BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 10 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 92

Helden von ILIRIDA

Erstellt von -ILIRIDA-, 28.10.2011, 23:55 Uhr · 91 Antworten · 23.579 Aufrufe

 1. #21

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335

  keng per Halil Alien

 2. #22

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  VEPRIMTARIA E ORGANIZATAVE POLITIKE ILEGALE NĖ KOSOVĖ E VISET TJERA ETNIKE SHQIPTARE 1945-1999
  Pas Luftės sė Dytė Botėrore, Kosova dhe viset e tjera shqiptare,jo vetėm qė u penguan pėr t“u bashkuar me Shqipėrinė,ashtu siē ishte vendosur nė konferencėn e Bujanit (31 dhjetor 1943-1 e 2 janar 1944), por ngjau ajo mė e keqja,qė kėto troje etnike shqiptare u ripushtuan dhe u ndanė nė katėr copėza brenda Federatės Jugosllave tė AVNOJ-it: Kosova bashkė me pjesėt etnike shqiptare nė Maqedoni, nė Serbi dhe nė Mal tė Zi.
  Populli shqiptar, ndonėse s“u pajtua asnjėherė me kėtė gjendje, u organizua nė forma tė ndryshme legale e ilegale pėr tė sendėrtuar aspiratėn e vet historike, ēlirimin e trojeve shqiptare qė mbetėn nėn sundimin jugosllav (lexo-serbosllav) dhe bashkimin e tyre me shtetin amė,Shqipėrinė. Veprimtaritė politike-kombėtare ilegale tė shqiptarėve nė Kosovė…gjatė viteve 1945-1999 janė pėrshkuar nėpėr gjashtė faza organizative:

  • Faza e parė, e organizimeve politike-kombėtare ilegale pėrfshin periudhėn nga fundviti 1944 e deri mė vitin 1950, dhe pėrkufizohet kryesisht me veprimtarinė e Lėvizjes Nacional-Demokratike Shqiptare(LNDSH). Drejtues tė LNDSH-sė ishin intelektualėt patriotė: Halim Spahija, prof.Ymer Berisha, Tahir Deda, Marije Shllaku, Gjon Serreēi, At Bernard Llupi, Adem Gllavica, Ukė Sadiku, kapiten Hysni Rudi, Ajet Gėrguri, Luan Gashi, Ibrahim Fehmiu, Qemal Skėnderi, Halim Orana, Hamdi Berisha, Prof.Ibrahim Kelmendi, Hysen Tėrpeza, Ejup Binaku, Sadudin Gjura me shokė,Organizta Ilegale Politike Kombėtare “Liria”, etj.
  • Faza e dytė, pėrfshinė kohėn nė mes viteve 1950-1958, dhe nė popull, kjo periudhė deri nė vitin 1966 quhej „Koha e Rankoviqit“. Brenda kėtyre viteve organizimet ilegale, kanė qenė tė shumllojshme si:vazhdimėsia e veprimeve tė LNDSH-sė nga grupe me emėrtime tė tjera,Informbyroistėt“, organizimi i grupimeve tė ndryshme nga Sigurimi shqiptar, kundėrshtimi i rekvizitave “Otkupit“. Kundėrshtimi i asimilimit tė shqiptarėve nė turq dhe luftimi i marrėveshjes xhentėlmene Tito-Qypurli 1953 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi…, luftimi nė forma shantazhuese tė kolektivizimit, aksioni i armėve etj. Pėrfaqėsues tė kėtyre grupimeve ishin: Xhavit Gafuri, Hasan Jashari, Shaban Dėrguti, Hafėz Jakupi, Bitėr Dehalla, Sefer Elezkurtaj, Hajdar Bytyqi, Bie Vokshi, Fetah Bogiqi, Sami Peja, Sali Kelmendi, Konstandin Vasilaca (oficer i armatės shqiptare), Hajrullah Gorani, Ramiz Osmani, Xhemil Fluku, Ramadan Rexha, Ali Aliu, Omer Qerkezi, Sabit Kapiti, Mehmet Gega dhe grupi i tij,, Naxhi Purde me grupin “Shkėndija”, Rexhep Abdullahu, Nysret Nivokazi, Emin Fazliu,Nejazi Maloku (Procesi i Prizrenit) Enver Dukagjini, Adem Demaēi, Muhamed Brovina, Hidė Dobruna…
  • Faza e tretė, pėrfshinte kohėn nė mes tė viteve 1958-1968, dhe kjo periudhė karaketrizohet me formimin e organizatave ilegale, tė cilat do tė artikulojnė koncepte tė reja politike e kombėtare.
   • Nė vitin 1958, atdhetari Metush Krasniqi, formoi organizatėn: “Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė“ (PRBTSHSHA);
   • Nė vitin 1960-61, atdhetarėt: Kadri Halimi dhe Ali Aliu formuan organizatėn:“Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare nė Jugosllavi, me Shqipėrinė“ (KRBTSHJSH);
   • Nė vitin 1963-64, simboli i qėndresės shqiptare Adem Demaēi, formoi “Lėvizjen Revolucionare pėr Bashkimin e Shqiptarėve“ (LRBSH) dhe nė kuadėr tė tė cilit kanė vepruar Komiteti i Prishtinės, Pejės, Gjakovės…
   • Nė vitet 1964-68, veproi grupi i studentėve (sipas platformės sė LRBSH-sė), tė drejtuar nga studenti Osman Dumoshi. Ky grup, ishte organizator i demonstratave tė 27 Nėntorit 1968.
  • Faza e katėrtė, pėrfshin periudhėn 1969-1981, dhe mund tė thuhet se ėshtė faza e lulėzimit tė veprimtarive ilegale nė Kosovė…Grupet ilergale mė tė njohura qė e karakterizojnė kėtė periudhė janė:
   • Grupi Revolucionar i formuar nė vitin 1972, nga Kadri Osmani, Xhafer Shatri…(K.Osmani, fillimisht nė nėntor 1969 kishte organizuar shpėrndajen e njė pamfleti, me anė tė tė cilit ka manifestuar suksesin e demonstratave tė vitit 1968, dhe pėr kėtė veprim dėnohet me 10 muaj burg);
   • Grupi MLK (1976-78),OMLK(1978...) vazhdues tė „Grupit revolucionar“, tė drejtuar nga Mehmet Hajrizi, Hydajet Hyseni, Kadri Zeka, Rexhep Mala…(Nė vitin 1978 Kadri Zeka emigron nė Zvicėrr) „Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės“ (1975), e kryesuar nga Adem Demaēi dhe grupi i Adem Rukiqit;
   • -Partia Komuniste Marksiste-Leniniste e Shqiptarėve nė Jugosllavi-PKMLSHJ(1977...) i drejtuar nga Avdullah Prapashtica;
   • Besėlidhja Kombėtare Demokratike Shqiptare (1977…) e drejtuar nga Emin Fazlia, alias Emil Kastrioti, me seli nė Gjermani;
   • Fronti i Kuq Popullor-FKP(1978...), i drejtuar nga Ibrahim Kelmendi i emigruar nė vitin 1976 nė Gjermani;
   • Grupi Partia Kombėtare e Punės (1979-1980), i drejtuar nga Zaim Beqiri...;
   • Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės dhe tė Viseve tė tjetra Shqiptare nė Jugosllavi (LNĒKVSHJ(1978-shkurt 1982,) tė drejtuar nga Metush Krasniqi, Jusuf Gėrvalla dhe Sabri Novosella. (Nė dhjetor 1979 Jusuf Gėrvalla emigron nė Gjermani, ndėrsa Sabri Novosella nė Turqi). Gjatė viteve 1980-81 nė Kosovė me programin e LNĒKVSHJ-sė sipas udhėzimeve tė Jusuf Gėrvallės ka vepruar Komiteti i Deēanit, i drejtuar nga Ismail Haradinaj, Hasan Ukėhaxhaj, Jashar Salihu, Xhavit Hoxha...dhe Komiteti i Drenasit, i drejtuar nga Bajram Gashi, e shumė tė tjerė.
  • Faza e pestė e Lėvizjes Ilegale nė Kosovė, dhe nė viset tjera shqiptare, fillon me demonstratat e Pranverės sė vitit 1981, dhe pėrfundon nė vitin 1990, atė kohė kur nis fundi i shpėrbėrjes sė Perandorisė Jugosllave tė AVNOJ-it.
   • Bartėse e organizimeve ilegale ishte Lėvizja pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi-LRSHJ, e cila u themelua me 17 shkurt 1982, pas shkrirjes sė tri organizatave ilegale: LNĒKVSHJ, OMLK, PKMLSHJ nė kėtė organizėm.
   • Grupi Kushtrimi i Lirisė, i drejtuar nga Rafi Halili dhe Bejtulla Ademi, qė veproi nė Tetovė e mė gjerė nė vitet 1981 dhe 1982;
   • Grupi Marksistė Leninistė, i drejtuar nga Milaim Ziberi dhe Safet Shabani nga Kėrēova nė vitin 1983;
   • Grupi Dorė pėr dore, i drejtuar nga Alit Naxhaku nga Ohri nė vitet 1983 dhe 1984;
   • Nėnkomiteti i komitetit organizativ i marksistėve-leninistėve tė Kosovės dhe pėr viset e banuara me shqiptarė nė Maqedoni, ėshtė themeluar nė vitin 1985...
   • Nė vitin 1986 LRSHJ merr emrin: Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės dhe nė kuadėr tė saj kanė vepruar njė sėrė grupimesh tė vogla me emėrtime tė ndryshme, tė cilat synonin me ēdo ēmim jetėsimin e Republikės sė Kosovės.

  Dejtuesit e ilegales nė periudhėn 1981-1990, nė Kosovė dhe nė perėndim ishin: Jakup Krasniqi, Hydajet Hyseni, Gani Koci, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ali Lajēi, Gani Krasniqi, Nezir Myrtaj, Fazli Veliu, Ali Ahmeti, Hysen Gega, Bajram Bahtiri, Emin Fazliu alias Emil Kastrioti, Kastriot Haxhirexha, Fehmi Lladrovci, Ismet Begolli, Emrush Xhemajli, Shaban Shala, Halil Alidemaj, Mr.Ukshin Hoti, Mentor Kaēi, Kadri Osmani, Nuhi Berisha, Rexhep Mala, Xhavit Haliti, Xhafer Shatri, Elmi Zeka, Gafurr Adili, Hasan Mala, Agim Sylejmani, Xhavit Haziri, Saime Isufi, Abdullah Prapashtica, Meriman Braha, Martin Ēuni, Bislim Elshani, Afrim Morina, Sejdi Gega, Bardhyl Mahmuti, Zaim Beqiri, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Fadil Vata, Zija Shemsiu, Ibrahim Kelmendi, Bajrush Xhemajli, Hajdin Abazi, Fatmir Brajshori, Emin Krasniqi, Sejdi Veseli, Adem Grabovci, Enver Topalli, Halit Naxhaku, Gafurr Elshani, Muhamet Kelmendi, Tahir Hani, Pajazit Jashari, Fadil Lepaja, Januz Musliu, Ramė Buja, Ahmet Haxhiu, Ibish Neziri, Xhabir Morina, Rafi Halili, Ibrahim Shala, Berat Luzha, Ramadan Avdiu, Xhemajl Fetahu, Sherif Konjufca, Bajram Ajeti, Raif Ēela, Shemsi Veseli, Petrit Duraku, Ahmet Isufi, Beqir Beqa, Bashkim Mazreku, Behadin Hallaqi, Nysret Pllana, Sadri Ramabaja, Azem Syla, Akile Dedinca, Nesim Elshani, Ali Ajeti, Gursel Sylejmani e shumė tė tjerė.
  6. Faza e gjashtė (1991-1999,) ėshtė faza mė kulminante e organizimeve politiko-ushtarake nė Kosovė...dhe nė historinė mė tė re tė sa,j me tė drejtė cilėsohet si periudha e lavdishme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK-sė). Bazamenti i UĒK-sė u bė Lėvizja Popullore pėr Repubilkėn e Kosovės (LPRK), e cila nė vitin 1993, u emėrtua si; Lėvizja Popullore e Kosovės (LPK).  VLLESERIT NGA KOSOVA BASHKE ILIRDES

 3. #23

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Die geschichte des Kosovo ist eng mit der Ilirdas verbunden - sie ergenzen sich gegenseitig was auch die konflickte 1999-2001 beweisen

  KOSOVE-ILIRIDA <3

 4. #24
  Gjeto
  Xhem Hasa - Wikipedia, the free encyclopedia

  Wie siht es mit denen aus Gostivari aus, taugen die was?

 5. #25

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  ja klar die haben besonders in den 90` jahren viel gemacht mit rufi osmani

  und ich hoffe viel hier noch beitragen zu können damit ich alle gebiete einbeziehe

 6. #26

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Mefail Shehu

  mefail Shehu was born in Zajas.He was most likely to have been born in the early 20th century, just before the collapse of the Ottoman Empire. His ideology of Albanian nationalism was formed during his adolescence. As a child, Shehu witnessed the terror of the Serbian royalists under King Alexander where 11 Albanian populated villages in the east of Kicevo were razed.
  Shehu was against the Italian occupation and in 1939 formed his own militia to fight against the fascists. On the 19th of April, 1941, Kicevo was occupied by German forces. On the 22nd of June, 1941, Kicevo became apart of the new Albanian state under Germany.[2] At this time, Mit’hat Frashėri published the Balli Kombetar program around the new Albanian state. The Balli Kombetar ideology greatly appealed to Shehu. Shehu formed the Balli Kombetar in Kicevo and held many demonstrations to rally support. The people of Kicevo supported the Balli Kombetar over the communists.[2]
  The Balli Kombetar committee held a meeting in Zajas in 1942.[2] Representatives of the Albanian tribes that attended the meeting elected Shehu as military commander of the region. Shehu transformed the bands of millitia into a proper army. Shehu's battalion patrolled villages around Zajas while commander Mefail Mehmeti(Mefail i Vogel) and his battalion patrolled from Greshnica to Kicevo.[2] Shehu's third elected commander, Begzat Vuli operated from Kicevo to Berikove. At that period, the Ballists successfully repelled the Yugoslav partisans.[2] Shehu not only fought in Zajas but also in Skopje, Gostivar and Debar. While fighting away from Zajas, Shehu became associated with Xhem Hasa.[1]
  In October 1943, a general assembly was called in Zajas. It was decided that the chairman of the committee of the Balli Kombetar will be Mefail Shehu, along with Mefail Mehmeti as vice chairman, Begzat Vuli as treasurer and Skender Presevo as under prefect.[2]
  As the Albanian partisans and Yugoslav partisans were on the rise and the Germans reducing its aid to the Balli Kombetar, Shehu was gradually losing his territory to the partisans.

 7. #27

 8. #28

 9. #29

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335


  keng per trimat e zajazit  keng per Sefer Zajazin dhe Vali Manastiri

 10. #30
  Avatar von Charlie

  Registriert seit
  09.10.2009
  Beiträge
  2.523
  Diesen Thread seh ich gerne!

Seite 3 von 10 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 373
  Letzter Beitrag: 15.05.2015, 15:57
 2. Ilirida - geschichte
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 85
  Letzter Beitrag: 19.09.2014, 00:06
 3. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches ideal (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 04.12.2011, 18:39
 4. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches idela (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 29.11.2011, 19:29
 5. Frage an die Ilirida-Albaner
  Von Kosova_Kid im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 235
  Letzter Beitrag: 19.02.2006, 03:55