Mbretėria Dardane

Ne fillim te shekullit III para eres se re ne treven qendrore te Ballkanit spikati Mbretėria Dardane si nje organizim politik i rendsishem.Dke zėn te gjith territorin e sotem tė Kosovės,ajo shtrihej ne veri deri ne Nish,kurse ne jug pėrfshinte Shkupin.
Ne trojet esaj banonin fise tė ndryshme Ilire por rolin kryesor e luante
fisi i Dardaneve.
Mbretėria Dardane u formua ne mjedisin e Lufterave tė vazhdueshme qė
fiset Ilire tė kėsaj treve u detyruan tė zhvillonin kunder Maqedonve,tė cilet
sundonin tė vendosnin Hegjemoninė ne Ballkan.
Nė ket luft gjatmbrojtse Dardanet lidhen aleanca me fiset e tjera Ilire qe Kėrcenoheshin nga expansionet Maqedon.
Konfliktet me Maqedonin u nderpren per pak koh,rreth vitit 280 para eres se re kur keltet e ardhur nga veriu ndermorren nje fushat per pushtimin e Dardanisė;Maqedonis dhe greqis.Dardanet dhan nje ndihmse te rendesishme ne shpartallimin e kelteve por pasi kaloj rreziku i tyre,Maqedonet rifilluan perpjekjet e vjetra per te nėnshtruar Dardaninė.Kėto luftra moren perpjestime te mdha nga fundi i shekullit III para eres se re .Megjithat,Mbretėria Dardane i perballoj fushatat ushtarake qe ndermorri Maqedonia ne fund te shekullit III para eres se re.Ne vitin 200 para eres se re Mretėria Dardane qėndronte e fuqisheme nė kufinjet e saj Historike...

/Anm. Schiptar: Darauffolgende Posts - einschl. meines - gelöscht, da keine inhaltlichen Kommentare/