!Absolutisht! Policia nuk ka pasur asnjė luhatje pėr kėtė ēėshtje, unė personalisht i kam ngritur qeverisė njė shqetėsim tė tillė. Nėse e keni bėrė ndonjė herė rrugėn nga Shkodra nė Han tė Hotit, rreth 40 km kishte 36 pika karburanti. Do tė thotė qė pėr ēdo km pikė karburanti, shkodranėt nuk kanė pasur nevojė pėr kėto pika karburanti, kėto furnizonin...
  Pse nuk mbylleshin?
  Nuk ishte kompetencė e policisė mbyllja e pikave tė karburantit. Unė personalisht i kam kėrkuar qeverisė tė asaj kohe qė tė merren masa ndaj drejtuesve tė institucioneve qė kishin lėnė njė gjė tė tillė, qė kishin licencuar pikat e karburantit, kėrkova vendim, ligj pėr t'i ndaluar, deri nė akt normativ t'i lejoj policisė pėr tė ndaluar atė.
  Z. Shehu, kjo polici kaq efikase pėr tė parandaluar njė miting tė opozitės, nuk ishte efikase pėr tė ndaluar njė gjė tė tillė?
  Nuk kisha baze ligjore, nuk mundesha ta ndaloja, pa shkuar nė kufij.
  Po nė kufij?
  Nė kufij po, shumica e tyre aty janė ndaluar. Po nė nuk i kishim mjetet pėr tė kontrolluar tė gjithė bregun e Bunės.
  Jeni i sigurte qė kjo nuk ėshtė bėrė mė nė bindje tė plotė, sepse kryeministri i Malit tė Zi, Bullatoviē, ėshtė shprehur nė kujtimet e tij se ka gjetur mirėkuptimin nė Tiranė pėr tė zhvilluar kontrabandėn e naftės.
  Shiko, unė nuk i kam lexuar kujtimet e tij edhe nuk kam ndėrmend ndonjeherė. Dhe mua mė ėshtė kėrkuar ta ndaloj me masat qė kisha nė atė kohe. Unė nėnkuptoj atė qė thote ligji i shprehur, akti normativ i shkruar, ajo qė nuk ndalohet, lejohet.
  Z. Shehu, cilat kanė qenė momentet mė tė vėshtira nė tė cilat si drejtues i policisė jeni pėrballur? Thatė pak mė parė se jeni ndodhur nė tė gjitha aksionet mė tė vėshtira tė policisė.
  Ka pasur mjaft aksione tė vėshtira.
  A hyn midis kėtyre aksioneve eliminimi i biznesmenit tė quajtur Shpėtim Ēashku nė vitin 1996?
  Jo, rasti i z. Ēashku ka qenė njė rast qė ka mbushur faqet e gazetave dhe mė bėni nder qe me pyesni per kete.
  Ne c'kuptim?
  Ēashku hyri nė njė banke, mori peng 5 punonjės, u kėrkoi njė shumė tė caktuar dhe ata nuk kishin mundėsi t'ia jepnin, policia vajti nė vendngjarje, policia rajonale, ajo qė merret me tė. Rrethoi godinen, i kėrkoi lirimin e punonjėsve tė bankės, i kėrkoi dorėzimin, heqjen e armės. Jo vetėm qė nuk pranuan, por z.Ēashku qė ma kujtuat ju, reagoi me armė ndaj policisė, pastaj kanė shkuar forcat speciale, ato qė merreshin mė element tė armatosur, ėshtė bėrė njė negocim profesional nga oficer qė merren me negocimet, i ėshtė dhėnė njė garanci qė nuk do tė kėtė konsekuenca nga ana e policisė, i ėshtė dhėnė njė garanci ndaj kėrkesave qė mund tė kishte ndaj autoriteteve do tė ēohej nė vend.
  A janė tė dokumentuar kėto z. Shehu?
  Po, ato janė tė dokumentuara publikisht z.Blendi., ato janė publike. Ajo ngjarje ka ndodhur ne ditėn mė diel, nuk ėshtė bėrė diku nė Dukagjin, ėshtė bėrė nė mes tė Tiranės dhe aty ka pasur dhe njerėz, qytetarė, pėr veē forcave policore. Ai refuzoi tė gjitha negocimet e policisė dhe kur afati pėr asgjėsimin e pengjeve mbaroi, shkoi nė zero, ju kėrkua tė dorėzohej, ka qėlluar disa herė mė armė dhe ka rrezikuar jetėn e oficereve tė policisė, dhe nė kėtė kusht ai ėshtė qėlluar me armė pėr ta neutralizuar, pėr ta bėrė tė pa rrezikshėm pėr jetėn e pengjeve dhe tė policisė.
  Pėr ta neutralizuar do tė thotė pėr ta neutralizuar apo pėr ta eliminuar?

 2. #2

  Registriert seit
  27.06.2006
  Beiträge
  151
  Wie sich Arkan's Männer an den Albanern bedankt haben, kennen wir im Falle: Kosovo.

 3. #3
  Avatar von Zurich

  Registriert seit
  05.02.2007
  Beiträge
  18.089
  Mann... Arkan ist kein Politiker sondern ein Krimineller, ein Verbrecher. Über seine Persöhnlichkeit müssen wir uns nicht streiten. Der sass ja schon in unzähligen europäischen Gefängnissen.

 4. #4
  Avatar von Südslawe

  Registriert seit
  19.02.2007
  Beiträge
  21.089
  Zitat Zitat von Zurich Beitrag anzeigen
  Mann... Arkan ist kein Politiker sondern ein Krimineller, ein Verbrecher. Über seine Persöhnlichkeit müssen wir uns nicht streiten. Der sass ja schon in unzähligen europäischen Gefängnissen.
  Arkan war eine Art moderner Mafiosi, über den braucht nicht mehr gesagt werden.

 5. #5

  Registriert seit
  12.04.2007
  Beiträge
  16.107
  Arkan ist tot,klappe zu Affe tot,schade um jedes Wort das man an ihn verschwendet.

 6. #6
  Avatar von Südslawe

  Registriert seit
  19.02.2007
  Beiträge
  21.089
  Zitat Zitat von Perun Beitrag anzeigen
  Arkan ist tot,klappe zu Affe tot,schade um jedes Wort das man an ihn verschwendet.
  Er kann nun in der Hölle mit Milosevic, Tudjman und Izetbegovic Schach spielen.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 18.02.2011, 16:04
 2. Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 05.06.2007, 21:48
 3. Wie Salih Berisha/Gazidede den Remzi Hoxha zu Tode folterten
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 27.09.2006, 23:10
 4. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 15.12.2005, 21:46
 5. Der Albanische Geheimdienst Chef: Bashkim Gazidede
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 27.10.2004, 20:17