BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 83

Masakrat e kryera nga shqiptaret ortodokse, arvanito-suliote ndaj ēameve

Erstellt von Ciciripi, 19.04.2012, 12:35 Uhr · 82 Antworten · 6.622 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Masakrat e kryera nga shqiptaret ortodokse, arvanito-suliote ndaj ēameve

  MASAKRAT E KRYERA NGA SHQIPTARET ORTODOKSE, ARVANITO-SULIOTE NDAJ ĒAMEVE. (Pjesa e pare)

  SHKRUAN : ABEDIN RAKIPI

  Pasi per 500 vjet rresht i mbajtem nen sqetullen tone, hengren e pine ne fshatrat e shtepite tona, na gjunjezoheshin sa kohe kishin nevoje per ne, na kerkonin te beheshim vellam me ta, sepse kishin nevoje per perkrahjen tone ne ēameri, por ja sesi u sollen ata me ne gjate gjenocidit ku nenat dhe motrat tona u shfarosen. Keto jane vetem disa nga qindra deshmite qe do te vijojne qe do te tregojne qarte sesi ortodokset shqipfoles ishin drejtuesit dhe indikatoret kryesore te grekeve ne ēameri. Keto deshmi dhe qidra te tjerat qe do te vijojne jane ne kunderpergjigje akademike, per sharlatanin ISUF HAJREDINI, qe me genjeshtrat e tij do ti bejne ēamet sot te puthen me vrasesit e baballareve te tyre ne ēameri. Keta pra zoti Isuf jane vellezerit tane ortodokse.


  (1)Muhamet Hodo Mehmetin me porosi te priftit te Karroqit Vasil Xanit (shqipfoles ortodoks) e vrau Marko Goga(suliot shqipfoles) paksa poshte Karroqit. (Treguar nga Merso Birbil Xhaferri nga Ninati dtl. 1887).
  Musa Hamit Demi (dtl. 1878) dhe Shuaip Mete Ēanua (dtl. 1886) te dy nga Filati tregojne se, shqiptari ortodoks Vasil Kollovoi nga fshati Sotire se bashku me nje ēete gjakataresh si vetja pas Luftes Ballkanike qarkullonin neper Ēamerine Verilindore pas asnje lloj ndrojtjeje; ne te njejten menyre si qarkullonte ēeta e Ēil Mastores, Nikolle Qamos, dhe ajo e Rexhenjve(te treja ēetat te perbera dhe komanduara nga shqipfoles ortodokse) ne Ēamerine e mesme lindore. Keto ēeta u bene tmerri i ēameve muslimane. Ata vrisnin e prisnin ne mes te dites ne sy te pushtetareve greke te cilet nuk i ngisnin fare, sepse ata ishin pjese perberese e tyre. Ne vitet 1913-1914 therren ne Kangjele (pllaje ne anen lindore te Filatit) Abdul Abazin e Hasan Dojaken, te dy nga Filati. Po ne vitet 1913-1914 vrane dhe therren mulla Sulejman Mushin nga Galbaqi, dhe Ilmaz Bello Sulon, Sami Sulejman Hoxhen, Sulejman Dule Ēuēon, Shaban Sadush Taren, Shaban Zerre Banin, Shefqet Sulejman Hoxhen, dhe Xhaferr Isuf Xhaferrin, te gjithe nga Janjari. Po ne ato vite vrane edhe Beqo Kasimin nga Minina. Ne Shtator-Tetor 1917 shqiptari ortodoks Vasil Kollovoi bashke me ēeten e vet dhe ate te Rexhenjeve kapen ne Shkalle te Zerjanit Qazim Haxhi Lazen, nga Lagjia Zenelat e Filatit dhe te birin e Shuhan Rushanit nga fshati Picar; i pari prej Gurreze po kthehej per ne vendlindje, kurse i dyti po shkonte ne Filat. I thelezuan prane Pjadhulit, qe tu kallnin daten dhe ti mbyllnin brenda shtepive te tyre banoret e fshatrave muslimane te Shkalles se Zerjanit. Te verteten mbi kete gjakesi e nxorren dy horofillake te rrethkomandes se Filatit, duke u fjalosur ne njeren nga kafenete e qytetit, pyetjes se njerit, tjetri ju pergjigj me gjysem zeri : E ēe do qe te diē? Vasil Kollovoi me Rexhenjte i hasposen (zhduken) po rri e mos u ndiej. (Deshmi e M.H.D. dhe e SH.M.C.)
  Adem Beqir Maksutin nga Paramithia ne vjeshte te 1917 e vrau tek mulliri i Huvjanit( prane Paramithise) Nikolle Kondoi nga Karjoti(shqiptar ortodoks) i cili ishte vene ne sherbim te asfalise greke si ndihmes polic.
  Feti Ahmet Dodin 20 vjeēar nga Paramithia e po ate muaj e vrau ne Lefterhuar, Lefter Jani(shqiptar ortodoks)
  Xhelal Musa Isufin 50 vjeēar nga Paramithia e vrane te krishteret e Popoves (fshat shqipfoles ortodoks ne linje te Paramithise. ( Treguar nga Riza Nexhip Kali nga Paramithia dtl. 1906)
  Ramadan Taho Tahon e picarit 19 vjeēar e therri (1918) Vasil Kollovoi ndermjet vendlindjes dhe fshatit Pjadhul(Shkalle e Zerjanit); tok me te therri edhe djalin e Haxhi Lazes nga Filati. (Treguar nga Islam Omeri dhe Mehmet Hasan Sulejmani nga Picari.)
  Ne vjeshten e dyte te 1918-s Vasil Kollovoi me shoket e tij, Jan Kaēarrin(shqiptar ortodoks) nga Karroqi, dhe te birin e Jan Koēonit(shqiptar ortodoks) nga Pallambai ne fushe te Mungulit vrane bujkun Duro Sulejman Mero nga Ninati.
  Ēeta e kryesuar nga Gole Manxhari (prej fshatit Kellez) i vetembiquajtur Ligor Farmaqi me 27.07.1912 se bashku me ēeten e tij futen dhelperisht ne kllape kryetarin e shoqerise shqiptare Bashkimi ne Janine kur ai doli nga fshat ēifligu i vet Ēudille dhe po shkonte ne fshat-ēifligun tjeter te tijin Radhotop. Ata e thelezuan pa asnje meshire duke ja bere trupin copa copa. (A. Livadheos, “I prodhromi tis Apeleftheroseos ton Joaninon” Athine 1964 fq. 11)
  Ne Gurrez shqipfolesi Thoma Pituli nga Gumenica dhe ēeta qe ai drejtonte lidhen pas nje shtylle Muho Abdi Fetahun nga Grikohori dhe pasi e njomen me vajguri e dogjen per se gjalli. Thoma Pituli dhe pasuesit e tij thelezuan ne Stanel edhe Idriz Jaho Fetahun. Po ashtu Muho Maze Fetahu u masakrua nga Thoma Pituli. Te tre Fetahenjve para vrasjes se pari ju qiten syte, ju prene veshet, hundet, gjuhen, organet gjenitale. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 722)
  Njerezit mbeshtetes te Gjirokastritit Dhimiter Fandi i cili ishte ne sherbim te asfalise greke pas vrasjes se tij nga atdhetaret ēame te grupit “Vellazeria” i zune prite Sulejman Abullah Memushit nga Galbaqi pasi ja ndane trupin me kama ne kater pjese ja varen neper deget e rrapit aty prane. Nje te mituri qe shtangu nga sa pa aty prane i thane : Te erdhi lik per Mulla Sulejmanin ? Me erdhi belbezoi ai. Eh edhe ne na erdhi per Dhimiter Fandin. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 718)
  Cil Banua, Foto Ligori dhe Ligor Kosten(te tre shqipfoles ortodokse) nga Cangari ne gusht 1935 vrane 30 vjeēarin Omer Sako Omerin.
  Nikolle Kosta e Thoma Fotaqi nga Lugati me 25.06 1928 ne Krua te Gunadhes vrane 23 vjeēarin Abdurrahman Xhafer Bejdon.
  Vangjel Jani nga Horistjani dhe shqiptaret ortodokse grekomane qe ai drejtonte ne vitin 1923 ne “Dhrom i Madh” (vend ndermjet Dhrohomise dhe Karbunarit) therren 25 vjeēarin Muharrem Lul Hasanin. (Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 689)
  Me 18.12.1924 Aleks Paci nga Bejdeshati, Cil Mastora, e Nikolle Qamua nga Horistjani te vendosur qellimisht ne Dhrohomi-Kristo Duca nga Koroni, Kristo Pula nga Karjoti, Irakli Sulioti, etj ne “Graven e Karaxhait” vrane 29 vjeēarin Haziz Lul Hasanin.
  Aleks Paci nga Bejdeshati vrau ne majin e 1925 prane stanit te Ligor Kostes nga Cangari Beqo Mulla Qamilin.
  Ne majin e vitit 1943 Miho Ligori, Stavro Nikolla, te bijte e Irakli e Niko Suliotit (te peste shqipfoles ortodokse nga Bejdeshati) ne varrezen e Fsakes vrane Reshit Hazbi Hasanin.
  Cil Mastora e Nikolle Qamua ne 1919 vrane Rexho Hasan Baxhanin, tek po leronte aren e vet.
  Ne tetor 1943 Koēo Nikolla nga Vejniku dhe ēeta e tij vrau ne anelumin prane fshatit Zelese Rexhep Hamza Zeqirin.(Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 690)
  Ne perleshjen e viteve 1912-1913 Nuredin Dema vrau xhaxhane e kapitenit famekeq shqipfoles Delijanaqit, i cili do te masakronte nje numer te madh ēamesh me vone. Edhe xhaxhai i tij ishte gjakatar progrek si i nipi.
  Sulejman Subhi Dino u vra nga Kollovenjte ne 1918 ne qafe te Plakotise(Markat) se toku me dajen e tij, Met Duēen.
  Ne 18-19 Mars 1918 Andon e Miēo Hajrudhusha, Neēo Pilua, dhe Spiro Ganja nga Pleshavica, dhe Sotir Xhinga nga Povlla therren dhe thelezuan Osman Bilalin. Kur e gjeten bashkefshataret e tij koka i mbahej ende tok me trupin nga nje rripth lekure e zverkut; trupi dhe pellembet e duarve, tere te ēara. ( Treguar nga Janjaritet Harun Shipe Mehmeti, Malo Xhelil Tena, Ilmaz Selmani dhe Mustafa Abaz Rumanua)
  Ne 27.06.1944 Taq Shtrungari therri lemeritshem ne “Prroin e Shametes” Fuat Prronjon dhe te birin Muhametin. Taqin per shume vite me rradhe e kishte mbajtur Fuati me buke por Taqi e masakroi. Pasi i theu parakrahet dhe kercinjte e kembeve ia shine mishin e trupit duke e rrahur lakuriq me shkop te veshur me kunja metalike.(Fletorja Perlindja e Shqipnies nr. 12 dt. 8/21. 02.1944)
  Kosta Lolo Vaso, shqiptar ortodoks nga fshati Mursi kishte ngritur qellimisht nje dyqan ne Konispol, duke u fshehur pas emrit te tregtarit, zhvillonte nje veprimtari te terbuar ne sherbim te Greqise. Ate e vrau Halit Dalani nga familja e shquar atdhetare ēame e Daljanejve. Miku familjar i Halitit ortodoksi shqiptar Petro Goga e futi ne kurth duke e ftuar te shikonin fushen, kanalizimet etj te fshatit, dhe e kaloi qellimisht ne vendin ku qe ngritur prita nga shqiptari ortodoks Sotir Lolo Vaso nga Mursia. Duke e qelluar pabesisht e vrane ne pjesen e fushes te quajtur Kandale. ( Treguar nga Ahmet Xhemaliu, Brahim Shaban Mullai, Mehmet Alushi, Nexhip Baēja, dhe Safet Cokalli, te peste Konispolite.)
  Vangjel Xhirmiu dhe Aleks Paci vrane ne 1925 ne fshatin Cekurat Galip Lilajn, Gjyzel Shaho Shuaipin, dhe Habib Abdurrahman Bibon. .(Ibrahim D. Hoxha Enciklopedia e Jugut fq. 506)
  Ne plot shtepi Paramithitesh sherbenin prej vitesh vajza te krishtera shqiptare nga Frari dhe Ēamofshatrat. Si te tilla ato dinin gjithēka ne maje te gishtrinjve te dores. Pak jave para gjemes se 1944 me shkaqe te ndryshme brenda 2-3 diteve, me lloj-lloj genjshtrash ato u terhoqen te gjitha nga shtepite ku ato sherbenin. Perse ? Hamendjet me te peraferta te ēojne ne dy perfundime : ja per tu treguar ēdo hollesi qe u duhej gjakatareve, ja per te mos u ndodhur aty diten e gjemes nga frika e ndonje hakmarrjeje. Pra ato ishin ne dijeni te plote te gjemes qe do te ndodhte.
  Shqiptaret ortodokse te fshatrave ēame Foto Kiēo, Kristo Foti, Koēo Nikolla, Lefter Shtrungari, Nikolle Ēeno Nikolle Skapera, dr. Spiro Kurti, nen urdhrat e Major Kranjait pas nje mbjedhjeje ne Mitropolin e Paramithise dolen neper rruge e njoftuan : Urdherohen te gjithe ata qe kane arme ti dorezojne menjehere, se qetesine do ta mbaje ushtria. Askush mos te kete frike. Kedo e quajme vella ; duam te bashkepunojme dhe te ndihmojme njeri tjetrin. Rreth mesdites ēetat e perbera nga ekstremistet ortodokse shqipfoles ne sherbim te Greqise te perbera nga Ēomenjte, Dokenjte, Pandazenjte(suliote), Dhimo e Sotir Pasko, Kristo Manuri, Petro Bazakua, Thoma Faēua, Prift Andoni, teshaqepesje Athina Paēo, samareberesi Ēil Ēoni, Cil Kutupi, Din Jot Barba, vellezerit Dhimo e Gaq Pashko(nga familja e te cileve rrjedh edhe familja e grekomanit te terbuar Gramoz Pashkos qe ska lene gur pa kthyer permbys ne Shqiperi), Dhimo Kasari, Jan Kulla, Jorgaq Boēari, Sotir Boēari(niperit e te sterfolurit Grekoman Marko Boēarit), Jot Keno, Kalope Baburi, Koste e Nikolle Kulla, Nikolle Paēo, Nikolle Rafti, Stavro Kasari etj. Keta vrares se bashku me ushtrine greke kryen masakren e tmerrshme te Paramithise. Por ishin ata qe e drejtonin ushtrine greke sepse vetem ata e njifnin qytetit me imtesi sepse kishin vite qe i hanin buken ēamit, dhe kur erdhi momenti e therren si dash.
  Duke kerkuar shpetim si i mbyturi qe kapet nga floket e tij, plot ēame dyndeshin neper shtepite e te krishtereve zotimemarres, si ne ate te Jot Barbes etj. Por per habine e tyre ata vete ua hanin koken te paret, duke i therrur dhe masakruar. Keta sadiste motren e Hasan Behlulit, tre djemte e Hasim Dinos, nder ta dhe nje 5 muajsh- te shoqen dhe 2 bijat e Rexhep Malit, Ihin dhe Lihin i gozhduan me gozhde ne murr si Krishti ne kryq, dhe pasi therren Mulla Ēenin argetoheshin me te bijen e tij. (Fletorja “Zeri i Ēamerise” nr. 7 Tirane dt. 8.10.1946, fq. 2)
  Andon Doko, Koste Rafti nga fshati Lugat i ēamerise mberthyen dhe burgosen Shefqet Sulejman Himin(dtl. 1926)
  Hare e Nikolle Ēoni nga fshati i krishtere Hojke i ēamerise, Vangjel Doko, Koste Rafti etj pasi hengren e pine rreth 2-3 ore rresht ne shtepine e myftiut Hasan Abdullahit therren ate, te shoqen, te bijen, dhe te birin.
  Taq Shtrungari thelezoi 80 vjeēarin Shaban Gaxirin, e plot te tjere; tregon sesi u fsheh setoku me Ilmaz Muhtarin, dhe Tahsin Muhedinin, mes trareve ne tavan, dhe sesi e nxorri pabesisht miku i tij shqiptar ortodoks Thoma Faēo.(Deshmia ruhet ne arkivin personal te Ibrahim D. Hoxhes)
  Fatime Prronjo per te shpetuar te bijen Shuquranen nga perdhunimi i Dhimo e Sotir Paskos u dha atyre gjithe ēkishte 30.000 dhrahmi, 2 gjysme lire floriri, nje pale vathe ari, nje unaze floriri, dhe ēdo send qe u pelqeu. (Fletorja Bashkimi nr 678 Tirane, dt. 4.3.1947 fq. 2)
  Rina, gruaja e Foto Raftit u tha zervistev qe Hasan Abdullane ta benin copa-copa.
  Koēo Nikolla nga fshati Vejnik pasi hengri e piu te shtepia e muftiut Hasan Abdullahit bashke me disa oficere greke, qete qete u ēua morri nje gershere qe gjeti ne raft dhe duke qeshur ju afrua muftiut, dhe i tha : Me kete gershere njerzve te tu, do tu presim hundet, veshet e do tu qitim syte. Me te vertete do te beni ate qe thua tha muftiu? Me te vertete, pse per genjeshtra kemi ardhur ne ketu? tha Koēua i egersuar. (Viset kombetare shqiptare ne shtetin grek Ibrahim D. Hoxha)

 2. #2
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.361
  Es ist hier üblich und erwünscht, eine deutsche Zusammenfassung zu machen

 3. #3
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von WhiteJim Beitrag anzeigen
  Es ist hier üblich und erwünscht, eine deutsche Zusammenfassung zu machen
  Hier geht es um die Massaker an den Camen ( albanische Muslime ) die die Arvaniten ( albanische Orthodoxe ) durchgeführt haben , und sie sie nur wegen ihren Glaubens verraten und massakriert haben , zusammen mit den Griechen .

 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  ottoman2.jpg  (Kenge e vjeter ēame)


  Zejnel Husa(1) burre i burrit
  I vuri frerin kaurit,
  ruajti kalane e Sulit,
  kalane e Sulit e roi,
  duaj te mirr arhjigoi,
  me koke te ti e pagoi,
  Zejnel Hyse, ku me je,
  nje muaj muhasere,
  sose rizak, xhephane,
  se leftonje me More(2),
  me More e me Junan(3),
  me dufeqe, jatagan,
  mbronje vent, mbronje vatan.
  O Zejnel Husa me derte,
  me palle ne dore mbete,
  per vatanin tent ē'u trete.
  Zejnel, te penes veziri,
  nga dovleti vjen tagdiri,
  bres i ardhur nga Misiri.


  1) Zejnel Husa ishte nga paresia e Margelliēit. Me shoqeruesit e tij te armatosur mbrojti kalane e Sulit gjate rrethimit me 1854 nga armata greko-arvanite e komanduar prej gjeneralit arvanit Thodhori Griva. Thedhori Griva ishte shqiptar ortodoks nga Preveza me origjine dhe rridhte nga dera e famshme e Gjin Bue Shpates, por fatkeqesisht ne emer te kryqit dhe ortodoksise masakronte bashkekombasit e tij muslimane. Theodhori Griva ishte anetar i organizates famekeqe dhe ekstremiste ortodokse Finiqi Eteria e cila luftonte per fitoren e kryqit mbi gjysmehenen. Gjate kesaj lufte u dogj gjithe Cameria lindore dhe u masakruan me dhjetra fshatra ēame.
  2)Moreja eshte krahine ne Peloponez e cila gjate atyre viteve ishte e banuar nga arvanite, pra shqiptare ortodokse. Te udhehequr nga Theodhori Griva ushtrite arvanite dhe ato greke vershuan ne Cameri me thirrjen "Perpara me kryqin ne nje dore dhe ne tjetren thiken." dhe masakruan bashkekombasit e tyre myslimane.
  3) Junan= Grek (ne dialektin ēam).

 5. #5

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Gibt es auch Lieder über musl. Chamen?

 6. #6
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Turkalvanos Beitrag anzeigen
  Gibt es auch Lieder über musl. Chamen?
  Hier eins über Hoxhe Hasan Tahsini , der war der Lehrer von den Frasheri Brüdern , Ismail Qemaili etc .


 7. #7
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Poezi Came  Hamd e shuqre pa nihajet
  Zotėrisė,Perėndisė
  Qė n’arriu,na dha hidajet
  Nė besė tė turqėrisė

  Edhe salavat,edhe selam
  Pėrmbi hazrenė Muhamed
  Ja Rab,tė jetė mudam
  I pasosur kurr’ ebed

  Pas hamdas e besmelesė
  Edhe pas salavat e selam
  Epi nusret halifesė
  Q’ėshtė veqil nė dini islam

  Ja Rab,umrė sulltanit
  T’ia shtoē edhe nusretnė
  Q’i vjen pėr hakė dushmanit
  Ruanė edhe gjith’ ulqenė

  Qė nisi e bėri tertib
  E dėrgoi Rumelinė
  Kaurrit i erdhi galib
  I shtrėngoi e u dha Frėngjinė

  Rumelija si ezhderi
  U pėrpoq ditė dhe natė
  Ndose pse iku asqeri
  Ndose mbet dhe pa armatė

  Mashallah,hallall i qoftė
  E dėftoi trimėrinė
  Zoti mos e turpėroftė
  Qė dajandisi urdhinė

  Dhe mė nė bisht bėri sebeb
  Zotėrij’ e Perėndisė
  Q’i vate fermani dovlet
  Vezirit Arabėrisė

  Edhe ai bėri itaat
  Ēunq ka mansib Misirrė
  Tertibnė e bėri ifrat
  Nisi e dėrgoi tė birrė

  Elif,Allah,erdh vadeja
  Dhe sahat i Perėndisė
  Nė dizet e njė seneja
  Nusret ju dha Turqisė

  Ba – Bajraku i shehadetit
  Hipi malė minaresė
  Kriqi ra nė fund tė detit
  Kuarrėt i prunė nė besė

  Ta – tajin bėri sulltani
  Vezir’ e Arabėrisė
  Aēik i vate fermani
  ‘Epu nizam kaurrisė!’

  Tha – thirri veziri vetė
  Haxhi Ibrahim Pashanė
  ‘Trimėrija sot njihetė
  tė lėftoē me din dushmanė!’

  Xhim – Xhaiz e pa dovleti
  Na dėrgoi dhe donmenė
  Irz nė faqe s’na mbeti
  Veēė tė vėmė takatnė

  Dhe ata bėnė tahminė
  Anė mb’anė,ngado qenė
  Kriqinė deshnė t’e ngrinė
  Tė ulinė shehadetnė

  Perėndija s’e pa xhaiz
  Edh’ na dėrgoi belanė
  Mesolongjia u batėrdis
  Ē’ishin brėnda nishan z’dhanė

 8. #8
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.955
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Hier geht es um die Massaker an den Camen ( albanische Muslime ) die die Arvaniten ( albanische Orthodoxe ) durchgeführt haben , und sie sie nur wegen ihren Glaubens verraten und massakriert haben , zusammen mit den Griechen .
  jetzt gehts aber los hier..


  Ein Teil der Ēamen kollaborierte während des Zweiten Weltkriegs mit den italienischen bzw. deutschen Besatzungstruppen
  muss man mehr dazu sagen?

 9. #9

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Und wieder ein "Christliche Albaner sind böse" Thread

 10. #10
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Und wieder ein "Christliche Albaner sind böse" Thread
  Das hat jetzt eher nix mit dem zu tun , aber lebe du nur weiter in deiner Traumwelt .

Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Shqiptaret e fundit
  Von ALB-EAGLE im Forum Kosovo
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 28.05.2013, 11:45
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 15:15
 3. Veq Shqiptaret ??!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 26.12.2011, 03:35
 4. shqiptaret e ukrajines.....!!!
  Von rockafellA im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 13.06.2011, 12:42
 5. Katedralja Ortodokse e Korēės
  Von IbishKajtazi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 18.04.2010, 13:14