BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 25

Ispovijest jednog krajisnika i hercegovca

Erstellt von Dinarski-Vuk, 24.10.2008, 12:34 Uhr · 24 Antworten · 6.246 Aufrufe

Cigo
    Gledaj, to sto mislis da si ekspert i poznalac bas svega i svacega, ta tvoja „istina“ jedna i jedina dovodite u te smjesne situacije.

Jel‘ to takodjer pise u tvom ustaskom prirucniku kojeg drzis u svom dzepu, da u svakom trenutku mozes iznjeti cinjenice? Mozemo i imenovat neki dio elite NDH koja je docekana crvenih tepihom, koja jos dan danas ima imena ulica i koji bezbrizno zive u Hrvatskoj. Onaj ko tvrdi, da nismo izbaceni iz ustava, da niste postavjali razne svoje punktove po putevima, da ste poceli za svaki grad u RH pravt‘ spiskove srba uglednih i sposobnih, koje je trebalo „samo“ stavit na odstrel, taj za sebe nemoze tvrdit da je objektivan, sto u tvom slucaju davno vec nije slucaj. Sa obzirom, iz kojeg kraja potices, to me uopste i necudi. Genetika mrznje.
    hoces li i ti jedan primjerak ili sto si se non-stop nadovezao tog famoznog prirucnika?a sta se ndh tice,slobodno napisi koja elita to danas bezbrizno zivi i gdje su te ulice.
    a ostale stvari su bile reakcije hrvatske na vase otvorene provokacije i prijetnje.zato nemijesaj kruske i jabuke::wink:
    a sto se moga kraja tice,ovdje su srbi vise dobro dosli nego u svakom drugom hrvatskom kraju

Kakve veze ima jedno i drugo? Zar‘ je nama zabranjeno oplakati svoje najmilije koji su izgubili zivot? Stalno spominjete Boga (kao ti par stranica unazad) kao gladan hljeba, a djavolu sluzite od pamtivjeka. Nisam ti ja kriv, da ste vi imali poludjelu rulju i vasu kvaziintelektualnu i sovinistcki sljam, i da stalno nasjedas na izmisljotine Ivana Tolja i Suskove promizdbene kuhinje. Ma sta mi rece‘, kako je tim srbima bilo boriti se u raznim bojnama i zdrugovima kao recimo slavne (al samo po zlocinima) 4. bojne gardijske brigade, koja je nosila imena hrvatskih viteza Francetica i Bobana. Vidim kako prihvacate te vase branitelje srpske nacionalnost. A svako malo, napadate one nemocne starce i oskrnavljate pravoslavne crkve. Jel‘ to ta Hrvatska, za koju se borio jedan mali dio srba? Da strahuju na svakom koraku, zato sto su srbi? Da im‘ djeca nesmu da idu na vjeronauku? Ti si najbolji rezultat tudjmanove propagandne-masinerije, jer za tebe je svaki zlocinac koje sluzi vojsku u JNA od 01.01.1990 i kasnije SVK, ma bio on tenkista, oficir, vozac kamiona, izvjestavac ili nesto drugo. Pocni konacno mislit‘ sam svojom ludom glavom, nemoj stalno nasjedat na propagandu koju vrsite od pocetka rata do danasnjih dana. Kod nas je vrsena propaganda za vrijeme rata, danas se niti jedan jedini dogadjaj nespominje, samo kad je neka vazna godisnjica, za razliku od vaseg „programa“, kojim svakim danom punite glavu hrvatskom „pucanstvu“. Pokojni Pajic nije bio jedini slucaj, mogu ti jos takvih primjera napisat', da im je lako bilo to nije, bio je rat, najvaznije da im nije falila dlaka sa glave.
    par stranica prije si nesto napisao o argumentima,objektivnosti i istini.
    u redu, znao sam da su to samo floskule i da udaras praznu slamu,ali izadji malo na zrak da se tamo ispuses. a za tvoje frustracije sam ti preporucio doktora:

Duboki trag? Da nisi slucajno studirao filozofiju ili psihilogiju, da postavljas takve dijagnoze. Nezivim ti ja u tom tvoj nacional-sovinistickom raju, koja je sve samo ne multikulturna. To sto eto nekada znate odglumit‘ tolerantno podneblje uz bengalske vatre demokracije za vanjsku optrebu, to je vec druga stvar. One penzije, za koje ste se vazda uvijek borili, ili bolje receno, da ste sacuvali „tekovine“ domovinskog rata i teznje hrvatskog naroda, bilo to u onom il ovom ratu. Jos jedan dobar savjet, prvo rijes‘ svoju bolesnu sovinisticku mrznju, pa se tek onda drugima obrati.
    moram svaki put smijati kad mi cetnik nesto prica o multikulti iako je pun prerasuda,mrznje i kompleksa

Dinarski-Vuk

hoces li i ti jedan primjerak ili sto si se non-stop nadovezao tog famoznog prirucnika?a sta se ndh tice,slobodno napisi koja elita to danas bezbrizno zivi i gdje su te ulice.
    a ostale stvari su bile reakcije hrvatske na vase otvorene provokacije i prijetnje.zato nemijesaj kruske i jabuke::wink:
    a sto se moga kraja tice,ovdje su srbi vise dobro dosli nego u svakom drugom hrvatskom kraju
    Netreba mi hvala, znam kakvi su vam „vjerodostojni“ autori, dal‘ se to radilo o Davoru Paukovicu, Nikici Baricu, Slobodanu Praljku, Dragana Ogurlica, Petra Janjica ili Davora Marijana. Ocito te cude reakcije srba u tom ludom vrijemenu. Sta si ocekivao, kada nazoves ulicu po Mili Budaku, da se srbi dive njegovim pitomim pjesmama. A valjda znas pametnjakovicu, kada i cega je bio ministar, i trebao bi znat da je u junu 1941 u Gospicu odrzao onaj njegov‘ cuveni govor, odnosno njegovu „formulu rijesenja remetilackog faktora, 1/3 srba pobit, 1/3 pokatolict/prekrstit a ostalu trecinu protjerat. I srbi da prihvate „postupke“ jednog Spegelja, Brodarca, Vekica, Glavasa i ostalog sljama? Jesmol‘ trebali prihvat tu Hrvatsku, u kojoj je svaki srbin proglasavan snajperistom, teroristom, okupatorom, banditom itd.? Aj‘ reci ti meni, kakav je to znak srpskom narodu (i jevrejcima, koji su tada najostrije protestovali zbog takvih postupka), kada se promjeni naziv trga zrtava fasizma u trg hrvatskih velikana, a da nezaborvim, da je prvobitno ime podsjecalo da se tamo nalazilo glavno sjediste Gestapo-a. Da ti navedem jos par primjera, nekih zastupnika, koji nisu bas dali srbima uvjerenje, da je Hrvatska njihova domovina/otadzbina, kao zastupnik Damir Majovic, kada je rekao, da netreba srbima vjerovat, ni kad darove donose ili poslanik Ivan Milas, kada je onako „toplo“ porucio srbima, da ce na „nase pravo odgovorit ostrim macem, i da je dan obracuna vrlo blizu.“ Da poznato mi je to vase „gostoprimstvo“, a i one mnoge jame srpskih kostiju po Hercegovini mi govori, koliko su srbi dobrodosili u te krajeve.

par stranica prije si nesto napisao o argumentima,objektivnosti i istini.
    u redu, znao sam da su to samo floskule i da udaras praznu slamu,ali izadji malo na zrak da se tamo ispuses. a za tvoje frustracije sam ti preporucio doktora:
    Naravno, ako bude potrebno, jos jednom cu ti to ponovit. Evo ti dokaza, da nisi odgovorio na postavljena pitanja neg‘ se stalno izmotavas iza neceg drugog. Nista ti nebrini, imam dovoljno „kiseonika“ kod mene, osjecam se sasvim zdravo, ko da mi je 20 godina. Nego, sto ljecis stalno svoje bolesne umove na koncertima puskomitraljesca iz Cavoglava sa tvojim crnim kosuljama, nije valjda da si spao na takve niske grane. Da je cika Raskovic jos ziv, njega bi ti preporucio, hrvati se nikada nisu zalili na njega, bas je bio specijaliziran i strucan za takve pacove kao tebe.

moram svaki put smijati kad mi cetnik nesto prica o multikulti iako je pun prerasuda,mrznje i kompleksa
    Samo se ti smiji, dobro je za zdravlje i duze ces zivjet. Sve te nabrojane simptome utvrdio bi ti pokojni dr. Jova i dao bi ti dijagnozu, da si zrio za ludnicu
    E da znas samo koliko je hrvata bilo u cetnicima, pukao bi od muke

Cigo

Netreba mi hvala, znam kakvi su vam „vjerodostojni“ autori, dal‘ se to radilo o Davoru Paukovicu, Nikici Baricu, Slobodanu Praljku, Dragana Ogurlica, Petra Janjica ili Davora Marijana.
    sta im fali pogotovo praljak je vise nego vjerodostojan.otidji na njegovu stranicu prije nego ovdje bezveze meljes
    Ocito te cude reakcije srba u tom ludom vrijemenu.
    to su bile akcije a ne reakcije::wink:
    Sta si ocekivao, kada nazoves ulicu po Mili Budaku, da se srbi dive njegovim pitomim pjesmama. A valjda znas pametnjakovicu, kada i cega je bio ministar, i trebao bi znat da je u junu 1941 u Gospicu odrzao onaj njegov‘ cuveni govor, odnosno njegovu „formulu rijesenja remetilackog faktora, 1/3 srba pobit, 1/3 pokatolict/prekrstit a ostalu trecinu protjerat.
    znam ja ko je mile budak bio.pokusali su ga cetnici ubiti vec 1932,morao je bjezati a kad se vratio zatvorili su ga i ubili mu zenu.
    pa se sada srbi cude sto je drzao ovake govore.
    I srbi da prihvate „postupke“ jednog Spegelja, Brodarca, Vekica, Glavasa i ostalog sljama? Jesmol‘ trebali prihvat tu Hrvatsku, u kojoj je svaki srbin proglasavan snajperistom, teroristom, okupatorom, banditom itd.? Aj‘ reci ti meni, kakav je to znak srpskom narodu (i jevrejcima, koji su tada najostrije protestovali zbog takvih postupka), kada se promjeni naziv trga zrtava fasizma u trg hrvatskih velikana, a da nezaborvim, da je prvobitno ime podsjecalo da se tamo nalazilo glavno sjediste Gestapo-a.
    zidovi su mozda protestirali ali nisu usli u vojni sukob sa hrvatima.zato su i ostali tu gdje je jesu a niko ih nije dirao.da ste se i vi tako ponasali.......zato nemoj prebaciti krivnju na drugu stranu.
    Da ti navedem jos par primjera, nekih zastupnika, koji nisu bas dali srbima uvjerenje, da je Hrvatska njihova domovina/otadzbina, kao zastupnik Damir Majovic, kada je rekao, da netreba srbima vjerovat, ni kad darove donose ili poslanik Ivan Milas, kada je onako „toplo“ porucio srbima, da ce na „nase pravo odgovorit ostrim macem, i da je dan obracuna vrlo blizu.“
    nemoj izvlaciti stvari iz konteksta.sta si mislio?da ce sutjeti na vase provokacije i na vasu secesiju?ne budi naivan
    Da poznato mi je to vase „gostoprimstvo“, a i one mnoge jame srpskih kostiju po Hercegovini mi govori, koliko su srbi dobrodosili u te krajeve.
    uocljivo je da mnogo toga neznas.jesu li i tamo milijon srba izgubili zivaota?mnogo su vise hrvata tamo stradali nego srba
    Naravno, ako bude potrebno, jos jednom cu ti to ponovit. Evo ti dokaza, da nisi odgovorio na postavljena pitanja neg‘ se stalno izmotavas iza neceg drugog. Nista ti nebrini, imam dovoljno „kiseonika“ kod mene, osjecam se sasvim zdravo, ko da mi je 20 godina.
    nisi ni ti odgovorio koja je to ndh elita u hrvatskoj sto bezbrizno zivi tamo.
    Nego, sto ljecis stalno svoje bolesne umove na koncertima puskomitraljesca iz Cavoglava sa tvojim crnim kosuljama, nije valjda da si spao na takve niske grane. Da je cika Raskovic jos ziv, njega bi ti preporucio, hrvati se nikada nisu zalili na njega, bas je bio specijaliziran i strucan za takve pacove kao tebe.
    nije toliko duhovit ko baja mali ali ima par dobrih pjesama
    Samo se ti smiji, dobro je za zdravlje i duze ces zivjet. Sve te nabrojane simptome utvrdio bi ti pokojni dr. Jova i dao bi ti dijagnozu, da si zrio za ludnicu
    E da znas samo koliko je hrvata bilo u cetnicima, pukao bi od muke
    karadzic je bio sto puta bolji od tog bradatog klauna.
    koliko je hrvata bilo u cetnicima?mnogo jer su to bili pravoslavni hrvati kao i tvoj dida:

Al' da mi nastavimo dalje ....

sta im fali pogotovo praljak je vise nego vjerodostojan.otidji na njegovu stranicu prije nego ovdje bezveze meljes
    Kao prvo, cist mozak i pisanje bez emocija i klerofasisticke mrznje. U pravoj vojnoj literaturi ili opste pisanje o ratnim zbivanjima, nepostoje nikakve odredjene simpatije i termini tipa „hrvati dobri decki, srbi bradati banditi“, a to vrijedi i za srpsku i hrvatsku i bilo koju drugu stranu. Sto se tice Praljka, vec sam odavno pogledao njegovu slikovitu stranicu, punim kamionom falsifikovanih dokumenata i knjiga. Koliko je on „vjerodostojan“ vidio sam u njegovoj zbirci „Pad Bosanske Posavine“, u kojoj nit‘ jednom rijeci nespominje krvavi napad na Cardak kod Dervente na pravoslavni vaskrs ili kada su regularne vojske iz Hrvatske poceli sa napadom na Sijekovac kod Broda i masakriranje srpskih civila (a to naravno nije bila cista agresija na susjednu drzavu) a akcija je pokrenuta zbog navodnog artilerijskog napada JNA koja se sukobila sa pripadnicima HOS-a. A nesto i nespominje one vase tzv. interventne vodove iz Broda i crnokosuljasa iz susjedne Hrvatske i da je vec u martu 92 prebaceno preko hiljadu dobro naoruzanih pripadnika regularne HV koje je predvodio Ante Prkacin iz susjednog Slavonskog Broda, sve mu to nekako izmaklo iz ociju. Da te jos podsjetim, da je izvjesni Praljak 1990 ponosno izjavio bio, da „vani decki vec pjevaju, zaklat‘ cemo srbe“, toliko o toj finoj osobi.
    to su bile akcije a ne reakcije::wink:
    Izgleda da ti neznas razlikovat, sta je „akcija“ a sta „reakcija“. Ovakav kakav sam, opet ti pomazem, da bi mogao bolje situaciju razmotrit. Evo uzimo „balvan-revoluciju“ za nas primjer. Zar‘ nije logicno, da onaj koji postavlja barikade, nesprema napad, vec ga ocekuje? Postojili u vasoj enciklopediji jedno sasvim drugo tumacenje o svrhi, postavljanje barikada ili jos takav zbornik nije odstampan. Znas kako je volio rec‘ Stulic: „Laz izmislja opake snove..“
    znam ja ko je mile budak bio.pokusali su ga cetnici ubiti vec 1932,morao je bjezati a kad se vratio zatvorili su ga i ubili mu zenu.
    pa se sada srbi cude sto je drzao ovake govore.
    Opet brbljas gluposti. A’jmo redom, vec te cuvene 1932 godine je jedna skupina ustasa iz Zadra (grad koji je tada bio u sastavu Italije) prebacila se u Velebit i izvrsila napad na zandarmerijsku stanicu u selu Brusane. Cilj akcije ustasa je bio, da ce njihova akcija izazvat masovni ustanak, osim steta na vratima zandarmerijske stanice nisu nista postigli, i teroristi se vratili nazad u Zadar. Dalje, kada poceta potraga za teroristima u Lici je stigao odred vojske i cetnici Koste Pecanca, pa je tadasnji glavni organizator akcije, poznati gospicki advokat Andrija Artukovic mora pobjec‘. I na kraju, pretres i istraga su naravno rezultirali razbijanjem ustaske mreze i hapsenjen nekih ustasa, od kojih je bas bio tvoj uzor, niko drugi neg‘ ustaski ideolog i buduci ministar NDH, Mile Budak. Al‘ eto, vama se opet pruzila nova prilika za novu teroristicku akciju, kada je kralj Aleksandar posjetio Marsej 1934 i tom prilikom ubijen. Atentat jeste izvrsen od pripadnika VRMO-a, al‘ iza toga svega su stajale ustase.
    zidovi su mozda protestirali ali nisu usli u vojni sukob sa hrvatima.zato su i ostali tu gdje je jesu a niko ih nije dirao.da ste se i vi tako ponasali.......zato nemoj prebaciti krivnju na drugu stranu.
    Crtaj nekom drugom, a nemoj meni. Nemozes jevreje sa srbima usporedit, jer oni nisu nigdje cinili apsolutnu vecinu, oni su bili oduvijek priznata manjina a srbi sa hrvatima cinili su konstitutivan narod, sve dok nas, vas bivsi Titov general nije izbacio iz ustava i proglasio nacionalnom manjinom. Vama zapravo i jeste vojni sukob „dobrodosao“, tj. i bio krajni cilj, jer samo vojnim sukobom mogli‘ ste se tih omrzenih srba rijesiti jednom za sva vrijemena. A sta ste ocekivali, opkoljavanje kasarni, napadi na vojna lica, iskljucivat struju i vodu, a suprotno ocekivat, da vas nece napast‘ JNA? Da‘ nam je samo znat‘ o cemu su Slobo i Franjo razgovarali u Karadjordjevu, da nisu slucajno raspravljali, ko ce nasljedit onaj ljepi Titov brod Vis. Uostalom pitaj Hrvoja Sarinica, on im je i drzao cijelo vrijeme svijecu.

nemoj izvlaciti stvari iz konteksta.sta si mislio?da ce sutjeti na vase provokacije i na vasu secesiju?ne budi naivan
    Nije tu nista izvadjeno iz konteksta, vasa rulja nije davala te izjave tek 92 vec‘ prije ratnih operacija, kada su srbi svoje pitanje iskljucljivo htjeli rijesiti u avnojevskim granicama SR Hrvatske. Trebo bi moj zbunjeni hercegovce znat‘, da je referendum u SAO Krajini bio organizovan samo na odredjenom prostoru, i da je na kraju krajeva na referendumu teoretski moglo izac‘ daleko manji broj od svih srba koji su prema popisu iz 1991 zivjeli na podrucju cijele SR Hrvatske. Vas ministar Spegelj je pored stvaranja HDZ-ovih oruzanih formacija, preduzimao mjere rad‘ onemogucavanja mobilizacije ratnih jedinica OS SFRJ-a, posebno u JNA. Sam Spegelj je trazio ako nisi znao, „prociscavanje“ kadrova u TO Hrvatske, naravno u koordinaciji s’novim strukturama vlasti u raznim opstinama. Provokacije bi ja nazvao one pokusaje u avgustu 1990, kada je hrvatsko vrhovnistvo sa jakim policijskim i paravojnim snagama, opkolilo srpske teritorije sa ciljem, da stvore naoruzane kordone oko tih teritorija. MUP Hrvatske je otvorilo oko 20-ak novih policijskih stanica, vecinom u susjednim mjestima dje zive uglavnom srbi. Znas sta je bio cilj tih akcija, stavit‘ srbe u policijskom okruzenju i blokirat‘ sve garnizone JNA. A sad ti procjeni koje koga provocirao, kad vec glumis toleranciju.

uocljivo je da mnogo toga neznas.jesu li i tamo milijon srba izgubili zivaota?mnogo su vise hrvata tamo stradali nego srba
    Nije li sustina svake polemike, svadje ili rasprave, argumentovano osporti tvrdnje druge strane, hvatajuci je u lazima i naravno proturjecnostima sto meni u tvom slucaju cak i uopste nije ni bas tesko, a moram ovako sa strane priznat‘ da me ova cijela rasprava zabavlja, kao sto si iz mojih „cerakanja“ moga‘ primjetit. Ako nisi znao (mada me to iznenadjuje, posto je to eto u tvom komsiluku), da su Prebilovci kod Capljine, u proslome vijeku bili simbol mucenistva i stradanja srba i duboko urezano u sjecanju hercegovackih srba. Dal‘ znas, da su u ljetu 41, ustase ubile i bacile skoro vise od 800 stanovnika Prebilovica u jame, i to uglavnom preko 90% djece, zena i staraca. Ovo govorimo samo o Prebilovicima, u samoj jami sahranjeni su kosti preko 4‘000 zrtava ustaskih zlocina iz Prebilovaca i njene cijele okoline, al‘ eto vi ste je razornom eksplozijom 1992 unistili.

nisi ni ti odgovorio koja je to ndh elita u hrvatskoj sto bezbrizno zivi tamo.
    Aj‘ da mi neb‘ slucajno prigovarao da ti nisam dao odgovor. Ovo je samo jedan primjer, al mislim sasvim dovoljan. 1971 u Svedskoj je ubijen jugoslavenski ambasador Rolovic, od strane ustaskih terorista (Barisic, Milicevic, Brajkovic i jos par njih vise im se nemogu sjetit‘ imena). A’jmo prvo pocet‘ sa Brajkovicem (inace rodom iz skradinskog zaledja), zivio je dugog vrijemena u Paragvaju pod nekim laznim imenom, kasnije se vratio natrag u Sibenik, dje je odma‘ dobio stan i oficirski cin u hrvatskoj vojsci. Onog drugog teroristu uspjeli smo ubit‘ 91 kod Benkovca, al‘ kako inace doilci „heroju“, sahranjen je na Mirogoju, na groblju „velikana“. A sjecas li‘ se povratka vaseg komandanta koncetracionog logora u Jasenovcu. Nije mi poznato, da je Milosevic dozvolio Damjanovicu, Djujicu i ostalim cetnicima da se vrate natrag. Kako bi, u Hrvatskoj je vladao dokazani sovinista, dok je u Srbiji glavnu rijec imao komunjara, koji je eto i bio protv uvodjenja vjeronauke u skolama.
    nije toliko duhovit ko baja mali ali ima par dobrih pjesama
    Ti kao redovni posjetilac krezavog kamenjarskog zavijala iz Cavoglava, trebo bi znat‘ da jedna njegova pjesma nosi naslov „na ljutu ranu, ljutu travu“. E ako nisi znao, to je bila Paveliceva najava, da ce usljedit genocid nad srbima. U drugoj pjesmi spominje onu svoju omiljenu ustasku kosulju koju mu je ostavio svoj jadni djed, a sad‘ je cuva‘ za svog sina. „Moj Ivane“, jel tako, spominje one svoje kupreske junake, a referira onu slavnu Crnu Legiju, koja je 1942 „odbranila“ Kupres od zlih partizana, al‘ eto onako iz dosade, svih tih godina pocinila brojne zlocine nad srpskim civilima. Jedna je stvar, slusat‘ takve pjesme za vrijeme rata sa ciljem, da dizu moral vojnicima na frontu boreci se od Vinkovaca do Cavtata protiv okupatora, al‘ sasvim druga je kad takve pjesme slusas u 2008 godini i pozivat na linc svih srba usred Maksimira uz topli pozdrav „Za dom spremni“, i da se politicari pojave na tim koncertima i drzavna televizija HTV-a direktno prenosi hrvatskom pucanstvu . Nesto se nesjecam, da je RTS prenosio bilo-kakav nastup Baje Malog Knindze (taj nece ni nastupat na Marakani) i ostalih lokal-patriota, koji eto danas nemogu vise pjevat o ratovima, vec je sustina pjesme alkohol, zene i ludiranje.
    karadzic je bio sto puta bolji od tog bradatog klauna.
    Raso ti je bio ucenik Jove, zar to nisi znao? Raso je i prije rata bio mafijas, za razliku od pokojnog Jove (vjecna mu slava) koji je kao „klaun“ bio na celu neuropsihijatrijske bolnice u Sibeniku. Neznam po cemu ti je Rasa bio bolji, jeli zato sto je zajedno sa svojim lopovima sa Pala cesto saradjivao sa Matom Bobanom i Sarinicem i da je VRS spasila hiljade bojovnika HVO-a bjezeci od turskog noza bijegon preko Vlasica na teritoriji Republike Srpske.
    koliko je hrvata bilo u cetnicima?mnogo jer su to bili pravoslavni hrvati kao i tvoj dida:
    E bona nemoj tako, to sto su tvoji svi bili u ustasama neznaci da je cijelo pucanstvo sluzilo Pavelicevim koljacima. Vidis, pocetkom 43 u Dinarskoj Diviziji je formiran tzv.“Splitsko-Sibenski bataljon“. Medju tim omladincima bilo je dosta cestitih hrvata, koji su do kraja 2.sv. rata ostali u D.D. Cak su hrvati u cetnicima bili na komandim polozajima, a jedan od njih, valjda nisi nikad za to cuo Ivo Jankov (hrvat katolik) koji je bio pjesadijski potporucnik, a kasnije postao porucnik. Mali dio hrvata rimo-katolicke vjeroispovjesti je preslo na pravoslavnu vjeru, ostali nisu promjenili vjeru, i to su ti sve bili hrvat iz primorja, iz Kastela, Sibenika, Splita, Makarske i ostalih mjesta. Kao sto vidis, znali smo za red. Toliko od mene za ovu nedjelju.

Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Al' da mi nastavimo dalje ....

Kao prvo, cist mozak i pisanje bez emocija i klerofasisticke mrznje. U pravoj vojnoj literaturi ili opste pisanje o ratnim zbivanjima, nepostoje nikakve odredjene simpatije i termini tipa „hrvati dobri decki, srbi bradati banditi“, a to vrijedi i za srpsku i hrvatsku i bilo koju drugu stranu. Sto se tice Praljka, vec sam odavno pogledao njegovu slikovitu stranicu, punim kamionom falsifikovanih dokumenata i knjiga. Koliko je on „vjerodostojan“ vidio sam u njegovoj zbirci „Pad Bosanske Posavine“, u kojoj nit‘ jednom rijeci nespominje krvavi napad na Cardak kod Dervente na pravoslavni vaskrs ili kada su regularne vojske iz Hrvatske poceli sa napadom na Sijekovac kod Broda i masakriranje srpskih civila (a to naravno nije bila cista agresija na susjednu drzavu) a akcija je pokrenuta zbog navodnog artilerijskog napada JNA koja se sukobila sa pripadnicima HOS-a. A nesto i nespominje one vase tzv. interventne vodove iz Broda i crnokosuljasa iz susjedne Hrvatske i da je vec u martu 92 prebaceno preko hiljadu dobro naoruzanih pripadnika regularne HV koje je predvodio Ante Prkacin iz susjednog Slavonskog Broda, sve mu to nekako izmaklo iz ociju. Da te jos podsjetim, da je izvjesni Praljak 1990 ponosno izjavio bio, da „vani decki vec pjevaju, zaklat‘ cemo srbe“, toliko o toj finoj osobi.

sad te moram pitati, sta su za tebe istinite dokazi?mislim on je puno dokumenata stavio na tu stranicu koji nose i potpis i stembilj odredenih casnika.kako se to mozes sve falsificirati.mislis li to kako je sve to poslje rata sam napisao iz dosade?barem je napravio stranicu i stavio povjesne dokumente na raspolaganju javnosti.
    a ne kao "krajinaforce" na kojoj mozes sve naci osim istine.sigurno, nisu tamo samo lazi a na njegovoj stranici samo istine,ali uglavnom se na vasoj stranici izivljavaju frustracije prema hrvatima i hrvatskoj.ili veritas koji se proslavio objavljujuce lazne podatke o navodno ubijenim srbima,koji se i dan danas mirno setaju po hrvatskoj.nisam stigao sve procitati na njegovoj stranici kako bi konstantirao da li nesto fali ili ne.ali ako kazes,ostavi mu poruku na stranici mozda ce ti dati odgovor.posao mu sigurno nece propasti
    ja ti skidam kapu do poda,jer malo tko zna ko,kada i sta je govorio protiv srba.nisi imao vremena se baviti politikom, zato sto si morao prezivljavati ali gle cuda imao si dosta vremena slusati ove price.

Izgleda da ti neznas razlikovat, sta je „akcija“ a sta „reakcija“. Ovakav kakav sam, opet ti pomazem, da bi mogao bolje situaciju razmotrit. Evo uzimo „balvan-revoluciju“ za nas primjer. Zar‘ nije logicno, da onaj koji postavlja barikade, nesprema napad, vec ga ocekuje? Postojili u vasoj enciklopediji jedno sasvim drugo tumacenje o svrhi, postavljanje barikada ili jos takav zbornik nije odstampan. Znas kako je volio rec‘ Stulic: „Laz izmislja opake snove..“

ako me ti iz cista mira vrijedas,to je akcija.ako ti zatom opalim samer,to je rakcija.jesam li to dobro skuzio?
    znaci,vi ste bili prva vojska koja se branila napadom?ili zasto ste napadali dubrovnik,zadar,osijek itd?
    to sto ste postavili barikade je bio prvi korak prema vasem cilju.jer poslje "a" dolazi "b" a ne "i" ako znas sta mislim.ili zasto su poslje toga tenkovi jna krenuli prema splitu?na ljetovanje sigurno nisu.
    ili uzmi ovaj primjer,njemci su prvo izuntra slomili ceheslovacku a tek onda sa izvana.prvo su sudeci(sudeten) pravili njihovu "balvan revoluciju", a cesi su popustili.poslje toga se raspala csfr.a tako ste i vi mislili.uzmi jedan dio a poslje odredjenog vremena sve.

Opet brbljas gluposti. A’jmo redom, vec te cuvene 1932 godine je jedna skupina ustasa iz Zadra (grad koji je tada bio u sastavu Italije) prebacila se u Velebit i izvrsila napad na zandarmerijsku stanicu u selu Brusane. Cilj akcije ustasa je bio, da ce njihova akcija izazvat masovni ustanak, osim steta na vratima zandarmerijske stanice nisu nista postigli, i teroristi se vratili nazad u Zadar. Dalje, kada poceta potraga za teroristima u Lici je stigao odred vojske i cetnici Koste Pecanca, pa je tadasnji glavni organizator akcije, poznati gospicki advokat Andrija Artukovic mora pobjec‘. I na kraju, pretres i istraga su naravno rezultirali razbijanjem ustaske mreze i hapsenjen nekih ustasa, od kojih je bas bio tvoj uzor, niko drugi neg‘ ustaski ideolog i buduci ministar NDH, Mile Budak. Al‘ eto, vama se opet pruzila nova prilika za novu teroristicku akciju, kada je kralj Aleksandar posjetio Marsej 1934 i tom prilikom ubijen. Atentat jeste izvrsen od pripadnika VRMO-a, al‘ iza toga svega su stajale ustase.

ni baron münchhausen ti nije ravan jel to sam izmisljas ili ti neko pomaze?ako se u toj, samo tebi poznatoj, akciji u brusane ostetile vrata jedne stanice onda je to plod vandalizma a ne terorizma.ili neznas sta taj pojam znaci?a sto nisu isli u neki grad npr gospic kako bi tamo izazvali narodni ustanak.jer tamo gdje nema naroda tu nema ni ustanak,zar ne?
    kazi o ustama sta god hoces,ali to ubojstvo onog diktatora je bilo za svaku pohvalu.

Crtaj nekom drugom, a nemoj meni. Nemozes jevreje sa srbima usporedit, jer oni nisu nigdje cinili apsolutnu vecinu, oni su bili oduvijek priznata manjina a srbi sa hrvatima cinili su konstitutivan narod, sve dok nas, vas bivsi Titov general nije izbacio iz ustava i proglasio nacionalnom manjinom. Vama zapravo i jeste vojni sukob „dobrodosao“, tj. i bio krajni cilj, jer samo vojnim sukobom mogli‘ ste se tih omrzenih srba rijesiti jednom za sva vrijemena. A sta ste ocekivali, opkoljavanje kasarni, napadi na vojna lica, iskljucivat struju i vodu, a suprotno ocekivat, da vas nece napast‘ JNA? Da‘ nam je samo znat‘ o cemu su Slobo i Franjo razgovarali u Karadjordjevu, da nisu slucajno raspravljali, ko ce nasljedit onaj ljepi Titov brod Vis. Uostalom pitaj Hrvoja Sarinica, on im je i drzao cijelo vrijeme svijecu.

samo ti kreketaj,ali nece ti pomoci u tvojim namjerama.
    12% srba naspram 78% hrvata a vi biste htjeli biti ravnopravni?to nema nigdje na svijetu pa ni u nas.tudjman je samo ispravio tu komunisticku gresku.ali sto nekazes da je prije toga izjavljena autonomia "krajine".znaci,tudjman je na ovakav nacin odgovorio vasem izazovu.(opet akcija-reakcija)

Nije tu nista izvadjeno iz konteksta, vasa rulja nije davala te izjave tek 92 vec‘ prije ratnih operacija, kada su srbi svoje pitanje iskljucljivo htjeli rijesiti u avnojevskim granicama SR Hrvatske. Trebo bi moj zbunjeni hercegovce znat‘, da je referendum u SAO Krajini bio organizovan samo na odredjenom prostoru, i da je na kraju krajeva na referendumu teoretski moglo izac‘ daleko manji broj od svih srba koji su prema popisu iz 1991 zivjeli na podrucju cijele SR Hrvatske. Vas ministar Spegelj je pored stvaranja HDZ-ovih oruzanih formacija, preduzimao mjere rad‘ onemogucavanja mobilizacije ratnih jedinica OS SFRJ-a, posebno u JNA. Sam Spegelj je trazio ako nisi znao, „prociscavanje“ kadrova u TO Hrvatske, naravno u koordinaciji s’novim strukturama vlasti u raznim opstinama. Provokacije bi ja nazvao one pokusaje u avgustu 1990, kada je hrvatsko vrhovnistvo sa jakim policijskim i paravojnim snagama, opkolilo srpske teritorije sa ciljem, da stvore naoruzane kordone oko tih teritorija. MUP Hrvatske je otvorilo oko 20-ak novih policijskih stanica, vecinom u susjednim mjestima dje zive uglavnom srbi. Znas sta je bio cilj tih akcija, stavit‘ srbe u policijskom okruzenju i blokirat‘ sve garnizone JNA. A sad ti procjeni koje koga provocirao, kad vec glumis toleranciju.

hocemo li malo o seselju i njegovim biserima?zato ostavi se nase "rulje" jer za njih je seselj bog sta se prijetnje tice.
    i da su svi srbi izasli na referendum opet biste izgubili(12% naspram 78%)zato nemoram ono ostalo komentirati.
    a sta se udbasa spegelja tice,njega, mesica i manolica bi ja zatvarao da mogu.

Nije li sustina svake polemike, svadje ili rasprave, argumentovano osporti tvrdnje druge strane, hvatajuci je u lazima i naravno proturjecnostima sto meni u tvom slucaju cak i uopste nije ni bas tesko, a moram ovako sa strane priznat‘ da me ova cijela rasprava zabavlja, kao sto si iz mojih „cerakanja“ moga‘ primjetit. Ako nisi znao (mada me to iznenadjuje, posto je to eto u tvom komsiluku), da su Prebilovci kod Capljine, u proslome vijeku bili simbol mucenistva i stradanja srba i duboko urezano u sjecanju hercegovackih srba. Dal‘ znas, da su u ljetu 41, ustase ubile i bacile skoro vise od 800 stanovnika Prebilovica u jame, i to uglavnom preko 90% djece, zena i staraca. Ovo govorimo samo o Prebilovicima, u samoj jami sahranjeni su kosti preko 4‘000 zrtava ustaskih zlocina iz Prebilovaca i njene cijele okoline, al‘ eto vi ste je razornom eksplozijom 1992 unistili.

u ljeto 1941 su cetnici odnjeli historicnu pobjedu nad zenama,starcima i djecama hercegovine.njihove se zrtve nikada nisu ni izbrojeni.a kladijo bi se da su u ta 90% i moja pokojna tetka i mnogo drugih iz mojih krajeva.ali opet ste uspjesno pretvorili zrtve u agresore i agresore u zrtve po dobro poznatoj recepturi

Aj‘ da mi neb‘ slucajno prigovarao da ti nisam dao odgovor. Ovo je samo jedan primjer, al mislim sasvim dovoljan. 1971 u Svedskoj je ubijen jugoslavenski ambasador Rolovic, od strane ustaskih terorista (Barisic, Milicevic, Brajkovic i jos par njih vise im se nemogu sjetit‘ imena). A’jmo prvo pocet‘ sa Brajkovicem (inace rodom iz skradinskog zaledja), zivio je dugog vrijemena u Paragvaju pod nekim laznim imenom, kasnije se vratio natrag u Sibenik, dje je odma‘ dobio stan i oficirski cin u hrvatskoj vojsci. Onog drugog teroristu uspjeli smo ubit‘ 91 kod Benkovca, al‘ kako inace doilci „heroju“, sahranjen je na Mirogoju, na groblju „velikana“. A sjecas li‘ se povratka vaseg komandanta koncetracionog logora u Jasenovcu. Nije mi poznato, da je Milosevic dozvolio Damjanovicu, Djujicu i ostalim cetnicima da se vrate natrag. Kako bi, u Hrvatskoj je vladao dokazani sovinista, dok je u Srbiji glavnu rijec imao komunjara, koji je eto i bio protv uvodjenja vjeronauke u skolama.

pricao si o eliti ndh.a mislim da ta trojica ne spadaju u tu rubriku?!
    sta se sakica tice, osuden je u hrvatskoj.ali to si ocito "zaboravio" kako ne bi nas slucajno pohvalio.

Ti kao redovni posjetilac krezavog kamenjarskog zavijala iz Cavoglava, trebo bi znat‘ da jedna njegova pjesma nosi naslov „na ljutu ranu, ljutu travu“. E ako nisi znao, to je bila Paveliceva najava, da ce usljedit genocid nad srbima. U drugoj pjesmi spominje onu svoju omiljenu ustasku kosulju koju mu je ostavio svoj jadni djed, a sad‘ je cuva‘ za svog sina. „Moj Ivane“, jel tako, spominje one svoje kupreske junake, a referira onu slavnu Crnu Legiju, koja je 1942 „odbranila“ Kupres od zlih partizana, al‘ eto onako iz dosade, svih tih godina pocinila brojne zlocine nad srpskim civilima. Jedna je stvar, slusat‘ takve pjesme za vrijeme rata sa ciljem, da dizu moral vojnicima na frontu boreci se od Vinkovaca do Cavtata protiv okupatora, al‘ sasvim druga je kad takve pjesme slusas u 2008 godini i pozivat na linc svih srba usred Maksimira uz topli pozdrav „Za dom spremni“, i da se politicari pojave na tim koncertima i drzavna televizija HTV-a direktno prenosi hrvatskom pucanstvu . Nesto se nesjecam, da je RTS prenosio bilo-kakav nastup Baje Malog Knindze (taj nece ni nastupat na Marakani) i ostalih lokal-patriota, koji eto danas nemogu vise pjevat o ratovima, vec je sustina pjesme alkohol, zene i ludiranje.

posto mu sve pjesme znas mogli bismo jednom skupa otici na koncert. posudit cu ti i crnu kosulju ako treba.:

Raso ti je bio ucenik Jove, zar to nisi znao? Raso je i prije rata bio mafijas, za razliku od pokojnog Jove (vjecna mu slava) koji je kao „klaun“ bio na celu neuropsihijatrijske bolnice u Sibeniku. Neznam po cemu ti je Rasa bio bolji, jeli zato sto je zajedno sa svojim lopovima sa Pala cesto saradjivao sa Matom Bobanom i Sarinicem i da je VRS spasila hiljade bojovnika HVO-a bjezeci od turskog noza bijegon preko Vlasica na teritoriji Republike Srpske.

nisam,ali bio je najpoznati u bih.on je barem znao sa hrvatima sjesti za stol i pregovarati ne ko raso.

E bona nemoj tako, to sto su tvoji svi bili u ustasama neznaci da je cijelo pucanstvo sluzilo Pavelicevim koljacima. Vidis, pocetkom 43 u Dinarskoj Diviziji je formiran tzv.“Splitsko-Sibenski bataljon“. Medju tim omladincima bilo je dosta cestitih hrvata, koji su do kraja 2.sv. rata ostali u D.D. Cak su hrvati u cetnicima bili na komandim polozajima, a jedan od njih, valjda nisi nikad za to cuo Ivo Jankov (hrvat katolik) koji je bio pjesadijski potporucnik, a kasnije postao porucnik. Mali dio hrvata rimo-katolicke vjeroispovjesti je preslo na pravoslavnu vjeru, ostali nisu promjenili vjeru, i to su ti sve bili hrvat iz primorja, iz Kastela, Sibenika, Splita, Makarske i ostalih mjesta. Kao sto vidis, znali smo za red. Toliko od mene za ovu nedjelju.
    sigurno je bilo prodanih dusa,bilo je i zidova u ustasama.ali da su iz makarske isli cetnicima u dinare cisto sumnjam.
    nemogu ja vise zato ti pozelim lijep i ugodan vikend.
    bog i hrvati:

sad te moram pitati, sta su za tebe istinite dokazi?mislim on je puno dokumenata stavio na tu stranicu koji nose i potpis i stembilj odredenih casnika.kako se to mozes sve falsificirati.mislis li to kako je sve to poslje rata sam napisao iz dosade?barem je napravio stranicu i stavio povjesne dokumente na raspolaganju javnosti.
    Ako oces‘ zaista imat uvidjaj u dokumente, koji nisu falsifikovani, obrati se drzavnoj arhivi Hrvatske ili arhivi bivse Vojske Jugoslavije, tu ces‘ na sva pitanja naci odgovore, a ne ove dokumente koje se vrte po internetu, kao na buvljaku.
    a ne kao "krajinaforce" na kojoj mozes sve naci osim istine.sigurno, nisu tamo samo lazi a na njegovoj stranici samo istine,ali uglavnom se na vasoj stranici izivljavaju frustracije prema hrvatima i hrvatskoj.ili veritas koji se proslavio objavljujuce lazne podatke o navodno ubijenim srbima,koji se i dan danas mirno setaju po hrvatskoj.nisam stigao sve procitati na njegovoj stranici kako bi konstantirao da li nesto fali ili ne.ali ako kazes,ostavi mu poruku na stranici mozda ce ti dati odgovor.posao mu sigurno nece propasti
    Cudno kako vi hrvati stalno pored istinitih domoljubnih-hrvatskih sajtova, trazite odgovore po cetnickim internet portalima, koji okupljaju pijane krajiske veterane, koji onako uspaljeni samo udaraju po tastaturi pisajuci bajke o hiljadu i jednoj noci i njihovim trofejama skalpiranih glava tudjmanovih bojovnika.
    Zahvaljujuci gospon‘ Strbca, Biljane Trkulje, Janka Velimirovica i ostalih saradnika, nase pitanje nije otislo u zaborav. Ali jedna mi je stvar tu nejasna, zasto on vama toliko smeta, ako vec objavljuje lazne podatke? Zar‘ je toliko bivsi sekretar vlade Krajine vama trn u oku, zato sto je bio svjedok u mnogim sudjenjima za ratne zlocine na Haskom tribunalu i pred vasim sudovima, da se godinama vodi kampanja protiv njega, pocevsi od vasih drzavnih advokata sve do umno-bolesnih voditelja kao one cuvene emisije „Istraga“ Roberta Valdeca, sa kojom iz nedjelje u nedjelju sadite „zrno mrznje“ hrvatskom pucanstvu? Ili je Strbac toliko uspjesan lazov, da je sposoban na osnovu svojih lazi dovesti vas u nezgodnu situaciju, da je cak‘ jedan vas advokat iz Osijeka (koji brani Glavasa, a i bio njegov savjetnik za vrijeme rata) podnio prijavu u nekoliko zupanijskih tuzilastava.

ja ti skidam kapu do poda,jer malo tko zna ko,kada i sta je govorio protiv srba.nisi imao vremena se baviti politikom, zato sto si morao prezivljavati ali gle cuda imao si dosta vremena slusati ove price.
    Kao sto vidis, moje sjecanje me jos dobro sluzi. Nisam bio u osnivackom timu SDS-a sa Raskovicem, Zelenbabom, Knezevicem i Opacicem, da sam se bavio politikom, vec‘ sam pratio politicka zbivanja, prije nego sto su ratne sjekire pocele vodit‘ glavnu rijec. U ratu gledas, kako uspjesno izvrsit‘ postavljeni ratni zadatak i da zavris dan, bez da izgubis glavu.
    ako me ti iz cista mira vrijedas,to je akcija.ako ti zatom opalim samer,to je rakcija.jesam li to dobro skuzio?
    Kao i uvjek, kad nemas nikakvog nacina, da bilo sta smisleno odgovoris, pribjegavas na neduhovitim usporedjivanju.

znaci,vi ste bili prva vojska koja se branila napadom?ili zasto ste napadali dubrovnik,zadar,osijek itd?
    dubrovnik
    Vidim da si vojno nepotkovan, al‘ evo odgovorit‘ cu ti ovog‘ puta nesto opsirnije. Nazalost, stara je istina, da u ratu, uvijek prva strada istina, pa i tako zbivanja oko Dubrovnika, cije su price imale dvije dimenzije. Prva je bila ona realna, odredjena stvarnim dogadjajima i vojnim operacijama. Drugu bi ja nazvao „virtuelnom“, stvorena zbog ogromne „gladi“ svijetskih medija povodom ratnih aktivnosti u i oko grada, koji spada u bisere svijetske kulturne bastine. U Dubrovniku se vodio, jedan mali ali moderni tv-rat. Najbolji primjer u ovoj prici je Cavtat, koji zaista pokazuje pravi smisao vojne intervencije JNA i vasu ustasoidnu-propagandu s’druge strane. Jedinice JNA usle su u Cavtat nedje sredinom oktobra 91 i to bez iti ijednog ispaljenog metka. Vase lokalne vlasti su prihvatile saradnju sa komandom JNA i ovo mjesto (koje je ovako sa strane, drugo po velicini od svih ostalih mjesta na dubrovackoj rivijeri) nije pretrpjelo ni najmanje razaranje. I to zato, sto iz tih mjesta niko nije djelovao vatrenim oruzjem na jedinice JNA. U vasim medijima se stalno moglo‘ slusati, da je „srbo-cetnicka jugo-armija“ okupirala Cavtat. Medjutim, JNA nije „okupirala“ Cavtat, vec su se sve jedinice odma‘ povukle, da omoguce da civilni zivot i dalje tece normalno. Upravo je najveci broj sastanaka dubrovackih vlasti, JNA i posmatracke misije EZ odrzan u samome Cavtatu. I gle‘ sad ironije, istu takvu ponudu je JNA dala dubrovackim vlastima, da potpuno isto postupa kao u Cavtatu. Dakle, sustina cijele ove price jeste, ako se JNA obezbjedi da ne bude pucano iz Dubrovnika, prestaje svaki razlog JNA da puca prema Dubrovniku. Vasoj kvazi-intelektualnoj vladi i vrhovniku u Zagrebu to nije odgovaralo i nije dozvolila lokalnim vlastima da prihvate ovu ponudu. Cilj je bio, da Dubrovnik ostane i dalje njihov „adut“ za daljnu medjunarodnu podrsku i prljavi propagandni rat (ista stvar sa Vukovarom). I odmah da ti kazem, nece bit‘ za potrebu da postavljas snimke RTV CG (ciju je logistiku imala‘ HRT), jer odakle‘ cetinjskim zelenasima i ostalim Dukljanima one snimke sa logom HRT-a? A po zenevskoj konvenciji (za koju se stalno drzite, ko gladan hljeba), naoruzani vojnici bi izmedju ostalog morali izbjegavat koristenje zasticenih kulturnih spomenika za svoja dejstva. Ukoliko takve naoruzane grupacije imaju samo papovke (a na snimcima koje izmedju ostalog mozes vidjeti na youtubu, vidu se poneki minobacaci 82mm) koriste isti kao svoj vatreni polozaj, tada vise nisu zasticene zone, vec LEGITIMNI VOJNI CILJEVI.

zadar
    Citava ta akcija udar na Zadar, nije imala JNA za cilj, da bezpotrebno razara grad ili ga zauzme, vec da ga primora, da na taj nacin dopuste mirno povlacenje ljudstva i tehnike iz blokiranih kasarni. Za razliku od Zadra, Sinj nije bio u rusevinama. Sinjani su bili pametniji, dozvolili su da se kroz njihov grad izvuce velike vojne rezervne municije iz nasih skladista sa poligona Kukuzovca. Pune dvije nedjelje je „Lika Trans“ danocno to sve prevozila za Knin. Da je tako Zadar i Sibenik postupao, neb‘ doslo do napada na te gradove. Zadar je imao sansu, koju je zbog svojih ludih glava, nije iskoristio. Opsta poznata je stvar, da su Zadar i Sibenik bili pred padom i u takvoj situaciji neb‘ Hrvatska bila u stanju da funkcionise i rat bi bio gotov, vi biste bili primorani da pregovarate i neb‘ doslo do rata u BiH. Medjutim to uopste i nije bio cilj, zato sto se rat trebao prebacit‘ u BiH. Na zadarskom-ratistu je takodjer djelovala JRM (mornarica). Ukratko da ti navedem postavljene ciljeve JRM, a to su bile izmedju ostalog, disklokacija jedinice JNA iz primorskih mjesta i pomorska blokada hrvatske obale, oba zadatka koje je dobila u tom sukobu izvrsila je uspjesno. Zahvaljujuci Beograda, sacuvana su mnoga mjesta nizduh Jadrana, jer JRM je bila u stanju, da neka mjesta i naselja na Primorju s’ravna sa zemljom. Vezano za zadarsko-ratiste, tu je bio najutvrdjeniji objekat na cijelokupnom ratistu, odnosno aerodrom Zemunik. Neosvojiva „citadela“ sve dok je JNA bila na njemu. U Zitnicu, selo kraj Drnisa, poznato po tome da su stalno vodjeni pregovori vlade RH i raznih komandanata kninskog korpusa i razmjena zarobljenika, potpisan je krajem novembra 91 cuveni „zitnicki sporazum“ izmedju Davorina Rudolfa, ministra pomorstva vlade RH i general-majora (nazalost pokojnog) Vladimira Vukovica. Tek‘ kada ste vidjeli dje vam je granica, usaglaseno je u tom sporazumu izmedju ostalog, da se vlada RH obavezuje da omoguci sigurno i potpuno izmjestanje svih tehnickih, materijalnih i borbenih sredstava i cijelu opremu u vlasnistvu JNA iz garnizona Splita, Zadra, Sibenika i Divulja.
    osijek
    U Osijeku slicna situacija kao i u ostalim gradovima. Sta‘ mislis, kada otvaras iz Osijeka vatru na avione, da ce‘ avijacija bacat letke sa pozivom da ih skidaju kao glinene golubove. Za otrkivanje neprijateljskih polozaja su upotrebljene svijetlece avio-bombe a poslje toga je je usljedio raketni napad. „Oltar domovine“ nebranis na nacin, da po Osijeku bacas srpske civile u Dravi, nego si na prvoj crti linije. Zasto su vam smetali oni „lojalni“ srbi, koji su i tokom rata ostali u Osijeku, mozes pitat Glavasa i Seksa. Jer da su mislili pobjeci iz Osijeka, otisli bi zasigurno ranije.

to sto ste postavili barikade je bio prvi korak prema vasem cilju.jer poslje "a" dolazi "b" a ne "i" ako znas sta mislim.ili zasto su poslje toga tenkovi jna krenuli prema splitu?na ljetovanje sigurno nisu.
    Kojem cilju? Da narod sprijeci upad paravojnih formacija u vecinskim srpskim naseljima? Sve ostalo vezano za barikade sam napisao u prethodnjem tekstu, bezpotrebno je da se stalno ponavljam. Kad’i odakle je to JNA krenula prema Splitu? Ili slucajno mislis na onaj „slavni“ dogadjaj, kada su splicani potrcali da pred KVPO, na mornarima iskalju svoj bjes i udave onog jadnog makedonca, koji je obezbjedjivao komandu Vojno Pomorske Oblasti u Splitu. Kad vec‘ pricas o napadu na Split, tu nikakve veze nije imala JNA, vec ratna mornarica. Znam, da su vam prali godinama mozak sa pricama, da se jednog suncanog dana bez ikakvog povoda, pojavila armada ratnih brodova mrske agresorske sile, na celu sa mocnim razaracem, e gle‘ ironije, pod imenom „Split“ i osvanula pred Splitom i pocela bez ikakvog povoda da ga zasipa granatama iz svih raspolozljivih cjevi.

ili uzmi ovaj primjer,njemci su prvo izuntra slomili ceheslovacku a tek onda sa izvana.prvo su sudeci(sudeten) pravili njihovu "balvan revoluciju", a cesi su popustili.poslje toga se raspala csfr.a tako ste i vi mislili.uzmi jedan dio a poslje odredjenog vremena sve.
    Njemacka je svoju prvu direktnu akciju krsenja versajskog poretka preduzela 1936, tj. simbolickog gesta slanja Vermahta na ljevu obalu Rajne, koja je svih prethodnih godina bila demilitarizovana. Pa je kasnije usljedila nasilna aneksija Austrije (svabe bi voljeli rec „Anschluss“). E sad, Adolf je i slican izgovor odlucio ocito da primjeni na Sudete, oblast Cehoslovacke dje su njemci cinili vecinu. Nesto se nesjecam da je Hitler, trazio autonomiju za njemce, unutar granica Cehoslovacke, al‘ vlada je bila spremna da se odupre oruzanim putem. Kasnije je koliko znas, sklopljen onaj „minhenski sporazum“, kojim je Njemackoj priznato pravo na Sudete. Ostavljena na cedilu (nista novo kod britanaca), cehoslovacka vlada je podlega njemackom ultimatumu. 1939 hitlerove snage su okupirale Cesku i uspostavile projtektorat u sastavu Rajha, Slovacka je na kraju uspostavljena kao satelitska drzava. I sada postupke jedne Hitlerove Njemacke usporedit sa desavanjima iz 90-tih, to moze samo da curi iz Suskove i Toljove kuhinje.

ni baron münchhausen ti nije ravan jel to sam izmisljas ili ti neko pomaze?ako se u toj, samo tebi poznatoj, akciji u brusane ostetile vrata jedne stanice onda je to plod vandalizma a ne terorizma.ili neznas sta taj pojam znaci?a sto nisu isli u neki grad npr gospic kako bi tamo izazvali narodni ustanak.jer tamo gdje nema naroda tu nema ni ustanak,zar ne?
    Ajme cirkusa!
    To sto je tebi i tvom hrvatskom pucanstvu, taj istiniti dogadjaj nepoznat, neznaci da se nikada nije desio. Kada izvris napad na zandarmerijsku stanicu, ona se u cijelome svijetu vodi kao teroristicki akt. Da su na fasadama stanice osvanuli ustaski-grafiti, onda bi mogao pricat o vandalizmu. Al‘ sasvim je „normalno“, da u vasim udzbenicima nestoje takve stvari, vec da je velikosrpska politika iz Beograda iz cistog mira htjela vidjeti miroljubivog pjesnika iz Like dva metra ispod zemlje. A izgleda da vas jos nisu ucili, kako se oznacava i priprema dizanje narodnog ustanka. A, ti i dalje uzalud vristi po dobro poznatim gebelsovim manirima.
    kazi o ustama sta god hoces,ali to ubojstvo onog diktatora je bilo za svaku pohvalu.
    Nisam nikada bio pristalica kralja Ace i njegovih ideja o uvodjenju jugoslovenstva i ukidanje nacija i kada mu je ljepo Zivojin Misic govorio, da se nece sa vama usrecit. Al‘ eto vrijeme je pokazalo da je Misic bio u pravu. Al‘ ova tvoja izjava me podsjeca na onu staru izrjeku „latini su varalice stare“.
    samo ti kreketaj,ali nece ti pomoci u tvojim namjerama.
    12% srba naspram 78% hrvata a vi biste htjeli biti ravnopravni?to nema nigdje na svijetu pa ni u nas.tudjman je samo ispravio tu komunisticku gresku.ali sto nekazes da je prije toga izjavljena autonomia "krajine".znaci,tudjman je na ovakav nacin odgovorio vasem izazovu.(opet akcija-reakcija)
    Interesantna je ta tvoja hdzeovska teorija. Moram ti dat‘ za pravo, da nigdje na svijetu nepostoji, da jedna drzava kao Hrvatska, u kojoj je 1941 naseljavalo oko 30% srba smanji do 1945 na 12% i izadje kao „pobjednik“ iz rata i prosiri se teritoriji kojoj nepripada, zaista jedinstven slucaj, uprkos uzasu i genocidu. A zasto bi i zapravo bili srbi ravnopravni sa hrvatima, mislim osim sto su krajiski srbi pretrpljeli genocid i sto su veliki doprinos dali 6., 7. i 8. diviziji boreci se na svim mogucim frontovima ili kad su jedinice 5.armije oslobodile Rijeku i Istru u cijem su sastavu pretezno bili srbi pod komandom Petra Drapsina, nevidim razloga zasto bi srbi bili ravnopravni sa hrvatima.

hocemo li malo o seselju i njegovim biserima?zato ostavi se nase "rulje" jer za njih je seselj bog sta se prijetnje tice.
    Slobodno, mozemo i o njemu, pocevsi od toga kada je Tita na sudu 1982 u Sarajevu hvalio do neba, a kasnije kad‘ je vidio da cetnistvo donosi vise „okrenuo je curak naopako“, kako vele braca u Srbiji.
    i da su svi srbi izasli na referendum opet biste izgubili(12% naspram 78%)zato nemoram ono ostalo komentirati.
    a sta se udbasa spegelja tice,njega, mesica i manolica bi ja zatvarao da mogu.
    Neznam zasto bi zatvorio UDBASE koji su radili za hrvatsku stvar. I pokojni Racan i njegov slabo umotani SDP su bili „komunjare“ al‘ su opet radili u korist Hrvatske drzave, tada nisu pjevali „od Vardara do Triglava“ vec „Ustani Bane Hrvatska te zove“. Jel‘ sto Spegelja, onaj koji je predlagao, ako bude trebalo, da se organizuje dva-tri covjeka za likvidaciju vojnih lica, u stanu, kuriru i pojavis se na vratima i samo „dum-dum-dum“, koji nije gledao, dal‘ se to radilo o zenama ili djeci, jednostavno bombe u stan i zavrsen posao. A tek‘ sta je porucio Kninu, da ce to pitanje rijesit na taj nacin, sto ce nas pokasapit‘ , divne li‘ buducnost srbima u takvoj drzavi. Manolic i Mesic nisu se slagali sa tvojim vrhovnikom u vezi vodjene politike u BiH, odnosno politicko tretiranje Herceg-Bosne, sto je vjerovatno razlog, zasto bi i jednog i drugog stavio iza brave. Al‘ ipak za mene nepostoje nikakve razlike hrvata ustasa i hrvata komunista. I u davnim vrijemenima su imali zajednicki cilj, tada unistenje kraljevine Jugoslavije i zajednickog neprijatelja, sto je do dana danasnjeg ostalo.

u ljeto 1941 su cetnici odnjeli historicnu pobjedu nad zenama,starcima i djecama hercegovine.njihove se zrtve nikada nisu ni izbrojeni.a kladijo bi se da su u ta 90% i moja pokojna tetka i mnogo drugih iz mojih krajeva.ali opet ste uspjesno pretvorili zrtve u agresore i agresore u zrtve po dobro poznatoj recepturi
    Ovo je biser nad biserima. Bas me zanima, koje to u 2.sv. ratu bio agresor a ko zrtva. Aj‘ znamo kakvo tumacenje gonite u vez‘ „domovinskog rata“ al‘ jos nisam imao cast‘ da cujem i ovo cudo. Naravno, da si izbjegao onaj moj tekst u vez‘ Prebilovica i odjednom skaces kao kenguru na ljeto 41, ovog puta glavnu ulogu imaju cetnici koji 41 (da mi je samo znat‘ dje i pod cijom komandom) kolju sve zivo. Ili su veliko-srpski ideolozi, montirali snimke, kada ste 41 onako srdacno docekali njemackog oslobodioca cvijecem u Zagrebu.
    pricao si o eliti ndh.a mislim da ta trojica ne spadaju u tu rubriku?!
    sta se sakica tice, osuden je u hrvatskoj.ali to si ocito "zaboravio" kako ne bi nas slucajno pohvalio.
    A zasto nebi spadali u tu rubriku? Zar nije njihov cilj bila Nezavisna drzava Hrvatska ili uvodjenje vojne diktature u Jugoslaviji. Neznam sta bi u vezi Sakica trebalo da bude pohvalno, kada se vratio iz Argentine docekan je pocetkom 90-tih kao slavna licnost. Vlada Tudjmana nije pokazala volju, da sudi „slavnom“ komandantu logora, sve dok Izrael nije naznacio, da je potpuno voljan da mu se tamo sudi. I tek je 98 osudjen na maksimalnu kaznu od 20 godina. A, pohvalna je i njegova sahrana, kada je jedan vas svestenik odrzao govor u kojem je savjetovao, da se hrvati ponose Sakicem i da im bude uzor. Kako inace dolici hrvatskim velikanima i po katolickim obicajima, sahranjen je u ustaskoj uniformi.

posto mu sve pjesme znas mogli bismo jednom skupa otici na koncert. posudit cu ti i crnu kosulju ako treba.:
    Hvala za ponudu, dovoljno mi je i ono sto sam slusao na raznim radio-frekvencijama
    Sto se tice kosulje, nije za potrebu, imam kod sebe ljepu kolekciju, samo steta sto su izbusene metcima
    nisam,ali bio je najpoznati u bih.on je barem znao sa hrvatima sjesti za stol i pregovarati ne ko raso.
    U ratnim vrijemenima se sa onim ko ti je objavio rat ne vode politicke pregovore, nego se ili branis sa svim raspolozivim sredstvima ili ides na njegov potpuni poraz. Na vasu srecu, da su ti JNA oficiri bili manje sebicne/nesposobne kukavice, kalkulanti i izdajnici, a vise vojnici, sve te vase kvazi-vojske i paraformacije bile bi razbijene u roku od dva-tri dana i to zajedno s’onima koji su ih stvorili. Na nasu nesrecu, imali smo previse Kadijevica, Vasiljevica, Kolsaka, Tuseva, Kukanjaca, Trifunovica, a samo jednog Tepica. Uostalom, ako nisi znao, Raskovic je 1990 pregovarao i sa Tudjmanom, Leticom, Boljkovcem i Perkovicem.
    sigurno je bilo prodanih dusa,bilo je i zidova u ustasama.ali da su iz makarske isli cetnicima u dinare cisto sumnjam.
    nemogu ja vise zato ti pozelim lijep i ugodan vikend.
    bog i hrvati:
    Nisu oni bili prodane duse, vec su se zajedno sa srbima borili protiv Paveliceve zlocinacke vojske. Stab komandanta Dinarske Divizije je bio u Splitu. Aj' hrvatino, popiji koju zescu i kren' da odgovoras, trebace ti

Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Ako oces‘ zaista imat uvidjaj u dokumente, koji nisu falsifikovani, obrati se drzavnoj arhivi Hrvatske ili arhivi bivse Vojske Jugoslavije, tu ces‘ na sva pitanja naci odgovore, a ne ove dokumente koje se vrte po internetu, kao na buvljaku.

i da su iz drzavne arhive ti bi reakao da su falsificirani,pa nema vise smisla o tome govoriti.

Cudno kako vi hrvati stalno pored istinitih domoljubnih-hrvatskih sajtova, trazite odgovore po cetnickim internet portalima, koji okupljaju pijane krajiske veterane, koji onako uspaljeni samo udaraju po tastaturi pisajuci bajke o hiljadu i jednoj noci i njihovim trofejama skalpiranih glava tudjmanovih bojovnika.

bas zato ih citam,da se malo nasmijam kad nisam najbolje volje
    zato kazi im puno hvala i da tako nastave

Zahvaljujuci gospon‘ Strbca, Biljane Trkulje, Janka Velimirovica i ostalih saradnika, nase pitanje nije otislo u zaborav.

vasa pitanja?mislis vase lazi

Ali jedna mi je stvar tu nejasna, zasto on vama toliko smeta, ako vec objavljuje lazne podatke? Zar‘ je toliko bivsi sekretar vlade Krajine vama trn u oku, zato sto je bio svjedok u mnogim sudjenjima za ratne zlocine na Haskom tribunalu i pred vasim sudovima, da se godinama vodi kampanja protiv njega, pocevsi od vasih drzavnih advokata sve do umno-bolesnih voditelja kao one cuvene emisije „Istraga“ Roberta Valdeca, sa kojom iz nedjelje u nedjelju sadite „zrno mrznje“ hrvatskom pucanstvu? Ili je Strbac toliko uspjesan lazov, da je sposoban na osnovu svojih lazi dovesti vas u nezgodnu situaciju, da je cak‘ jedan vas advokat iz Osijeka (koji brani Glavasa, a i bio njegov savjetnik za vrijeme rata) podnio prijavu u nekoliko zupanijskih tuzilastava.

kao prvo,vas cuveni strbac,"advokat" koji je pijan usmrtio covjeka a da nije odgovorio.toliko o njegovoj moralnoj vjerodostojnosti.
    da tebi lazi ne smetaju mi je davno jasno.ali ako se sa lazima tudje sudbine kroje onda je to neprihvatljivo,barem za civilizirane ljude.
    ako gotovinu osude neka ga osude,ali neka onda odgovara za ono sta je pocinio.ali ako ga se tereti da je ubijao ove ili one a te osobe su i dan danas zive,onda je to nepravda.znam da sam to uzalud napisao jer ti nijegovi lazi idu na mlin,ali morao sam to napisati.
    jer ako jednu laz non-stop ponavljas ona postaje s vremenom istina ako ne odgovoris na to.tako se nazalost stvorila srpska povjest.

Kao sto vidis, moje sjecanje me jos dobro sluzi. Nisam bio u osnivackom timu SDS-a sa Raskovicem, Zelenbabom, Knezevicem i Opacicem, da sam se bavio politikom, vec‘ sam pratio politicka zbivanja, prije nego sto su ratne sjekire pocele vodit‘ glavnu rijec. U ratu gledas, kako uspjesno izvrsit‘ postavljeni ratni zadatak i da zavris dan, bez da izgubis glavu.
    Kao i uvjek, kad nemas nikakvog nacina, da bilo sta smisleno odgovoris, pribjegavas na neduhovitim usporedjivanju.

ali si bio na mitinzima kako bi urlao "ubi ustase"?

A po zenevskoj konvenciji (za koju se stalno drzite, ko gladan hljeba), naoruzani vojnici bi izmedju ostalog morali izbjegavat koristenje zasticenih kulturnih spomenika za svoja dejstva. Ukoliko takve naoruzane grupacije imaju samo papovke (a na snimcima koje izmedju ostalog mozes vidjeti na youtubu, vidu se poneki minobacaci 82mm) koriste isti kao svoj vatreni polozaj, tada vise nisu zasticene zone, vec LEGITIMNI VOJNI CILJEVI.

po zenevskoj konvenciji su krajisnici bili teroristi,tako uzput.
    ali vratimo se dubrovniku.zasto je jna uopce krenula prema dubrovnika?zasto su sva sela prema dubrovniku opljackane i zapaljene ako je jna dosla u "mirovnoj" misiji?otidi dole pa ces i dan danas vidjeti "ostavstine" narodne armije.zasto je cetnicima govoreno da su u dubrovniku 80 000 ustasa koji su na putu prema crnoj gori?a nema ni zrnca istine u tome.a obrana dubrovnika je bila losa,sto znam iz prve ruke pa me nemozes obmanuti sa nekakvim youtube filmovima.to je bio agresorski napad na dubrovnik,sve ostalo su price za sumadijske birtije.

Citava ta akcija udar na Zadar, nije imala JNA za cilj, da bezpotrebno razara grad ili ga zauzme, vec da ga primora, da na taj nacin dopuste mirno povlacenje ljudstva i tehnike iz blokiranih kasarni. Za razliku od Zadra, Sinj nije bio u rusevinama. Sinjani su bili pametniji, dozvolili su da se kroz njihov grad izvuce velike vojne rezervne municije iz nasih skladista sa poligona Kukuzovca. Pune dvije nedjelje je „Lika Trans“ danocno to sve prevozila za Knin. Da je tako Zadar i Sibenik postupao, neb‘ doslo do napada na te gradove. Zadar je imao sansu, koju je zbog svojih ludih glava, nije iskoristio.

znaci,zadrani su krivi sto nisu dopustili pljacku vojne opreme iz "vasih" skladista i zato su morali ginuti nevine civile.mislim s time pada ti prica o obrani u vodu.vi ste pljackali i razarali hrvatsku zemlju kakao vam je bila volja.

U Osijeku slicna situacija kao i u ostalim gradovima. Sta‘ mislis, kada otvaras iz Osijeka vatru na avione, da ce‘ avijacija bacat letke sa pozivom da ih skidaju kao glinene golubove. Za otrkivanje neprijateljskih polozaja su upotrebljene svijetlece avio-bombe a poslje toga je je usljedio raketni napad. „Oltar domovine“ nebranis na nacin, da po Osijeku bacas srpske civile u Dravi, nego si na prvoj crti linije. Zasto su vam smetali oni „lojalni“ srbi, koji su i tokom rata ostali u Osijeku, mozes pitat Glavasa i Seksa. Jer da su mislili pobjeci iz Osijeka, otisli bi zasigurno ranije.

pa sta ti mislis,da su osijecani iz mira neba pucali po avionima?opet pretvaras agresora u zrtvu,po stoti put

Kojem cilju? Da narod sprijeci upad paravojnih formacija u vecinskim srpskim naseljima? Sve ostalo vezano za barikade sam napisao u prethodnjem tekstu, bezpotrebno je da se stalno ponavljam. Kad’i odakle je to JNA krenula prema Splitu? Ili slucajno mislis na onaj „slavni“ dogadjaj, kada su splicani potrcali da pred KVPO, na mornarima iskalju svoj bjes i udave onog jadnog makedonca, koji je obezbjedjivao komandu Vojno Pomorske Oblasti u Splitu. Kad vec‘ pricas o napadu na Split, tu nikakve veze nije imala JNA, vec ratna mornarica. Znam, da su vam prali godinama mozak sa pricama, da se jednog suncanog dana bez ikakvog povoda, pojavila armada ratnih brodova mrske agresorske sile, na celu sa mocnim razaracem, e gle‘ ironije, pod imenom „Split“ i osvanula pred Splitom i pocela bez ikakvog povoda da ga zasipa granatama iz svih raspolozljivih cjevi.

dobro znas koji cilj.i ako pogledas popis stanovnistva i granice tzv.krajine onda ces brzo vidjeti da su srbi u vecini tih mjestima bili u manjini a ne u vecini.
    pricam o tenkovima jna koji su jesen 1991 krenuli iz bih prema splitu.narod izisao na ulice a jna se nije usudila pregaziti civile.
    dobro to znas,posto imas dobro pamcenje

Njemacka je svoju prvu direktnu akciju krsenja versajskog poretka preduzela 1936, tj. simbolickog gesta slanja Vermahta na ljevu obalu Rajne, koja je svih prethodnih godina bila demilitarizovana. Pa je kasnije usljedila nasilna aneksija Austrije (svabe bi voljeli rec „Anschluss“). E sad, Adolf je i slican izgovor odlucio ocito da primjeni na Sudete, oblast Cehoslovacke dje su njemci cinili vecinu. Nesto se nesjecam da je Hitler, trazio autonomiju za njemce, unutar granica Cehoslovacke, al‘ vlada je bila spremna da se odupre oruzanim putem. Kasnije je koliko znas, sklopljen onaj „minhenski sporazum“, kojim je Njemackoj priznato pravo na Sudete. Ostavljena na cedilu (nista novo kod britanaca), cehoslovacka vlada je podlega njemackom ultimatumu. 1939 hitlerove snage su okupirale Cesku i uspostavile projtektorat u sastavu Rajha, Slovacka je na kraju uspostavljena kao satelitska drzava. I sada postupke jedne Hitlerove Njemacke usporedit sa desavanjima iz 90-tih, to moze samo da curi iz Suskove i Toljove kuhinje.

nema to nista sa suskom,jer i sljepac bi vidio paralele.

Ajme cirkusa!
    To sto je tebi i tvom hrvatskom pucanstvu, taj istiniti dogadjaj nepoznat, neznaci da se nikada nije desio. Kada izvris napad na zandarmerijsku stanicu, ona se u cijelome svijetu vodi kao teroristicki akt. Da su na fasadama stanice osvanuli ustaski-grafiti, onda bi mogao pricat o vandalizmu. Al‘ sasvim je „normalno“, da u vasim udzbenicima nestoje takve stvari, vec da je velikosrpska politika iz Beograda iz cistog mira htjela vidjeti miroljubivog pjesnika iz Like dva metra ispod zemlje. A izgleda da vas jos nisu ucili, kako se oznacava i priprema dizanje narodnog ustanka. A, ti i dalje uzalud vristi po dobro poznatim gebelsovim manirima.

bla bla bla,ajde kazi mi sto je to stepan radic nezakonito radio da su ga tvoji junaci usred sabora ubili?jel i on osarao neka vrata?

Nisam nikada bio pristalica kralja Ace i njegovih ideja o uvodjenju jugoslovenstva i ukidanje nacija i kada mu je ljepo Zivojin Misic govorio, da se nece sa vama usrecit. Al‘ eto vrijeme je pokazalo da je Misic bio u pravu. Al‘ ova tvoja izjava me podsjeca na onu staru izrjeku „latini su varalice stare“.

e to je sada stvar percepcije ko se to usrecio a ko nije.nisu hrvati zednuli za kralja iz beogradskog pasaluka i za sumadijom.nego je kralj trazio "izlaz" na more.ali nije to vise bitno

Interesantna je ta tvoja hdzeovska teorija. Moram ti dat‘ za pravo, da nigdje na svijetu nepostoji, da jedna drzava kao Hrvatska, u kojoj je 1941 naseljavalo oko 30% srba smanji do 1945 na 12% i izadje kao „pobjednik“ iz rata i prosiri se teritoriji kojoj nepripada, zaista jedinstven slucaj, uprkos uzasu i genocidu. A zasto bi i zapravo bili srbi ravnopravni sa hrvatima, mislim osim sto su krajiski srbi pretrpljeli genocid i sto su veliki doprinos dali 6., 7. i 8. diviziji boreci se na svim mogucim frontovima ili kad su jedinice 5.armije oslobodile Rijeku i Istru u cijem su sastavu pretezno bili srbi pod komandom Petra Drapsina, nevidim razloga zasto bi srbi bili ravnopravni sa hrvatima.

bivsi kolonist,nemoj ti,ama bas ti pricati o zemlji koja ne pripada tebi i tvojima vi ste ko siptari na kosmetu ako hoces jedan primjer.oni su uspjeli a vi niste sto se moze nazvati pehom.ali istina i pravda nisu na vasoj strani.a sta se tvojih borbenih divizija tice,je su li to oni kraijsnici bili koji su ubili beogradsku bourgeoisie pa su nagradene sa zemljom u istocnoj slavoniji?

Slobodno, mozemo i o njemu, pocevsi od toga kada je Tita na sudu 1982 u Sarajevu hvalio do neba, a kasnije kad‘ je vidio da cetnistvo donosi vise „okrenuo je curak naopako“, kako vele braca u Srbiji.

sa aplauzom je docekan u "krajini" pa mu nemoj sada okrenuti leda.

Neznam zasto bi zatvorio UDBASE koji su radili za hrvatsku stvar. I pokojni Racan i njegov slabo umotani SDP su bili „komunjare“ al‘ su opet radili u korist Hrvatske drzave, tada nisu pjevali „od Vardara do Triglava“ vec „Ustani Bane Hrvatska te zove“. Jel‘ sto Spegelja, onaj koji je predlagao, ako bude trebalo, da se organizuje dva-tri covjeka za likvidaciju vojnih lica, u stanu, kuriru i pojavis se na vratima i samo „dum-dum-dum“, koji nije gledao, dal‘ se to radilo o zenama ili djeci, jednostavno bombe u stan i zavrsen posao. A tek‘ sta je porucio Kninu, da ce to pitanje rijesit na taj nacin, sto ce nas pokasapit‘ , divne li‘ buducnost srbima u takvoj drzavi. Manolic i Mesic nisu se slagali sa tvojim vrhovnikom u vezi vodjene politike u BiH, odnosno politicko tretiranje Herceg-Bosne, sto je vjerovatno razlog, zasto bi i jednog i drugog stavio iza brave. Al‘ ipak za mene nepostoje nikakve razlike hrvata ustasa i hrvata komunista. I u davnim vrijemenima su imali zajednicki cilj, tada unistenje kraljevine Jugoslavije i zajednickog neprijatelja, sto je do dana danasnjeg ostalo.

ti ne razlikujes izmedju hrvatima a prigovaras mi da mrzim,lazem,vrijedam???? duhovit si,to ti moram priznati.
    a o mesicu sam previse rijeci potrosio na ovoj stranici.ako te zanima gledaj po drugim temama.

Ovo je biser nad biserima. Bas me zanima, koje to u 2.sv. ratu bio agresor a ko zrtva. Aj‘ znamo kakvo tumacenje gonite u vez‘ „domovinskog rata“ al‘ jos nisam imao cast‘ da cujem i ovo cudo. Naravno, da si izbjegao onaj moj tekst u vez‘ Prebilovica i odjednom skaces kao kenguru na ljeto 41, ovog puta glavnu ulogu imaju cetnici koji 41 (da mi je samo znat‘ dje i pod cijom komandom) kolju sve zivo. Ili su veliko-srpski ideolozi, montirali snimke, kada ste 41 onako srdacno docekali njemackog oslobodioca cvijecem u Zagrebu.

nemogu tako otvoreno pricati o toj temi,jer su me upozorili(moderatori) da ce me za uvjek sperati.ali dobro znas ko je vec prije dolaska njemaca imao vojsku a ko je je morao tek formirati.

A zasto nebi spadali u tu rubriku? Zar nije njihov cilj bila Nezavisna drzava Hrvatska ili uvodjenje vojne diktature u Jugoslaviji. Neznam sta bi u vezi Sakica trebalo da bude pohvalno, kada se vratio iz Argentine docekan je pocetkom 90-tih kao slavna licnost. Vlada Tudjmana nije pokazala volju, da sudi „slavnom“ komandantu logora, sve dok Izrael nije naznacio, da je potpuno voljan da mu se tamo sudi. I tek je 98 osudjen na maksimalnu kaznu od 20 godina. A, pohvalna je i njegova sahrana, kada je jedan vas svestenik odrzao govor u kojem je savjetovao, da se hrvati ponose Sakicem i da im bude uzor. Kako inace dolici hrvatskim velikanima i po katolickim obicajima, sahranjen je u ustaskoj uniformi.

elita je za mene nesto drugo.sakic nije slavno docekan,neznam otkud ti ta prica.ali znam da si kreativan.

Hvala za ponudu, dovoljno mi je i ono sto sam slusao na raznim radio-frekvencijama
    Sto se tice kosulje, nije za potrebu, imam kod sebe ljepu kolekciju, samo steta sto su izbusene metcima
    U ratnim vrijemenima se sa onim ko ti je objavio rat ne vode politicke pregovore, nego se ili branis sa svim raspolozivim sredstvima ili ides na njegov potpuni poraz. Na vasu srecu, da su ti JNA oficiri bili manje sebicne/nesposobne kukavice, kalkulanti i izdajnici, a vise vojnici, sve te vase kvazi-vojske i paraformacije bile bi razbijene u roku od dva-tri dana i to zajedno s’onima koji su ih stvorili. Na nasu nesrecu, imali smo previse Kadijevica, Vasiljevica, Kolsaka, Tuseva, Kukanjaca, Trifunovica, a samo jednog Tepica. Uostalom, ako nisi znao, Raskovic je 1990 pregovarao i sa Tudjmanom, Leticom, Boljkovcem i Perkovicem.

i da je baba musko zvala bi se dusko.tako je to,pomiri se s time.
    a o cemu je to raso pregovarao ja neznam.mislim,non stop je pricao o ustasama a ne o hrvatima.kako se moze posteno razgovarati ako suprotnu stranu vrijedas?nije tudjman pricao o cetnicima nego o srbima.

Nisu oni bili prodane duse, vec su se zajedno sa srbima borili protiv Paveliceve zlocinacke vojske. Stab komandanta Dinarske Divizije je bio u Splitu. Aj' hrvatino, popiji koju zescu i kren' da odgovoras, trebace ti
    sreca da nisi katolik,jer bi inace proveo cijeli dan na ispovijedaonici:

i da su iz drzavne arhive ti bi reakao da su falsificirani,pa nema vise smisla o tome govoriti.
    Nemoj stalno ovdje prodavati maglu. Kad budes u mogucnosti da dodjes do drzavnih arhiva mozemo dalje razgovarati.

bas zato ih citam,da se malo nasmijam kad nisam najbolje volje
    zato kazi im puno hvala i da tako nastave
    Ti kao redovni posjetilac krajiskog internet portala, trebao bi znati, da i tamo postoje pravila koje je propisao vlasnik foruma. Citate vi druge stvari, koje vas ocigledno stalno svrbe, upravo dokaz je broj posjetioca iz ljepe vase, citajuci dosta dobrog materijala koji svjedoci o nasim stradanjima i onima koji na nasoj krvi i nasim zgaristima napravise svoju drzavu. Na Krajinaforcu, nije dozvoljeno pozivati na nasilje, mrznju ili slicno.
    vasa pitanja?mislis vase lazi::wink:
    Po obicaju ne citas uopste sta pisem, jer da to cinis, vidio bi da ovaj tvoj odgovor nema nikakve veze sa onim, sto sam napisao. Kad govorim, o nasem „pitanju“, onda mislim na nas status ili politicko tretiranje.
    kao prvo,vas cuveni strbac,"advokat" koji je pijan usmrtio covjeka a da nije odgovorio.toliko o njegovoj moralnoj vjerodostojnosti.
    Za ovo prvi put cujem, najvjerovatnije opet jedna od niz ustaskih podvala. Koje se to godine i u kojem mjestu navodno dogodilo?

da tebi lazi ne smetaju mi je davno jasno.ali ako se sa lazima tudje sudbine kroje onda je to neprihvatljivo,barem za civilizirane ljude.
    Vidis na osnovicu vasih tjeralica, krojite vec godinama sudbine nevinih ljudi. Meni su licno poznati nekoliko 10-ak takvih slucajeva, tj. „lakrdija“ ustasoidnih sudova, da se sve srpsko proglasi za ratni zlocin. Jesu li takvi postupci takodjer neprihvatljivi ili su zadovoljavajuci, jer se radi o srbima?

ako gotovinu osude neka ga osude,ali neka onda odgovara za ono sta je pocinio.ali ako ga se tereti da je ubijao ove ili one a te osobe su i dan danas zive,onda je to nepravda.znam da sam to uzalud napisao jer ti nijegovi lazi idu na mlin,ali morao sam to napisati.
    Antu Gotovinu nece osudit, zato sto ima velikog mentora iza sebe, u to budi siguran, bez obzira, sto su pocinjeni niz zlocina pod njegovim zapovjednistvom od Maslenice, Grahova, Mrkonjic Grada sve do „Oluje“.

jer ako jednu laz non-stop ponavljas ona postaje s vremenom istina ako ne odgovoris na to.tako se nazalost stvorila srpska povjest.
    Jos jedan pokusaj, vlasitih kontradiktornosti, nelogicnih konstrukcija i jeftinog etiketiranja.
    ali si bio na mitinzima kako bi urlao "ubi ustase"?
    to sto ti zlonamjerno tumacis, na moje ukazivanje, nema veze sa prethodnim postom. Ali vidi se, da nastavljas i dalje lijepiti usmrdelje slinave etikete.
    po zenevskoj konvenciji su krajisnici bili teroristi,tako uzput.
    U svakoj vojnoj enciklopediji nacices definiciju urbanog ratovanja, ulicnih borbi i gerile. Posto kod vas nije izdata nova hrvatska vojna enciklopedija, pokusaj barem naci onu vojnu enciklopediju vojnoizdavackog zavoda iz 70-tih, ciji je urednik bio Nikola Gazevic. Prvo nauci one osnovice opste vojne literature/terminologije, s‘obzirom kada dolazi od osobe koja izmedju ostalog nezna razlikovat pojam terorizma i vandalizma, a kamoli znacenje i sadrzaj zenevske konvencije i nacin ratovanja.
    ali vratimo se dubrovniku.zasto je jna uopce krenula prema dubrovnika?zasto su sva sela prema dubrovniku opljackane i zapaljene ako je jna dosla u "mirovnoj" misiji?otidi dole pa ces i dan danas vidjeti "ostavstine" narodne armije.zasto je cetnicima govoreno da su u dubrovniku 80 000 ustasa koji su na putu prema crnoj gori?a nema ni zrnca istine u tome.a obrana dubrovnika je bila losa,sto znam iz prve ruke pa me nemozes obmanuti sa nekakvim youtube filmovima.to je bio agresorski napad na dubrovnik,sve ostalo su price za sumadijske birtije.
    Vidis, ono sto niko ne moze poreci, ma koliko se god ti i tvoji trudili, cinjenica je, da se iz Dubrovnika vojno-djelovalo, pa makar to bilo i papovkama i minobacacima. Propagandu koju prodajete (na koju bi se ne samo odusevio tvoj omiljeni Josef Gebels, vec i vjerovatno i cijela politicka uprava MORH-a sa klevetnikom Toljem na celu) pucanstvu, da je 700 „branitelja“ sa papovkama zaustavilo 30‘000 do zuba naoruzanih, uglavnom totalno pijanih Crnogoraca sa Durmitora, Lovcena i Orjena. Gledaj neznalico, ja te uopste nezelim sa vasim snimkama obmanuti (nije moja kovanica, vec potpuno vas originalni proizvod zajedno sa cetinjskim zelenasima, odnosno sa novinarom cetinjskog magazina „Liberal“ Kocom Pavlovicem). A vi u spomenicku jezgru sve sa minobacacima, pa svi u dreku: „Spasavajte nas!!“. Sto nisu junaci stali na megdan „pijandurama“ nego zbrisali, pa onda mucki smisljeno raspali iz spomenicke jezgre, a onda kuknjava i dreka, kada „pijanci“ uzvrate stostruko. Odma me ova cijela prica podjseti na Mostar, tj. kada ste onako junacki srusili Stari most, prvo ste se hvalili, pa ste onda tvrdili da ga uopste i niste srusili, da je sam od sebe pao, i na kraju da ste ga srusili, jer je bio vojni legitimni cilj, posto su ga za invaziju na zapadni Mostar koristile jedinice ABiH. A sto se tih „spaljenih“ sela tice, volio bi znati, pod kojim komandantom i pod kojom jedinicom se to desilo, posto sve znas iz prve ruke. Ili se po tvojoj vojnoj terminologiji smatra civilnom kucom/zgradom, kada se iz nje dejstvuje snajperom ili papovkama?
    znaci,zadrani su krivi sto nisu dopustili pljacku vojne opreme iz "vasih" skladista i zato su morali ginuti nevine civile.mislim s time pada ti prica o obrani u vodu.vi ste pljackali i razarali hrvatsku zemlju kakao vam je bila volja.
    E, jadnice moj, cega li se ti u svojoj nemoci hvatas i na kraju opet ispadnes smijesan. Ajde, procitaj ponovo pazljivo sta sam gore napisao. Vojna skladista su u vlasnistvu JNA, dakle nemoze biti rijec o pljacki a da te podsjetim, da je JNA proglasena vec u martu 1991 neprijateljskom vojskom. Ja sam ti vec naveo primjer Sinja (na koji se uopste i nisi osvrnuo). Artilerija nije snajperska puska, postoji namjerno gadjanje civila i ono drugo, sto u slucaju Zadra nije bio slucaj. Ova tvoja posljedna rijecenica zapravo i govori, da nisi u stanju da argumentirano odgovoris (bolje reci, niti na jedan moj post), vec je gradirao u potpuni kosmarni nered prepun besmislica i ulicarskog vrijedanja.
    pa sta ti mislis,da su osijecani iz mira neba pucali po avionima?opet pretvaras agresora u zrtvu,po stoti put
    Naravno da jesu, nepricamo o borbama, kada je JRV otkrivala neprijateljske polozaje ZNG. Al‘ vidim, razumjes se ti u vojsku, ko marija u drveni k****. Upotreba avijacije RV i PVO moze se podjeliti u dvije faze. Do sredine septembra 1991, manje je dejsvovala borbena, a vise transportna avijacija u evakuaciji opreme, vozenju ranjenih, doturanje sredstava i snabdevanje jedinica. Ako se vratimo malo unazad, od ljeta 91 aktivnost jedinica RV i PVO-a u Hrvatskoj mozemo takodjer podjeliti na dvije cjeline, prva, aktivnost snaga koje su bile u okruzenju vasih snaga od septembra do kraja godine 91, druga, borbene zadatke ostalih snaga koje su sa svojih aerodroma van okruzenja dejstvovale u podrsci snagama JNA. Komanda RV-a i PVO-a je dosta puta upozoravala hrvatsku stranu, da nenapada neke od vazduhoplovnih objekata u kojima se cuva raketno gorivo, jer inace moze prouzrokovati ekolosku katastrofu velikih razmjera. PS: Neodgovori ti meni, sta bi sa onim „lojalnim“ srbima u Osijeku ili se kao i uvijek „izmotavas“ oko teme?
    dobro znas koji cilj.i ako pogledas popis stanovnistva i granice tzv.krajine onda ces brzo vidjeti da su srbi u vecini tih mjestima bili u manjini a ne u vecini.
    Ajmo redom. Ako pricamo o gradovima ili vecim naseljima, srbi su cinili vecinu u Kninu, Benkovcu, Obrovcu, Gracacu, Srbu, Korenici, Petrinji , Plitvicama, Donjem Lapcu, Vojnicu, Vrginmostu, Dvoru na Uni, Glini, Kostajnici, Pakracu, Okucanima, Jasenovcu, Belom Manastiru. Hrvati su cinili vecinu u Drnisu, Slunju, Vukovaru i Iloku. Gledajuci cijelokupnu granicu Krajine, srbi su prije pocetka rata 1991 cinili apsolutnu vecinu.

pricam o tenkovima jna koji su jesen 1991 krenuli iz bih prema splitu.narod izisao na ulice a jna se nije usudila pregaziti civile.
    dobro to znas,posto imas dobro pamcenje
    Nikakvi tenkovi JNA (a znam o kojoj jedinici pricas) nisu krenuli prema Splitu, vec su krenuli na Kupres.
    nema to nista sa suskom,jer i sljepac bi vidio paralele.
    Po obicaju elementarno neznanje i kontradiktornost u jednoj rijecenici.
    bla bla bla
    Poceo si mucati, aj‘ uzmi saku tableta i popiji koju casu vode pa nastavi dalje brbljati.
    ajde kazi mi sto je to stepan radic nezakonito radio da su ga tvoji junaci usred sabora ubili?jel i on osarao neka vrata?
    Nakon mnogih godina politicke nestabilnosti, meteza i svadja, u narodnoj Skupstini je 1928 radikalski poslanik Punisa Racic (inace crnorukac iz Crne Gore) izvrsio atentat na vodje HSS. Racic je nekoliko puta upozoravao Radice de prestanu vrijedjati srpski narod, ali je „kap prelila casu“, kada je Stjepan Radic upitao bio, koliko kosta srpska krv prolivena na Kajmakcalanu i na Ceru i kako bi je hrvati otkpuli. Toliko o Radicu.
    e to je sada stvar percepcije ko se to usrecio a ko nije.nisu hrvati zednuli za kralja iz beogradskog pasaluka i za sumadijom.nego je kralj trazio "izlaz" na more.ali nije to vise bitno
    Za izlaz na more, nije bilo potrebno da se stvori drzava SHS. Prema Londonskom ugovoru iz 1915, uzimalo se za mogucnost, da Srbija dobije Vojvodinu, Bosnu, zapadnu Hercegovinu i neki dio Dalmacije sve od Trogira do Neretve, sa Splitom i otokom Bracem kao izlaz Srbije na slobodno more. A Crna Gora bi dobila istocnu Hercegovinu, Boku Kotorsku i juznu Dalmaciju sa Dubrovnikom. A zabari bi dobili sjevernu Dalmaciju sa Sibenikom i Zadrom i jos neka dalmatinska otoka. Srbija je bila saveznica antantskih snaga i pobjednica 1.sv.rata, al‘ Srbija se nazalost ponijela velikodusno prema svojoj „hrvatskoj braci“, koja ih je za zahvalu strpala 41 u Jasenovac. Da nije stvorena SHS (to vam je bilo najbolje, sto se moglo desit‘ u tom vrijemenu a srbima put za pakao), slovenci bi bili prepusteni neizvjesnoj sudbini, a vi bi bili srubljeni na uzu Hrvatsku i Slavoniju, stesnjeni izmedju dva ratna pobjednika, bez izlaza na more, bez spoljnih prijatelja i bez buducnosti. Isto se tako vas Ante Trumbic pozurio da oda priznanje Srbiji na „zrtvi“ koju podnosi u jedinstvu svih nasih „troimenih naroda“, pristajuci na gubitak kraljevine Srbije sa velikim teritorijom, koji je prakticni bio na tanjiru, zarad stvaranje zajednicke drzave. Nazalost, najveca istorijska greska.
    bivsi kolonist,nemoj ti,ama bas ti pricati o zemlji koja ne pripada tebi i tvojima vi ste ko siptari na kosmetu ako hoces jedan primjer.oni su uspjeli a vi niste sto se moze nazvati pehom.ali istina i pravda nisu na vasoj strani.a sta se tvojih borbenih divizija tice,je su li to oni kraijsnici bili koji su ubili beogradsku bourgeoisie pa su nagradene sa zemljom u istocnoj slavoniji?
    Vidi se, da je ovo preraslo u potpuni kosmarni nered prepun besmislica i ulicarskog vrijedjanja. Da nepripada mozda onim tvojim doseljenicima iz Bugojna, Busovace, Kreseva, Travnika ili Livna ? A sto se tvoje usporedbe tice, kao po starim dobrim ustaskim obicajima, pada u vodu. Vasa braca arnauti, nikada nisu bili konstitutivni narod na Kosmetu, dok su srbi krajisnici to bili. Za razliku od nas, arnauti su imali autonomiju, a mi je nakon nevidjenog genocida nismo imali. Vasa braca nisu ni kap krvi dali za „njihovu“ drzavu, dok smo mi vec davnih vrijemena ginuli za svoju. Ili te moram podsjetit, da je uspostavljanje Vojne Krajine 1579 formiran Karlovacki generalat, koji su vecinu vojnih snaga cinili srbi, koji su imali pravo da posjeduju zemlju ili statutom Valahoruma, kojom se srbima daje za pravo na samoupravu, izbor lokalnih sudova i srpski vrhovni sud. Medjutim uocljivo je, tvoj nacin ulicarsko-klosarskog pisanja, dok istovrijemeno meni predbacujes nizak nivo rasprave, kojoj do sada uopste nemozes nicim pametnim parirati.
    sa aplauzom je docekan u "krajini" pa mu nemoj sada okrenuti leda.
    Nebih bas rekao, da su ga svuda docekali aplauzom ili moram opet iskpopavat detalje, da te ubjedim u suprotno? Sto se sa moje strane tice, bivsu komunjaru nisam docekao aplauzom, niti sam ga ikada smatrao „vojvodom“. A u neke stvari sam se mogao licno uvjeriti 1991.
    ti ne razlikujes izmedju hrvatima a prigovaras mi da mrzim,lazem,vrijedam????:toothy 2: duhovit si,to ti moram priznati.
    a o mesicu sam previse rijeci potrosio na ovoj stranici.ako te zanima gledaj po drugim temama.
    Sta je tu nejasno, zar nije istina da su hrvati ustase i hrvati komunisti htjeli unistiti kraljevinu Jugoslaviju i da su uvijek imali zajednickog neprijatelja, a ko bi to drugi mogao biti nego ti omrzeni srbi. Al‘ evo mogu ti i na jedan drugi nacin objasnit, kakve grupe u vasoj novoj Hrvatskoj postoje. Jedni su ucestovali u ratu protiv srba, drugi koji su sve to odusevljeno pozdravljali i onu trecu, koji su se pravili da pojma nemaju, negirali da postoje prvi i drugi i minimalizirali karakter i kolicinu zlocina. Ti spadas u one trece.
    nemogu tako otvoreno pricati o toj temi,jer su me upozorili(moderatori) da ce me za uvjek sperati.ali dobro znas ko je vec prije dolaska njemaca imao vojsku a ko je je morao tek formirati.
    Ovo zaista spada u rubriku tragikomedije, nije te tesko „procitati“, jeftini foliranti poput tebe, vidu se iz aviona, koji se uvijek iza necega izmotavaju i traze izgovore. Nebrini, nece te na osnovu toga iskljucit „dozivotno“ sa ovog foruma.
    elita je za mene nesto drugo.sakic nije slavno docekan,neznam otkud ti ta prica.ali znam da si kreativan.
    Onda si izgleda taj dogadjaj kao i mnogo drugih stvari prespavao ili uporno lazes. Aj‘ mi onda reci, zasto mu se nije vec sudilo 1991 nego 7 godina kasnije, i to nakon „intervencije“ iz Izraela? Ovo nema veze sa kreativnoscu, ali bolje biti kreativan nego kroativan.
    i da je baba musko zvala bi se dusko.tako je to,pomiri se s time.
    a o cemu je to raso pregovarao ja neznam.mislim,non stop je pricao o ustasama a ne o hrvatima.kako se moze posteno razgovarati ako suprotnu stranu vrijedas?
    Trgovao je sa teritorijama, sverc cigara, nafte i snabdevanja oruzja, najbolji primjer je Bihac i Cazinska Krajina. Izgleda nije Bobanu smetalo, da se 1992 u Gracu sastao sa Karadzicem.

nije tudjman pricao o cetnicima nego o srbima
    Hm, da ovo ne zvuci kao sprdnja vec kao gola istina zar ne
    sreca da nisi katolik,jer bi inace proveo cijeli dan na ispovijedaonici:
    Niko nije savrsen, ljudski je grijesiti. Ali nevjerujem da bi jedan dan bio dovoljan, da se vi ispovjedate za svo ono zlo koje ste pocinili. Moja savjest je potpuno cista.

PS: Kada vec vodis repliku, onda odgovaraj na sva pitanja i napisani tekst, a ne kao dosada, samo na one djelove, dje mozes izvuci korist.

quote=Dinarski-Vuk;816944]Nemoj stalno ovdje prodavati maglu. Kad budes u mogucnosti da dodjes do drzavnih arhiva mozemo dalje razgovarati.

vazi,ali bi mi opet prigovorio kako je ovo ili ono falsificirano.to ti je problem.
    a kad si to ti bio u hrvatskom drzavnom arhivu?

Ti kao redovni posjetilac krajiskog internet portala, trebao bi znati, da i tamo postoje pravila koje je propisao vlasnik foruma. Citate vi druge stvari, koje vas ocigledno stalno svrbe, upravo dokaz je broj posjetioca iz ljepe vase, citajuci dosta dobrog materijala koji svjedoci o nasim stradanjima i onima koji na nasoj krvi i nasim zgaristima napravise svoju drzavu. Na Krajinaforcu, nije dozvoljeno pozivati na nasilje, mrznju ili slicno.

e nisam bas redovno tamo,ali ponekad zelim procitati sta vi mislite
    o nekim stvarim kao npr. slucaj travica.i gle cuda niko se jos o toj temi nije oglasio.ali to vas ne svrbi ako su hrvatske zrtve u pitanju.
    to se jednostavno presucuje.
    a da je tamo zabranjeno pozivati na mrznju je mala sala,jel de?
    ili su hrvati i hrvatska iznimka?!

Po obicaju ne citas uopste sta pisem, jer da to cinis, vidio bi da ovaj tvoj odgovor nema nikakve veze sa onim, sto sam napisao. Kad govorim, o nasem „pitanju“, onda mislim na nas status ili politicko tretiranje.

kad mi navedes gospodina strbca i vasa pitanja u istoj recenici onda su to za svakog normalnog covjeka lazi a ne politicka pitanja.
    taj lik nije vjerodostojan sto sam ti vec rekao i sta sam na ovome forumu vec par puta napisao.
    http://www.balkanforum.info/f9/serbische-faschistenratte-manipuliert-opferzahlen-21316/
    ovo sam nabrzinu pronasao

Za ovo prvi put cujem, najvjerovatnije opet jedna od niz ustaskih podvala. Koje se to godine i u kojem mjestu navodno dogodilo?

http://www.nacional.hr/articles/view/23626/8/

Vidis na osnovicu vasih tjeralica, krojite vec godinama sudbine nevinih ljudi. Meni su licno poznati nekoliko 10-ak takvih slucajeva, tj. „lakrdija“ ustasoidnih sudova, da se sve srpsko proglasi za ratni zlocin. Jesu li takvi postupci takodjer neprihvatljivi ili su zadovoljavajuci, jer se radi o srbima?

sigurno da je to neprihvatljivo,ali znas onu staru "gdje ima dima tu ima i vatre". da su "ustasoidnih"(sta si mi to jednom propovjedao o emocijama,objektivnosti...) sudovi stvarno onakve kako si ti napisao ne bi danas u hrvatskoj mirno zivjeli preko 250.000 srba.
    a osatli mogu zivjeti u rs,srbiji ili inozemstvu,ali gotovina to ne moze. u tome je razlika.

Antu Gotovinu nece osudit, zato sto ima velikog mentora iza sebe, u to budi siguran, bez obzira, sto su pocinjeni niz zlocina pod njegovim zapovjednistvom od Maslenice, Grahova, Mrkonjic Grada sve do „Oluje“.

sto ne odgovaras na ono sta sam napisao?ko je taj mentor?
    a sta se to desilo u mrkonjic gradu i kada?
    sto se gotovine tice, veci si optimist nego ja

Jos jedan pokusaj, vlasitih kontradiktornosti, nelogicnih konstrukcija i jeftinog etiketiranja.

prevedeno: ja sam u pravu,jer ono sto sam napisao je istina.ispricaj jednu laz sto puta a ona postaje sa vremenom istina,zar nije tako?

to sto ti zlonamjerno tumacis, na moje ukazivanje, nema veze sa prethodnim postom. Ali vidi se, da nastavljas i dalje lijepiti usmrdelje slinave etikete.

ruku na srce,jesi li to pjevao ili nisi?

U svakoj vojnoj enciklopediji nacices definiciju urbanog ratovanja, ulicnih borbi i gerile. Posto kod vas nije izdata nova hrvatska vojna enciklopedija, pokusaj barem naci onu vojnu enciklopediju vojnoizdavackog zavoda iz 70-tih, ciji je urednik bio Nikola Gazevic. Prvo nauci one osnovice opste vojne literature/terminologije, s‘obzirom kada dolazi od osobe koja izmedju ostalog nezna razlikovat pojam terorizma i vandalizma, a kamoli znacenje i sadrzaj zenevske konvencije i nacin ratovanja.

vasu tzv. vojsku i drzavu nitko nije priznao.a jos ste usli u oruzani sukob sa regularnom vojskom medjunarodno priznate drzave.ovo je fakt.znaci vi ste bili teroristi koji su izvrsili teror na jednu suverenu drzavu.netrebam procitati nikakve knjige gazevica da bi ovo mogao svhatiti.

Vidis, ono sto niko ne moze poreci, ma koliko se god ti i tvoji trudili, cinjenica je, da se iz Dubrovnika vojno-djelovalo, pa makar to bilo i papovkama i minobacacima.

sigurno da se vojno djelovalo posto se dubrovnik branio od agresije

Propagandu koju prodajete (na koju bi se ne samo odusevio tvoj omiljeni Josef Gebels, vec i vjerovatno i cijela politicka uprava MORH-a sa klevetnikom Toljem na celu) pucanstvu, da je 700 „branitelja“ sa papovkama zaustavilo 30‘000 do zuba naoruzanih, uglavnom totalno pijanih Crnogoraca sa Durmitora, Lovcena i Orjena.

neznam sto göbels trazi u ovoj prici ali branitelji su obranili grad.
    neznam sta je sada sporno u tome.

Gledaj neznalico, ja te uopste nezelim sa vasim snimkama obmanuti (nije moja kovanica, vec potpuno vas originalni proizvod zajedno sa cetinjskim zelenasima, odnosno sa novinarom cetinjskog magazina „Liberal“ Kocom Pavlovicem). A vi u spomenicku jezgru sve sa minobacacima, pa svi u dreku: „Spasavajte nas!!“. Sto nisu junaci stali na megdan „pijandurama“ nego zbrisali, pa onda mucki smisljeno raspali iz spomenicke jezgre, a onda kuknjava i dreka, kada „pijanci“ uzvrate stostruko.

sto vrijedas?jesam li te pogodio u srz?
    oni bi stali pijandurama na megdan da su mogli.ali nisu imali nikakve mogucnosti preci u ofanzivu.

Odma me ova cijela prica podjseti na Mostar, tj. kada ste onako junacki srusili Stari most, prvo ste se hvalili, pa ste onda tvrdili da ga uopste i niste srusili, da je sam od sebe pao, i na kraju da ste ga srusili, jer je bio vojni legitimni cilj, posto su ga za invaziju na zapadni Mostar koristile jedinice ABiH.

puno se tada pricalo,ali su prije koju godinu znanstvenici potvrdili da nije taj cuveni tenk hvo-a srusio most nego da su postavljene eksplozive na most. nazalost to nikoga ne zanima zato sto se nas zeli ocrniti.

A sto se tih „spaljenih“ sela tice, volio bi znati, pod kojim komandantom i pod kojom jedinicom se to desilo, posto sve znas iz prve ruke. Ili se po tvojoj vojnoj terminologiji smatra civilnom kucom/zgradom, kada se iz nje dejstvuje snajperom ili papovkama?

ne jarane moj,ti si taj koji ima informacije sa sva ratista a to iz prve ruke.neznam ko je bio komandant, morao bi se raspitati.samo znam da su cetnici pljackali i zapalili to podrucje.a o snajperima nema ni govora osim u tvojoj fantaziji.

E, jadnice moj, cega li se ti u svojoj nemoci hvatas i na kraju opet ispadnes smijesan. Ajde, procitaj ponovo pazljivo sta sam gore napisao. Vojna skladista su u vlasnistvu JNA, dakle nemoze biti rijec o pljacki a da te podsjetim, da je JNA proglasena vec u martu 1991 neprijateljskom vojskom. Ja sam ti vec naveo primjer Sinja (na koji se uopste i nisi osvrnuo). Artilerija nije snajperska puska, postoji namjerno gadjanje civila i ono drugo, sto u slucaju Zadra nije bio slucaj. Ova tvoja posljedna rijecenica zapravo i govori, da nisi u stanju da argumentirano odgovoris (bolje reci, niti na jedan moj post), vec je gradirao u potpuni kosmarni nered prepun besmislica i ulicarskog vrijedanja.

a cija su vojska bili?turska?jna bila je i hrvatska vojska ako si zaboravio.a umjesto da obrane hrvatskog naroda oni su ga napadali.nisu vise bili jugoslovenska nego srpska vojska,pa se ta skladiste nemoze nazivati jugoslovenskom.znaci,bila je to pljacka.

Naravno da jesu, nepricamo o borbama, kada je JRV otkrivala neprijateljske polozaje ZNG. Al‘ vidim, razumjes se ti u vojsku, ko marija u drveni k****. Upotreba avijacije RV i PVO moze se podjeliti u dvije faze. Do sredine septembra 1991, manje je dejsvovala borbena, a vise transportna avijacija u evakuaciji opreme, vozenju ranjenih, doturanje sredstava i snabdevanje jedinica. Ako se vratimo malo unazad, od ljeta 91 aktivnost jedinica RV i PVO-a u Hrvatskoj mozemo takodjer podjeliti na dvije cjeline, prva, aktivnost snaga koje su bile u okruzenju vasih snaga od septembra do kraja godine 91, druga, borbene zadatke ostalih snaga koje su sa svojih aerodroma van okruzenja dejstvovale u podrsci snagama JNA. Komanda RV-a i PVO-a je dosta puta upozoravala hrvatsku stranu, da nenapada neke od vazduhoplovnih objekata u kojima se cuva raketno gorivo, jer inace moze prouzrokovati ekolosku katastrofu velikih razmjera. PS: Neodgovori ti meni, sta bi sa onim „lojalnim“ srbima u Osijeku ili se kao i uvijek „izmotavas“ oko teme?

lijepo si to napisao,ali ispada opet da su hrvati krivi sto su se branili.
    da niste zapoceli ne biste morali evakuirati opremu,ranjenike itd.
    okreces se stalno u krugu ako jos nisi primjetio

Ajmo redom. Ako pricamo o gradovima ili vecim naseljima, srbi su cinili vecinu u Kninu, Benkovcu, Obrovcu, Gracacu, Srbu, Korenici, Petrinji , Plitvicama, Donjem Lapcu, Vojnicu, Vrginmostu, Dvoru na Uni, Glini, Kostajnici, Pakracu, Okucanima, Jasenovcu, Belom Manastiru. Hrvati su cinili vecinu u Drnisu, Slunju, Vukovaru i Iloku. Gledajuci cijelokupnu granicu Krajine, srbi su prije pocetka rata 1991 cinili apsolutnu vecinu.
    [/quote]
    sto lazes?zar se nemozes drukcije braniti?itekako dobro znas da ste u slavoniji bili manjina.sigurno je bila mjesta u kojima ste bili vecina,ali sto se zupanija tice niste.u zapadnoj "krajini" ste bili vecina ali u istocnoj nikako.ako hoces da cu ti i rezultate popis stanovnistva iz 1991.

Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte