BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Kondo Bimbamshi

Erstellt von Complexicum, 17.08.2014, 14:44 Uhr · 2 Antworten · 655 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  10.03.2013
  Beiträge
  676

  Kondo Bimbamshi

  Kondo Bimbashi war 1806 anführer der aufstände die sebien die teilweise unabhängigkeit bescherte.
  Wer war Jani Kondo "Bimbashi"?
  Er war orthoxe came, der mit seinen gefolgen für die orthoxe kirche kämpfte. Came? Nein kein grieche, ebenso wie gjergj olimpiasi, der ebenfalls orthoxe came war. Paradoxerweise waren damals fast alle pashas die in belgrad regierten albanischer herkunft, aus der region kosovo, sanxhak und skopje. Der aufstand gerat zwischen albanischsprechenden muslimen und albanischsprechenden orthodoxen.
  Wieso weiss man so wenig, wie fast garnichts über kondo bimbashi?. Einerseits weil ein serbe niemals zugeben würde das sie durch albanische hand befreit wurden, anderseits, dass dies bei albanern als verrat angesehn wird.


  Völlig kontrovers meine behauptungen...


  Tut mir leid die texte sind auf albanisch, da dies wohlmöglich nur von albanern und osmanen übertmittelt wurde
  Aleanca ortodokse serbo-ēame


  Shkruan : Abedin Rakipi(Botuar me lejen e autorit)


  Aleancėn Pan-Ortodokse Ballkanike zhvilloi rrjetin e saj nė gjithė Ballkanin duke krijuar vėllazėri dhe bashkėpunim te popujve ortodokse kundėr sunduesve osmane.


  Faktet historike qė tregojnė sesi disa kapedane ortodokse te Ēamėrisė ndihmuan aktivisht nė krijimin e Serbisė Ortodokse dhe shume prej tyre dhanė jetėn nė luftimet kundėr shqiptareve myslimane nė Sanxhak etj qė ishin kundėr krijimit te kėtij shteti kukull te krijuar me ndihmėn e Rusisė thjesht pėr faktin se Sllavizmi ėshtė armik i pėrjetshėm i shqiptarisė deri nė ditėn e fundit. Por le ti kthehemi fakteve historike qė do te na tregojnė bashkėpunimin vellazeror nė emėr te kryqit te ortodokseve te Ēamėrisė dhe Serbisė.


  « Nė vitin 1806, Beogradi u ēlirua nga turqit. Rol tė rėndėsishėm nė kėtė luftė luajti epiroti ēam, Jani Kondo, apo siē e quanin serbėt, Kondo Bimbashi, i cili bashkė me luftėtarėt e tij, kryesisht ēamė, hyri i pari nė kala. » (Arbėn Xhaferri, "Legalizimi i krimit")


  Ky ėshtė fakti i pare me te cilin ndeshemi qė tregon sesi njė grup i konsiderueshėm suliotesh te drejtuar nga Jani Kondo i kane ardhur nė ndihme serbeve pėr marrjen e Beogradit nga Osmanet. Ėshtė shume interesant fakti qė nė atė periudhe pashallarėt Osmane qė mbanin Beogradin ishin shqiptare kryesisht prej zonave te Sanxhakut dhe Kosovės, kurse taborėt qė pėrbenin ushtrinė osmane qė luftoi kundėr Serbeve dhe ēameve ortodokse qė u turren nė ndihme te vėllezėrve te tyre nė fe, ishin tėrėsisht shqiptare myslimane nga Kosova, Sanxhaku dhe Shqipėria e Veriut. Pra kėtu kemi fatkeqėsisht njė pėrplasje mes dy komuniteteve te te njėjtit popull. Nga njė ane shqiptaret myslimane qė sebashku me osmanet luftuan me mish e me shpirt qė Serbia si shtet vasal i vėllait te madh rus mos te krijohej, ndėrsa nga ana tjetėr ortodokset suliote te Ēamėrisė qė sebashku me serbet luftonin gjithashtu me mish e me shpirt pėr fitoren e kryqit mbi gjysmehenen dhe pėr krijimin e njė Serbie qė me pas siē do ta tregoje edhe historia do te behej sebashku me Rusinė aleat i pėrjetshėm i Greqisė dhe ortodoksisė Ballkanike. Por nuk ishte hera e pare qė ortodokset shqiptare te jugut ishin vene nė shėrbim te sllaveve me vetėmohim shembullor sepse vetėm 3 dekada me pare ata ishin vene nė shėrbim te Rusisė. Nė More (Moreja ėshtė nė jug te Ēamėrisė dhe ėshtė e pėrbėre nė pjesėn dėrrmuese te saj prej arvanitesh ortodokse, qė gjithmonė kane luftuar pėr krijimin e njė Greqie te forte dhe ortodokse) nė vitin 1768 njė kryengritje e gjithanshme e arvaniteve kishte shpėrtheu, edhe kėsaj here e organizuar dhe nxitur nga motra e madhe ortodokse Rusia. Kryengritja e cila zgjati dy vjet 1768-1770 u shtyp nga Kapedani ēam Sulejman Ēapari, nė krye te 10.000 shqiptareve myslimane, force kjo e pėrbėre kryesisht prej bijve te Ēamėrisė. Burimet historike te kohės tregojnė sesi kapedani ēam Sulejman Ēapari nga Luarati i Margelliēit (Ēamėri) duke drejtuar taborėt qė siē e theksuam ishin te pėrbėre prej ēamesh dhe shqiptaresh jugore, u pėrballen me forcat Ruse dhe moraite, dhe pasi i munden ato bindshėm dhe shtypen kryengritjen e Orllovit nė More u kthyen nė Ēamėri dhe gjetke fitimtare duke e lene te shtypur dhe te poshtėruar nė fushėn e betejės gjarprin ortodoks sllavo-arvanit. Sp. M ela, "To lintari...", vep. e perm., f.39). Pra nėse paragonojmė rastin e vitit 1806 nė Beograd do te shohim qė jo vetėm nė veri por edhe nė jug te trojeve shqiptare do te gjejmė njė aleance ortodokse sllavo-shqiptare, qė lufton pėr fitoren e kryqit mbi gjysmėhėnėn, dhe pėr prevalencen dhe sundimin e sllaveve mbi trojet shqiptare. Pėrballe kėtyre njerėzve kaq te frikshėm gjendeshin pashallarėt shqiptare dhe taborėt ballkanike te pėrbėre kryesisht prej shqiptaresh myslimane qė luftonin pėr njė hegjemoni territoriale te Perandorisė Osmane nė pėrgjithėsi dhe te vilajeteve shqiptare nė veēanti. Nė kėto dy raste te paragonuara do te shohim qarte qė ēamet myslimane dhe kosovaret myslimane u bene vellezer nė gjak, nė fe, nė bese, dhe nė lufte, duke treguar vėrtete hegjemoninė e patundur dhe te shenjte shqiptare, kurse kleftet ortodokse shqipfolės u bashkuan me vėllezėrit e tyre ortodokse sllavo-greke, qė me pas, pasi ta kishin arritur prevalencen nė Ballkan siē dėshironin edhe ortodokset shqiptare do te kryenin masakrat me makabre ndaj myslimaneve shqiptare, nė Toplice, Sanxhak, Kosove, Maqedoni (me Maqedoni nėnkuptoj Iliriden shqiptare), por edhe vėllezėrit e tyre greke do te masakronin myslimanet e Ēamėrisė dhe te Shqipėrisė se Jugut nė pėrgjithėsi. Por le te trajtojmė edhe njė tjetėr fakt historik qė trondit opinionin shqiptar dhe sidomos zemrat patriotike qė rrahin fort pėr atdheun tone te dashur :


  « Njė tjetėr luftėtar ēam, ortodoks qė morri pjesė aktivisht nė luftime ishte Gjergj Olimpiasi, i cili sebashku me 300 vullnetarė tė tij shqiptarė luftoi pėr ēlirimin e Serbisė, (Arbėn Xhaferri, "Legalizimi i krimit", referat i mbajtur nė Konferencėn Shkencore tė organizuar nga Instituti i Studimeve pėr Ēamėrinė, mė 26 qershor 2004, nė : "Ēėshtja ēame dhe integrimi evropian", Arbėria, 2005, f.98). »


  Me pas Gjergj Olimpiasi do te martohej me vajzėn e njė tjetėr kapedani serb Velikos dhe gjate revolucionit grek do ti krijonte Greqisė mbėshtetjen nga Serbia.


  Pra edhe nė ketė rast do te shohim edhe njėherė njė kapedan ortodoks ēam qė i nxitur nga dashuria dhe vėllazėria rreth kryqit dhe Kishės Ortodokse niset nga Ēamėria sebashku me 300 luftėtaret e tij dhe i shkon nė ndihme vėllezėrve serb ortodokse. Por ēfarė tjetėr pėrveē vellezerise kryqtarė ortodokse dhe dėshirės pėr fitoren e kryqit mbi gjysmėhėnėn mund ti bėnte kėta njerėz qė te niseshin nga Ēamėria dhe ti shkonin nė ndihme armiqve tanė shekullore sllaveve Serbe ?


  Pėrsėri do ta paragogojmė ketė vėllazėri ortodokse ēamo-serbe me njė tjetėr vėllazėri myslimane shqiptare ēamo-kosovare. Do te marrim rastin e Revolucionit grek te vitit 1821 ku jugoret myslimane dhe verioret myslimane bashkohen serish nė lufte kundėr arvaniteve grekofile dhe serbofile. Nė kėtė rast do te gjejmė Beratasin Omer Vrionin dhe Kosovarin Mehmet Qose te cilėt te dy sebashku luftuan kundėr ēamit ortodoks Odise Andreuēo i cili ishte pjesėmarrės i Revolucionit grek. Te dy grupet u pėrplasen nė Grave (David Brewer The greek war of indipendence).
  Ein serbischer text

  Kondine tikve | B E T O N :: KULTURNO PROPAGANDNI KOMPLET

 2. #2
  Nonqimi
  Dieser Thread ist sehr interessant was wird es einfach ignoriert!

 3. #3

  Registriert seit
  10.03.2013
  Beiträge
  676
  Es ist so, wie ich es schon beschrieben hab, wenige wissen darüber. Wieso sollte man als albaner für ein serbischen staat kämpfen, ein belgrad das zur zeit der osmanen in vielerlei hinsicht garnicht von serben dominiert wurde?
  Viele sehen das als unwichtiges propagandagelaber an.