BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 10 ErsteErste ... 45678910 LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 92

Helden von ILIRIDA

Erstellt von -ILIRIDA-, 28.10.2011, 23:55 Uhr · 91 Antworten · 23.569 Aufrufe

 1. #71
  Bendzavid
  Zitat Zitat von ökörtilos Beitrag anzeigen
  vielleicht weil es möglicherweise alles nur erfunden ist?
  du pussy, wenns erfunden wäre hätten die genannten Leute nicht existiert.

 2. #72
  Bendzavid
  Zitat Zitat von hamza m3 g-power Beitrag anzeigen
  dieser kapitani ist bosniakischer abstammung, er stammt von der familie des großen zmaj bosne, husein kapetanovic, das ist doch klar, man sieht es ihm auch auch, er ist assimiliert
  Scheißegal, kann auch somalischer Abstammung sein- er hat was für die Albaner getan nicht für die Bosniaken.

 3. #73
  Bendzavid
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  arif kapitani?
  ist tetove albaner
  in tetove gibs keine bosnier in shkup wäre möglich aber tetove ist bosnier-frei
  Ka do boshnjak n'Tetov amo nuk i dikton direkt n'emen, shumnica edhe e nin veten si shiptar.

 4. #74

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)

  Jakup Hasipi (2 shkurt 1951 - 6 janar 2006) u lind dhe jetoi nė fshatin Sllupēan tė Kumanovės. Ishte magjistėr nė teologji dhe patriot i njohur jo vetėm nė fshat e nė rrethin e Kumanovės por nė tėrė Maqedoninė edhe mė gjėrė. Ndėr tė gjitha lirisht mund tė thuhet se ishte mė oratori dhe mė harizmatiku ndėr shqiptarėt e kėtyre trojeve nė kohėn tonė. Ligjėrimet e tija dallohen pėr nga pėrmbajtja harizmatike dhe argumentuese. Paraqitja e tijė multimediale kėto 25 vitet e fundit e posaēėrisht pas viteve 90' ka ndikuar drejtpėrdrejt nė vetėdijėsimin e rrethit tė Likovės si nė aspektin fetarė Islam ashtu edhe nė aspektin kombėtar e patriotik.

  Jeta dhe edukimi

  Jakup Hasipi u lind nė fshatin Sllupēan mė 2 shkurt 1951, shkollimin fillor e kreu nė vendlindje, shkollimin e mesėm e kreu nė Damask tė Sirisė nė medresenė "el-Furkan'" nė vitin 1980. Studimet i kreu nė universitetin e famshėm Al-Az'har, nė fakultetin e bazave tė Fesė Islame tė Egjiptit nė vitin 1985 ndėrsa studimet postdiplomike i vazhdoi nė Bejrut tė Libanit.

  Gjat viteve 1985-1990 punoi si imam nė njė xhami nė Leverkusen tė Gjermanisė ku ka dhėnė kontribut tė ēmueshėm nė kultivimin e vlerave fetare, morale, kulturore e kombėtare.

  I vetėdijshėm pėr situatėn nė trojet tona nė vitin 1990 kthehet nė vendlindje pėr tė kontribuar nė gjendjen e rėndė tė popullatės. Nė ligjėratat e tija ishte shumė i pėrpikt dhe i guximshėm, kėshtu qė ju ka bėr ball kėrcėnimeve dhe marrjeve tė shumta nė pyetje nga ana e policisė sllavo-maqedone. Nga kjo periudhė e gjer nė vdekjen e tij ka organizuar mbi 5000 ligjėrata, kontribut ky qė ka dritė ēdo ditė nė trojet tona pėrmes ruajtjes multimediale.

  Nė vitin 2001 gjat luftės nė Maqedoni Jakup Hasipi paraqitet si njėri ndėr strategėt kryesorė nė organizimin dhe pėrkrahjen e luftės, sepse ishte i bindur se vetėm pėrmes kryengritjes popullata do tė jet nė gjendje ti arrij liritė dhe tė drejtat e veta.

  Pas pėrfundimit tė luftės nė vitin 2003 nė zgjedhjet e rregullta tė Bashkėsisė Islame nė Kumanovė u zgjodh myfti pėr komunėn e Kumanovės dhe Likovės.

  Mė 7 janar 2006 nė njė aksident trafiku nė magjistralen Shkup - Kumanovė ndėrron jetė.

  Kontributi nė Islam

  Kontributi i tij nė sferėn e Islamit ndėr tė rinjt dhe tė rriturit nė Maqedoni dhe Kosovė ėshtė i njohur ndėr kėto troje si pėrmes pjesmarrjeve tė drejtpėrdrejta nė tubime ashtu edhe pėrmes ligjėrimeve multimediale. Vlen tė ceket se tė gjitha filmimet audio dhe video jan falas pa asnjė kufizim nga ana e kėtij ligjėruesi.

  Ndėr kėto xhirime tė ligjėratave mė tė njohurat janė ligjėrata e mabajtur nė Ferizaj me rastin e pėrvjetorit tė lindjes sė Muhametit, nga e cila ligjėrat mbetet thėnja e tij se "...pa lexim jemi qumėsht i prisht, pa lexim jemi popull i prisht...", si dhe xhirimi i ligjeratave nė Prishtinė dhe Ferizaj.

  Kontributi Kombėtarė

  Si njė imam dhe njė menaxher i mirė i ēėshtjeve tė njė fshati ka ndikuar shumė pozitivisht nė organizimin e qytetarėve tė fshatit si nė ēėshtjet e brendshme tė fshatit ashtu edhe nė ato tė jashtme. Organizimi i tij ka qenė i njohur qė nga koha e rrėnimit tė mureve nė teritorin e Maqedonisė proēes ky qė kishte pėr qėllim krijimin e trazirave ndėr shqiptarėt e Maqedonisė.

  Ndikimi i tij me njė dritė tė pastėr patriotike ka qenė gjat luftės sė vitit 2001 kur me veshje tė UĒK-sė ėshtė paraqitur nė opinion dhe ka kėrkuar angazhimin masiv tė popullatės nė luftė kundėr sllavo-maqedonasve, emri dhe vepra e tijė kanė pasur ndikim ndėr poupllatėn gjatė gjithė kohės.


 5. #75
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Ka do boshnjak n'Tetov amo nuk i dikton direkt n'emen, shumnica edhe e nin veten si shiptar.
  Si ta e nin veten si shqiptar, atėherė nuk jan ato boshnjak por jan shqiptar.

 6. #76

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Ka do boshnjak n'Tetov amo nuk i dikton direkt n'emen, shumnica edhe e nin veten si shiptar.
  es gibs torbeshen, slavische muslime, boniaken eher so wenig das sie kein thema sind

 7. #77
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  es gibs torbeshen, slavische muslime, boniaken eher so wenig das sie kein thema sind
  Auch die torbeshen wurden in tetov assimiliert, die torbeshen die ich aus tetov kenne reden alle albanisch, auch daheim.

 8. #78

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  SLLUPĒANI – Kalaja e pamposhtur, porё e harruarё.
  Sllupēani viteve tё fundit , e sidomos 10 vitet e fundit, qё nga lufta e 2001-shit e kёndej, mendoj qё ёshtё emёr i njё fshati mё tё pёrfolur nё Maqedoni dhe mё gjёrё. Pёr kёtё fshat, kategori tё llojllojshme njerёzish kanё folur. Disa me qёllime etiketuese, disa tё tjerё me qёllime ironizuese, disa me qёllime pёrfituese etj. Pёr tё mos u ndalur pёr gjeografinё e Sllupēanit, sepse pёr atё do tё u informoheni nё pikturen e mёposhtme, do tё kaloj nё disa aspekte sociologjike tё tij. Sllupēani gjat periudhёs sё komunizmit , ka qenё fshati mё i “vizituar” nga milicia e Jugosllavisё, pёr gjoja ruajtjen e rendit publik dhe pengimin e “kriminalitetit” tё atёhershёm. Kurse banorёt e kёtij Fshati nё atё periudhё kanё qenё rreth 95 % me profesion Bujqё dhe pjesa tjetёr ishin mergimtarё. Veprimtaria bujqёsore kryesisht ishte prodhimi i duhanit, kulturё kjo industriale, nё tё cilёn tё gjithё banorёt qё nga mosha fёmijёrore e deri tek moshat mё tё shtyra, ishin tё angazhuar, vetёm e vetёm pёr tё i ngopur nevojat e ndёrmarrjes sё “famshme , -monopolit-” ( Kombinatit tё duhanit) me duhan. Prodhimi vjetorё i duhanit nё Sllupēan sillej rreth 500.000 kg. (500 tonelatё). Krahas kёsaj prodhimtarie gjigante tё duhanit nga fshatarёt e Sllupēanit, nё monopol ishin tё punёsuarё 4-5 persona, prej rreth 4000 banorёve qё kishte Sllupēani. Kjo statistik e tmerrshme nё atё periudhё, ёshtё vetёm njё segment i qёndrimit diskriminues tё shtetit tё atёhershёm, pa i cekur hajdutnitё e shumta qё iu janё bёrё gjat procedurave tё dorёzimit, matjes , pagesёs sё duhanit etj. Me fillimin e kalbjes sё rrёnjёve tё komunizmit, qё pёr kёtё ndikuan edhe burra nga ky fshat, me veprimtari tё ndryshme, banorёt e Sllupēanit filluan tё braktisin prodhimtarinё e duhanit dhe u orijentuan nё kultivimin e kulturave tё tjera, psh: prodhimin e specit, domates, lakrёs, patates misrit, grurit etj, pёr tё siguruarё egzistencёn e tyre. Shteti komunist, mё, i dobёsuarё, nuk gjeti formё tjetёr mё klasike pёr tё i ironiazuarё fshatarёt e Sllupēanit, nё qershorё tё vitit 1988 u angazhua me polici dhe arsenal policorё e ushtarak , pёr tё i rrёnuarё murnat e fshatit nё tёrёsi, me pretekstin e “zbukurimit tё fshatit”. Ky aksion policor u pengua katёr ditё me radhё nё hyrje tё fshatit, nga banorёt e Sllupēanit, deri sa intervenimet arrijnё nga Beogradi pёr pёrdorim tё forcёs nё rast tё pengimit tё aksionit. Fshati Sllupēan gjithashtu njihet me invstimet infrastrukturore nga vet banorёt e Sllupēanit. Viteve tetёdhjeta me vet finansim, bёnё asfaltimin e rrugёs dy kilometёrshe e cila ёshtё e lidhur me rrugёn rajonale tё komunёs sё Likovёs, e cila shpie pёr nё fshat, pa asnjё pёrkrahje buxhetore tё shtetit, pastaj instalimin e rymёs elektrike nёpёr fshat dhe renovimin disa herё tё saj e kanё bёrё me vetfinansim, krahas asaj qё ishin taksapagues tё shtetit. Nё fshatin Sllupēan gjithēka qё e gziston , e qё ёshtё nё shёrbim public, ёshtё e ndёrtuarё nga vet banorёt e fshatit, duke filluarё nga ndёrtimi i Shkollёs fillore ku mёsojnё 1000 nxёnёs, ndёrtimi i ambulancёs, e qё shfrytёsohet si ambulancё shtetёrore, ndёrtimi i dy Xhamive, tё cilat ishin tё rrёnuara gjat luftёs nё vitin 2001, e qё pas luftёs prap u rindёrtuan. Sllupēani gjithashtu posedon edhe klubin futbolistik “Besa” i cili funksionon me vet kontributin e fshatarёve, gjithashtu nё Sllupēan funksionon shoqёria kulturo-artistike “Jeta e re” e cila e zhvillon aktivitetin e saj , nё drejtim tё ruajtjes sё vlerave dhe traditave kombёtare dhe kulturore, mё vitin 1991 ishte hapur biblioteka e parё nё komunёn e likovёs, nё Sllupēan (biblioteka “Halid Efendiu”) tё cilёn e kishin furnizuarё tё rinjёt e Sllupēanit me libra tё ndryshёm duke i dorёzuarё librat personal, vullnetarisht ne kёtё bibliotekё, porё kjo bibliotekё u shkatrrua nё luftёn e 2001-shit nga granatimet e ushtrisё Maqedone, dhe mё nuk u renovua nga pamundёsitё ekonomike. E tёrё kjo me vetfinansim tё fshatarёve tё sllupēanit...! Si rezultat i kёsaj gjendje diskriminuese tё banorёve tё kёtij fshati, natyrisht qё nё ditёt kur mё sё shumti iu nevojitej mbёshtetje dhe pёrkrahje ushtrisё e cila do tё sillte mё vonё fitore tё pёrgjithshme, kёtё mbёshtetje e gjetёn nё kёtё fshat- nё Sllupēan. Mbёshtetja e UĒK-ёs nga banorёt e Sllupēanit ishte e qind pёr qindёt. Po thuajse tё gjitha shtёpitё e fshatit ishin shёndrruarё nё konaqe ushtarёsh, natyrisht edhe bashkangjitja e njё numri shum tё madh tё tё rinjёve tё Sllupēanit, nё radhёt e UĒK-sё, ku edhe ndiheshin tё lumtur dhe krenarё pёr nikoqirёsinё dinjitoze... Nё Sllupēan u promovuan shumё komandant tё UĒK-sё , e qё mё vonё u transferuanё nё politikaj, pёr tё i pёrfaqёsuarё interest e popullit. Me shpёrthimin e luftёs mё 2 maj tё vitit 2001, nё Sllupēan ndihej kёnga e fёmijёve gjithandej, tё veshur me rroba tё UĒK-sё e qё u qeshte fytyra, sepse po fillon njё erё e re e jona. Lufta u shpёrnda nё fshatra te tjerё ( Vaksinsё, Orizare, Hotёl, Mateē e deri nё Haraēinё) Luftimet mё tё shumta dhe mё tё ashpra u zhvilluanё nё Sllupēan, ku dhe ranё shumё dёshmorё, nё fushё tё nderit, aty ra edhe dёshmori mё i ri i kombit pёr liri, Abdulmexhid Shahini (14 vjeēarё). Lufta zgjati disa muajё. Banorёt e Sllupēanit kishin kёmbёngulur qё tё mos i lёshojnё shtёpitё e tyre, pёrkundёr thirrjeve tё vazhdueshme tё kryetarit tё atёhershmёm Boris Trajkovskit, pёr tё i lёshuarё vatrat. Nuk e kam ndёrmend tё ndalem nё detajet e luftёs, porё tё shtoj qё gjatё kёsaj lufte Sllupēani u Shkatrrua tёrёsisht, nga granatimet nga katёr anёt, me tё gjitha llojet e kalibrave dhe tё gjithё arsenalin ushtarak dhe policorё qё posedonte Maqedonia. Pas mbarimit tё luftёs, me nёnshkrimin e marveshjes politike te Ohrit, Sllupēani u shёndrrua nё njё destinacion “turistik” pёr vizitёn e varrezave tё dёshmorёve, u bё njё vend promovues i fushatave parazgjedhore te partive politike, duke u lavdruarё me sakrificёn e Sllupēanasve e duke ua kёrkuarё atyre votёn. Nё Sllupēan vijnё njerёzit vazhdimisht pёr tё u njoftuar mё pёr sё afёrmi pёr rrjedhёn e lufёs dhe pёrjetimet e njerёzve gjat luftёs. Kurse akoma nuk ka ardhur njeri, pёr tё pyetur pёr nevojat elementare tё fshatarёve tё kёtij fshati legjendarё. Pas njё lufte tё tmerrshme qё e pёrjetoi Sllupēani, me njё fitore triumfale e qё konsiderohet kthesё historike pёr shqiptarёt e Maqedonisёnё dhe mё gjёrё. Nё maj tё kёtij viti mbushen 10 vjet tё kёsaj lufte, kurse Sllupēani akoma pёrballet me plagёt e saj. Disa shtёpi ende janё nё pamjen e gjat luftёs tё granatuara, kurse njerёzit banojnё nё to, psh. Shtёpia e Adanan Abazit e cila nga pamundёsia pёr ta renovuarё, akoma ёshtё sikur dje tё ket pёrfunduarё lufta, si dhe shumё objekte tjera tё banimit. Sllupēani sot i numron rreth 700 shtёpi me rreth 6000 banorё, porё nuk posedon ujsjellёs, nuk posedon kanalizim, lumi qё rrjedh nё mes tё fshatit, ёshtё i pa rregulluarё, ura qё lidhё dy anёt e lumit , e cila gjendet nё mes tё fshatit ёshtё nё gjendje kritike, e cila ёshtё e ndёrtuarё para 50 viteve me materjal jo adekuat, pёr tё i pёrballuarё mjetet e sotit tё kumunikacionit, sot Sllupēani ёshtё nё errёsirё gjatё natёve, ne mungesё tё ndriēimit publik. D.m.th, fshati i kthesave gjendet ne errёsirё...!!, Shkolla fillore “Faik Konica” e fshatit Sllupēan ёshtё nё kushte mizerie, nё mungesё tё ujsjellsit, nё mungesё tё ngrohjes qendrore, nё mungesё tё lokaleve tё nevojshme pёr tё mёsuarё nxёnёsit, nё mungesё tё rrethojёs sё oborrit tё saj, me ē’rast ёshtё e rrezikuarё jeta e nxёnёsёve nga rruga pёrskaj shkollёs, e cila ёshtё e qarkullueshme pёr automjetet, ironia ёshtё edhe me e madhe me faktin qё akoma nuk ёshtё i ngritur lapidari i dёshmorё , tek varrezat e dёshmorёve, tё cilёt ranё pёr tё ia ndёrruar konceptin e jetёs Shqipёtarёve nё trojet e tyre. Kjo ishte njё pasqyrё e shkurtёr e fshatit Sllupēan, i cili fshat bёri kthesё historike pёr shqiptarёt, e qё tё gjith krenohen mё kёtё fshat, porё askush nuk ndёrmerr ndonjё hap, pёr tё kontribuarё pёr kёtё vatёr kthesash kombёtare shqipёtare. Konstatimi im ёshtё qё Sllupēani ёshtё i shёndrruarё, nga njё vatёr e nderit tё kombit, nё njё geto, qё shёrben vetёm pёr tё vizituarё varrezat e dёshmorёve, pёr kremtimin e dy majit, i cili organizaohet me vetёfinansimin e fshatarёve tё Sllupcanit, ku vijnё figura tё ndryshmё politike e ish ushtarake, pёr tё na thёnё sё Sllupēani ёshtё kala e pampushtur...!!! porё unё do tё ia kisha shtuarё edhe dy fjalё: E ANASHKALUARЁ DHE E HARRUARЁ...
  Bajram Ramadani

  viedo nga lufta 2001 sllupcan


  viedeo nga lufta 2001 sllupcan


  Jakup Hasipi - Hoxha ne sllupcan 2001  Shenasi Ibrahimi(Komandant Togu)

 9. #79

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  kenge per Komandant Sllupcani: Adnan Saku, Beqir Sadiku


  Kenge per Sllupcanin

 10. #80

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  sllupcan garda 2001:


  sllupcan garda 2001:

Seite 8 von 10 ErsteErste ... 45678910 LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 373
  Letzter Beitrag: 15.05.2015, 15:57
 2. Ilirida - geschichte
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 85
  Letzter Beitrag: 19.09.2014, 00:06
 3. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches ideal (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 04.12.2011, 18:39
 4. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches idela (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 29.11.2011, 19:29
 5. Frage an die Ilirida-Albaner
  Von Kosova_Kid im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 235
  Letzter Beitrag: 19.02.2006, 03:55