Si rezultat i luftės heroike ēlirimtare tė UĒPMB-sė dhe ndikimit tė fuqishėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare, para pak kohėsh shqiptarėt nė Kosovėn lindore i mbajti zgjedhjet e para tė lira, ku subjektet politike shqiptare dhe personalitete tė njohura politike shqiptare si Riza Halimi, Jonuz Musliu etj. kanė marrė nė dorė pushtetin politik tė udhėheqjes e komunave kryesore etnike shqiptare.
Me gjithė euforinė dhe gėzimin e shqiptarėve pėr kėto zgjedhje tė shumėpritura, nė opinion shqiptar ndihej dukshėm mungesa e njė emri tė madh tė UĒPMB-sė, emri i Ridvan Qazimit – komandant Lleshit, i cili u vra me 24. maj 2001 nga forcat snajperiste serbosllave.
Qė nė rininė e tij tė hershme Ridvan Qazimi ėndėrronte lirinė e Tėrnocit, Konēulit, Bujanocit, Preshevės e Medvegjes, andaj energjinė e tij tė tėrė rinore ia kushtoi vetėm ēėshtjes sonė kombėtare.

Edhe atėherė kur angazhohej nė shoqatėn kulturore artistike tė fshatit tė tij tė lindjes, nė Tėrnoc me emrin „Jehona“, ku kėngėt trimėrie farkėtonin shpirtin e tij rinor, Ridvan Qazimi shpresonte pėr njė ditė tė bardhė edhe pėr Kosovėn lindore.

Shpirti i tij i bardhė dhe krenar, gjithnjė i gatshėm tė ndihmojė vėllezėrit e tij, e i pakėnaqur me pozitėn e popullit tė vet, u vu nė ballė tė shoqatės bėmirėse „Nėna Terezė“ pėr t’ua lehtėsuar bashkėqytetarėve sadopak dhimbjet qė ua sillte robėria e rėndė serbosllave.

Atėherė kur shqiptarėt nė Kosovė u organizuan edhe ushtarakisht kundėr makinerisė luftarake serbosllave, Ridvan Qazimi pėrqafoi vėllezėrit e tij nė uniformėn ushtarake tė UĒK-sė, sepse kishte ardhur koha t’iu bashkangjtej atyre nė luftė pėr liri. Ai nuk deshti pėr asnjė moment t’i tradhėtojė idealet kombėtare, sepse ishte betuar nė Flamur Shqiptar se njė ditė do tė luftonte pėr lirinė e shqiptarėve dhe bashkim me Kosovėn martire. Kjo e bėnte Ridvan Qazimin tė madh sa bjeshka e Korabit, e bėnte tė pastėr si burimi i bjeshkėve tė Rugovės, e bėnte hero tė ēėshtjes kombėtare.
Kur Kosova e fitoi lirinė, Ridvan Qazimin e thėrriste Kosova lindore t’i dalė zot edhe atyre trojeve shqiptare, tė cilat tragjedia historike i kishte lėnė nėn hijen e shtetit kriminal serb. Ridvan Qazimi, tashmė ushtarak me pėrvojė luftarake, i njohur si Komandant Lleshi, emėrohet anėtar i Shtabit tė Pėrgjitshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė e Bujanoc (UĒPMB) dhe komandant i Brigadės 112 „Sherif Jonuzi“.


Komandant Lleshi pėrveq qė dallohej me trimėrinė e tij tė pashoqe dhe me ndikim pozitiv tek bashkėluftėtarėt, poashtu tregoi pjekuri tė lartė politike e intelektuale, gjė qė edhe jo rastėsisht u gjend nė ballė tė delegacionit shqiptar pėr bisedime me palėn armike serbe, nėn mbikqyrje tė zyrtarėve amerikanė. Ky fakt nuk i pėlqente aspak zėvendėskryeministrit serb N.Joviqit, i cili disa herė u deklarua kundėr pėrbėrjes sė delegacionit shqiptar tė cilit i printe Ridvan Qazimi, sepse emri i Komandant Lleshit ishte bėrė njė tmerr i vėrtetė pėr ēdo ushtar e paramilitar serbosllav.


Vrasja mizore dhe e kryer tradhtisht e Komandant Lleshit nga snajperistės serbosllavė, ashtu siē e ka patur historikisht zakon Serbia, ishte njė humbje e madhe pėr luftėn ēlirimtare tė shqiptarėve kundėr regjimit serb nė Kosovėn Lindore. Pėrmendorja e Ridvan Qazimit – komandant Lleshit nė Tėrnoc si shqiponjė sypatrembur, ashtu siē ishte vetė Komandant Lleshi, i bėn roje fshatit tė tij tė lindjes si dhe mbarė Kosovės, sikur dėshiron tė na thotė se serbėve nuk iu zihet kurrė besė. Emrat e mėdhenjė e tė shenjtė heronjėsh si Ridvan Qazimin - komandant Lleshin nuk i tret toka.


Komunikata e zyrės Amerikane nė Prishtinė me rastin e vrasjes sė Komandant Lleshit