BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 10 von 35 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte
Ergebnis 91 bis 100 von 345

Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија

Erstellt von Černozemski, 12.12.2011, 01:18 Uhr · 344 Antworten · 30.549 Aufrufe

 1. #91
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  Laut Wiki . Wieviel Prozen der Bevölkerung war es 0.8% soweit ich weiß .
  Es wurden hier schon weitaus höhere Zahlen genannt, da kann ich über 30.000 nur kichern
  Ja aber zwischen 5000 und 30 000 ist eine riesen Spanne. Wären es 5000-8000 oder 25 000 - 30 000 aber 5 000 bis 30 000, da kann ich nur nochmal betonen:


 2. #92
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.630
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Ja aber zwischen 5000 und 30 000 ist eine riesen Spanne. Wären es 5000-8000 oder 25 000 - 30 000 aber 5 000 bis 30 000, da kann ich nur nochmal betonen:

  Jopp

 3. #93

 4. #94
  Karim-Benzema
  wo ist das? erkenne nur griechische kennzeichen und albanischer

 5. #95
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albyyy Beitrag anzeigen
  wo ist das? erkenne nur griechische kennzeichen und albanischer

  Korca

 6. #96

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  warum ist das Banner nur auf albanisch beschriftet

 7. #97
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  warum ist das Banner nur auf albanisch beschriftet
  Find ich schon gut so ist ja klar wen man mit dem Banner ansprechen will und ein wenig Respekt gegenüber dem Land gehört schon dazu

 8. #98
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Find ich schon gut so ist ja klar wen man mit dem Banner ansprechen will und ein wenig Respekt gegenüber dem Land gehört schon dazu

  Der Großteil wird auch sprachlich assimiliert sein und spricht albanisch.

 9. #99
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Der Großteil wird auch sprachlich assimiliert sein und spricht albanisch.
  Ja ist sicher so

 10. #100
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Immer mehr Albanerinnen mit makedonischen Wurzeln heiraten in Makedonien  ВИДЕО: „Ми се исполни сонот да се омажам во Македонија“ - стотици невести од Албанија во источна Македонија
  Додека трагале по животен сопатник, Гоце Антов и Боре Петров од Злетово пред 5 години дознале дека има луѓе кои посредуваат за брак со девојки од соседна Албанија. На Гоце му нашле невеста од село Мало Острени, додека Боре ја нашол својата љубов во Тирана, објавува Сител.
  Телевизијата Сител ја објави сторијата која зборува за среќните семејства.
  -Дојде еден човек, не запозна. Започна со свадба, а сега имам фамилија, рекол за Сител, Боре Петров.
  - Татко и и рече, момчето те бендисало, а ти? Таа рече татко дај му рака и штом се даде рака знали дека ме сака, изјавил Гоце Антов.
  28 годишната сопруга на Гоце, Фатмира живеела во село во Албанијa каде се зборува македонски јазик, па тоа ја олеснило комуникацијата со нејзиниот сопруг. Таа вели дека кога пристигнала во Злетово, веднаш се чувствувала како дома.
  - Јас уште на 13 години имав желба да се омажам во Македонија. Тука ми е многу убаво, во Албанија сме многу сиромашни. Се чувствувам, како да сум родена во Злетово, вели Фатмира Антова за Сител.
  Гоце и неговата сопруга имаат две дечиња, а очекуваат и принова. Злетовчанецот останал технолошки вишок, но, сега се надева дека ќе се вработи преку владиниот проект за згрижување на најранливите категории на граѓани.
  - Аплицирав и сега за сега надежта ми е таму, истакнал Гоце Антов.

  Боре и неговата сопруга Алтана Петрова се во брак веќе 4 години и имаат две дечиња, објавува Сител.
  -Јас не планирав овде да се омажам. Но судбина, дојде Боре и се вљубив на прв поглед, рекла Алтана за телевизијата.
  Алтана вели дека во Македонија убаво се живее. Таа им порачува на своите сограѓанки да го следат нејзиниот пример, пренесува Сител.


Seite 10 von 35 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Galičica Gebirge - Makedonien | Галичица - Македонија
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 19.04.2013, 22:42
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54
 5. Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 16.10.2011, 00:40