BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 80 ErsteErste ... 71314151617181920212767 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 796

Hellas in der Türkei

Erstellt von Amphion, 13.11.2014, 17:15 Uhr · 795 Antworten · 35.325 Aufrufe

 1. #161
  Avatar von Toruko-jin

  Registriert seit
  22.04.2012
  Beiträge
  23.206
  Wie gesagt. Tisch ist gedeckt.
  Essen gibt es auch in der Törkei, damit könnt ihr mich nicht locken.

 2. #162

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Hellas in der Türkei: die Kirche Hagia Sophia zu Trapezous
  geographische Lage: Polis Trapezous

  Allgemeines:
  Name: Trapezous
  Gründer: Griechen
  Gründung: im siebten Jahrhundert vdZ


  Neue Ereignisse:
  Islam-Erdogan und Islam-Davutoglu haben im Handstreich die alte griechische Kirche, die seit der Osmanischen Zeit als Museum Verwendung fand, zu einer Moschee erklärt. Damit gehen Islam-Erdogan und Islam-Davutoglu einen anderen Weg, als den, den sie einst andeuteten, und die Kirchen ihrem Eigentümer zurückgaben (z.B. im Kappadokia/Kappadokien).

  -
  World heritage Trabzon Hagia Sophia must be stayed as a Museum CAMPAIGN

  The church of Hagia Sofia in Trabzon, north-eastern Turkey, which is a museum today, will be converted into a mosque according to the local Vakif Direction of Trabzon, which is the owner of the estate. The reconstruction works have already been started.

  Please support us sign the petition!
  For more info about Trabzon Hagia Sophia and convert process
  Zitat aus: (www.karalahana.com)
  -

  -

  Die Kirche Haghia Sophia zu Trapezous mit anderem Panorama.
  -

  -

  RUMCA-Tradition verpflichtet

  Die dort lebende griechische Bevölkerung wurde mit der Zeit zuerst christianisiert und dann islamisiert (nicht türkisiert), aber an eines hält sie fest: an ihrer uralten RUMCA-Tradition (griechische Tradition) mit den bekannten Tänzen. Wir wünschen ihr weitere Standfestigkeit und Heimatliebe.


  Weitere Bilder von der Polis Trapezous
  -

  Die Kirche Haghia Sophia
  -

  Traditionelle Häuser in einer durchweg grünen Pontos-Landschaft
  -

  das griechische Kloster Panagia Soumela, von Kemel Pascha einst geschlossen, nach 80 Jahren wiedereröffnet, der Patriarch zu Konstantinopel, Neu-Rom und Byzanz und damit das Zentrum des Christentums feiern seit wenigen Jahren an diesem Ort erneut ihre Litourgie.
  (Bei Interesse den passenden Thread heraussuchen)

  -
  Photos aus (www.karalahana.com) 3. #163
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.683
  Lässt sich gut beten dort.

 4. #164

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Lässt sich gut beten dort.
  Πηγες στην εκκλησια; (?)

 5. #165
  GLOBAL-NETWORK

  Ausrufezeichen

  Yunanlılar: Kendilerini İtalyan sanan Türkler!

  Haşmet Pamuk Alman Lisesi’nden sonra İstanbul Tıp Fakultesi’ni bitiriyor. Hayatını da hekimlik yaparak kazanıyor. Çok iyi bir doktor. Derin, birikimli ve sahici. Ama en az tıp kadar tutkulu olduğu başka bir alan daha var: Tarih. Haşmet, insana sonsuza kadar tarih anlatabilir. Ama güzel anlatır. O anlatırken uyumazsınız, esnemezsiniz. Hatta bir aşk hikâyesi kadar heyecan verici anlatır. Artık biliyorsunuz, merakımın sonu yok. Yine öyle bir sohbet sırasında teybi çalıştırdım. Bu okuyacağınız emprovize bir röportaj. Bu pazar sizi Haşmet Pamuk’la baş başa bırakıyorum, Kuzey Kutbu’nda ayı bakmaya gidiyorum...

  Üzerinde yaşadığımız toprakların tarihiyle başlayalım mı?
  - Bu topraklar, akıl almaz kültür katmanlarından oluşuyor. İsa’dan önce antik Yunanlıların ve Perslerin ağır bastığı bir bölge. Daha sonra Roma kültürü Anadolu’nun tamamına hakim oluyor.  Yıl kaç?

  - MS 200’lü yıllar. Anadolu’nun Roma İmparatorluğu’nun parçası olduğu zamanlar.

  Hangi diller konuşuluyor?
  - Yunanca, Ermenice ve Persçe. Roma, mimari özellikleriyle, yeme-içme kültürüyle, yönetim şekliyle Anadolu’nun hakimi. Hatta sadece Anadolu’ya değil, İtalya, Kuzey Afrika, İngiltere’ye kadar Avrupa’nın büyük bir bölümünde...

  Peki Roma, Doğu ve Batı diye ikiye ayrılınca?
  - Doğu Roma, Bizans İmparatorluğu olarak kendini devam ettiriyor. Batı Roma ise barbar kavimler yüzünden ortadan kayboluyor. Ve Avrupa’da birtakım Katolik krallıklar oluşuyor. Anadolu’daki Bizans İmparatorluğu, Roma’nın varlığını sürdürürken, Antik Yunan’dan aldığı mirası, yani kültürünü, mimarisini, edebiyatını, yemek kültürünü de olduğu gibi devam ettiriyor. Sonuçta da Anadolu’da, o demin söz ettiğim eski medeniyetlerin varlığı üzerinde fevkalade hibrit bir kültür oluşuyor. Bu arada, ‘Pax Romana’dan da söz etmem gerekir. Yani ‘Roma Barışı’ndan. Herkesin kendi özgün kültürünü uygulayabildiği, devam ettirebildiği bir sentez o. Ama Bizans’ın Hıristiyanlaşması sonrasında, Hıristiyanlığın katı kuralları bütün Anadolu’yu etkisi altına alıyor.

  Biz Türkler... Geldik mi artık Anadolu’ya?
  - Henüz değil! Dediğim gibi Anadolu’da, o sıra Bizans İmparatorluğu var. Ve yaklaşık 1000’li yıllarda, güneyden gelen Arap kavimlerinin baskısı altında. Büyük Arap saldırıları var Bizans’a karşı. Ve işte 1071’de Türkler de Anadolu’ya ayak basıyor. Okulda öğretilen klasik tarihin ünlü Malazgirt Savaşı’yla.

  Anlattıklarından anlaşılıyor ki, Türkler Anadolu’ya ayak bastığında, Anadolu boş değil, bir sürü Romalı da yaşıyor...
  - 10 milyon kadar!

  O zaman Anadolu’nun tamamı Türk diyemeyiz...
  - Elbette ki diyemeyiz! Evet, Türkler, Anadolu’ya geldiler, hakim sınıf oldular ama orada yaşayan 10 milyon da Romalı vardı. Gelenlerin çoğu da Türkmen zaten. Kimi Şii, kimi Sünni. Şaman âdetlerini uygulayan da var.  Sonra ne oluyor?

  - Sonra, Selçuklu İmparatorluğu Anadolu’da son derece toleranslı bir imparatorluk kuruyor. Kendilerine, ‘Rumi İmparatorluk’ adını veriyorlar. Yani Roma toprağı üzerinde kurulmuş, ‘Rum Selçuklu İmparatorluğu’. Hatta, imparatorluğun çift kartal sembolünü de alıyor. Dolayısıyla, Türklerin de bölgeye gelmesiyle, Anadolu’ya yeni bir öğe daha katılmış oluyor. Bu topraklarda önce Selçuklular, sonra beylikler, sonra Osmanlılar hakimiyet kuruyor. Böylelikle Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu devri başlıyor. Osmanlı İmparatorluğu da Selçuklu İmparatorluğu gibi bütün dinlere karşı tolerans gösteriyor ve uygulanmasına izin veriyor.

  ANADOLU HIRİSTİYANLIĞI KENDİNİ ÇOK İYİ KORUMUŞTU
  Bu hep söylenir ama nereden biliyoruz?
  - Biliyoruz çünkü Kapadokya kiliselerinin en önemli freskleri 1000 ve 1200 yılları arasında yapılıyor. Yani Selçuklu zamanında... Anadolu’daki Hıristiyan kimlikler manastırlarıyla, yapılarıyla, hünerleriyle, yemekleriyle kendilerini gayet iyi koruyor. Osmanlı İmparatorluğu, zaman içinde yayılmacı politikaları sonucu gerçek bir monarşiye dönüşüyor. Bunun sonucunda da, milliyetçi akımların yükselmesiyle birlikte yıkılıyor. Birinci Dünya Savaşı sonunda, “Ortodokslar Yunanistan’a, Müslümanlar Türkiye’ye” şeklinde bir Türk-Yunan mübadelesi gerçekleşiyor.

  Peki her Ortodoks Rum, her Müslüman da Türk mü?
  - Hayır! Giritli Müslümanların hiçbiri Türkiye’ye geldiğinde Türkçe bilmiyor. Karamanlı Ortodokslar da Anadolu’dan Yunancanın Y’sini bilmeden Yunanistan’a gidiyor. Din bazında karşılıklı bir değişim yapılıyor. Sonra, Türkiye’de Cumhuriyet kuruluyor. Sonunda Türkler Türkiye’de, Yunanlılar da Yunanistan’da. Ama bu, kesinlikle bu topraklarda salt Türklerin, orada da salt Yunanlıların bulunduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca bu topraklarda, bu üçlü sistemden ilk önce ayrılan Roma, daha sonra ayrılan Bizans ve en son gelen Osmanlı ve onun da yıkılmasından sonra bu üç kültürün birleşmesinden doğan eserler kalıyor.

  Çok acayipmiş!
  - Evet. O yüzden de biz Türkler, Yunanlılar ve İtalyanlar birbirimize benzeriz. Yunanistan’a ve İtalya’ya gittiğimizde, bize benzeyen, aynı damak tadına sahip insanlara rastlarız. Öyle ki, mesela Yunanlılar için ‘kendilerini İtalyan sanan Türkler’ diyebiliriz. Oralarda, kendi akrabalarımızın suratlarını görmüş gibi oluruz. Benzer vücut dilini kullanan sıcakkanlı insanlar. Onların yemeklerini yediğimizde, “Şusunu eksik koymuşsun!” diyecek kadar o tadı biliriz. Damak tadımız o kadar benzer. Hafif değişikliklerle, pide pizza, Laz böreği ‘sphogliotella’, mantı ‘ravioli’ olarak karşımıza çıkar. Dinsel olarak da birbirine benzer öğelerimiz var. Azizlere karşılık evliyalar. Kimliklerimizi, modern dünyanın sınırları içerisinde, “Biz belli bir dine aitiz. Kimliğimiz şudur, bayrağımız şudur” diye ayırmamıza rağmen, İtalya’nın, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın ortak bir mirastan geldiğini, anlatılamayacak kadar çok ortak öğeler paylaştığımızı görürüz.

  O zaman Türklerin göçebe olduğu doğru değil!
  - Değil tabii. Türklerin göçebe olduğu görüşüne kesinlikle katılmıyorum. Evet, Türkler Orta Asya’dan Anadolu’ya göç etmiş ve hazır buldukları bir kültürün üzerine eklenmiş; onlarla kaynaşmış. Ama unutmamak gerekir ki, yörede en fazla kalıcı olanlar da Yunanlılar. Zaten hayatlarının büyük bölümünü Anadolu’da geçirdiklerinden, tespih çeken, bağlama çalan, bağlamalarını buzuki haline getirenler onlar.

  Osmanlı’da saraya hizmet eden kişilerin ille de Müslüman olması şart mıdır?
  - Hayır ama bazen kendi istekleriyle Müslüman olmuşlar. Mühim olan imparatorluğa hizmet etmek. Azınlıklar da İmparatorluğu, ortak bir çatı gibi görmüş. Gelişmesinin sırrı da bu. Rumlar da dahil birçok topluluk, Osmanlı İmparatorluğu’nu sevmiş ama dinlerini ve dillerini de korumuş. Osmanlı’da da tıpkı Roma’daki ‘Pax Romana’ gibi bir söylem, ‘Pax Ottomana’ yani Osmanlı Barışı oluşmuş. Bu her imparatorluğa nasip olmayacak bir şey. 1850’lerden sonra karşı hareket başlıyor, milliyetçilik akımları da Osmanlı’nın yıkımını hızlandırıyor.

  TÜRKÇE KONUŞAN KARAMANLILAR YUNANİSTAN’DA ÇOK SIKINTI ÇEKTİ
  Anlattıklarından yola çıkarsak... Bu topraklarda daha önce Rum olduğunu bilmeyen birçok Türk de yaşıyor olabilir...
  - Tabii. Toplumun büyük bölümünün asimile olduğu düşünülebilir. Yani Karadeniz Rumlarının büyük bölümü, kendi istekleriyle Müslüman olmuş. Ve mutlu, mesut, rahat yaşamaktalar. Çok ilginçtir, köylerinde çok eski bir Yunan lehçesi konuşuyorlar. “Bu dil nedir?” diye sorduğunuzda “Anadilim” diyorlar ama onu Yunanca olarak tanımlamıyor. Zaten o dili, artık Yunanca olarak tanımlamak da zor! Ancak Aristoteles’in anlayabileceği bir eski Yunanca konuşuyorlar!

  Kapadokya’da peki?
  - Orada Rumca konuşan kalmamış. Zaten Kapadokya, Rumca değil de Türkçe konuşan bir bölge. İstanbul’da yaşayan Karamanlıların baskısıyla Rum harfleri öğretilmiş ve Rum harfleriyle Türkçe yazılan bir dil geliştirilmiş. Buna, ‘Karamanlidika’ adı veriliyor. Bu dilde yazılmış bir sürü eser var. Bilhassa İncillerini Rum harfleriyle Türkçe yazmışlar. Mezar taşları da, Yunan alfabesiyle Türkçe yazılmış. Yunanistan’a göç ettiklerinde çok sıkıntı çekmişler. Hâlâ Anadolu’da kullanılan lisanı severek konuşan dördüncü nesil Karamanlılar, Karadenizli ve Egeliler var.  Bugün Karadeniz’de yaşayanlara ‘Pontuslu’ derseniz hakaret gibi mi algılar?

  - Bu, onun ‘kimlik anlayışı’na bağlı. Herkesin kendi kimliğini istediği gibi konumlar. ‘Müslüman Türk’üm diyorsa Müslüman Türk’tür. Ama antropolojik açıdan Rumca konuşan birinin Rumluk’tan nasibini aldığını düşünebiliriz. Bu da kötü bir şey değil. Karadeniz’de, dağlarda, hâlâ eski Rumca konuşan bir sürü insan var. Bu lisana ‘Pontiaka’ deniyor. Aynı örneği İtalya’nın güneyinde de görüyoruz. Yunanlılar, M.Ö. 400-500’lerde kolonileşirken İtalya’nın güney bölgesine yerleşmiş. Palermo, Sicilya, Calabria ve Napoli bölgelerinde Yunan kolonileri kurmuşlar. O bölgelerde de hâlâ ‘Grekanik’ adı verilen İtalyanca ve Rumca karışımı bir Rumca konuşuluyor. Ama bu insanlar İtalyan ve Katolik olduklarını söylüyor. Buna saygı duymak lazım. Ama kültür sınır tanımaz!

  İSTANBUL CAMİLERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BİZANS KİLİSELERİNDEN ETKİLENMİŞTİR
  Gelelim İstanbul’a...
  - ‘İstanbul’, Yunanca’dan kotarılmış bir sözcük. Kökeni Yunanca, ‘stin poli’ yani ‘şehre doğru’. İstanbul, tabii ki Bizans’ın kalbi. Hatta Roma’nın kalbi çünkü Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir yer. Fakat kültür katmanlarının üst üste gelmesi sonucunda İstanbul’da çok güzel İslami eserler de verilmiş. Şehir bir nevi Osmanlı, Roma, Bizans, Antik Yunan kimliklerine sahip olmuş ve sonunda da Osmanlı İmparatorluğu’nun kalbi haline gelmiş.

  İstanbul’daki camilerin aslında kiliselerden ilham aldığı doğru mu?
  - Evet. Bizans kiliseleri, mimarlara, özellikle de Mimar Sinan’a esin kaynağı olmuş. Kılıç Ali Paşa Camii mesela, neredeyse Ayasofya’nın aynısı.
  Ancak Anadolu’daki camiler, özellikle de Bursa’daki Ulu Cami, Selçuklu, Türkistan ve Doğu etkisinde. Bilhassa Kapadokya, Konya ve Kayseri bölgesinde çok değerli Doğu kaynaklı camiler bulunmasına karşın İstanbul’daki camilerin büyük çoğunluğunun Bizans kiliselerinden etkilendiği söylenir.  KÜLTÜR AÇISINDAN BİRÇOK ÜLKE TÜRKİYE KADAR KARIŞIK DEĞİL

  Diğer ülkeler de kültür olarak Türkiye gibi ‘hibrit’ yani melez mi?
  - Birçoğu bu kadar karışık değil. Çünkü Türkiye’nin bulunduğu bölge göç alıyor. Ve değerli bir bölge. Özellikle din anlamında azizlerin, evliyaların yaşadığı bir bölge. Fetihler, karşılıklı saldırılar, birtakım geliş gidişler hep bu bölgede olmuş. Aynı gelişimin Norveçliler ve İsveçliler’de olduğunu söyleyemeyiz.

  Peki ya Almanlar?
  - Düşünülebilir. Almanlar, İngilizler, Fransızlar, Germen toplulukları. Çok eskiden bu yana, aynı lisanları değişik lehçelerle konuşup aynı zamanlarda pagan kültürden Hıristiyanlığa geçmişler. Aralarında savaşmalarına rağmen Hıristiyan özellikleri ortak kalmış. Ama bizim bölgemizde Yunanca konuşan, önce Pagan, sonra Hıristiyanlaşan sonra da Müslümanlaşan Anadolu’dan bahsediyoruz. Önceleri Arapça ve Farsça sonra Türkçe konuşan, iki apayrı toplumun birbirlerine karışmasına rağmen, birbirinden bu kadar farklı kültürleriyle birlikte yaşamayı başarması dünya üzerinde görüp görebileceğim en büyük örnek. Bizans ve Osmanlı gibi iki apayrı din ve lisana sahip insanların, düşman kardeşler gibi olsalar da, bu kadar uzun süre birlikte yaşayıp bu kadar aynı kalması çok enteresan. Buna İtalyanları da dahil ediyorum.

  AYNI SÖZLER AYNI YÜZLER
  1820’lere kadar Ortodokslarla Müslümanların birbirini sevmemesi gibi bir durum yok. 1821’de Yunan milliyetçiliği doğduktan sonra, Avrupa’nın da büyük gazıyla Türklere karşı bir kampanya başlatılıyor. Ve Türkler, ‘Kaybolmuş Büyük Yunan Medeniyetinin müsebbibi’ gösteriliyor. Ondan ötürü ‘megali idea’ yani ‘Büyük Yunanistan fikri’ sadece 40-50 yıl tutunabilmiş olsa da, “Yunanlılar hâlâ ‘megali idea’yı istiyor” denir. Balkan Savaşları, mübadele derken, yaşanılanlar, insanlar arasında büyük acılar yaratmış. Bunlara en son örnek 1964 olayları. 1974’ten sonra da Türklerle Yunanlılar tamamen kopmuş. Ancak bizim gibi turizmseverler, eskileri bulup “Ya aslında kardeşiz, politikacılar bunu yapıyor” söylemini getirmiş. Aslına bakarsanız, Ortodoksların bütün kültür materyali Anadolu’da.

  Azizlerinin100’ünden yaklaşık 90’ının memleketi burası. Aziz Haralambos Manisalı, Aya Paraskevi Konyalı, Aya Vasil Kayserili, Aya Nikola Demreli vesaire. Anadolu onlar için bir azizler toprağı. Dolayısıyla bir kültür birlikteliği yaratmak lazım. Biz Türkler, İtalyanlar ve Yunanlılar, ‘Mediterraneo’ filminde de söylendiği gibi ‘aynı sözler aynı yüzler’iz.

  KARPOS, KARPUZ VE KARPUZİ
  Ortodokslarla Müslümanların aynı yerde birlikte yaşamasının sonucunda birçok kelime karşılıklı gidip gelmiş. ‘Kaldırım’ lafı Yunanca ‘kalodromos’ yani ‘iyi yol’ demek. ‘Karpos’ lafı, ‘karpuz’ olup sonra Yunanistan’a ‘karpuzi’ olarak geri dönmüş. Pazari, alisverisi, amani gibi bir sürü ortak sözcük var. Ayazi ayaz, amani aman demek. Bu konuda Yunanistan’da geniş kapsamlı sözlükler mevcut.

  Kaynak:

  Ayşe Arman Hürriyet Gazetesi

 6. #166
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.683
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Πηγες στην εκκλησια; (?)
  Ich meine die Hagia Sophia/Freitagspredigt.

 7. #167

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Ich meine die Hagia Sophia/Freitagspredigt.
  Das habe ich soweit verstanden.
  Warst Du in der griechischen Kirche Hagia Sophia zu Trapezous?

 8. #168
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.683
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Das habe ich soweit verstanden.
  Warst Du in der griechischen Kirche Hagia Sophia zu Trapezous?
  Ja ich war in der heutigen AyaSofya Moschee in Trabzon.Ich war auch am 15.8 in Soumela.

 9. #169

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Ja ich war in der heutigen AyaSofya Moschee in Trabzon.Ich war auch am 15.8 in Soumela.
  Gut.

  Einst hatte ich gehofft, mit Erdogan diesen religiösen Wahn ablegen zu können.
  Ich habe mich gewaltig geirrt in den Herrn.

  Dagegen hat ein Smyrna-Freund schon zu Beginn seir Zeit vor diesen Herren gewarnt.
  Er hatte damals über Erdogan Dinge ausgesprochen, die sich erst jetzt zeigen.
  Eine tolle Menschenkenntnis.

 10. #170
  Avatar von Toruko-jin

  Registriert seit
  22.04.2012
  Beiträge
  23.206
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Ja ich war in der heutigen AyaSofya Moschee in Trabzon.Ich war auch am 15.8 in Soumela.
  Sürmeli ?

Ähnliche Themen

 1. Christen in der Türkei
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 220
  Letzter Beitrag: 17.11.2014, 23:11
 2. Die situation der Christen in der Türkei!
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 09.06.2006, 15:42
 3. Nationalistische Aufwallungen in der Türkei
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 10.04.2005, 03:11
 4. Nationalisten in der Türkei im Aufwind
  Von Grieche im Forum Politik
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 03.04.2005, 18:58
 5. Sexualdelikte sind in der Türkei
  Von Heros im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.12.2004, 20:58