BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 19 von 19

Maqedoni: Shqiptaret ortodoks te harruar e te asimiluar.

Erstellt von Ciciripi, 16.05.2012, 22:20 Uhr · 18 Antworten · 2.235 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  02.09.2011
  Beiträge
  351
  Orthodoxe Albaner sind heute doch nur noch die Tosken. Kenne 2 in Deutschland und eine Menge in Griechenland, da albanische Migranten in Griechenland meißt Südalbaner sind.
  Wenn man Menschen albanischer Kultur dazu nimmt sind Arberesh und Arvaniten alle orthodox. Wobei die Arberesh nominell ja unter Katholiken gezählt werden.

 2. #12
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Kastriotis Beitrag anzeigen
  Orthodoxe Albaner sind heute doch nur noch die Tosken. Kenne 2 in Deutschland und eine Menge in Griechenland, da albanische Migranten in Griechenland meißt Südalbaner sind.
  Wenn man Menschen albanischer Kultur dazu nimmt sind Arberesh und Arvaniten alle orthodox. Wobei die Arberesh nominell ja unter Katholiken gezählt werden.
  In Albanien sind 20 % Orthodoxe , doppel so viele wie Katholiken aber das hat jetzt nix mit dem Thema zu tun .


  Edit , hat keiner mehr Informationen zu dem Thema ?

 3. #13
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  In Albanien sind 15-20% kath. (wenn man die Anzahl Mitglieder in den albanischen Diozösenzusammenrechnet mit der Gesamtzahl der Landesbewohner, bei den Orthodoxen geht man zwischen 200 000 - 1 000 000 aus) . Gegen waren traditionell Katholiken und Tosken orthodox.

 4. #14
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die orthodoxen Albaner aus Reka und Mavrovo (Makedonien)

  Ti babė dendur mė ke folur,e mė ke treguar se Maqedonia dhe Shqipėria qė nga kohėt e lashta kanė punuar krah pėr krah,dhe janė pėrpjekur trimėrisht kundėe zaptuesve tė kėtyre dy vendeve.


  Aus der Facebook Seite der Leute von deinem Bild zitiert

  Toll ....

 5. #15

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Toll ....
  Weißt du überhaupt was das heißt:

 6. #16
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Weißt du überhaupt was das heißt:

  Opa hat erzählt

 7. #17

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Opa hat erzählt
  Ist der Albaner oder was:

 8. #18
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  übersetzung oder thread landet in die tonne

 9. #19
  Avatar von Emperor

  Registriert seit
  23.04.2013
  Beiträge
  566
  Zitat Zitat von Ciciripi Beitrag anzeigen
  Maqedoni: Shqiptaret ortodoks te harruar e te asimiluar.


  Shqiptarėt ortodoks nė Maqedoni janė njė komunitet qė nuk njihet zyrtarisht edhe pse ata janė realitet dhe realiteti rreth tyre ėshtė njė ēėshtje e heshtur. Janė nė numėr tė vogėl apo simbolik ata qė deklarohen se janė shqiptarė, mirėpo me fe ortodokse. Branko Manolovski ėshtė shqiptari ortodoks, njė patriot dhe atdhetar qė pėr agjencinė e lajmeve INA rrėfen historinė dhe tė vėrtetėn e sotme pėr ortodoksėt, rrėnjėt dhe shuarja e tyre. Fshatrat e Rekės sė Gostivarit janė zonat e populluara dikur me shumicė popullėsi shqiptare me fe ortodokse, por edhe vendbanime nė pjesėn juglindore tė Maqedonisė.
  Manolovski bėn tė ditur se pas pushimit serb nga viti 1913 filloi edhe asimilimi dhe presioni ndaj shqiptarėve ortodoks tė kėtyre trevave pėr tė ndryshuar mbiemrat e tyre.
  ”Familjes sonė iu imponua mbiemri Tanasheviq, kurse familjes se katėr vėllezėrve tė Josif Bagerit, – Simonit, Todorit, Mihailit dhe Manailit, – qė jetonin po nė kėto hapėsira, iu imponua mbiemri Jovanoviq, meqė Babai i Josifit dhe i vėllezėrve tė tij quhej Jovan, i biri i Nikollės. Mbiemrin Tanasheviq u detyrua ta mbaj edhe djali i Dhimitrit, gjegjėsisht Babai im, Manojli, i cili lindi nė vitin 1903 dhe rrojti deri nė vitin 1983”, thekson pėr agjencinė INA, Manolovski.
  Sipas tij, janė akademikė, personalitete tė mirėnjohura tė fushave tė ndryshme tė politikės, letėrsisė, artit dhe fushave tė tjera qė janė shqiptarė ortodoks, mirėpo ata deklarohen publikisht se janė maqedonas.
  Ish Kryetari i Akademisė se Shkencave tė Maqedonisė, Mateja Matevski ėshtė shqiptarė. ”Akademiku i shquari Matevski vazhdon tė heshtė se prindėrit e tij ishin shqiptarė. Do tė bėnte gjynah nėse do tė thoshte se ata ishin tjetėr soj. Kisha njė shok timin tė ngushtė nė shkollėn 8-vjeēare nė Gostivar. Me te flija nė tė njėjtėn dhomė nė konvikt. Emrin e ka Gligor Jovanovski, i cili tani ėshtė anėtar i Akademisė se Shkencave tė RM-sė. I njihja prindėrit e tij – qė tė dy shqiptarė. Dhe vetėm para 6 vitesh mėsova se ky shoku im ėshtė stėrnip i Josif Bagerit, pra, djali i Isaisė ishte djal i Manojlit, e ai ishte vėllai i Josifit”, nėnvizon Manolovski.
  Historianėt dhe gjeografėt shqiptarė nė Maqedoni nuk meren akoma me studimin e detajuar tė origjinės dhe shpėrndarjes sė shqiptarėve ortodoks. Rėnia e martesave midis familjeve ortodokse shqiptare, migrimi i brendshėm dhe zonat e izoluara kanė bėrė shumė familje tė shpėrngulen nė qendra tė mėdha dhe tė asimilohen brez pas brezi. Njė pjesė e kėtyre familjeve kanė qenė tė detyruar qė tė ndryshojnė identitetin e tyre kombėtar nga presionet e regjimeve nė tė kaluarėn.
  Njė nga emrat e dalluar gjatė historisė nga shqiptarėt ortodoks ėshtė Josif Bageri, i lindur nė Nistrovė tė Rekės, nė vitin 1870, nė njė familje e shquar pėr atdhedashurinė e saj, por i njohur si njė nga atdhetarėt dhe intelektualėt e dalluar shqiptarė tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare. Pėr herė tė parė nė Shkup sė shpejti pritet tė ngritet busti i tij nė pjesėn qendrore tė kryeqendrės.
  um was geht es dir?
  aber mal ehrlich,du regst dich künstlich über die assimilation auf,aber welche feiertage feierst du?
  alles islamische,oder nicht, ist es keine assimilation?
  wenn du jemanden anpinkeln willst,dann bitte dein spiegelbild,dannach deinen bart.

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 08.04.2012, 11:32
 2. Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 31.03.2012, 13:50
 3. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.01.2012, 22:59
 4. Negovani, njė histori e harruar
  Von Adem im Forum Politik
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 16.11.2011, 13:12
 5. Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 22.04.2011, 14:20