BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 10 ErsteErste ... 5678910 LetzteLetzte
Ergebnis 81 bis 90 von 92

Helden von ILIRIDA

Erstellt von -ILIRIDA-, 28.10.2011, 23:55 Uhr · 91 Antworten · 23.560 Aufrufe

 1. #81

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Tanusha - Kalaja e Karadakut

  Tanusha e Shkupit ishte gjithnjė njė qerdhe e luftėtarėve tė lirisė. Kurrė nuk mundi tė pushtohet nga donjė regjim, Serbe, Bullgar apo sllavo-Maqedon.

  Fshati Tanusha gjithmonė ka qenė njė mbėshtetje e patriotėve shqiptar, qysh nga kohėt e lashta.
  Nuk ka qenė e rastėsishme lindja dhe themilimi i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare pikėrisht nė Tanushė, duke marrė parasysh se nė kėtė fshatė gjithnjė kanė lind dhe janė rrit trimat shqiptar. Kėshtu qė edhe Ushtria Ēlirimtare Kombėtare e gjeti kėtu mbėshtetjen dhe folen e vetė.

  Tanusha ėshtė njė fshat kodrinoro-malor qė shtrihet nė pjesėn veriore tė Malit tė Zi, tė Shkupit dhe nė pjesėn qendrore tė Karadakut, pėr rreth kufirit Kosovė-Maqedoni. Nė veri kufizohet me Dobėlldehun nė veri-perėndim me Mjakun, nė perėndim me Korbliqin, nė jug me fshatin Bllacė dhe nė lindje me fshatin Brezė. Tanusha ka njė lartėsi mbidetare mbi 1200m ku kodra mė e lartė ėshtė Kodra e Furrės me lartėsi mbi detare 1490m.

  Tanusha, vendlindja e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare

  Pas luftės nė Kosovė edhe nė Maqedoni u rrit presioni i madhė dhe keqtrajtimi ndaj shqiptarėve nga sllavo-Maqedonasit vetėm pse ishim shqipėtar. Tė drejtat tona themelore u shkelėn dhe u cėnuan, e nė veqanti pėr ata djem tė cilėt ishin pjestarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė u pėrndjekėn, arrestuan dhe u malltretuan nė mėnyrė ē’njerzore.

  Dėshtimi i politikės i asaj kohe e bėri tė domosdoshme qė djemėt mė tė mirė tė Kombit t’i dalin zotė popullit dhe tokės sė vetė, me themelimin e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Me qėllim ēlirimin e trojeve dhe popullit shqiptar nė Maqedoni.
  Kėshtu lindi Ushtria Ēlirimtare Kombėtare nė Tanushėn heroike, ku njė numėr i madh i pjesėtarėve tė UĒK-ės ishin nga Tanusha. Sė cilės shumė shpejt ju bashkangjiten edhe djemėt trima nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshevės. Gjithashtu mbėshtjetje tė madhe kishim nga mėrgata shqipėtare si nė mėnyrė morale poashtu edhe atė materiale.
  UĒK-ja ishte njė ushtri e organzuar nė mėnyrė profesionale nga shtabi i pėrgjithshėm.
  Me sulmet e para tė fshatit Tanushė mė 16 shkurt 2001 ra edhe dėshmori i parė i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare Muzafer Veli Xhaferi i cili ishte njė djal trim dhe i pa lodhur pėr qėshtjen kombėtare, sy patrembur dhe me virtyte tė larta.

  Pas rėnjes sė dėshmorit tė parė edhe dajles publike tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, djemėt mė tė mirė tė Kombit nisen pėr nė fshatin Tanushė,vendelindjen e UĒK-sė pėr ti dal nė ndihmė vllėzerėve trima.

  Nė kėtė kohė nė fshatin Tanushė tė Karadakut luftonin djem trima nė beteja tė ashpėra kundėr sllavo-Maqedonasve, tė cilėt pėrdornin tė gjithė makinerinė policoro-ushtarke kundėr Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare.

  Pas rezistencės sė madhe tė UĒK-ės nė fshatin Tanushė, ushtria rriteshte dhe u zgjeroheshte pėr ēdo ditė e mė shumė ku filloj tė shtrihet nė fshatrat pėr rreth, si: Malin, Brezė, Gushincė, Likovė, Orizare, Sllupēan, Vaksincė, Llojan, Mateē, Hotel, Nagushtak, Haraēinė, etj. Kurse edhe nė anėn tjetėr tė Sharrit ku luftohej nė Malėsin e Tetovės, Gostivarit, Radushes, qė edhe kishte beteja shume tė ashpėra.
  Me luftėn e pastėrt dhe tė drejtė tė UĒK-sė e detyruam shtetin e Maqedonise tė pranoj humbjen e luftės dhe tė bėjė marrvjeshje me UĒK-ėn nė Ohėr.
  Gjatė pėrpilimit tė marrėveshjes sė Ohrit kanė marr pjesė edhe ndėrmjetėsuesit ose pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė,ndėrsa me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshje me 13 gushtė 2001 UĒK-ja doli fitimtare e luftės 2001.

  Edhe pse ka kaluar njė periudhė prej 10 vitesh ende kjo marrėveshje nuk ėshtė implementuar nė tėrėsi, e sidomos pjesa qė ka tė bėjė me statusin e veteranėve tė luftės, invalidėve dhe familjeve tė dėshmorėve.  Tanusha mbetet nje nga zonat e lira ne ilirid:  Komandant Hoxha deklaron Tanushen zone te lire:


  Kenge per Tanushen


 2. #82
  Bendzavid
  Zitat Zitat von MkAlb Beitrag anzeigen
  Si ta e nin veten si shqiptar, atėherė nuk jan ato boshnjak por jan shqiptar.
  Po po du me than me prejardhjen boshnjak.

 3. #83
  Bendzavid
  Zitat Zitat von MkAlb Beitrag anzeigen
  Auch die torbeshen wurden in tetov assimiliert, die torbeshen die ich aus tetov kenne reden alle albanisch, auch daheim.
  I kena do Terbesh t'Tetoves n'Kumanov, i kan di burektore. Ato shum multitalenta jan din me fol Shqip, Turqisht edhe Maqedonisht.

 4. #84
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  I kena do Terbesh t'Tetoves n'Kumanov, i kan di burektore. Ato shum multitalenta jan din me fol Shqip, Turqisht edhe Maqedonisht.
  Ne i kena do torbesh ne katund, ama ata nuk din me fol Turqisht ose Maqedonisht, vetėm din me fol Shqip, i kena asimilu

 5. #85

  Registriert seit
  03.09.2011
  Beiträge
  15

  Cool

  soll ich dir sagen wieso man so wenig darüber findet? ...
  weil alles gelogen ist ..

 6. #86
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Stiff Triosumdevet Beitrag anzeigen
  soll ich dir sagen wieso man so wenig darüber findet? ...
  weil alles gelogen ist ..
  Soll ich sagen wo dein Problem ist ? ...

  :Penisneid:

 7. #87
  Avatar von KS.Rosu

  Registriert seit
  29.09.2011
  Beiträge
  1.380
  Ein Name fehlt hier noch!!!
  Ramadan Shiti!!!

 8. #88
  Avatar von Muratoğlu

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  4.724
  Zitat Zitat von MkAlb Beitrag anzeigen
  Auch die torbeshen wurden in tetov assimiliert, die torbeshen die ich aus tetov kenne reden alle albanisch, auch daheim.
  Wieso kommt ihr dann immer zu uns aus Sandzak und labert uns damit voll das wir albanische Abstammung haben? Euch störts doch nicht wenn andere von euch assimiliert wurden, dann sind sie ja Albaner, wieso dann der Scheiss mit Sandzak?

  Sorry ich mag Albaner ja, aber in dem Punkt langweilen mich alle einfach.

 9. #89
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Schoschanah Beitrag anzeigen
  Wieso kommt ihr dann immer zu uns aus Sandzak und labert uns damit voll das wir albanische Abstammung haben? Euch störts doch nicht wenn andere von euch assimiliert wurden, dann sind sie ja Albaner, wieso dann der Scheiss mit Sandzak?

  Sorry ich mag Albaner ja, aber in dem Punkt langweilen mich alle einfach.
  das ist einfach so.

 10. #90
  Avatar von Muratoğlu

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  4.724
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  das ist einfach so.
  Hahaha du Besen.

Seite 9 von 10 ErsteErste ... 5678910 LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 373
  Letzter Beitrag: 15.05.2015, 15:57
 2. Ilirida - geschichte
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 85
  Letzter Beitrag: 19.09.2014, 00:06
 3. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches ideal (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 04.12.2011, 18:39
 4. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches idela (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 29.11.2011, 19:29
 5. Frage an die Ilirida-Albaner
  Von Kosova_Kid im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 235
  Letzter Beitrag: 19.02.2006, 03:55