BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 35 ErsteErste ... 45678910111218 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 345

Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија

Erstellt von Černozemski, 12.12.2011, 01:18 Uhr · 344 Antworten · 30.516 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Albanian Parliament approves return of Macedonian names
  Monday, 18 March 2013
  The Albanian Parliament unanimously passed the law on reinstatement of the Macedonian name of Pustec municipality, named Liqenas in Albanian language, says the World Macedonian Congress.


  "The injustice has been corrected. This is a historic benefit for Macedonians in Albania and an incentive for further enhancement of the position and rights of Macedonians. We are loyal citizens of Albania, which is our homeland, and this decision by the Parliament is deserved and long-awaited", said Macedonian Alliance for European Integration leader and Pustec Mayor Edmond Temelko.

  The World Macedonian Congress saluted the decision, voicing expectation that Macedonians in Albania would get an MP seat at the coming parliamentary elections.
  Temelko said last week that Macedonians in Albania would boycott the June 23 elections if the parliament did not vote on reinstatement of authentic toponyms of populated places in Mala Prespa

 2. #72
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Laut Vasil Sterjovski haben 120 Stimmen dafür und keine dagegen im albanischen Parlament abgestimmt, das die alten Namen zurückkehren. Hätte mit diesem Ergebnis überhaupt nicht gerechnet. Im Bild sind Vasil Sterjovski und Edmond Temelko.
  понеделник, 18 март 2013, 19:40

  Балкан

  Прослава во Пустец за враќањето на автохтоното име


  По повод враќањето во службена употреба на историското, автохтоно македонско име на Пустец вечерва во овој град се одржува прослава, пренесува МИА  - Одбележувањето на овој, за нас Македонците, голем историски ден, се одржува на плоштадот „Гоце Делчев“. Пред Македонците ќе се обрати градоначалникот Едмонд Темелко, а во музичкиот дел ќе настапи групата „Персиди“ од Ресен-изјави Васил Стерјовски.
  За младиот дипломиран археолог, Нико Трајко, ова е голем ден.
  - Вечерва ечи македонска песна и се вие македонско оро, онака како што секогаш ние Малопреспанци знаеме да се радуваме. Врне дожд, но тоа нема да не спречи да не бидеме на плоштадот. И дождот е бериќет, рече во телефонски разговор Трајко.
  Собранието на Албанија денеска едногласно со 120 гласови „за“ го донесе Законот за враќање на македонското име на општина Пустец, чие претходно албанизирано име беше Лиќенас.
  „Неправдата е исправена“ оцени градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. Името на Пустец и другите населени места во оваа општина се албанизирани во 1973 година, за време на владеењето на Енвер Хоџа.

  In der Gemeinde Pustec wird es anlässlich dieser Entscheidung eine Feier geben.
 3. #73

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Laut Vasil Sterjovski haben 120 Stimmen dafür und keine dagegen im albanischen Parlament abgestimmt, das die alten Namen zurückkehren. Hätte mit diesem Ergebnis überhaupt nicht gerechnet. Im Bild sind Vasil Sterjovski und Edmond Temelko.
  Das glaubt Vasil wohl selbst nicht.

  Soweit ich mich noch erinnere hieß es in den Nachrichten, dass
  66 dafür und 56 dagegen waren.

  Die Mazedonier hatten Glück dass sie eine Namensänderung vor den Parlamentswahlen die im Sommer stattfinden
  werden, eingereicht haben und Leute von der neugegründeten Aleanca Kuq e Zi (AK) noch nicht im Parlament sitzen da es
  noch keine Neuwahlen gab, sonst hätte es diese Mehrheit nicht gegeben.

 4. #74
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  Das glaubt Vasil wohl selbst nicht.

  66 waren dafür
  und 56 waren dagegen.

  Die Mazedonier hatten Glück dass sie eine Namensänderung vor den Parlamentswahlen die im Sommer stattfinden
  werden, eingereicht haben und Leute von der neugegründeten Aleanca Kuq e Zi (AK) noch nicht im Parlament sitzen da es
  noch keine Neuwahlen gab, sonst hätte es diese Mehrheit nicht gegeben.

  Hatte ich mir schon fast gedacht... Hab das nämlich auf seiner Facebook Seite gelesen.

 5. #75
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Nächste Attacke aus Pustec.

  Makedonier fordern albanischen Staat auf die Nationalität "makedonisch" wieder ins Staats- bzw Bürger-Register einzuführen.  Жителите на Пустец бараат враќање на националноста во граѓанскиот регистар

  Откако парламентот во Тирана го изгласа Законот со кој се враќаат автентичните топоними во општината Пустец, градоначалникот на општината најави дека ќе се бара во личните документи да стои и националната припадност.

  Градоначалникот на општина Пустец во Албанија, Едмонд Темелко, кој воедно е и лидер на партијата Македонска алијанса за европска интеграција, по законското враќање на македонскиот топоним Пустец наместо Лиќенаси, изјави дека тој бара во личните документи да стои и националната припадност на Македонците во Албанија.
  Темелко, еден од лидерите на Македонците во Албанија, за тиранскиот дневен весник „Gazeta shqiptare“, нагласува дека националната припадност во личните документи постоела во комунизмот, а сега во демократијата тоа не се внесува.
  DW.DE


  Пустец повеќе не е Лиќенас

  Собранието на Албанија го донесе Законот за враќање на македонското име на општина Пустец, чие претходно албанизирано име беше Лиќенас. „Неправдата е исправена“ оцени градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко. (18.03.2013)

  Невнесувањето на националната припадност во документите е навреда за Македонците, вели Темелко и подвлекува дека ова барање го има доставено и до Европскиот суд за човекови права во Стразбур.
  „Ние не го признаваме пописот кој се одржа во Албанија, бидејќи на Македонците не им беше дозволено тие да го искажат својот идентитет“, вели Темелко.
  „Во девет села во Пустец има 5.300 Македонци, но во Албанија живеат Македонци и во многу други градови и села“, вели Едмонд Темелко за тиранскиот весник.
  Во телефонски разговор Темелко за ДВ потврди дека заедно со претставниците на грчкото малцинство ангажирале заеднички адвокат за настап пред Стразбур.
  „Тоа поради фактот што во декември 2011 година ни ја одзедоа националноста од матичните книги на Албанија. Тоа прво го бараше националистичката Алијанса ’Црвено црни’ на Крешник Спахиу, на чие барање Уставниот суд на Албанија даде позитивен одговор. Заедно со Грците реагиравме за ова и пред институциите и пред надлежните, но попусто, затоа сега сите надежи ни се свртени кон Стразбур“, вели Темелко.
  Албанскиот парламент едногласно на 18 овој месец го изгласа Законот со кој всушност се враќаат автентичните топоними во општината Пустец, имиња на населените места сменети во 1973 година од комунистичкиот режим, кои освен во официјалните документи жителите никогаш не ги употребуваат.

 6. #76

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Nächste Attacke aus Pustec.

  Makedonier fordern albanischen Staat auf die Nationalität "makedonisch" wieder ins Staats- bzw Bürger-Register einzuführen.  Жителите на Пустец бараат враќање на националноста во граѓанскиот регистар

  Откако парламентот во Тирана го изгласа Законот со кој се враќаат автентичните топоними во општината Пустец, градоначалникот на општината најави дека ќе се бара во личните документи да стои и националната припадност.

  Градоначалникот на општина Пустец во Албанија, Едмонд Темелко, кој воедно е и лидер на партијата Македонска алијанса за европска интеграција, по законското враќање на македонскиот топоним Пустец наместо Лиќенаси, изјави дека тој бара во личните документи да стои и националната припадност на Македонците во Албанија.
  Темелко, еден од лидерите на Македонците во Албанија, за тиранскиот дневен весник „Gazeta shqiptare“, нагласува дека националната припадност во личните документи постоела во комунизмот, а сега во демократијата тоа не се внесува.
  DW.DE


  Пустец повеќе не е Лиќенас

  Собранието на Албанија го донесе Законот за враќање на македонското име на општина Пустец, чие претходно албанизирано име беше Лиќенас. „Неправдата е исправена“ оцени градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко. (18.03.2013)

  Невнесувањето на националната припадност во документите е навреда за Македонците, вели Темелко и подвлекува дека ова барање го има доставено и до Европскиот суд за човекови права во Стразбур.
  „Ние не го признаваме пописот кој се одржа во Албанија, бидејќи на Македонците не им беше дозволено тие да го искажат својот идентитет“, вели Темелко.
  „Во девет села во Пустец има 5.300 Македонци, но во Албанија живеат Македонци и во многу други градови и села“, вели Едмонд Темелко за тиранскиот весник.
  Во телефонски разговор Темелко за ДВ потврди дека заедно со претставниците на грчкото малцинство ангажирале заеднички адвокат за настап пред Стразбур.
  „Тоа поради фактот што во декември 2011 година ни ја одзедоа националноста од матичните книги на Албанија. Тоа прво го бараше националистичката Алијанса ’Црвено црни’ на Крешник Спахиу, на чие барање Уставниот суд на Албанија даде позитивен одговор. Заедно со Грците реагиравме за ова и пред институциите и пред надлежните, но попусто, затоа сега сите надежи ни се свртени кон Стразбур“, вели Темелко.
  Албанскиот парламент едногласно на 18 овој месец го изгласа Законот со кој всушност се враќаат автентичните топоними во општината Пустец, имиња на населените места сменети во 1973 година од комунистичкиот режим, кои освен во официјалните документи жителите никогаш не ги употребуваат.
  Oh nein, die 5000 Mazedonier aus Pustecuchen attackieren uns

 7. #77
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Was für einen Lächerliche Forderung. Bald wird auch noch verlangt Klingonisch ins Staatsregister einzutragen.

 8. #78
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonier aus Golo Brdo wettern gegen den albanischen Staat: Die Politik für Golo Brdo gleicht die der von Enver Hoxha.  РЕАKЦИЈА НА МАKЕДОНЦИТЕ

  Албанската политика кон Голо Брдо е како од времето на Хоџа
  „Дард“ вели учителот на часот по албански јазик во прво одделение во основно училиште во Голо Брдо, додека учениците-Македонци го гледаат збунето оти не разбираат што сака да им каже. Тогаш учителот им вели дека „дард“ значи „круша“ преведено на македонски. Но, не секогаш учителите сакаат или, пак, имаат трпение да објаснуваат и да преведуваат оти се плашат бидејќи во Голо Брдо не е дозволено да предаваат на македонски јазик. А првачињата буквално првпат се соочуваат со албанскиот зашто дома и секаде зборуваме македонски. Вака Едмонд Османи, Македонец од Албанија, раскажува за проблемите со кои се соочувал неговиот син кога тргнал на училиште.

  - Сега тој е поголем, трето одделение, ама маките се уште поголеми. Сите предмети на училиште ги учи нормално на албански, па запишува колку што може што кажал наставникот и потоа сите ние дома читаме, па преведуваме за тој да може да научи, вели револтирано Османи. Загрижен е поради тоа што неговото дете колку и да се труди, никогаш не може да ги стигне другарчињата-Албанци, ниту во знаење ниту со оценки. Слични проблеми имале и со поголемото дете.

  - Kога замина во средно училиште во градот Пешкопеа, професорите беа нервозни и немаа толеранција оти учењето на албански му одеше уште потешко, па реагираа дека овие деца треба да се вратат во прво одделение и дека не се за тука! Ова е за нив уназадување, објаснува Османи.

  - Уште повеќе е разочаран од последната одлука на албанските власти, македонскиот јазик да може да се учи во 7-мо одделение и тоа само како втор, изборен странски јазик. Ваквиот одговор следуваше откако 45 родители поднесоа петиција до канцеларијата за образование во Булќиза со која бараа децата во Голо Брдо да посетуваат настава на македонски јазик во основно училиште. Од македонското друштво „Мост“ информираат дека петицијата ја испратиле на 11 јануари и бидејќи не добиле одговор следниот месец со писмо реагирале до владата на Албанија, до народниот правобранител, комесарот за антидискриминација како и до сите странски мисии и амбасади во Тирана. Но, не успеале да издејствуваат како најбројно малцинство во овој регион, да учат на својот јазик.

  - Нашиот адвокат во Тирана тврди дека работава ќе ја истуркаме во наша полза. Тој веќе подготвува жалба на оваа одлука. Нема да се откажеме од барањето, можеме да се согласиме, евентуално, нашите деца да учат барем од трето одделение македонски, барем 1 час во денот. Од седмо е многу доцна, вели подносителот на петицијата Бесник Хасани. Според него, во сите 16 основни училишта во Голо Брдо учат само Македонци и затоа ваквите одлуки се апсурдни. Ќе испратат писмо и до ОБСЕ и до американската амбасада во Тирана.

  Познавачите на албанската регулатива и правата на малцинствата ни објаснија дека новиот закон за образование е донесен лани и предвидува „наставата на странскиот обврзувачки јазик - англиски - да почне во 3. одделение, додека во 7. ќе почне наставата за втор странски јазик, по изборна настава“.

  - Стариот закон од 1994 година предвидуваше во местата во кои има мнозинско неалбанско население, 60 проценти од наставата да се одвива на јазикот на малцинството, објаснува еден Македонец, кој побара да остане анонимен. Тој вели дека оваа одлука на албанската влада е само доказ за политичките игри на власта. Според него, ваквата албанска политика е наследена од времето на Енвер Хоџа, иако тогаш, како што вели, биле рамноправни и со Албанците и со другите малцинства како на училиште така и на работа.

  - Енвер Хоџа призна дека постојат околу 5.000 Македонци во Преспа и на тоа се заврши. Никогаш не ги призна десетпати поголемиот број Македонци што живеат во Голо Брдо - во најмакедонската општина во Албанија. Зошто? За побрзо да се асимилираме и да н` снема како Македонци, вели нашиот соговорник.

  Искра Kоровешовска

 9. #79
  Karim-Benzema
  Wie übertreiben sie müssen unter Enver ging es dort den Leuten nicht schlecht. Sie brauchen nur Aufmersamkeit und übertreiben und vor allem Enver hat sie nicht diskriminiert.

  - - - Aktualisiert - - -

  Die Menschen leben hauptsächlich von Kleinlandwirtschaft und Grenzhandel. Daneben gibt es erste Ansätze von Tourismus: zwei kleine Hotels mit Strandbad in Pustec sowie einzelne Vermieter von Privatzimmern. Die Arbeitslosigkeit und die Abwanderung ist relativ hoch.

  Wohin ausgewandert? Nehme an wie alle Albaner aus der Gegend? Griecheland und Italien?

 10. #80
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.140
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Makedonier aus Golo Brdo wettern gegen den albanischen Staat: Die Politik für Golo Brdo gleicht die der von Enver Hoxha.

  Wo ist das? Iwo in Serbien?

Seite 8 von 35 ErsteErste ... 45678910111218 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Galičica Gebirge - Makedonien | Галичица - Македонија
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 19.04.2013, 22:42
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54
 5. Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 16.10.2011, 00:40