BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 20 von 20

Kuqet dhe kelmendet

Erstellt von illyrian_eagle, 22.09.2009, 01:55 Uhr · 19 Antworten · 10.436 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  doch viele mehr slawisierte Albaner als ich gedacht hab.

  was mir dabei auffällt ist die Namen Bzw Familiennamen mancher Clans. sie haben manche haben Katholische Namen mit moslemischen Familiennamen. so einen hatte ich auch mal vor 4-5 Jahren kennengelernt, der hatte Katholischen Namen und Fam.Namen Ahmeti. das erste mal gehört und fand es Interessant.

 2. #12

  Registriert seit
  16.09.2009
  Beiträge
  202
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  doch viele mehr slawisierte Albaner als ich gedacht hab.

  was mir dabei auffällt ist die Namen Bzw Familiennamen mancher Clans. sie haben manche haben Katholische Namen mit moslemischen Familiennamen. so einen hatte ich auch mal vor 4-5 Jahren kennengelernt, der hatte Katholischen Namen und Fam.Namen Ahmeti. das erste mal gehört und fand es Interessant.
  die fluss lim kommt aus maglic wir haben uns immer um den fluss lim angesiedelt da sind auch ein paar leuten unter den namen die mit mir verwandt sind aber sind keine albaner

 3. #13

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Korgmaster88 Beitrag anzeigen
  die fluss lim kommt aus maglic wir haben uns immer um den fluss lim angesiedelt da sind auch ein paar leuten unter den namen die mit mir verwandt sind aber sind keine albaner
  ich komm jetzt nicht so ganz mit? welcher Fluss Lim und was hat das jetzt m,it dem zu tun was ich geschrieben habe?

 4. #14

  Registriert seit
  16.09.2009
  Beiträge
  202
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  ich komm jetzt nicht so ganz mit? welcher Fluss Lim und was hat das jetzt m,it dem zu tun was ich geschrieben habe?
  der fluss lim fliesst durch die region die hier gemeint ist wo die albanischen stämme leben aber am fluss lim leben fast nur bosniaken der entspringt aus dem berg maglic bosniaken haben sich schon immer nur an flüssen angesiedelt
  lim gibts auch bei uns in der poesie den fluss
  der geht durch hammer schluchten und sowas

 5. #15

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Korgmaster88 Beitrag anzeigen
  der fluss lim fliesst durch die region die hier gemeint ist wo die albanischen stämme leben aber am fluss lim leben fast nur bosniaken der entspringt aus dem berg maglic bosniaken haben sich schon immer nur an flüssen angesiedelt
  lim gibts auch bei uns in der poesie den fluss
  der geht durch hammer schluchten und sowas

  damit ist Lim-Gebiet in Albanien gemeint dass dort deren Ursprung war aber Lim in sich fließt ja auch durch Montenegro, Bosnien und Serbien.

 6. #16
  Absent
  Zitat Zitat von Roberto Beitrag anzeigen
  danke.
  serbien hat soviele helden durch unsere verräter.(fam. kuci)

  Nicht alle

 7. #17

  Registriert seit
  16.09.2009
  Beiträge
  202
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  damit ist Lim-Gebiet in Albanien gemeint dass dort deren Ursprung war aber Lim in sich fließt ja auch durch Montenegro, Bosnien und Serbien.
  lim gebiet sind doch die fluss täler gemeint o nicht?
  man ich liebe flüsse - an einem heissen sommertag mit der angel in einer bergschlucht
  man kann immer gut die braunbären beobachten

 8. #18
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046

 9. #19
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Rugovasit neper histori

  Rugova eshte nje lokalitet ne vehte qe perbehet prej 13 fshatrave, te cilat shtrihen ne vargmalet e Bjeshkeve te Nemuna ne perendim te qytetit te Pejes, nga te dy anet e keti qyteti.Rugova fillon aty ku bistrica e Pejes del nga Gryka e Rugoves dhe vazhdon gjate keti lumi deri te burimet e tij ne Qaf te Qakorrit ne perendim.
  Territori i Rugoves ne kohen e sundimit osman ka qene edhe me i gjere.Keshtu ne perendim perfshinte malet e Smajlovices, Gllogjine dhe Rekat e Shekullarit, dhe vazhdonte deri ne afersi te Tregovishtes (Rozhajes), ku perfshinte disa katunde. Pastaj vazhdon bjeshkeve dhe kufizohet me Bjeshket e Rusolise duke perfshire Lipen dhe perpjeket perseri ne Peje. Ne kohen e perandorise osmane por edhe me vone, Rugova perfshinte ne gjirin e vete disa katunde e vende per rreth si: Buxhovin, Husajt, Dacajt, Katundin Peshkaj, Plluncaj e deri ne Ballotiq. Shumica e ketyre banorve jane Lajq e Nikq. Rugova tani ne gjirin e saje perfshine keto katunde: Shtupeqin e vogel, Shtupeqin e Madh, Reken e Allages, Malajt, Drelajt Kuqishten, Haxhajt, Stankajt, Boget, Shkrelin, Dugajeven Koshutanin, dhe Pepajt.Pjesen dermuese te popullates e perbejne Kelmendasit, por ka edhe pjestar te fiseve Shale Shkrel dhe Kastrat.
  Gjate te gjitha kohrave ky territor u rrah nga luftrat e ashpra e sulmet e fqinjve Malazez, me qellim shfaroses, por priesit Rugoves gjate gjithe ketyre kohrave nuk u perkulen por qendruan aty roje e kufirit.Trimat dhe trimreshat e Rugoves pos qe u dalluan per heroizem ne vendin e vet, atyre u doli kohe edhe per ndihmese vllezerve te tyre ne Rozhaje Plave Guci, Pazar te Ri, e deri ne Ulqin e Tuz, duke ju bere balle sulmeve malazeze, qe vazhdimisht pretendonin per ti bere keto territore si te tyre.
  Prijesit e Rugoves u dalluan me theks te vecante qe nga periudha e Lidhjes se Prizrenit, prej mbajtjes se kuvendit te Pare qe u mbajt ne Prizren ne Qershor te vitit 1878 ku moren pjese si perfaqsues te Rugoves Sali Jaha i Koshutanit dhe Qele Shabani nga Stankaj.Gjate gjithe kohes pushteti qendronte ne duart e vendasve, prandaj Rugova e gezonte nje autonomi territorjale. Ndikim te madhe ne mesin e Rugovasve pati edhe Ali Pashe Gucia. Ai permes Sali Rames mblodhi tere Rugoven, dhe me keto forca shkoi per ta mbrojtur Plaven dhe Gucine nga sulmet e Malit te Zi. Rugovasit ngadhnjyen mbi ushtrin e komanduesit, nga vojvoda Mark Milani prandaj populli kesaj ngjarje i kendoj:
  Dul Milani n Qaf t Brovise, ndore t juve Krent e Shqipnise...
  Gjithashtu ndikim te madhe te Rugovasit kishte edhe Haxhi Zeka ku gjat perpjekjeve per ta ringjallur Lidhjen Shqiptare te Prizrenit ne Peje gjate vitit 1899 i kishte aktivizuar edhe Rugovasit me te cilet mbante kontakt te perhershem e sidomos me parin e Rugoves si:
  Sadri Elezin e Malajve, Bale Idrizin e Bogajve, Haxhi Qelen e Stankajve, Rexhe Avdin nga Shkreli, Kadri Bajrin nga Koshutani, Iber Hyseni nga Reka e Allages, Halil Turkun nga Kuqishta, dhe Mehmet Bajraktarin nga Shtupeqi i Vogel....Akoma ne perpunim (Huazuar nga Zyrafete Muriqi-Lajqi)
  STATISTIKA E MASAKRAVE SERBO MALAZEZE NĖ KRAHINĖN E RUGOVĖS (RAJONI I PEJĖS)
  JETA DHE VEPRA E DESHMORIT SELMAN BEKĖ LAJQI KLIKO KĖTU
  Ali Pashė Gucia
  Veprimtar i lėvizjes antiosmane tė gjysmės sė dytė tė shekullit XIX dhe veēanėrisht i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Pronar, ēifligar, pinjoll i familjes Shabanagaj nga Gucia. Mori pjesė nė kryengritjet qė shpėrthyen malėsorėt e veriut kundėr politikės tanzimatiste gjatė viteve 60 tė shek.XIX. Kundėrshtar tepėr aktiv i synimeve shoviniste serbe dhe malazeze ndaj tokave shqiptare. Njė ndėr nismėtarėt e themelimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe njė nga figurat e dalluara tė Kėshillit Kombėtar tė saj. Ali Pashė Gucia ishte njė nga udhėheqėsit kryesorė tė rrymės centriste, qė kėrkonte luftė kundėr shovinistėve fqinjė pėr mbrojtjen e tėrėsisė tokėsore tė atdheut, pėr njė ballafaqim tė matur me Portėn e Lartė pėrsa u pėrket tė drejtave tė autonomisė sė Shqipėrisė. Pėr vendosmėrinė e tij luftarake, kryesia e Lidhjes Shqiptare e zgjodhi kryetar tė Shtabit Ushtarak pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė. Nė muajt e fundit tė veprimtarisė sė Lidhjes Ali pashė Gucia u bind se autonomia nuk mund tė fitohej pa luftė kundėr Portės sė Lartė, por megjithatė nuk u shkėput nga partizanėt e rrymės sė moderuar. Pas shtypjes sė Lidhjes Shqiptare, sulltani e kurseu Ali pashė Gucinė, madje e emėroi mytesarif tė Pejės. 4 vjet mė vonė, u vra me njė atentat, tė organizuar, sipas zėrave tė asaj kohe, nga vetė qeveritarėt e Stambollit.
  Haxhi Zeka (Haxhi Zejneli, 20 dhjetor 1832 - 21 shkurt 1902) ėshtė udhėheqės i shquar i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, luftėtar dhe organizator i kryengritjeve popullore antiosmane nė Kosovė. Lindi mė 20 dhjetor nė fshatin Shoshan tė Malėsisė sė Gjakovės prej nga u shpėrngul me familjen nė Pejė. Ishte njė nga organizatorėt e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe njėnga luftėtarėt mė tė vendosur pėr autonominė e Shqipėrisė dhe mbrojtjen e tėrėsisė sė saj territoriale. Nė Kuvendin e parė tė Lidhjes, mė 10 qershor 1878, u zgjodh anėtar i Komitetit Qendror tė saj. Mori pjesė, si komandant ushtarak, nė krye tė forcave tė Lidhjes nė aksionin e Gjakovės, nė shtator 1878 kundėr Mehmet Ali Pashės. Krahas udhėheqėsve tė tjerė politikė e ushtarakė tė Lidhjes luftoi nė fund tė 1879-ės dhe nė fillim tė 1880-ės pėr mbrojtjen e Plavės dhe tė Gucisė kundėr forcave tė Malit tė Zi. Nė pranverėn e vitit 1881 mori pjesė nė betejat kundėr ushtrisė sė Dervish pashės.
  Sė bashku me Sulejman Vokshin, Haxhi Zeka mė 1884-1885 udhėhoqi kryengritjet antiosmane tė shqiptarėve tė Kosovės, qė synonin tė rimėkėmbnin Lidhjen dhe tė vinin nė jetė idetė e saj autonomiste. Mė 1893. Haxhi Zeka me Bajram Currin organizuan kryengritjen qė pėrfshiu Pejėn, Gjakovėn e vise tė tjera tė Kosovės kundėr dhunės ekonomike e politike tė sunduesve osmanė. Pėr veprimtarinė e tij atdhetare, mė 1893 u thirr ne Stamboll ku u mbajt i arrestuar deri nė vitin 1896.
  Mė 1896-1900 u vu nė krye tė luftės sė popullit shqiptar pėr autonominė e Shqipėrisė dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė vendit. Udhėhoqi qėndresėn e armatosur popuIlore qė shpėrtheu nė Kosovė nė vitin 1897 dhe themeloi "Besėlidhjen shqiptare"(1897). Nė bashkėpunim me Komitetin Shqiptar tė Stambollit tė kryesuar nga Sami Frashėri dhe atdhetarėt e tjerė brenda dhe jashtė atdheut, Haxhi Zeka organizoi mė 23-29 janar 1899 Kuvendin e Pejės qė themeloi Lidhjen Shqiptare tė Pejės dhe u zgjodh kryetar i Komitetit tė saj. Nė prill-maj 1899 mori masat pėr thirrjen e njė Kuvendi tjetėr tė pėrgjithshėm tė Lidhjes Shqiptare mbajtja e tė cilit u pengua nga Porta e Lartė. Pa marrė parasysh kundėrshtimet e Stambollit dhe pengesat e Fuqive tė Mėdha e tė qarqeve shoviniste fqinje, Haxhi Zeka i vazhdoi pėrpjekjet pėr forcimin e Lidhjes gjatė gjithė vint 1900 derisa ushtria osmane e shtypi atė.
  Mė 21.2.1902 Haxhi Zeka u vra nė Pejė pabesisht nga njė agjent i vėnė nga qarqet shoviniste serbe, qė patėn edhe pėrkrahjen e autoritete osmane.
  Sali Jaha (L. 1803 Rugovė, Pejė - V.1883 ) ushtarak dhe bajraktar shqiptarė nga Kosova, pjesėmarrės i Lidhjes sė Prizrenit.
  Major Sali Jaha - Bajraktari i Rugovės, lindi nė vitin 1803 nė Koshutan tė Rugovės. Rrjedh nga familja Kurtdedaj, familje qė nxorri mė vonė edhe bajraktarin Sak Faslia.
  Njė fotografi e Kadri Bajrit sėbashku me Ali Pashn, Haxhi Zekėn dhe Jakup Ferin
  Sali Jaha si 14 vjeēar inkuadrohet nė luftė pėr mbrojtjen e atdheut nga sulmet malazeze. Nė Luftėn e Bukovikut (1817) Salihi nxjerr dy krena dhe njė flamur duke ua prer kokėn nė dyluftim dy harambashėve malazez tė njohur pėr vrasje e plaēkitje jo vetėm nė Rugovė, por edhe mė gjerė. Pasi ua pren kokat, ua merr edhe flamurin qė e kishin me vete. Qė nga ajo kohė Sali Jaha ishte emėruar Bajraktar nga vet rugovasit dhe nga pushteti osman. Nė kohėn kur ishte nė shėrbimin ushtarak tė Pėrandorisė Osmane, Salihi radhitet ndėr ushtarėt mė tė dalluar dhe gradohet me graden e majorit (binbashit). Qė nga kjo kohė ai njihet mė emrin Sali Jahė Binbashi (majori). Rugova gjatė kohės sė Sali Jahės u bė vend strehim pėr shumė personalitete tė tjera si: Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Isa Boletini etj. Sali Jaha ishte ishte njėri nga bashkėluftėtarėt dhe bashkėpunėtorėt mė tė afėrt me atdhetarėt Ali Pashė Gucia, Haxhi Zeka, Sylejman Vokshi, Jakup Ferri, Ali Ibra, Ahmet Zeneli etj. Ndėr luftėrat e njohura tė Sali Jahės dhe rugavasve ishte Lufta e Beranės kundė malazezėve tė udhėhequr nga Mark Milani dhe Todor Bajraktari. Nė kėtė luftė Salihut iu vranė edhe dy djemtė e tij. Bashkėluftėtarėt mė tė njohur tė Salihut nga Rugova ishin Zhuj Selmani, Avdi Smajli, Ēelė Shabani (zėvėndėskomandant i Salihut), Demė Isufi, Rexhė Avdia, Kadri Bajri (zėvėndėsbajraktar i Salihut) etj.
  Me 10 qershor 1878 nė Prizren u formua Lidhja Shqiptare e Prizrenit ku u mblodhėn rreth 110 burra tė penės e tė pushkės nga e gjithė Shqipėria. Nė mesin e kėtyre atdhetarėve ishte edhe Sali Jaha sė bashku me Ēelė Shabanin si pėrfaqėsues tė Rugovės. Pas Lidhjes ai u angazhua me tėrė qenien pėr mbrojtjen e trevave shqiptare tė Plavės dhe Gucisė qė Fuqitė e Mėdha ia dhanė Malit tė Zi. Ishte anėtar i shtabit ushtarak tė formuar nga Ali Pashė Gucia nė shtator 1879 pėr tė udhėhequr luftėn kundėr malazezėve. Jeta e tij vazhdoi me luftėra deri sa vdiq nė vitin 1883. Eshtrat e tij pushojnė sot pėrkrahė eshtrave tė Sak Faslisė nėn hijen e molikės, nė Qafė nga ku shpesh u dha kushtrimi pėr luftė kundėr armiqėve shekullor.

  Sadri Elezi nė historinė shqiptare njihet si pjesėmarrės, pėrfaqėsues i trevės sė Rugovės nė tubimet e besėlidhjeve shqiptare te Verrat e Llukės dhe tė Besėlidhjes sė Pejės, “Besa -Besė”, tė tribunit popullor, Haxhi Zekės. Gjatė asaj kohe tė kryengritjeve tė mėdha shqiptare kundėr sundimit tė Turqisė, Sadri Elezi ka qenė krah i djathtė i Haxhi Zekės dhe nė betejat e shqiptarėve kundėr ushtrisė turke 1908-1912, disa herė ka qenė i plagosur. Sadri Elezi ka pasur plagė, nga tė cilat edhe ka vdekur dhe varri i tij ėshtė buzė minares sė Xhamisė sė vjetėr tė Istogut. Dyndjet e kėsaj familjeje nė Rrafsh tė Dukagjinit pasojnė pas njohjes sė Sadri Elezit me tribunin e Pejės, Haxhi Zeka. Sė pari familja vendoset ndėrmjet dy luftėrave botėrore nė Gllaviēicė tė Pejės, pastaj nė Bajicė fshat buzė Drinit tė Bardhė te Banja e Istogut, dhe sė fundit nė Cerrcė, ku ėshtė edhe sot. Por shumė pasardhės tė saj jetojnė edhe nė Prishtinė dhe nė shumė shtete tė Evropės, mė sė shumti nė Gjermani, Austri, Luksemburg, Zvicėr dhe Itali.Ibrahimi u lind rreth dy javė pas hyrjes sė brigadave partizane, qė veten e quanin ēlirimtare, nė Istog dhe nė fshatrat e kėsaj ane. Sė pari vijnė brigadat partizane tė Shqipėrisė, e pas tyre edhe njė brigadė partizane e Malit tė Zi - Brigada e Bokės - e quajtur nga vendėsit edhe Brigade e zezė, pėr shkak tė krimeve qė ka bėri mbi shqiptarėt.
  BIKE ALIA Bike Alia u lind ne katundin Haxhaj te Rugoves, ne vitin 1880. Rrjedh nga nje familje e njohur e cila dha shume luftetare trima per mbrojtjen e trojeve etnike shqiptare.Qe nga Lufta e Nokshiqit e Kendej dhe pesoi me te madhe nga anmiku serbomalazez.Eshte e bija e Sadri Elezit, pjesemarres ne Luften e Nokshiqit.Bika u lind e u rrit ne nje kohe te veshtire atehere kur i gjithe populli shqiptar ishte ne lufte per vdekje a liri .Ne vitin 1895-1896e martoi i jati per Ali Tafilin ne Shtupeq te Madh.Aty krijoi familje dhe pati dy djem e Dy vajza ishte kohe e veshtire kur populli shqiptar ishte ne lufte kunder Perandorise Osmane, periudha e turqeve te rinj (xhntu-rve).Gjate asaj periudhe Perandoria Osmane ishte ne nje krize te madhe politike qe e coi ne revolucion.Pas atij revolucioni ne te cilin ngadhenjyenxhonturqit, ata me te shpejte filluan ta vendosin pushtetin e tyre kudo.Ashtu vepruan edhe ne Rugove banoret e te ciles nuk u pajtuan ne nje gje te tille.Ngjarjet e viti 1908 qe perfshine Kosoven kishin perfshire edhe Rugoven.Ato nuk kishin te ndalur.Per te shuar rezistencen shqiptare ne keto vise perandoria kishte derguarXhavit Pashen i cili kerkonte dorezimin e Isa Boletinit , Isa Boletini kishte perktahjen e popullit kudo e gjithashtu edhe te rugovasve.Andaj as Rugova nuk kursehej nga dhuna e terrori qe u shtronte ushtria turke.Shperthim i kryengritjeve shqiptare gjate viteve 1910 beri qe Porta e Larte te dergojeTurkut Pashen per ta shtypur me force rezistencen shqiptare.Ne ate kohe ushtria turke doli edhe ne Rugove per te shuar rezistemcen dhe per te vendosur pushtetin e vet.Rugovasit kishin larguar familjet nga shtepite e tyre dhe i kishin strehuar neper mal, kurse burrat ishin ne gjendje gatishmerie.Ushria turke pervec vrasjeve qe bante digjte dhe i c'nderonte femrat shqiptare.Ne ate kohe forcat turke mareshojn neper Paklene dhe dalin ne Shtupeq te Vogel ku hasin ne rezistence.Ne Shtupeq te Vogel ne lufte kunder anmikut me se shumti u dalluan Mustafe Sejda e Isuf Haxhia te cilet ia dhane besen njeri tjetrit i dolen anmikut perpara dhe filluan lufte.Kettyre dy burrave qe ishin besatuar ne mes veti u kishte shkuar ne ndihme edhe Smajl Cuku me c'rast kishin vrare shume nizame tuq ku bie edhe Mustafe Sejda.Pas vrasjes se Mustafes, Isuf Haxhia kishte mbetur vetem duke luftuar pasi qe Smajli ishte terhequr dhe i kishte kerkuar edheIsufit qe te terhiqet, por Isufi kishte dhene besen se per te gjalle nuk terhiqet.Pas nje kohe bie heroikisht edhe Isufi,sic thote edhe kenga popullore ''Ƈka Paklena qe po dridhet? Mustafe Sejda nuk po lidhet Ƈka Peklena qe po gjimon? Isuf Haxhia po lufton'' Pasi theu rezistencen ushtria turke dogji disa shtepi te ketij katundit dhe kaloi ne Shtupeq te Madh Bollopac.Ne Shpelle te Kerrshit ishte Bike Alia nje trimereshes sypatrembur dhe heroine e vertete e ketyre shrepave e cila mbrojti nderin e femres shqiptare duke luftuar kunder ushtrise turke ashtu sic kishte luftuar edhe Koje Shebonja ne Luften e Nokshiqit(1879/80) bije nga Koshutani.Pasi ushtaret turq kerkonin qe te dalin nga shpella Bike Alia kishte dalur me nje sakice ne dore dhe kishte filluar luften me ta.Bikes i kishte shkuar ne ndihme edhe nji nuse e re dhe kishin arritur t'i presin 5 nizame, sic thote rapsodi ....Itup robni kane hetue jurisht bajshin me i cnerue Si sokol ish kone nji grue Bike Alija n' streh te kershit Largohu thot zapit e mretit Largohu qen i Anadollit Se nuk jam kurve e Stambollit S'ish kjene grua po ish kjene krajlice Pese nizam i preu sakice Pasi nizamet e mretit pane se pesuan nga femrat shqiptare gjuatjten me topa ne shpellee dhe vrane e dogjen 12 veta ne mesin e te cileve ishte edhe i shoqi i Bikes, dy vajzat, djali i saj Shpendi i mitur dhe shtate te tjereDjali i madhi Bike Alijes Isufi11-12 vjecar ishte ne bjeshke duke ruajtur bagetine i cili shpetoi i vetem.Urrit ke kushrinjte dhe ne vitet 1930 -ta u martua me nje vajze nga Pepaj te bijen e Beqe Alise Zejnepin.Ne vitin 1932 i lindi djal Imeri .Ne vitin 1934 dolen ne shqiperi , dhe u vendosen ne Fier ku edhe sot jetojne nipat dhe mbesat e Bike Alijes, Isufi ne Shqiperi pati edhe tri vajza e dy djem , vdiq me 1970 Tani djali i vajzes Isufit, Behijes Arbeni i lindur ne vitin 1967 eshte sportisti me i dalluar ne mundje(kategoria e rende) kampion i Shqiperise Nga familja e Bike Alijes pervec te jatit te saj ne lufte u dalluan edhe axha i saj Muce Elezi me te bijte te cilet te gjithe vriten ne lufte kunder malazezeve Njerin prej bijve te Muces , Ademin malazezet e kishin zene te gjalle e kishin lidhur per kali dhe e teheqin zvarre deri ne Shtupeq te Madh.Ne vitin 1919 nga pushtuesit serbomalazaz familja e Bikes ne Haxhaje kishte pesuar keq ku pervee te rriturve nga torturat e dhuna nuk ishin kuryer as kater motrat e Bikes te moshes13 deri ne moshen tri-vjecare bashke me te emen e tyre njerken e Bikes.Bika la vetem nje vella babe,Istref Sadrine(1884)i cili qysh heret ra ne gjak me malazeze te Shekullarit dhe nje kohe e kaloi neper male Istrefi kishte vrare Gjorgje Lekiqin nga Shekullari per arsyer se ia kishte marr token me force sikur shume Rugovasve te tjere Istref Sadria gjate Luftes se Dyte Boterore1941-1944 ishte luftetar i dalluar ne radhen e njesise vullnetare te Sak Faslise. Pas perfundimit te luftes perseri i ndjekun nga malazazet per shkak te vrasjes meparshme me malazeze detyrohet qe ta shese tere pasurine qe lishte ne Rugove per t'ua dhene malazezeve qe te mos ndiqet prej tyne.Vdiq ne vitin 1953 ne moshen 69 vjecare

  Sali Rama lindi nė Bogė tė Rugovės. Komandant (major) dhe udhėheqės i shquar i Rugovės qė luftoi pėr mbrojtjen e kufirit shqiptar kundėr forcave malazeze tė Knjaz Nikollės dhe Mark Milanit. Sali Rama ishte edhe pjesėmarrės nė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit (1878). ne perpunim....
  Xhem Sadria
  Serbėt dhe malazeztė tė trimėruar me pėrkrahjen e Rusisė kanė tentuar vazhdimisht tė grabisin tokat shqiptare, e shqiptarėt
  vazhdimisht janė vėnė nė mbrojtje tė tyre. Sidomos nė zonat e brezit kufitar, siē ėshtė edhe treva e Rugovės, janė bėrė luftėra e
  gjaqe. Nė kėto kohė mė tė njohurat janė luftėrat pėr Nokshiqin, ato nė mbrojtje tė Plavės e Gucisė, lufta e Kacuberrit, Pazarit
  tė Ri, lufta e shqiptarėve pėr tė mbrojtur Rozhajėn, etj. Nė njė betejė tė tillė te Nokshiqi tash nė Mal tė Zi, kishin ndėrhyrė edhe
  rugovasit dhe ajo luftė ishte fituar nga shqiptarėt pėr tė kėnduar lavdin e tyre perherNė ato luftėra rugovasit kanė marrė pjesė pėrherė. Ndėr ata luftėtarė ka qenė edhe Xhemė Sadria i Sadria i Sadri
  Elezit. Pėr Xhemėn janė pėrfolur disa ngjarje qė duken si legjendė. Si legjendė duket edhe vrasja dhe hakmarrja e tij ndaj
  malazezve. Xhema kishte qenė i ēalė nė njė kėmbė. Nuk ka lėnė pasardhės. Nė ditėn kur ėshtė vrarė mė 1 korrik tė vitit 1943, rugovasit paskan qenė nė tėrheqje e sipėr te Livadhet e Gjakut, andej Ēakorrit.
  Xhema i plagosur rėndė nuk paska mundur tė tėrhiqet dhe qenka vendosur nė njė kaēubė mali dhe e paska luajtur lojėn sikur ėshtė i
  vdekur. Pararoja malazeze paska menduar vėrtet se ishte i vdekur dhe i paska ftuar shokėt qė tė vijnė aty. Flitet se kur
  rreth tij kanė ardhur mė shumė malazez, Xhema e paska aktivizuar njė bombė dore dhe e ka copėtuar veten, bashkė me
  disa malazez. Kjo legjendė i ngjan legjendės sė vetėflijimit tė Oso Kukės nė kullėn e barutit te Liqeni i Shkodrės, nė Vraninė
  Shkruar nga kronisti Fasli Sh. Muriqi
  Sak Faslia

  Sak Faslia (L. 1885 Rugovė, Pejė - V. 1944) bajraktar shqiptar nga Kosova, ėshtė njėri ndėr luftėtarėt mė tė dėgjuar tė Rugovės. Ai u dallua sidomos nė luftėrat e shumta tė zhvilluara kundėr malazezėve.
  Sak Faslia u lind nė vitin 1885 nė Koshutan tė Rugovės. I takon familjes sė Kurtdedajve, e njohur pėr trimėri dhe bujari qė nga shekulli XVIII. Ėshtė nipi i Sali Jahės, bajraktarit, komandantit (major) dhe udhėheqėsit tė shquar tė Rugovės qė luftoi pėr mbrojtjen e kufirit shqiptar kundėr forcave malazeze tė Knjaz Nikollės dhe Mark Milanit. Sali Jaha ishte edhe pjesėmarrės nė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit (1878). Luftoi dhe veproi pėrkrah rugovasve tė njohur si Ker Sadria, Sali Rama, Jashar Haxha, Tahir Coli etj.
  Ishte viti 1911, vit kur Perandoria Osmane po pėrjetonte fundin e vet nė Ballkan dhe Mali i Zi donte tė zgjerohej nė dėm tė tokave shqiptare, vit kur filloi veprimtaria luftarake e Sak Faslisė. Nė kėtė vit u zhvillu lufta e Beranės kundėr forcave malazeze dhe Saku u dallua si udhėheqės dhe strateg, edhe pse ishte mjaft i ri nga mosha. Pas njė lufte tė ashpėr malazezėt u thyen keq.
  Nė vitin 1912 forcat malazeze ia mėsyn sėrish Rugovės dhe Rrafshit tė Dukagjinit. Sak Faslia sė bashku me rugovasit iu dolėn nė pritė nė vendin e quajtur Mokna dhe i shpartalluan plotėsisht forcat malazeze. Kjo luftė ėshtė e njohur si Lufta e Moknave.
  Rezistenca e rugovasve tė udhėhequr nga bajraktari i tyre Sak Faslia vazhdoi gjatė tėrė pėriudhės qė nga pushtimi i Kosovės nga Serbia e deri nė Luftėn e dytė Botėrore. Pothuaj se nuk ka vit nė kėtė periudhė qė nuk u zhvilluan lufta tė pėrgjakshme kundėr serbėve dhe malazezėve.
  Me shpartallimin e Jugosllavisė sė Versajės nė vitin 1941, tokat shqiptare u copėtuan dhe u ndan nė mes tė Gjermanisė, Italisė dhe Bullgarisė. Krahina e Rugovės bėnte pjesė nė prefekturėn e Pejės qė i takoi protektoratit italian e mė vonė atij gjerman. Ky protektorat propagandonte liri tė plotė pėr shqiptarėt edhe pse flamurit iu shtuan sėpatat e Liktorit.
  Nė Pejė nė vitin 1941, nė fund tė qershorit erdhėn forcat shqiptare nga Shqipėria tė udhėhequra nga major Rexhep Gilani e Kolė Bibė Mirakaj dhe kishin pėr qėllim mbrojtjen e kufirit etnik shqiptar nga serbomalazezėt. Kėtyre forcave iu bashkėngjitėn edhe forcat vullnetare shqiptare tė Kosovės.
  Me 1 korrik 1941 Sak Faslia u takua mė pėrfaqėsuesit ushtarak e administrativ tė qeverisė shqiptare nė Pejė. Pėrfaqėsuesi ushtarak, major Kolė Bibė Mirakaj e caktoi Sakun si udhėheqės tė luftės pėr mbrojtjen e kufirit nga Mali i Zi, duke iu drejtuar mė kėto fjalė: "Meqė jeni pasardhės i Sali Jahės sė njohur, bajraktarit tė Rugovės dhe jeni dėshmuar si luftėtar i denjė pėr ēėshtjen kombėtare, u shprehim besimin pėr organizim e pėr udhėheqje tė luftės pėr mbrojtjen e kufirit nga Mali i Zi", dhe e dekoroi mė njė dekoratė (nishan) pėr meritat e tij nė luftė.
  Menjėherė pas kėsaj forcat vullnetare shqiptare tė udhėhequra nga Sak Faslia dhe repartet ushtarake tė ushtrisė shqiptare u vendosėn nė vijėn kufitare Morinė - Qafė e Diellit - Qafė e Ēakorrit - Mokna - Qafė e Dasmorve - Smilovicė.
  Sak Faslia mori udhėheqjen e Batalionit "Gramos" ku komandant ishte Rexhep Gilani. Mė tė pėrhapur tė lajmit se ushtria shqiptare arriti nė Rugovė, rugovasit kush mė armė e kush pa to iu bashkuan atyre forcave. Ja si e pėrshkruan rapsodi ardhjen e ushtrisė shqiptare nė Luftėn e Moknave: Gry'ks Rugovs kokan hi
  Sak Faslia u paska pri
  U paska pri Sak Bajraktari
  Komandant Rexhep Gilani
  Rexhep Gilani ish major
  Komandant pėr ni Batalion
  e n'Kuqishtė kur janė ardhė
  Para populli u ka dalė ....
  Pas vendosjes nė kufi, vazhdoi pėr tri vite lufta dhe rezistenca e rugovasve dhe ushtrisė shqiptare pėr mbrojtjen e kufirit. Sak Faslia nė ēdo betejė i printe ushtrisė me flamur nė dorė. Ketė flamur e vendosi nė kullėn e Moknave nė kufi dhe u bė roje e pathyer e kufirit.Ka shumė tregime pėr trimėritė e treguara nga Saku gjatė kėtyre viteve. Ja njė nga ato.
  Pasi qė Saku ishte bėrė tmerr pėr ushtaret serbo-malazez, komanda e ushtrisė serbo-malazeze vendosi tė marrė njė aksion pėr likuidimin e bajraktarit. Kjo detyrė iu besua oficerit Vukosav Keniq. Ai, Sakut i kėrkoi luftė ballė pėr ballė duke i thėnė se: "nė qoftė se je bajraktari i Rugovės mė tė vėrtetė, mė dil pėrballė,
  se ose kam me ta marrė atė kerrpė(flamurin) ose nuk i them vetit njėri"
  Dy malazez tė tjerė kishin pėr detyrė qė tinėzisht t'i binin Sakut nga prapa dhe ta likuidojnė. Sak Faslia pa u hamend fare me flamur dhe pushkė nė dorė i doli pėrballė. Kėtė e pėrshkruan edhe rapsodi: "Krisi topi, po bjen buria
  Fort luftojke Sak Faslia
  Sak Faslia, bajraktari
  Yrysh bojke Vukosavi
  Vukosavi po bon yrysh
  Don flamurin me ia grabitė
  Sak Faslia i shpėrdhitė
  Ja ka dhanė dy pluma n'gjyks..."

  1. Sak Faslia, 2. Kolė Bibė Mirakaj, 3. Bajram Gashi, 4. Shaban Basha, 5. Sali Rama
  Pasi i afrohen njėri tjetrit, Saku e Vukosavi i drejtojnė armėt njėri tjetrit. Saku e godet me plumb nė gojė Vukosavin dhe e vret edhe njėrin nga ushtarėt e tij. Vetėm njėri arrin tė shpėtoj.
  Ėshtė e njohur sidomos trimėria e Sakut dhe rugovasve tjerė nė luftėn pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė. Me 16 korrik 1941 nė Qafė tė Ēakorrit forcat rugovase u bashkuan me vullnetarėt nga Rrafshi i Dukagjinit qė udhėheqėshin nga Ali Bajraktari i Junikut, Selim Shabani i Isniqit, Demė Alia i Pozharit, Haxhi Bajraktari i Vranocit etj. dhe u drejtuan pėr nė Plavė e Guci. Aty zgjodhėn edhe udhėheqjen e pėrbashkėt tė tė gjitha forcave. Bajraktar u emėrua Sak Faslia.
  Forcat malazeze sulmuan nė Morinė e Velikė e pastaj nė Zhanicė, Pepaj e Nokshiq. Forcat vullnetare qė arrinin nė 3000 veta iu kundėrvunė dhe i detyruan forcat armike tė tėrhiqen. Pas kėsaj fitore Saku me forcat e veta u kthye prapė nė kufi.
  Me 4 nėntor 1941 forcat ēetnike sulmuan Pazarin e Ri (Novi Pazarin) qė ishte nėn mbrojtjen e forcave vullnetare tė atij rajoni. Nė ndihmė pėr mbrojtjen e Pazarit tė Ri shkuan edhe forcat rugovase nėn komanden e Sak Faslisė dhe Sali Ramės. Aty erdhėn nė ndihmė edhe forca tjera nga viset e ndryshme tė Kosovės, si nga Istogu, Mitrovica, Drenica etj. Forcat e Drenicės udhėhiqeshin nga Miftar e Cenė Bajraktari, Shaban Polluzha, Mehmet Gradica etj.
  Forcat e Pejės mė rrethinė udhėhiqeshin nga Kurt Abazi, bajraktar i Radacit, Mulla Zekė Bėrdyna, Adem Bajraktari i Vranocit, Demė Ali Pozhari etj. Forcat vullnetare shqiptare arrinin nė mbi 6000 veta. Nė njėrėn nga betejat e zhvilluar kundėr ēetnikėve nė Pazarin e Ri, bajraktari Sak Faslia u plagos nė kėmbė, por flamurin nuk e lėshoi nga dora.
  Ja si e pėrshkruan rapsodi kėtė ngjarje: "Prej Rugove janė ra n'Pazar
  Ku luftuan rrafsh tri javė,
  Tri javė ditė kanė luftua,
  Q'atėherė Saku ish varrua!
  Demė Haxhia si po thua?
  Edhe vet Sako jam varrua!
  Dej n'spital s'po muj me shkua,
  S'en spital na'i paskan ēua.
  Dema ish vdekė Saku ish pshtua.
  Ish dekė Dema haj medet
  Tuj liftua pėr atdhe t'vet..."
  Pas qėndrimit nė spital, Saku kthehet pėrsėri nė Rugovė dhe vazhdon luftėn pėr mbrojtjen e kufirit.
  Kryetari i Qeverisė shqiptare, Mustafa Kruja, nė qershor 1942 bėri njė vizitė nė Kosovė. Me 29 qershore, nė ora 12.30, arriti nė stacionin hekurudhor nė Pejė, i shoqėruar nga shumė veprimtar nga Kosova dhe Shqipėria. Pėr ta pritur kishin dalė Sefedin Begolli, kryetar i Bashkisė sė Pejės, Xhevat Begolli, prefekt nė Pejė etj. Aty ishte edhe bajraktari i Rugovės Sak Faslia, tė cilin Mustafa Kruja e dekoroi me njė dekoratė si simbol i qėndresės kufitare. Ishte kjo hera e tretė qė Saku dekorohej pėr heroizėm dhe pėr fitore nė betejat kundėr serbo - malazezėve.

  Nishani mė tė cilė nė vitin 1942 u dekorua Sak Faslia nga Kryeministri i Shqipėrisė Mustafa Kruja. Nishani ka nė mesė 4 shkronja, S. F. B. R. qė janė shkurtesa pėr Sak Faslia Bajraktar i Rugovės.
  Mė 30 prill 1944 plagoset pėr herė tė dytė bajraktari, por as kėtė herė nuk e lėshoi flamurin nga dora. Pėr plagosjen e tij shkruan edhe shtypi shqiptar i kohės. Kėshtu p. sh. gazeta "Lidhja e Prizrenit" nr. 13 e vitit 1944 njoftonte pėr plagosjen e Sakut. Pas shėrimit nga plagėt e marra, ai vazhdoi qėndrimin nė kufi derisa edhe u vra nė luftė me malazezėt nė vitin 1944 nė Majė tė Smilovicės, aty kah ora 14.00 e qėlloi njė predhė e murtajės sė dorės. Si tregojnė bashkėluftėtarėt, fjalėt e fundit tė tij para se tė vritej ishin: "O kadale cėrnogora, se s'ti lėshojmė kurrė kėto troje, kėtu i thonė Rugovė". Bashkėluftėtarėt e vorrosėn udhėheqėsin dhe bajraktarin e tyre aty ku ra pėr lirinė e trojeve shqiptare, nė kufirin shqiptaro-malazez, nė Smilovicė.
  Me 3 qershor 2004, me rastin e 60 vjetorit tė vrasjes sė Sak Faslisė, nė njė Akademi Pėrkujtimore, Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova shpalli Sakė Faslinė - Hero tė Kombit. kjo faqe eshte akoma ne perpunim...!

  Agjencioni FLOART - PRESS 10. #20

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  rugova-trd.-Tanz finde ich cool

Seite 2 von 2 ErsteErste 12