BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 38 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 374

Mazedonien verleugnet die albanische Existenz vor dem 16. Jahrhundert in Ilirida

Erstellt von Dardania, 19.09.2009, 18:07 Uhr · 373 Antworten · 27.738 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510

  Mazedonien verleugnet die albanische Existenz vor dem 16. Jahrhundert in Ilirida

  Mazedonien verleugnet die albanische Existenz vor dem 16. Jahrhundert in Ilirida

  Enciklopedia Maqedonase, shkakton debat e zemėrim: 'Shqiptarėt, njerėz mali'


  Publikuar mė 19 shtator, 2009 nė orėn 02:06 ( Para 15 orė e 57 minutave ) Lajme | Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni shprehen jashtėzakonisht tė fyer me pėrmbajtjen skandaloze tė Enciklopedisė sė parė tė Maqedonisė, tė promovuar ditė mė parė nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė., nė tė cilėn akademikėt maqedonas paraqesin shqiptarėt si tė ardhur nga Shqipėria, dhe uzurpues tė shtėpive maqedonase. Reagon ashpėr shoqėria civile.

  Nė kėtė enciklopedi tė financuar nga Qeveria e Maqedonisė, akademikėt maqedonas thonė se shqiptarėt njihen si "arbanasė", "arnautė" dhe "shqiptari", kjo e fundit shoqėrohet me shpjegimin pėrkatės (njerėz mali).  Nė kėtė enciklopedi shkruhet se "prejardhja e shqiptarėve tė Maqedonisė ėshtė nga Veriu i Shqipėrisė, fisi i gegėve dhe vendosja e tyre fillimisht ishe nėpėr qytetet si Tetovė e Gostivar, tė cilėt me ndihmėn e bandave tė kaēakėve terrorizuan popullsinė maqedonase duke i detyruar tė shpėrngulen, pėr rrjedhojė vatrat maqedonase dhe fshatrat e tyre u populluan me shqiptarė. Deri nė fillimet e shekullit tė XIX-tė shqiptarėt numėronin 20 mijė banorė".

  Sipas akademikėve maqedonas, rritja e numrit tė popullsisė shqiptare nė Maqedoni argumentohet me natalitetin e lartė dhe migrimet nga Kosova

  Nderkohe edhe Ambasadat britanike dhe amerikane nė Shkup, kanė mohuar kategorikisht ēdo lloj njoftimi qė sygjeron ky botim, se ushtritė e dy vendeve kanė stėrvitur Ushtrinė Ēlirimtare Kombėtare.

  Kurse organziata shqiptare thonė se faktet pėr shqiptarėt janė tė pavėrteta dhe ofenduese.

  "Enciklopedinė Maqedonase" e botoi Akamdemia e Shkencave e mbėshtetur nga qeveria.

  Botimi i Enciklopedisė Maqedonase po shkakton reagime qė pėrfshin opinionin vendas, por edhe atė diplomatik.

  Nė ragimet e tyre me shkrim ambasadat britanike dhe amerikane hedhin poshtė ēdo lloj lidhje tė ushtrive tė vendeve tė tyre me UĒK-nė, grupin guerilas qė luftonte me forcat maqedoanse tė sigurisė nė vitin 2001.

  Nė "Enciklopedinė Maqedonase", thuhet se njėsiti special i ushtrisė Britanike SAS dhe ushtarė amerikanė kanė stėrvitur ushtarėt e UĒK-sė.

  Ėshtė hera e parė qė sygjerohet njė fakt i tillė dhe i cili vjen nga njė organ i lartė shkencor nė Maqedoni, siē ėshtė Akademia e Shkencave.

  Ambasada britanike thotė "se nė asnjė moment Britania e Madhe nuk ka pėrkrahur UĒK-nė dhe kėto akuza janė tė pavarėtata".

  Me ton edhe mė tė ashpėr reagon ambasada amerikane, akuzat e botuara nė Enciklopedinė Maqedoanse i quan "tė pabaza dhe skandaloze".

  Ajo thotė se "ėshtė e zhgėnjyer qė njė institucion si ky qėndron prapa njoftimeve tė tilla".

  Dy ambasadat thonė se do tė kėrkojnė nga Akademia e Shkencave tė pėrmirėsojė gabimin.

  Njoftimet e Akademisė sė Shkencave i kanė mohuar kategorikisht dhe zyrtarė tė lartė tė ish UĒK-sė, tani figura politike nė vend.

  Njėri prej tyre ėshtė Xhevat Ademi, deputet i BDI-sė.

  "Nė Maqeodni ka koka tė pareformuara dhe koka qė kanė mbetur nė klishetė bardh dhe zi."

  "Siē duket zotėrinjtė e Akademisė sė Shkencave e kanė tė vėshtirė tė pranojnė se nė 2001 e kanė humbur luftėn nga njė ushtri ēlirimtare kryengritėse dhe sajojnė filma."

  "Kjo mbase pėr mendjet e tyre, qė tė zbusin sado pak turpin qė ata pėsuan jo vetėm nė fushėbetejė, por edhe politikisht", tha zoti Ademi.

  Botimi i Enciklopedisė Maqedoanse ka shkaktuar ragime edhe pėr faktet rreth shqiptarėve, ku ndėr tė tjera nė tė thuhet se shqiptarėt nė Maqedoni kanė ardhur nė vetėm para pak shekuj, ku "nėpėrmjet grupeve kaēake, kanė terrorizuar popullin maqedonas, e kanė dėbuar atė dhe janė vendosur nė shtėpitė e tyre".

  Arben Ratkoceri, botues i tė pėrditshmes "Koha" veoēn edhe disa fakte tė tjera qė pėr tė janė njė shtrembėrim i pafalshėm dhe tendencioz.

  "Pėr shqiptarėt thuhet se kanė ardhur nė Maqedoni nė shekullin e 18-tė, pėr Nėnėn Terezė nuk saktėsohet identiteti i saj, pėr Skėnderbeun shtrembėrohet prejardhja e tij," thotė Arben Ratkoceri.

  Shoqata qytetare kėto konstatime i vlerėsojnė si tejet tė dėmshme dhe ofenduese pėr shqiptarėt. Ata bėjnė thirje pėr tėrheqjen e botimit.

  Artan Grubi ėshtė kryetar i lėvizjes qytetare Zgjohu.

  "Kemi themeluar njė trup koordinues i pėrbėrė nga disa OJQ pėr t'u marrė me kėtė ēėshtje."

  "Ne kemi konsultuar juristė dhe shikojmė mundėsinė e ngritjes sė njė padije penale kundėr Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė, pėr nxitjen e urrejtjes ndėretnike nė vend midis komuniteteve, sidomos mes shqiptarėve dhe maqedonasve", tha Artan Grubi.

  Redaktor i "Enciklopedisė Maqedoanse", akademiku Bllazhe Ristevski, i tha BBC-sė se qėndron prapa fakteve tė publikuara.

  "Nuk e di nėse jeni tė vetėdijshėm se pse popullsia shqiptar vepronte me kėrcėnime dhe me rrėmbime nė kėto troje, kėto janė fakte."

  "Unė nuk mund t'ua fshij kėto fakte autorėve. Ne nuk mund tė bėjmė njė enciklopedi tė fallsifikuar, enciklopedia ėshtė me fakte tė vėrtetuara historike", tha akademiku Bllazhe Ristevski.

  "Enciklopedia Maqedonase" u botua nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė e mbėshtetur nga qeveria."

  "Kjo e fundit thotė edhe pse qėndron pas kėtij projekti vetėm financiarisht, do tė ndėrtojė qėndrim pasi tė shikojė reagimet zyrtarisht nga subjektet e ndershme," tha zoti Ristevski.

  "Enciklopedia Maqedoanse" u promovua nė mesjavė dhe duhet tė pėrbėnte njė ngjarje tė rėndėsishme kulturore.

  Nė tė pėrfshihen figura, zhvillime dhe fakte qė kanė tė bėjnė me Maqedoninė.

  Por publikimi i saj tani ka nxitur reagime tė mėdha, jo vetėm shkencore, por edhe politike.

 2. #2
  phαηtom
  Frechheit

 3. #3
  Pejani1
  pffff, die Makedöner.

 4. #4
  phαηtom
  eine kurze Übersetzung wäre nicht schlecht, ich kann kein illyrisch

 5. #5
  Šaban
  ilirida?

 6. #6

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  die F.Y.R.O.M.-er erlauben sich recht viel.

 7. #7
  phαηtom
  Zitat Zitat von Dardania Beitrag anzeigen
  die F.Y.R.O.M.-er erlauben sich recht viel.
  nicht gleich so verallgemeinern mein lieber, paar Politiker sind nicht das ganze Volk.

 8. #8
  Pejani1
  Zitat Zitat von Šaban Beitrag anzeigen
  ilirida?
  Also ich bin ja eigentlich gegen die Abspaltung West-Mazedoniens von Mazedonien, aber niemand kann den Albanern dort verbieten, ihren Wohnort als "Ilirida" zu bezeichnen.

 9. #9

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  Zitat Zitat von Šaban Beitrag anzeigen
  ilirida?

 10. #10

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  Zitat Zitat von artemi Beitrag anzeigen
  nicht gleich so verallgemeinern mein lieber, paar Politiker sind nicht das ganze Volk.
  Das Volk wählt die Regierung.

Seite 1 von 38 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ilirida - geschichte
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 85
  Letzter Beitrag: 19.09.2014, 00:06
 2. Mazedonien (FYROM): Albanische Parteien
  Von Albokings24 im Forum Politik
  Antworten: 225
  Letzter Beitrag: 17.07.2012, 17:29
 3. Albanische Muslime in Struga (Mazedonien) protestieren!
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 59
  Letzter Beitrag: 02.02.2012, 17:00
 4. Antworten: 98
  Letzter Beitrag: 10.06.2009, 17:54
 5. Albanische Partei löst Regierungskrise in Mazedonien aus
  Von Toni Maccaroni im Forum Politik
  Antworten: 44
  Letzter Beitrag: 23.03.2008, 00:05