BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 4 von 4

Marrveshja Zogu-Pasiē

Erstellt von Complexicum, 13.08.2014, 15:18 Uhr · 3 Antworten · 277 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  10.03.2013
  Beiträge
  676

  Marrveshja Zogu-Pasiē

  kjo marrėveshja theksonte:

  "1. Shqipėria impenjohet t'i bashkohet jugosllavisė me bashkim personal.


  2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė ahmet zogu, qė mė vonė do tė njoh dinastinė karagjorgjeviq.


  3. Qeveria jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njoh ahmet zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.


  4. Ministria e luftės shqiptare do tė anulohet dhe shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri kombėtare.


  5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr ahmet zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.


  6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rus tė ish ushtrisė tė gjeneralit vrangel qė tashti ndodhet nė jugosllavi. Qeveria jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.


  7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerėt jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.


  8. Midis shqipėrisė dhe jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve. 9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.


  10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė konferencės tė ambasadorėve nė paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi manastirin e shėn naumit dhe lokalitetet e vermoshit e kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e jugosllavisė.


  11. Kisha ortodokse shqiptare do tė tėrhiqet nga patriarku i kostandinopojes dhe tė bashkohet hierarkisė ortodokse tė beogradit, kėshtu dhe myftinia myslimane shqiptare, do tė varet nga ajo jugosllave.


  12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.


  13. Pėr ēdo koncesion qė shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga jugosllavia.


  14. Nė qoftė se jugosllavia ėshtė nė luftė me bullgarinė dhe greqinė, qeveria jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis italisė dhe tė greqisė kundrejt shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t'i siguruar kėshtu shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.


  15. Qeveria shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė jugosllavisė.


  16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve".) ( shyqri hysi: Marrėveshja nikolla pashiē - ahmet zogu e gushtit tė vitit 1924 )…
  1
 2. #2
  Avatar von bahro

  Registriert seit
  27.02.2014
  Beiträge
  3.482
  -----

 3. #3
  MB7
  Lies noch einmal rrrichtig

 4. #4
  Avatar von bahro

  Registriert seit
  27.02.2014
  Beiträge
  3.482
  Zitat Zitat von MB7 Beitrag anzeigen
  Lies noch einmal rrrichtig
  Ebiga, bosanac. Kasno sam vidio.
  Ali dobar fazon

Ähnliche Themen

 1. Ahmet Zogu Held oder Verräter ?
  Von Ciciripi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 26.08.2014, 15:38
 2. Ex-König Zogu kehrt heim
  Von Besa Besė im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 12.10.2009, 18:38
 3. King Zogu of Albania
  Von Dardania im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.09.2009, 19:35