BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 80 ErsteErste ... 51112131415161718192565 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 796

Hellas in der Türkei

Erstellt von Amphion, 13.11.2014, 17:15 Uhr · 795 Antworten · 35.372 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Barbaros

  Registriert seit
  29.07.2004
  Beiträge
  12.209
  Amphion wenn wir dich nicht hätten

 2. #142
  GLOBAL-NETWORK

  Ausrufezeichen Waren die Trojaner Türken? Truvalılar Türk müydü?

  Haluk Şahin: Türkler isimlerini Truvali General "Turkus" tan alır!

  1214-5407.jpg

  Gösterime girdiğinden bu yana büyük yankı uyandıran Troy filmiyle ilgili son tartışma Truva halkının kökeniyle ilgili. Tarihçiler ikiye bölündü. Türk'tür diyen de var; sadece Anadolu Uygarlığı'nın parçası diyen de...  Dünya sinemaları ile aynı anda Türkiye'de de vizyona giren ve İzmirli şair Homeros'un İlyada destanından uyarlanan "Troy" (Truva) filmi, gösterime girdiği günden beri tartışılıyor. Önce filmin neden Malta ve Meksika'da çekildiği sorgulandı. CHP Antalya Milletvekilleri Feridun Baloğlu ve Tuncay Ercenk Truva'nın neden ait olduğu topraklarda, Çanakkale'de çekilmediğinin yanıtlanması istemiyle Meclis'e soru önergesi sundu. Ardından filmde kullanılan kostümler İngiltere'de sergilenirken; Truva Müzesi'nin personel yetersizliği nedeniyle kapalı tutulması gündeme geldi. Filmle ilgili son tartışma ise Truvalılar Türk müydü, değil miydi?.. Haluk Şahin ve Murat Bardakçı'nın köşelerinde değindikleri konuyu tarihçi ve türkologlara sorduk. Genel kanaat Türk değillerse bile Truvalıların Anadolu Uygarlığı'ndan geldikleri yönünde...

  Türkler adlarını Troyalı general Turkus'tan alır (Die Türken haben ihren Namen vom Trojanischen General Turkus!)

  Haluk Şahin, Radikal'deki köşesinde Truvalıların Türk olduğuna dair iddiaların Ortaçağ'dan beri süre geldiğini yazdı: "Türkler, Troya düştükten sonra Asya'dan kaçıp yıllar sonra bu yenilginin öcünü almak için geri geldiler." Şahin, tarihçi James Harper'ın şu sözlerini hatırlattı: "Türkler adlarını Truva düştükten sonra Asya'nın içlerine kaçan Troyalı generallerden Turkus'tan alır." İşte Şahin'in yazısından alıntılar: "İstanbul'un fethinden sonra Kardinal Isidore yazdığı bir mektupta Fatih Sultan Mehmet'ten Truvalıların Prensi diye söz ediyor. Montaigne, Fatih'in Papa II.Pius'a yazdığı mektupta, 'İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibi Hektor'un öcünü almak hakkımız olduğu halde İtalyanların bize düşmanca davranmalarına şaşırıyorum' demişti."

  Atatürk de Truva'nın öcünü aldık demişti (ATATÜRK sagte einst,man habe sich für TROJA gerächt)

  Truva'nın orijinal hikayesini anlatan Hürriyet Gazetesi tarih yazarı Murat Bardakçı da pazar günü şöyle yazıyordu: "Mustafa Kemal Paşa'nın 1922'deki büyük zaferden sonra İzmir'e uzanırken beraberindekilere söylediği iddia edilen 'Truva'nın öcünü aldık' sözünün temelinde Truva'nın bir Anadolu şehri olduğu inancı vardı. Paşa Afyon'da kazandığı zaferin Anadolu'nun Yunanistan'dan binlerce sene sonra alınmış olduğunu söylemekteydi."

  Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan:Truvalılar Türk hem de Öntürkler kavminden (Die Trojaner waren ein Turkvolk)

  Truvalılar Türk'tür. Tarihte Öntürk'ler diye bir kavim vardır. Bunlar ilk Türk'lerdir ve bir kısmı M.Ö. 3200-1100 yılları arasında Mezopotamya'ya, bir kısmı da Çanakkale'ye göç etti. Bunlara Avrupa'da Etrüsk'ler deniyordu. E sonradan eklenmiştir; E'yi atın; bu Türkler anlamına gelir. Truva da kökeni itibarıyla Türk anlamına gelir. Truva Savaşı sonrası bazı Türkler Orta Asya'ya göç etti. Sonra Bizans'a akın etti. Bizanslılar "yenilen Truvalüar öç almaya geliyor" diyordu.

  Prof. Dr. Oktay Belli (İst. Üniv.):Ayasofya gibi Truva'nın da tapusu bizde
  Truvalılar Türk değil, Anadolu uygarlığının temsilcisidir. Doğu-Batı medeniyetlerinin en büyük çatışması Truva'da olmuştur. Truvalüar Hititlerin bir uzantısıdır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığında "Truva'nın öcünü aldık" demiştir. Truva'yı sahiplenmeyen bir Türk büyüğü gösteremezsiniz. Truva Anadolu'nun parçasıdır. Ayasofya gibi Truva'nın da tapusu bizdedir. Hittiler sahip çıkacak değil ya! O uygarlığın mirasçıları bizleriz, tabii biz sahipleneceğiz.

  Reyhan Körpe (Onsekiz Mart Üniv.): Türk değiller ama Anadolu kültüründen
  Truvalılara Türk diyemeyiz, onlar bir Anadolu kavmi. Hittilerle akrabalar. Bunu nereden çıkarıyoruz? 1995 yılında kazılarda bir Luvi mührü bulduk. Luvi, Hittilerin içinde bir halktı. Truva'da bulunmuş tek yazılı kaynak o. Ayrıca Truva'nın çanak çömleklerine, mimarisine bakıyorsunuz, tam bir Anadolu kültürü. Türk mimarisine, kültürüne benzemiyor. Türkler de bir Anadolu halkı olduğuna göre Truvalıları benimsemekten daha doğal bir şey olamaz.

  Altan Deliorman (Tarihçi): Truvalılara Türk demek fantazidir
  Truvalılar Türktür diye bir şey ilmi değildir. Türk tarih araştırmaları, Türk olan kavimleri, nerede ne zaman yaşadıklarını açık açık belirtir. Bunların arasında Truvalüar yoktur. Truvalüar Türklerin Anadolu'ya gelişinden yüzyıllar önce Anadolu'da yaşamış bir uygarlıktır. Hint-Avrupa kavmidir. Anadolu'da yaşayan kavimlerin Türk olduğu yolunda da iddialar ortaya atılmıştı. Bütün dillerin Türkçe'den türediği söylenmişti. Bunlar fantazi ürünüdür, heyecan yaratır.

  Truva Salonu açıldı ötekiler kapandı!
  Truva filminin gösterime girmesi üzerine 9 yıldır personel yetersizliği yüzünden kapalı tutulan İstanbul Arkeoloji Müzesi içindeki Truva Sergi Salonu ziyaretçilere açıldı. Açıldı açılmasına ama bu kez de diğer 4 salon kapandı.

  1 milyonu aşkın tarihi eserin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi, Klasik Arkeoloji, Eski Şark ve Çinili Köşk olmak üzere 3 büyük müzeyi barındırıyor. Tam kapasite hizmet verebilmesi için gerekli personel sayısı 10 kişi. Personel yetersizliği nedeniyle sıkıntı yaşanan yerlerin başında da dört salonun olduğu ek bina geliyor. Halen 19 kişinin görev yaptığı ek binada 29 kişi olması gerekiyor. Buradaki 29 nolu salonda Trakya, Bitinya ve Bizans eserleri, 30 nolu salonda tarih öncesi İstanbul eserleri, 38 nolu salonda Truva eserleri ve 42 nolu salonda da Suriye, Kıbrıs, Filistin sergi salonu bulunuyor. Bunlar içinde en çok ilgili filmin de etkisiyle Truva salonu görüyor. Ancak Truva'yı gezenler 42 nolu salona giremiyor. Çünkü aynı anda 4 salon açılamıyor.

  'Allah Amerikalılar'dan razı olsun'
  Hakan Yılmaz: Gazetelerde müzeyle ilgili haberleri okudum. Truva Salonu'nu çok merak ettim. Elimizde böyle görkemli bir müze var ancak personel yetersizliği yüzünden salonların bir kısmı kapalı tutuluyor. Kültür Bakanlığı bu büyük esere sahip çıkmalı. Truva Filmi gündeme gelmeseydi eminim bu sergiyi gezme fırsatım olmayacaktı.

  Esen Mermer: Daha önce ziyaret etmek istedim ancak Truva Salonu kapalıydı. Allah, Amerikalılardan razı olsun! Onların sayesinde Truva Sergi Salonu'nu geziyoruz. Herhalde film çıkmasaydı daha 50 yıl beklerdik. İki-üç nöbetçiyle böylesi zenginliklerimizi tanıtamayız. Ankara'nın bir an önce tarihi eserlere sahip çıkması gerekiyor.

 3. #143
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.449
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Man liest es deutlich heraus:

  die heutige Bevölkerung der griechischen Kulturgegenden Kleinasiens sehnen sich zurück nach Hellas, ihrer kulturellen und damit echten Heimat.
  Du bist mir auch einer ...

 4. #144
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Der alte Mann ist inzwischen total geisteskrank

 5. #145

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Nikos Beitrag anzeigen
  Du bist mir auch einer ...
  Denkst Du, das wäre eine Erfindung?

  Eine Bürgermeisterin einer Großstadt aus dem Süden der Türkei hat es einst in einer Sendung des Deutschen TV tatsächlich so gesagt.

  Sie meinte, dass die Stadt deutlich älter als die turkophone Zeit sei, und mit dem Einzug der Türken / Osmanen ja die alte (griechische) Bevölkerung nicht weggelaufen sei, sondern den Glauben der neuen Herrscher angenommen habe.

  Als alte Stadt und zum griechischen Kulturkreis gehörig wünsche sie sich die Aufnahme in die EU, da sie kulturell zu Griechenland und damit Europa gehörten.

  Welchen Kulturkreis sollten sie denn sonst angehören?
  Etwa dem aus der einstigen Heimat der ethnischen Türken, vielleicht aus Uiguristan?


  (oben ist nicht erfunden, doch zeigt sich die Welt zumeist anders, als wir sie wahrnehmen oder sie wahrzunehmen bereit wären)

 6. #146
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963

 7. #147
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.449
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  [...]
  Nun denn. Wenn dem so ist, wird es ja nicht mehr lange dauern, bis sich große Teile der Türkei
  plötzlich Griechenland anschließen wollen.

  Ich deck schon mal den Tisch ...

 8. #148

  Registriert seit
  06.02.2013
  Beiträge
  13.949
  Wow..Amphi

 9. #149

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Nikos Beitrag anzeigen
  Nun denn. Wenn dem so ist, wird es ja nicht mehr lange dauern, bis sich große Teile der Türkei
  plötzlich Griechenland anschließen wollen.

  Ich deck schon mal den Tisch ...
  Das denke ich nicht, dass es dazu kommen wird.
  Aber mit der Zeit ändert sich das Bewußtsein auch im heutigen Kleinasien, dass es sich um einen Kulturkreis handelt, den griechischen.

  Hierzu siehe: http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96mer_Asan  (ich berichtete vor wenigen Tagen Allih, dass ein Prof einen Vortrag über seinen Urlaub in Ostgriechenland hielt, und dabei den Westen der Türkei meinte. Den anwesenden Türken gab er als Antwort, dass für ihn die Türkei bei Diabakir beginne.)

  Mach die Augen auf, in nahezu allen meiner Beiträge geht es um Kultur, selten um Politik.


  (nur haben manch andere hier derartig große Komplexe, weil sie im Gegenzug wenig anbieten können, dass sie das sogleich, um sich zu profilieren, als Rassismus, manche gar als Faschismus, auslegen.
  Dumme Menschen sind gefährlich)

 10. #150
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.449
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  [...]
  Also müssen wir warten, bis die Türken aufwachen?

  Also kein Tisch decken?

Ähnliche Themen

 1. Christen in der Türkei
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 220
  Letzter Beitrag: 17.11.2014, 23:11
 2. Die situation der Christen in der Türkei!
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 09.06.2006, 15:42
 3. Nationalistische Aufwallungen in der Türkei
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 10.04.2005, 03:11
 4. Nationalisten in der Türkei im Aufwind
  Von Grieche im Forum Politik
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 03.04.2005, 18:58
 5. Sexualdelikte sind in der Türkei
  Von Heros im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.12.2004, 20:58