BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 41 von 46 ErsteErste ... 31373839404142434445 ... LetzteLetzte
Ergebnis 401 bis 410 von 453

was geschah heute vor 541 Jahren ???

Erstellt von Karim-Benzema, 17.01.2009, 00:18 Uhr · 452 Antworten · 17.197 Aufrufe

 1. #401
  Arvanitis
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  aber steht in den griechischen geschichtsbüchern was über die arvaniten? nimmt mich nur wunder
  natürlich

 2. #402

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  natürlich
  Ja, als Griechen aber bestimmt nicht als Arvaniten.

 3. #403
  ardi-
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  natürlich

  und die arvanitischen helden die für ihre freiheit gestorben sind gegen die türken,
  als was werden die gesehen? als griechen oder steht das arvanit?

 4. #404
  Arvanitis
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Ja, als Griechen aber bestimmt nicht als Arvaniten.
  und das weißt du weil du ja soviele griechische Geschichtsbücher gelesen hast ?

 5. #405

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  und das weißt du weil du ja soviele griechische Geschichtsbücher gelesen hast ?
  Hab nicht vor, auch wenn Arvanite drauf stehen sollte irgendwelche Sympathien für den griechischen Staat zu "haben".

  Free Cameria!

 6. #406
  Arvanitis
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Hab nicht vor, auch wenn Arvanite drauf stehen sollte irgendwelche Sympathien für den griechischen Staat zu "haben".

  Free Cameria!
  toll

 7. #407
  ardi-
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  toll
  und die arvanitischen helden die für ihre freiheit gestorben sind gegen die türken,
  als was werden die gesehen? als griechen oder steht da arvanit?

 8. #408
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  eigentlich nicht. ist eher eine internetprovokation. wenn überhaupt dann nur geschichtserfahrene Arvaniten. aber in griechischen Büchern usw wirst du nix von Kastrioti lesen.

  Gjurmime historike
  SKENDERBEU - I „FSHEHUR“ NĖPĖR ARKIVAT GREKE

  Shkruan: Arben Llalla - Tetovė, 09. 04. 2009
  ___________________________

  Historia e popullit shqiptar ėshtė shumė e pasur me shkrime, libra, broshura qė flasin pėr lavdinė e kombit tonė nė luftė pėr ekzistencė. Ato janė tė fshehura nėpėr arkivat e ndryshme tė botės. Viteve tė fundit fal punės sė palodhur tė disa studiuesve shqiptar dhe tė huaj kanė dalė nė dritė fakte tė rėndėsishme qė lidhen me historinė e kombit shqiptar, por ka ende shumė tė tjera qė nuk janė zbuluar dhe flenė diku nėpėr bodrumet e shumė bibliotekave apo Institucionet e ndryshme nė Itali, Austri, Francė, Turqi, Greqi etj.

  Arkivat greke fshehin shumė dokumenta historike qė lidhen me shqiptarėt. Pėr mendimin tim nėpėr arkivat shtetėrore, kishat, manastiret, bibliotekat private mund tė gjenden fakte me vlera tė mėdha pėr shqiptarėt si nė fushėn e gjuhėsisė ashtu edhe atė historike. Por ende asnjė studiues shqiptar nuk ka mundur tė futet nėpėr arkivat e shtetit grek sepse Greqia ėshtė kujdesur pėr konservimin e tyre e pėr t’i mbuluar me pluhurin e harresės. Disa studiues kanė kėrkuar dokumenta historike qė i pėrkasin fillimeve tė shek. XX, por revolucioni kulturor i rilindjes sė vetėdijes shqiptare ka nisur nė fillimet e shek. XIX. Me plot gojė mund tė thuhet lirisht, se ka shumė dokumenta historike, gjuhėsore e kulturore qė janė botuar nė gjuhėn shqipe dhe greke nė fillimet dhe nga mesi i viteve 1800 nė Greqi. Por siē thamė mė lart Greqia ėshtė kujdesur qė tė mos dalin ato nė dritė.

  Figura e Heroit Kombėtar Gjergj Kastriotit duke qenė njė figurė madhėshtore, shumėkush e kanė zili ende sot. Disa studiues duke shpikur apo hedhur dyshime mbi origjinėn e tij shqiptare, kėrkojnė tu dėgjohet pak emrin nėpėr media tė ndryshme. Qė Skėnderbeu ishte shqiptar nga babai dhe nėna e tij kėtė nuk e luan as topi, por edhe tani nė shekullin e XXI ka njerėz qė duke parė madhėshtinė, krenarinė dhe trimėrinė e kėtij njeriu tė madh duan ta “pėrvetėsojnė” qoftė edhe pėr pak ēaste.

  Nė tė vėrtetė asnjė njeri nuk ka faj kur lexon vepra jo tė trajtuara mirė, qė mė shumė i kanė shėrbyer politikave ditore se sa historisė sė vėrtetė. Grekėt e shekullit XIX duke mėsuar pėr trimėritė e Skėnderbeut frymėzoheshin dhe luftonin kundėr Osmanėve, pėr tė fituar pavarėsinė. Ka shumė shembuj pėr heronjtė e Kryengritjes greke tė vitit 1821 qė ishin shqiptar ose siē i thėrrasin grekėt arvanitas, tė cilėt mbanin me krenari shenjėn e Bricjapit qė dikur e ka mbajtur Leka i Madh, Pirrua i Epirit dhe Skėnderbeu.

  Gjatė kėrkimeve tė mia nėpėr disa biblioteka private dhe shtetėrore gjeta shumė libra nė gjuhėn greke qė flasin pėr historinė e kombin tonė, tė botuara nė shek.XIX. Disa prej kėtyre librave pėrmenden tek-tuk si bibliografi e shfrytėzuar, por qė nuk na janė sjellė tė plota nė botime. Edhe pse kėrkimet e mia kanė qenė private, tė pa deklaruara, munda tė gjejė dhe tė marr gjėra me vlerė. Emocione tė forta ndjeva kur gjeta katėr libra origjinalė nė gjuhėn greke qė flisnin pėr trimėritė e Gjergj Kastriotit - Skėnderbe. Edhe pse nė kėto libra bėheshin pėrpjekje pėr tė faktuar qė familja Kastrioti kishte origjinė greke ato kanė vlera sepse shkruhet pėr atė burrė qė mbrojti pushtimin e Europės nga Osmanėt, qė botėrisht njihet dhe ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se ishte shqiptar 24 karat. Grekėt pretendimet e tyre pėr ta “privatizuar” Skėnderbeun mė shumė i bazojnė tek emrat dhe mbiemrat e familjes Kastrioti qė sipas tyre kanė kuptimėsinė nė gjuhėn greke.

  Duhet tė dimė se nė shekujt e mėparshėm njerėzit e kombeve tė ndryshėm emrat dhe mbiemrat i kishin fetarė. Nė qoftė se do tė mendojmė me logjikėn e paditurisė qė pretendojnė grekėt atėherė do tė themi se ish-Kryetari i Kubės Fidel Kastro ėshtė grek, sepse ai mbiemrin e ka grek KASTRO (kala, kėshtjellė). Po tė mendojmė me kėtė logjikė tė thjeshtė unė do tė them se deputetėt grek kanė mbiemra tė kuptimėsisė nė gjuhėn shqipe, sllavisht, turqisht dhe shumė pak greqisht. Pa folur qė qytetet greke me emėrtime qė zbėrthehen nė gjuhėn shqipe. Edhe shumė emra tė fesė ortodokse janė nė gjuhėn shqipe me disa ditė lutjesh fetare. Por kjo ėshtė temė mė vete qė duhet tė shikohet.

  Nė qoftė se pėr njė ēast e mendojmė qė Skėnderbeu ishte grek, atėherė pse Skėnderbeu nuk luftoi pėr ēlirimin e Greqisė? Pse Greqia e djeshme dhe e sotme nuk ka njė bust tė Skėnderbeut pėr ta lartėsuar figurėn e tij? Ish-sekretari nė ministrin e jashtme italiane nė vitet 1930 De Martiko do tė shprehej pėr grekėt: “Grekėt janė tė aftė, qė tė marrin njė zezak tė vėrtetė amerikan, tė zi si qymyri, dhe pasi tė punojnė gjashtė muaj me tė, ta kthejnė pėrsėri nė Amerikė me besimin e plotė tek vetja e tij se ai ėshtė pasardhės i drejtėpėrdrejtė i Themistokliut”.

  Pra tezat fėminore tė studiuesve grek, sllavė dhe tė disa studiuesve tė djeshėm dhe tė sotėm pėr origjinėn greke apo sllave tė familjes sė Kastriotėve bien poshtė si teza tė pavėrteta tė cilat nuk mbėshteten tek shkenca, por tek politikat ditore.

  Si pėrfundim Skėnderbeu lindi shqiptar dhe vdiq shqiptar. Ai, ishte trashėgimtar i mbajtjes sė shenjės sė Bricjapit qė e kishte mbajtur Leka i Madh dhe Pirro i Epirit. Skėnderbeu lindi ortodoks, u bė me dhunė mysliman, pėrqafoi me dėshirė fenė katolike dhe vdiq UNIT. Shumė kush do tė habitet me kėtė pėrfundimin tim fetar tė Skėnderbeut UNIT. Por sot e kėsaj dite shqiptarėt (arbėreshėt) qė mėrguan nė Itali mbas vdekjes sė tij besojnė ende nė besimin fetar UNIT. Unitėt janė pėr bashkimin e dy kishave kristjane, atė katolike dhe ortodokse. Arbėreshėt nė Itali falen nė kishėn e ritin ortodoks, por nė vartėsi tė Vatikanit katolik. Nė qytetin e Elbasanit, brenda nė kalanė e vjetėr ka qenė dhe ėshtė ende sot njė kishė e ritit UNIT.

  Nė fillim tė viteve 1990 prifti i parė qė shėrbente nė kėtė Kishė ishte arbėresh. Mė 1439 nė Sinodin e Florencės u bė bashkimi i Kishave tė Romės dhe tė Kostandinopojės. Mė vonė kjo marrėveshje u nėnshkrua edhe nga ortodoksė dhe katolikė tė tjerė pėr bashkim nė Romė dhe Brest nė vitet 1595-1596. Kėshtu arbėreshėt nė Itali mbeten besnikė tė besimit UNIT. Kėtė na e dėshmon edhe arvanitasi i ndjeri Aristidh Kola. Studiuesi Aristidh Kola nė librin e tij “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”, shkruan: “Ndėrkohė qė tė gjithė europjanėt shkruanin pėr Skėnderbenė, kronistėt bizantinė ose e injoronin krejtėsisht ose e pėrmendin diku dhe me njė ftohtėsi tė madhe. Shkaku nuk ėshtė vdekja e tij e palavdishme, as fakti se ishte shqiptar dhe jo grek. Nuk ėshtė as lavdia dhe as kombėsia kriteri i kėtyre kronistėve. Ėshtė dallimi i besimit fetar tė Skėnderbeut, qė nuk ėshtė i krishterė ortodoks, por katolik apo pėr tė qenė mė tė saktė, ishte “UNIT”. Unitėt ishin pėr bashkimin e dy kishave”.

  Libra tė panjohur tė autorėve grekė tė shek.XIX
  pėr Skėnderbeun

  Ndėr autorėt grek qė njihen se kanė shkruar libra pėr Skėnderbeun janė: Xalkokontili, Francis, Kritovulos, Paparigopulo. Por sė fundi bibliografisė sė madhe tė veprave kushtuar Heroit tonė Kombėtar Skėnderbeut u shtohen edhe katėr libra nė gjuhėn greke qė besoj nuk janė tė njohura deri mė sot. Kėto libra janė botuar nė shek.XIX dhe gjenden nė njė nga Bibliotekat mė tė pasura tė Greqisė.

  1. Libri i parė ka pėr autor K.Velefanti i botuar nė Athinė mė 1857 dhe ka titullin: ΗΝΕΑΔΙΡΚΗ. ΗΤΟΙ. Libri i kushtohet Perandorisė Bizantine nga themelimi i saj. Nė tė janė pėrfshirė historitė nga mbreti i parė i Bizantit Kostandini i Madh dhe mbyllet me rėnien e princit tė fundit Gjergj Kastrioti. Libri pėrbėhet nga 292 faqe. Nga faqja 102 fillon kapitulli qė i kushtohet Skėnderbeut me titull: ΙΣΤΟΡΙΑΓΕΩΡΓΟΥΤΟΥΚΑΣΤΡΙΩΤΟΥΜΕΤΩΝΟΜΑΣΘΕΝΤΟΣΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗΠΡΙΓΚΗΠΟΣΤΗΣΑΛΒΑΝΙΑΣ ( Historia e Gjergjit tė Kastriotėve, i njohur Skėnderbe, Princi i Shqipėrisė ) dhe deri nė faqen 238 shkruhet pėr tė. Interesant ėshtė fakti se ky libėr shoqėrohet edhe me grafikė tė ndryshme qė i pėrkasin mbretėrve tė Bizantit, por edhe njė grafikė tė figurės sė Skėnderbeut. Pra me kėtė zbulim shtohet edhe njė grafikė ku na paraqitet me madhėshtinė e tij Heroi ynė Kombėtar Gjergj Kastrioti. Mė shumė nė libėr siē shihet shkruhet pėr Princin e Shqiptarėve.

  __________________________________________________ _
  2. Libri i dytė ėshtė botuar mė 1876, nė Athinė dhe autor ėshtė A.Milaraqi. Libri prej 15 faqesh ka titullin: ΟΛΙΓΑΙΛΕΞΕΙΣΠΕΡΙΤΗΣΚΑΤΑΓΩΓΗΣΤΟΥΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗ ( Pak fjalė mbi prejardhjen e Skėnderbeut ), dhe flet rreth origjinės sė Heroit Kombėtar tė Shqiptarėve. Autori pėrmend studiuesit e ndryshėm duke bėrė dhe komentet e tija. Nė pėrfundim tė studimit tė tij A.Milaraqi shkruan: “Gjergj Kastriotit Skėnderbe ėshtė shqiptar (ΟτιοΓεωργιοσΚαστριωτησοΣκενδερμπεησειναιΑλβανος )”.

  __________________________________________________ _
  3. Libri i tretė ėshtė botuar nė vitit 1884 nga N. Mihalopuli me titull: ΙΣΤΟΡΙΑΓΕΩΡΓΟΥΚΑΣΤΡΙΩΤΟΥΤΟΥΜΕΤΩΝΟΜ- ΑΣΘΕΝΤΟΣΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗΗΓΕΜΟΝΟΣΤΗΣΑΛΒΑΝΙΑΣ ( Historia e Gjergj Kastriotit i quajtur SKĖNDERBE Mbret i Shqipėrisė). Ky libėr ka 184 faqe. Nė kėtė libėr nuk ngrihen pretendimet se Skėnderbeu ishte me origjinė greke, por shkruhet qartė se ai ishte shqiptar mbret i Shqipėrisė. Botuesi ėshtė treguar i kujdesshėm dhe si bazė duhet tė ketė shfrytėzuar veprėn e Marlin Barletit.

  __________________________________________________ _
  4. Studiuesit grek duke parė madhėshtinė e Skėnderbeut i kushtuan edhe skenar Drame. Shkrimtari Andoniu Io. Andoniadhu shkruajti Dramėn me titull: ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗΣΟΒΑΣΙΛΕΥΣΤΩΝΗΠΕΙΡΩΤΩΝ, ΔΡΑΜΑ ( Skėnderbeu mbreti i Epiriotėve, Dramė ). E cila ėshtė botuar nė Athinė mė 1889 dhe ka fituar ēmim nė Konkursin e poezisė mbajtur mė 25 mars tė po atij viti. Ky libėr ka 116 faqe. Ngjarja nė Dramė zhvillohet nė pesė ditė dhe paraqitet nė gjashtė akte ku luajnė 18 personazhe:

  1. Gjon Kastrioti-udhėheqėsi i i Epiriotėve (Epiriotė quheshin shqiptarėt nga shkruesit grekė, shėn.A.Llalla)
  2. Voisava, gruajae tij,
  3. Mamica-vajza,
  4. Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, djali i Gjon K.
  5. Tre djem tė tjerė tė Gj. Kastriotit
  6. Moisiu, gjenerali i Gjon Kastriotit
  7. Hamzai, nipi i Gj.Kastriotit
  8. Golemi, kėshilltar i mbretit
  9. Murati, sulltani i turqėve
  10. Alledini, djali i Muratit
  11. Saali, gjeneral i Muratit
  12. Karabeu, gjeneral
  13. Atabeu, gjeneral
  14. Ajredini, gjeneral
  15. Reiz Efendiu, sekretari turk i Skėnderbeut
  16. Grup i pleqėrisė sė Epiriotėve
  17. Turk




  SKENDERBEU - I fshehur nėpėr arkivat greke


  Frag einen Arvaniten, vielleicht übersetzt er es für dich

 9. #409
  Arvanitis
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  und die arvanitischen helden die für ihre freiheit gestorben sind gegen die türken,
  als was werden die gesehen? als griechen oder steht da arvanit?
  Da Arvaniten Neugriechen sind und neugriechische Geschichte geschrieben haben, sowohl als auch. Als Griechen, jedoch wird auf deren Sprach und Kulturgebrauch aufmerksam gemacht. Du wirst also kein griechisches Buch finden wo nicht erwähnt wird, dass zB die Soulioten Arvaniten waren.

 10. #410
  Arvanitis
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Frag einen Arvaniten, vielleicht übersetzt er es für dich

  Wo steht jetzt dass er Grieche war?

Ähnliche Themen

 1. Was heute geschah,ein Blick in die Geschichte
  Von Paokaras im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 25.06.2011, 17:59
 2. Heute vor 6 Jahren.....
  Von Opala im Forum Sport
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 07.07.2010, 16:16
 3. Heute vor 5 Jahren
  Von Cigo im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 13.03.2008, 23:06
 4. Der: Was geschah heute vor einem Jahr Thread!
  Von John Wayne im Forum Rakija
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 27.07.2007, 11:51
 5. Heute vor 66 Jahren...
  Von Befehl223 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 07.04.2007, 15:38