BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 22 von 35 ErsteErste ... 1218192021222324252632 ... LetzteLetzte
Ergebnis 211 bis 220 von 345

Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија

Erstellt von Černozemski, 12.12.2011, 01:18 Uhr · 344 Antworten · 30.519 Aufrufe

 1. #211
  Nik
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  So ein Self-Fail
  Ha ha ha
  Witz des Abends, des Tages, des Morgens...

 2. #212
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Македонците во Албанија ги промовираа книгите на Никовски и Влахов - Мицов

  Во градската библиотека „Тими Митко“ во градот Корча, Република Албанија, беа промовирани две книги: „Улогата на САД во македонските голготи“ од Ристо Никовски и „Држава - како се гради и брани“ од Стефан Влахов - Мицов.

  Настанот, кој се одржа во саботата вечерта, го организираше добро познатиот Македонски културен центар „Сонце“ од Корча.

  Присуствуваше и амбасадорот на Република Македонија во Република Албанија Стојан Карајанов, преставници од македонските друштва “Прегор” и огранокот на друштво “Преспа” од Поградец, и од македонското егејско друштво “МЕД” од Врбник, голем број Македонци од Корченскиот регион како и деца кој ги посетуваат курсевите по македонски јазик во Корча и Билишта.

  Настанот започна со пеење на македонската национална химна, а помеѓу излагањата на учесниците беа исполнувани познати македонски традиционални песни во изведба на Ристана Николоска - Рина. Настанот беше проткаен од извонредна изворна музика и добри пораки. Книгите беа само повод да се засегнат болните точки за Македонија: идентитетот и опстанок на Македонците.

  Домаќин и водител на програмата беше Васил Стерјовски, активист од редовите на македонското малцинство во Албанија.

  Пред присутните свои излагања имаа авторите на книгите, како и новинарот Георги Барбаровски.

  Сите тројца се познати општествени дејци, како членови на групата македонски интелектуалци позната под името „Македонски манифест“ која најжестоко се спротивставува против било каква промена на името на Македонија.

  Амбасадорот Ристо Никовски зборуваше за САД како главен фактор на Балканот кој својата игра ја игра преку проектот за Голема Албанија и дека Македонија е дел од таа игра. Никовски зборуваше и за американската улога на Косово и во Македонија за време на кризата и воените дејствија во 2001. Подоцна, САД ни го признаа уставното име, но само во функција и пресметано за да пропадне референдумот за територијална поделба. Никовски се задржа и на прашањето и потребата од зачувување на уставното име на државата и сплотување на сите Македонци околу една иста идеја.

  Стефан Влахов - Мицов и Георги Барбаровски, посебно се задржаа на спорот со Грција околу уставното име, напоменувајќи дека „не смееме да се откажеме од името ниту да смениме ниту една буква“.

  На промоцијата говореа и македонските активисти во Албанија, Спасе Мазенковски, Димитар Гроздани и Таќо Гроздани.

  „Во дискусијата што се разви на самата промоција, од страна на авторите на книгите и новинарот Барбаровски, но и од страна на преставниците на организациите на Македонците во Албанија, беше искажан ставот дека судбината на Македонците и на Македонија зависи од самите нив, дека треба да се опстои на сите негаторски политики кои се водат спрема Македонците и дека не треба да се дозволи промена на името Македонија затоа што тоа име е поврзано со сите Македонци без разлика каде и да живеат, изјави Васил Стерјовски“. (Македониум)

  Makfax.com.mk


 3. #213
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 4. #214
  Avatar von Nderim

  Registriert seit
  12.10.2010
  Beiträge
  29
  Es gibt gar keine Mazedonische Nation, es ist nur eine Erfindung TITO`s. Diese Region ist mit Albanische Orthodoxen bewohnt (Minderheit)

 5. #215
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Nderim Beitrag anzeigen
  Es gibt gar keine Mazedonische Nation, es ist nur eine Erfindung TITO`s. Diese Region ist mit Albanische Orthodoxen bewohnt (Minderheit)

  Schwachsinn.


  Pozdrav

 6. #216
  Nik
  Zitat Zitat von Nderim Beitrag anzeigen
  Es gibt gar keine Mazedonische Nation, es ist nur eine Erfindung TITO`s. Diese Region ist mit Albanische Orthodoxen bewohnt (Minderheit)
  O Nderim, ki pak nder para joshqiptarëve.

 7. #217
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Edmond Temelko - Albania will not allow Education in Macedonian Language

  March 7, 2014, Friday @ 19:36 in Politics » DOMESTIC | Views: 52
  The mayor of the Albanian city Pustec, Edmond Temelko, emphasizes that the right of education in their mother tongue is one of the basic human rights. Photo:www.gazetatema.net

  Macedonian minority in Albania has doubts that the authorities in Tirana would respect the decision of the Council of Europe which ordered the Macedonian language to be taught countrywide.
  The leading representatives of the Macedonian party Free Alliance say that regardless of who is currently in power in Albania, there would be no mood to address this issue and that occasional attempts only serve mislead the European public, Telegraf.mk reports.
  The mayor of the Albanian city Pustec, Edmond Temelko, emphasizes that the right of education in their mother tongue is one of the basic human rights but also that Albania has not respected two resolutions of the Council of Europe.

  “The disrespecting of the minorities is a state policy of Albania. After resolution of the Council of Europe we will require a meeting with the representative of this organization in Tirana so we can present them our stands- that there is a need for the Macedonian language to be studied throughout the country and not just in those areas where Macedonians live, specifically the region of Mala Prespa,” Temelko explains.
  The resolution clearly states that the education in minority languages ​​is insufficient, especially when it comes to the Macedonian and Greek minorities out of the areas where they mostly live. The Council of Europe's Committee of Ministers highlights in the report that the Albanian government in 2011 abolished the obligation to note ethnicity in the birth certificates to ethnicity standing only of the persons originating from Macedonia or Greece, which is discrimination by default.
  The Secretary General of the Macedonian party in Albania Vasil Sterjovski says that considering the past behavior of the Albanian authorities, there is no hope that something will change this time. According to Sterjovski, what’s different this time is that Albania waits to obtain candidate status and to start negotiations with the EU which gives them a glimmer of hope.
  “Albania received five recommendations it must implement to begin the negotiations and one of them is the improvement of the rights of minorities. That is noted in the petition we sent to all institutions. The other problem is the Minorities Committee, in which our have our member, but it only works on paper as it is dependent on the government,” underlines Sterjovski.
  The members of the Macedonian minority are concerned because the draft law on territorial division of Albania which should start in 2015. According to the draft law the municipalities with fewer than 20,000 inhabitants should be united to larger neighboring municipalities. In this case it means that the Macedonian municipalities in Golo Brdo and Pustec would virtually disappear and merge with neighboring Albanian municipalities.

  - See more at: Edmond Temelko - Albania will not allow Education in Macedonian Language - Independent.mk 8. #218
  Nik
  In Südalbanien gibt es ja für die Griechen Primar- und Mittelschulen, die auch auf Griechisch Unterricht geben. Wie es mit den Mazedoniern genau ist, weiss ich nicht. Die sollten natürlich auch Unterricht in ihrer Muttersprache bekommen. Why not?
  Albanien sollte mit der Respektierung der Minderheiten keine so grosse Probleme haben. Die Minderheiten sind ja nur Griechen und Mazedonier und das im Vergleich zu anderen Ländern sehr wenige. Romas und Aromunen verlangen ja nicht unbedingt Unterricht in ihrer Muttersprache.

 9. #219

 10. #220
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Galičica Gebirge - Makedonien | Галичица - Македонија
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 19.04.2013, 22:42
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54
 5. Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 16.10.2011, 00:40